uit de praktijk Minimumprijs graszaad 1990 omlaag Bietenprijzen: Opsteker voor akkerbouwers één lijn komen Niet thuis afwachten EG moet op milieugebied op 10 juni 1989 vijftig jaar P.J.Z. Twee keepjes dieper of ondieper... De eerste 2 maanden van 1989 zijn op THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND vrij droog geweest. De lichte re gronden zijn dan ook onder goede omstandigheden geploegd. Hoe gaat echter de maand maart zich gedra gen. Na de geringe neerslag van de afgelopen maanden zou dit wel eens kunnen veranderen. Dan dient zich de vraag aan of ploe gen, direkt bewerken en zaaien of poten geen betere methode is. Ar- beidstechnisch gezien vraagt dit nog al wat improvisatie, maar kan voor lichte goed bewerkbare gronden een goede keus zijn. Vooral bij het poten van vroege aardappelen wordt op Tholen deze manier van werken toe gepast. Men is dan veel minder weers afhankelijk. Maart roert zijn staart kan dit jaar wel eens van toepassing zijn. Door de geringe neerslag is het schoonmaken van de drainage niet overal mogelijk geweest. Te weinig water in kavelsloten en geen afvoer van grondwater, zorgen voor een minder goede doorspoeling. Een goed werkende drainage is een eerste aanzet voor het verkrijgen van een kwalitatief goed produkt. Bij het vergelijken van de minimum prijzen graszaad oogst 1990 bliikt Al dachten we dat we met dat voor de tijd van het jaar rustig en droge weer het voorjaar zouden ingaan, is ook in onze WESTHOEK wel geble ken, dat het toch ook anders kan. Maartse buien, ze zijn er altijd al ge weest. Ik heb onder mensen wel eens horen zeggen, dat die 72 in getal zijn, gelukkig dat ze niet allemaal op een plaats vallen. Het blijft op het prijzenfront maar steeds rustig. Met name de aardap pel en voorzover er nog zijn de uien- prijzen hebben eerder neiging tot da len dan tot stijgen. Jammer we had den het ons anders voorgesteld. Dit alles bevordert de mineurstemming in de akkerbouw, en de perspektie- ven op langere termijn zijn ook niet zo hoopgevend. Gelukkig zijn we nu toch eindelijk op het punt aangeland dat de irrita tie van onderaf er toch toe heeft ge leid dat men het niet langer zo maar op ons af laat komen. De ontevre denheid en gebrek aan uitzicht op beter zijn nu toch zover doorgedron gen naar de top, dat hoe moeilijk ook, men niet langer zo verder kan. Voor enkelingen is het al te laat. Is het niet ver gekomen dat er al vele jonge boeren op een goed bedrijf el ders een werkkring (soms tijdelijk) moeten zoeken om aan alle verplich tingen te kunnen voldoen. Maar ook dit is niet voor ieder weggelegd om dat niet overal die gelegenheid daar voor is. 't Is te hopen dat de overheid er toch eens anders over gaat denken. Ook wij weten dat er weer gestemd moet worden. Men verkondigt maar steeds dat het met de ekonomie goed gaat in ons land, met onder meer als gevolg looneisen van de bonden. Maar wij als landbouw zijn wij niet de Z... bak van de maatschappij. Al les wordt maar naar ons toegescho ven. Denken die ministers die het voortouw nu zo nemen, ook aan het Europa '92 en weten ze wat er bin nen de EEG in de andere partnerlan- 6 dat verschillende firma's ten opzich te van 1989 flink gedaald zijn. Bij hogere uitbetalingsprijzen dan de minimum prijs speelt de garantie prijs minder mee, maar kan ook een rem zijn op een te grote areaaluit breiding. Niet alleen rassen met min der goede marktvooruitzichten zijn gedaald, maar ook rassen die goed tot zeer goed in de markt liggen. We kunnen vaststellen dat ook het gras zaad mee doet in de malaise van vele akkerbouwgewassen. Graszaad telen gaat niet zonder risiko's gezien de opbrengsten, die in 1988 in onze re gio behaald zijn. Hagelschade, slechte bloeiomstandigheden en oogstproblemen zijn hier mede de bet aan. Lagere garantieprijzen ver hoogt het risiko voor teler. Niet alleen de natuur is van slag, maar ook de ministers