Alle toegangen ministerie van Landbouw woensdag geblokkeerd V ervolgonderzoek melkerskoorts nodig Grote belangstelling op ontmoetingsdagen aardappelhandel A.J. Quik bv te Hedel Mogelijk volgende week geen ZLM-blad Ca. 100 trekkers per dieplader de stad in gebracht Voorlichtingsavond kleinfruittelers Stijgende belangstelling voor pirimicarb KNLC-commissie Veehouderij Landbouwschapsvoorzitter Doornbos spreekt op het Malieveld de de monstrerende boeren toe. Er kon woensdag geen gesprek tussen de minister en het schap plaatsvinden, wel nam de minister de petitie in ontvangst. In verband met eventuele werk onderbrekingen in de grafische sektor, mogelijk ook bij onze drukker, is het verschijnen van het ZLM-blad volgende week (10 maart) niet geheel zeker. Redactie Met trekkers werden de ingangen van het landbouw ministerie hermetisch af gesloten. De ambtenaren hadden hierdoor een gedwongen vrije dag. Boze akkerbouwers van verschillende provinciale Landbouworgani saties, waaronder de ZLM, blokkeerden afgelopen woensdag voor een groot deel van de dag het ministerie van Landbouw. Zij gaven daarmee uiting aan hun vergaande ongenoegen over het gevoerde landbouwbeleid. De blokkade akties waren niet door het coördinatie team van de 3 CLO georganiseerd, maar waren spontaan door de boeren zelf opgezet. Per dieplader werden in alle vroegte trekkers uit Friesland, Groningen, Zeeland, West-Brabant en de IJsel- meerpolders Den Haag binnenge bracht, waarna vanaf ongeveer 6.30 uur de straten rondom het ministerie wer den geblokkeerd. Dit ging over in een blokkade van het ministerie zelf, de ambtenaren van Braks konden daar door hun werkplek niet bereiken en moesten onverrichterzake weer huis waarts keren. Voorts werd het SER- gebouw geblokkeerd en bezet. Hier in zou de vergadering van het Land bouwschap plaatsvinden, doch deze is vanwege de akties niet doorge gaan. De boeren "bezetten" ook het partijkantoor van de VVD en eisten een gesprek met o.a. fraktievoorzit- ter Joris Voorhoeve. Dat gesprek kwam er. Deze bezetting verliep in een vriendelijke sfeer. wilde echter alleen maar komen als de blokkade zou worden opgeheven. Dit gebeurde uiteindelijk rond vier uur 's middags. Om ongeveer half vijf kwam de minister. Uit handen van de voorzitter van het Land bouwschap nam hij de petitie met ei- Duizenden demonstrerende akkerbouwers deden Den Haag woensdag een bewogen dag beleven. Na deze blokkade akties trokken de boeren, samen met hun kollega's die de laatste etappe - van Zoetermeer naar Den Haag - van de trekkeresta fette aflegden en de duizenden ak kerbouwers die per trein, bus of au to naar Den Haag waren gekomen, naar het Malieveld. Hier was een de monstratieve manifestatie georgani seerd. De ongeveer 5.000 aanwezige boeren werden onder meer toe gesproken door Landbouwschaps voorzitter Gerard Doornbos. Aan hem werd door vertegenwoordigers van de 3CLO de petitie met eisen overgedragen. Na deze manifestatie togen de aktie- voerders eerst weer naar het ministe rie en daarna naar het Binnenhof, op zoek naar minister Braks. Op het Binnenhof vonden enkele schermutse lingen met de politie plaats. Om een ge sprek met de minister af te dwingen blokkeerden ze daarna weer het mi nisterie van Landbouw. De minister ment lagere export, maar wel een grotere verwerking tot aardappel- produkten. Hij besloot met de op merking dat de aardappelmarkt dik wijls anders reageert dan we denken. De voorlichtings- en ontmoetingsda gen bij aardappelhandel A.J. Quik bv te Hedel op 21 en 22 februari zijn durk bezocht. Onder andere was er grote interesse van scholieren van Mavo en hoogste klassen van het ba sisonderwijs, die de gelegenheid ge boden kregen het bedrijf in werking te zien. Medewerkers van super markten konden via een diaserie en een kooktest praktijkkennis opdoen over nieuwe rassen. In de avonduren bestond er een gro te belangstelling van de leden van de Gelderse Mij van Landbouw afd. Hedel, en van telers uit voorname lijk het Zuid-Westen van het land. De heer Quik besteedde enkele woorden aan het verloop in de ach ter ons liggende 25 jaar. Hij consta teerde dat in deze jaren zich een aardappel revolutie heeft voorge daan, die zich thans wat betreft snel ler en goedkoper tegen ons keert. Ir. C.D. van Lo«n van het P.A.G.V. uit Lelystad gaf een zeer leerzame uiteenzetting over bemesting in rela tie tot de kwaliteit, waarop een le vendige discussie volgde. Na een buffet en bedrijfsbezichti- ging met de paardetram gaf de heer Lodewijk een uiteenzetting over de verandering en afzet in aardapelen. Hij concludeerde hierbij dat we te maken hebben met een op dit mo- vastgesteld worden. De minister zei wel dat de akties genoegzaam heb ben aangetoond dat er problemen zijn in de akkerbouw. Om deze te kunnen aanpakken is hij echter af hankelijk van andere leden van het kabinet, zoals minister Ruding van Financiën, zo viel uit zijn woorden op te maken. De demonstrerende akkerbouwers zeiden bij hun vertrek uit Den Haag - de laatsten gingen om ongeveer half zeven 's avonds weer naar huis, 12 uur nadat de