Braks en Nij- pels zijn van slag gezien hun onver antwoorde beleidsbeslissingen. Aan komende heffingen op kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen zijn beslissingen die de laatste druppel in de emmer betekent. We willen ons niet onttrekken aan een beter milieubeleid, maar willen wel de kans krijgen ons aan te pas sen en mogelijkheden behouden voor het produceren van een kwali tatief goed produkt. lang dat niet op één lijn zit kunnen we het wel vergeten, bergen geld er tegen aan gooien (dweilen met de kraan open) en maar denken dat het goed gaat. Er moet wat gebeuren. Maar niet zo rigoreus alles ineens en zoveel mogelijk naar de kwets baarste groep toeschuiven. Door voorlichting en ontwikkelin gen zijn we zover gekomen. Maar nu geen ontwikkeling meer, geen stilstand maar achteruit (afbraak) dus. Hebben wij dat verdiend? Geen enkel weldenkend mens gelooft dat dit zo verder kan, ook Braks niet. Komen de uiteindelijke beslissingen niet verder weg, ergens van ver over zee, om de zgn. handelsoorlog te vermijden? Konden we u de vorige keer nog een prima barometerstand melden, nu twee weken later is de situatie danig veranderd. Tot nu toe zijn we eigen lijk nog goed weggekomen want bij zo'n lage luchtdruk zijn zware re genval en storm onvermijdelijk, op storm zitten we natuurlijk niet te wachten maar slagregens zouden wel zeer slecht zijn voor die WEST ZEEUWS-VLAAMSE percelen die al zijn ingezaaid. Voor het overige is er in de praktijk bijzonder weinig veranderd de afgelopen twee weken. De regen heeft het landwerk stilge legd en hoewel we graag op tijd zijn is er geen reden tot paniek. Mis schien dat een latere start de totale opbrengst wat drukt ^n daardoor de prijs wat aantrekt. De suikerin dustrie heeft zijn definitieve prijs ook gelanceerd, een meevallertje in deze duistere tijden. Maar we wor den vast voorbereid dat ook suiker in de negatieve prijsspiraal meemoet vanwege de konkurrentie. Hoe ko men we uit deze door de politiek op gelegde dwangbuis van uitbuiting en kortzichtige voordeelzoekerij. Als straks het platteland verpaupert (in veel opzichten) of de handelsbalans Wat ons bietentelers in OOST- ZUID-BEVELAND meegevallen is zijn de bietenprijzen. Prijzen van ongeveer 120,exkl. btw. zijn toch meer dan we verwacht hadden. Ook de prijzen voor de C-bieten zijn hoog. Te hoog vind ik zelf. Deze prijzen voor C-bieten uitbetalen werkt zeker niet remmend op het aantal ha's bieten. Het lijkt er op dat de suikerin dustrieën toch veel belang hebben bij een behoorlijk quotum C bieten. Mij lijkt het beter de prijzen van de A en B bieten dan maar wat verder op te trekken en dan voor de C bie ten wat minder uit te betalen. Alhoewel we van hogerhand (Land bouwschap, standsorganisaties) dan te horen krijgen dat een marktge richt prijsbeleid het beste voor de akkerbouw zou zijn, lijkt de quote- Ook in het "LAND VAN AXEL" maakte afgelopen weekeinde een aantal boeren, met name akkerbou wers, zich op om adhesie te betuigen aan de voormannen van de standsor ganisaties. De maat is vol stond er te lezen in het Z.L.M.-blad van vorige week. En wie daarvan overtuigd is, is dan geneigd om met de trekker de straat op te gaan. Maar niet iederéén wil dit middel gebruiken, ook al is men overtuigd dat wanneer dit beleid doorgang vindt er slachtoffers onder de akkerbouwers zullen vallen, beter gezegd ijskoude sanering zal het ge volg zijn. En dan zijn er de tegen standers van akties uit principiële overweging, wat men zonder meer dient te respekteren. Het gekozen middel is mijns inziens ook niet het meest sympathieke middel. En we moeten heel goed oppassen dat het middel niet erger is dan de kwaal. De publieke opinie keert zich vlug tegen de agrariër, al vraag je je af of dat al niet zo is, gezien de toch wel éénzij dige aantijgingen tegen de landbouw. Maar hoe moet het dan om wat te bereiken? De politiek luistert nog niet, hoewel, de verkiezingen komen in zicht. Maar dan nog gaat het om de stemmen van enkele procenten verdeelde kiezers. Na de verkiezin gen is men weer vlug vergeten, im mers er zijn nog zoveel belangrijke zaken te doen bijv. nieuwe paspoor ten of dienstreizen van ministers. Men krijgt ogenschijnlijk pas aan dacht als men de straat op gaat. Kijk maar naar de politie, zij sleepten er door akties enkele miljoenen uit. En de onderwijzers voor de kleine scho len? Plotseling was er ergens nog 50 miljoen ergens vandaan getoverd. Maar eigenlijk zijn we niet op de goede weg met akties, want oordeelt U zelf, kunt U sympathie opbrengen wanneer U op Uw t.v. de de monstranten bezig ziet? Op 10 juni 1989 zal het 50 jaar gele den zijn dat in Axel de Z.L.J. werd opgericht. In navolging van de C.B.T.B. en N.C.B. had nu ook de Z.L.M. een eigen jongerenorganisa tie. Later kwam de Z.P.M. voor de meisjes, en voor de jongens werd het verslechtert omdat landbouw achter blijft is Den Haag in last. Het blinde gedroom van politiek en ambtenarij heeft er helaas toe moe ten lijden dat we naar het aktiewa- pen hebben moeten grijpen. Nie mand van ons doet dat graag maar we menen dat de slechte situatie van onze tak geen verder uitstel meer kan hebben. Een massale opkomst zal moeten duidelijk maken aan Den Haag dat het niet aangaat om alleen van een sektor te plukken. De dage lijkse inzet van duizenden boeren ge zinnen zorgt voor een positieve han delsbalans en veel werkgelegenheid. We hopen dat een massale aktie, eventueel met een vervolg, onze voormannen kan steunen in de on derhandelingen. Een duidelijk sig naal uit de achterban is nodig want met mopperen op een verjaardag of aan de tap redden we ons bedrijf echt niet! ring van de suikerbieten toch het te gendeel te bewijzen. Want wat zou den de bietenprijzen zijn als er geen quotering ingesteld was? 70 gulden? 80 gulden? Ik weet het niet, maar mij is wel duidelijk dat we op dit moment met de quotering van de suikerbieten financieel veel beter uit zijn. Er zou dan ook maar voor meer gewassen een quotering moe ten komen, want met het huidige marktgerichte beleid houden we fi nancieel niets over. Dan maar beter een aantal ha's braak laten liggen en op de overige ha's iets verdienen. Beide suikerindustrieën hebben de resultaten van het teeltonderzoek van het afgelopen teeltseizoen weer bekendgemaakt. Wat een grote ver schillen in financiële opbrengst zit ten hier ook in ons werkgebied weer in. Vooral de verschillen in kosten van gebruikte onkruidbestrij- L.J.G. Kortom de huidige P.J.Z. bestaat dit jaar dus 50 jaar. Een feit om niet onopgemerkt voorbij te la ten gaan. Er zijn daarom plannen ontloken om dit jubileum met een grootse reünie te vieren op 10 juni a.s. Er zal ongetwijfeld nog hier en daar wat interessant dokumentatiemateri- aal van vroeger aanwezig zijn. De voorbereidingskommissie is hierin zeker geinteresseerd. Heeft U nog wat liggen wat U denkt dat kan bij dragen aan een geslaagde dag, kunt U kontakt opnemen met tel. 01157-1395. Veel Oost-Zeeuws- Vlamingen, die nu her en der wonen hebben vast nog aangename herin neringen aan het lidmaatschap van voornoemde verenigingen. Over het algemeen zijn de weer berichten heel slecht geweest én ook de barometer doet daar aan mee. Toch valt het weer bijna ie dere dag mee op enkele uitzonde ringen na. Wat het land ge droogd was is nu weer natter ge worden, maar in de maand maart kan het weer vlug drogen. De maand februari is weer voor bij en echt winterweer is er niet geweest en dat verwachten we ook niet meer. De wintertarwe is de gehele maand volop aan de groei geweest en heeft een gewel dige voorsprong behaald. Ook de late spruiten zijn door het zachte weer te snel blijven groeien en zijn daardoor te grof geworden en zitten nu gebarsten aan de stronken. Daardoor zijn vele spruiten tot rotting overgegaan en die kwaliteit