akties begonnen - dat als er naar hen niet geluisterd wordt de akties zeker een vervolg zullen krijgen. Op maandag 13 maart is er in de ver gaderzaal van de CVZ te Kapelle een voorlichtingsavond voor kleinfruit telers, aanvang 19.30 uur. Ing. J. Kodde van het CAT Goes behandelt bodem, bemesting en fertigatie. Na diskussie en pauze zullen enkele te lers iets vertellen over vervroeging en verlating van frambozen, bramen, aardbeien en rode bessen. De heer C. Geense van de CVZ zal wat ver tellen over afzet en presentatie. Wereldwijd stijgt de belangstelling voor het specifieke luisbestrij- dingsmiddel pirimicarb. Dit produkt werd 20 jaar geleden gelanceerd. Door de toenemende milieubewust wording ligt het belang van pirimi carb voör de land- en tuinbouw vol gens producent ICI in de veiligheid van het middel voor soorten waar voor het niet bestemd is (zoals bijen, lieveheersbeestjes en bodem-micro organismen) en in de goede werk zaamheid als luisbestrijdingsmiddel. Het middel breekt in het milieu snel af. VERLOOP TEMPERATUURSOM Temperatuursom per 27 februari. Eindhoven 280, Gilze-Rijen 299, Antwerpen/Deurne (B) 298, Rotter dam 322, Wouw 303, Vlissingen 328. sen in ontvangst. Deze eisen zijn: stopzetting van de Brusselse prijs verlagingen (of anders nationale kompensatie), geen milieudiktaten maar redelijke maatregelen hierover op basis van wederzijdse afspraken, krachtige nationale stimule ringsmaatregelen en een maximale invulling van de braakregeling. De minister ging afgelopen woensdag niet inhoudelijk in op deze eisen. Voor een gesprek hierover moet op korte termijn een nieuwe datum Onderdeel van de ontmoetings- en voorlichtingsdagen van aardappelhandel Quik was een bezoek van medewerkers van supermarkten. Zij bezichtigden het bedrijf en konden kennis maken met nieuwe aardappelrassen. Op 14 februari besprak de KNLC- commissie Veehouderij de uit komsten van een onderzoek naar melkerskoorts. Vervolgonderzoek blijkt nodig. Veehouders kunnen de resultaten van het tankmelkonder- zoek naar melkerskoorts (leptospira hardjo) opvragen voor wat betreft de uitkomsten over hun bedrijf. Omdat de tankmelk en dus niet monsters van individuele koeien zijn onderzocht, geeft het resultaat ech ter geen 100 procent duidelijkheid. In totaal werden door het CDI melk- monsters onderzocht die afkomstig waren van circa 45.000 bedrijven. Van deze bedrijven waren circa 30.000 (65%) vrij van antistoffen te gen hardjo. Hardjo-positieve bedrij ven komen overigens verspreid over heel Nederland voor, maar er bestaan sterke regionale verschillen. Er zijn gebieden gevonden, waar meer dan 60% van de bedrijven po sitief is. In sommige delen van Ne derland worden vrijwel geen positie ve bedrijven gevonden. Als het monster aangaf dat er geen melkerskoorts was, is dat nog geen garantie dat er geen enkele koe besmet is. En indien er een besmet ting werd geconstateerd is onbekend hoeveel en welke koeien besmet zijn. Nader onderzoek op het individuele bedrijf is dus noodzakelijk. De hier voor noodzakelijke testen zijn nog op onvoldoende schaal bij de ge zondheidsdiensten aanwezig. De commissie dringt er op aan dat deze testen zo snel mogelijk uitgevoerd kunnen worden. In de regio's moet dit verdere onderzoek tegelijkertijd plaatsvinden en tegen uniforme ta rieven. Tevens zal de ontwikkeling van bestrijdingstecnnieken aandacht moeten krijgen. In hoeverre kan (of moet?) gewerkt gaan worden met certificaten, die garanderen dat de koeien/het bedrijf vrij is van mel kerskoorts. SL0M De commissie begrijpt niet dat het toe te wijzen melkquotum aan SLOM-ers slechts 60 procent van de dëstijds gecontracteerde hoeveelheid melk is. Dit percentage zou meer pa rallel moeten lopen met de kor tingspercentages, die sinds de invoe ring van de superheffing voor indivi duele veehouders gelden. Dit komt neer op 75 a 80 procent. Wel moet getracht worden dat de totale hoeveelheid toe te wijzen melk binnen de 600.000 ton blijft. Wanneer dit gerealiseerd is komen vragen aan de orde zoals de beschik baarheid van mestquota. Kunstmestheffing De commissie is tegenstander van een heffing op kunstmest. Is de hef fing niet tegen te houden, dan dient het in ieder geval een bestemmingsheffing- en dus geen re gulerende heffing te zijn. Bestem mingsheffing wil zeggen dat het geld dat beschikbaar komt voor bepaalde omschreven doeleinden gebruikt wordt. Het stimuleren van een mine- ralenbalans is een veel betere aan pak, zeker ook vanuit milieuoog punt bezien. De commissie vroeg zich af of er in andere landen (Ver enigde Staten, Denemarken) ook een kunstmestheffing is. Vork De commissie Veehouderij is voor stander van het handhaven van de vork voor de verwerking van magere melkpoeder in veevoer. In de vlees- kalverhouderij kan het gebruik van melkpoeder mogelijk verminderen, door het voeren van mais en brok. Vanuit kostenoogpunt is dat posi tief. Vraag blijft echter wat de con sument hiervan vindt. Het kalfsvlees krijgt door dit voer een meer rose kleur. Vrijdag 3 maart 1989 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5