past niet in het veilingsysteem. Naar verwach ting worden de late spruiten een mislukking en dat hadden we be gin januari niet verwacht. Een boer moet altijd iets hebben wat een andere kollega niet heeft, maar dat is nu juist de kunst. Met de konsumptie-aardappelen hadden we afzet en de prijs ook anders verwacht, maar in de toe komst kijken hebben we nog nooit gekund. De partijen aard appelen welke op tijd zijn ge rooid en volgens plan met kiem- remmingsmiddelen zijn behan deld liggen er nu mooi bij in de bewaar cellen. We zijn trots op zulke partijen en op onze kwali teitsbewaking, maar al die zorg wordt jammer genoeg niet be taald. De konsumptie- aardappelen welke door omstan digheden pas eind november en dingsmiddelen waren erg groot. Va riërend van 50,tot 600, per ha. Hier moet toch voor sommi ge telers nog wat te verdienen zijn. Rijenbespuiten, machinaal wieden e.d. Dat gaat dan meteen in de rich ting van de zo vaak genoemde geïn tegreerde teelt. Hoewel de vergelingsziekte hier af gelopen jaar gemiddeld niet zo erg was als in de rest van Zeeland, moe ten we voor dit jaar zeker rekening houden met vergeling. Door het uit blijven van behoorlijke vorst zullen veel luizen overwinteren. Wat ook in ons nadeel kan zijn is het voorko men van veel waardplanten met ver- gelings virus. Vroeger waren dat vooral de bietenloofkuilen, tegen woordig zijn dat vooral de met spit- machines bewerkte bietenpercelen. Want als je eens op zo'n perceel kijkt zie je behoorlijk wat bieten koppen met groen geel loof boven de grond steken. Waar hier natuurlijk veel over gesproken wordt zijn de bij het schrijven van dit stukje nog uit te voeren akties tegen het huidige landbouw- en milieubeleid. Of er onder de Oost-Zuid-Bevelandse boe ren veel animo is om de straat op te gaan met trekkers is nog niet te over zien. Een aantal boeren (waaronder ook deze praktijkschrijver) vindt de voorgestelde akties zeker niet ver ge noeg gaan. Er wordt dan wel gezegd dat we er voor op moeten passen het publiek niet te veel te hinderen om onze goodwill niet te verliezen. Per soonlijk denk ik dat we amper nog goodwill bij de burgers te verliezen hebben. Om de verantwoordelijken voor het huidige beleid aan te pakken, zou het veel beter zijn om onze betalin gen aan overheid en Landbouw schap maar eens flink uit te stellen. Als we dat massaal zouden doen is daar stellig meer mee te bereiken. later zijn gerooid, hebben het te koud gehad en hebben daardoor nogal wat blauw opgelopen. Een koopman koopt geen werk en laat ons daarom met zulke slech te partijen zitten. Volledig zijn we geautomatiseerd, maar zon der het oog en de kennis van de teler komen we nergens. Op tijd poten, vroeg rooien en goed be waren zijn de eerste vereisten om goede partijen konsumptie- aardappelen te kunnen afleveren. Kostenbewaking moeten we goed in de gaten blijven houden. Acht tot tien maanden konsumptie- aardappelen in de cel bewaren is een dure zaak. Winterland 33 cm diep omploegen, weten we niet of dat beslist we! nodig is. Vroeger toen we nog met de paarden ploegden, was de eerste vraag van de knechts altijd: "Baas wat moet er op deze kavel?" Wan neer het antwoord van de baas dan was: aardappelendan werd de ploeg 2 keepjes dieper afgesteld. Kwamen er echter "bieten" op genoemd perceel, dan werd de ploeg 2 kneepjes on dieper afgesteld. De vroegere ge neratie maakte dus duidelijk ver schil in de ploegdiepte naar het gewas van haar keuze. Het geld in de zak houden en niets uitge ven was de hobby van ons voor geslacht. Graag zouden we wat meer bie ten in ons bouwplan '89 opne men, want voor ons op de zware grond zit daar wel wat in. We kunnen niet alles verbouwen op die Zeeuwse zware klei, maar bieten voelen zicft daar goed thuis. Het zou dus nog niet zo gek zijn om de minister daar eens op attent te maken? Vrijdag 3 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6