over geld en goed ingezonden Tuinbouw op Walcheren Aangifte Inkomstenbelasting 1988 Eind maart besluitvorming Privo Landbouwschap: Pachtnormen verlagen met bedrag voor waterschapslasten Lang verwacht, vaak aan gedacht, niet gezwegen, toch gekregen. Wanneer kom je in aanmerking voor rentesubsidie bij bedrijfsovername Je moet jonger zijn dan 35 jaar. Je moet het ouderlijk bedrijf in zijn ge heel overnemen of het bedrijf van een derde. Je moet een natuurlijk persoon zijn, dus geen BV. Je moet je hoofdbe roep in de Landbouw hebben, dat betekent 3/4 van je totale arbeids duur op het bedrijf werken. Minstens de helft van het te ver wachten fiskaal onzuiver inkomen moet uit je landbouwbedrijf afkom stig zijn. Je moet op je bedrijf voldoende werk hebben voor 1 volwaardige ar beidskracht dat betekent dat je be drijf een omvang moet hebben van tenminste 120 sbe. Je mag niet eerder zelfstandig en voor je eigen risiko een bedrijf gro ter dan 10 sbe's hebben gevoerd. Krijg ik ook rentesubsidie als ik een maatschap aan ga? Nee, daarin voorziet de regeling niet. Krijg ik rentesubsidie als ik het be drijf overneem uit de maatschap, die er reeds bestond. Ja, bij het beëindigen van de maat schap kom je in aanmerking. Je moet dan wel volledig voor eigen re kening gaan boeren. Je komt alleen in aanmerking als de bedrijfsover- gang betrekking heeft op tenminste 50% van de op geld gewaardeerde kapitaalgoederen. Grond waardeer je dan op overname-waarde. Machines, gebouwen op vervan gingswaarde. Als je als jonge agrariër bij het eindi gen van de maatschap een aandeel hebt van meer dan 40% van het tota le bedrijfsvermogen kom je niet in aanmerking. Voor pachtbedrijven kan dit een erg nadelige voorwaarde zijn. Je moet wel het gehele bedrijf overnemen (dus niet een gedeelte). Hoe hoog is de rentesubsidie op be drijfsovername? Gedurende 5 jaar kun je als je aan alle voorwaarden voldoet 21/2 sub sidie krijgen op de te betalen rente op geldleningen. Dit geldt voor le ningen bij de bank en de familiele den in de eerste en tweede graad. De ze leningen moeten vanzelfsprekend verband houden met de bedrijfso vername. Het maksimale bedrag waarover je rentesubsidie kunt krij gen is een lening met een maksimum van ƒ300.000,Vijf jaar krijg je dus maksimaal ƒ7.500,per jaar. Worden er nog eisen gesteld aan de financiering? Zeer beslist. Je moet de helft van de overnamekosten van het landbouw bedrijf financieren met een looptijd van minimaal 5 jaar van een bank en of met een familielening. Op lenin gen van de familie mag in geen geval de eerste 5 jaar worden afgelost. Op een rekening-courant krediet krijg je geen rentesubsidie. Dit geldt overi gens voor alle kredieten, die vallen namelijk niet onder leningen. Dient er een begroting te worden op gemaakt? In feite heb je die nodig om het posi tief besparingssaldo te berekenen (met andere woorden of het bedrijf voldoende winstgevend is) en om te kijken of er geen negatief liquidi teitssaldo ontstaat. Hieruit blijkt dat je aan je betalingsverplichtingen kunt voldoen. Moet ik over een landbouwkundige opleiding beschikken? Je moet aantonen dat je - een diploma hebt van de MAS of MTUS - een diploma van het primair agra risch leerlingwezen Vrijdag 3 maart 1989 - een diploma van de lagere agrari sche school aangevuld met een ge tuigschrift van de basiskursus eko- nomie en twee jaar praktijkervaring op een agrarisch bedrijf - een getuigschrift van de algemene landbouw/tuinbouwkursus aange vuld met een getuigschrift van de ba siskursus ekonomie en twee jaar praktijkervaring op een agrarisch bedrijf - een diploma en/of getuigschrift van andere opleidingen die naar het oordeel van de direkteur LNO ge lijkwaardig zijn aan de MAS opleiding. Als je het bedrijf door niet te voor ziene omstandigheden over moet ne men bijv. overlijdensgeval hoef je nog niet over de diploma's of getuig schriften te beschikken. Binnen 2 jaar na de overname moet je ze wel kunnen tonen. Waar moet je de rentesubsidie aan vragen? - Bij de DBH kun je een aanvraag formulier afhalen - Stuur het ingevulde aanvraagfor mulier naar de direkteur LNO in de provincie - Vraag advies vóór het invullen bij Maart is voor veel belastingplichtin- gen ieder jaar een maand waarin men het uitgereikte aangiftebiljet In komsten/Premieheffing moet invul len en retourneren. Het retourneren is een bezigheid die weinig hoofdbre kens kost. De inspekteur is zo vrien delijk geweest om een portvrije en veloppe bij te sluiten teneinde de verzending te vergemakkelijken. Het invullen daarentegen levert meer moeilijkheden op. Het aangiftebiljet 1988 is, in vergelijking met 1987, volledig gewijzigd en moet, volgens het ministerie van Financiën, nu minder problemen opleveren dan voorgaande jaren. Uit de praktijk zijn de eerste kriti sche geluiden over het nieuwe ont werp echter hoorbaar en deze stroom zal nog wel blijven duren en aanzwellen. Het zal u niet verbazen dat ook het invullen van een 'eenvoudige' aan gifte een ieder in het algemeen weer een aantal uren zal kosten, terwijl men daarna zal afvragen of alle af trekmogelijkheden wel zijn benut, omdat men niet meer wil bijdragen aan het Rijk dan het bedrag dat ook werkelijk verschuldigd is. Bovendien is men bekend met het feit dat kor- rekties in het voordeel van een be lastingplichtige door de belasting dienst door diverse oorzaken weinig worden aangebracht. Uit diverse fi nanciële rubrieken verneemt men vervolgens dat veel belastingplichti gen teveel belasting betalen, simpel weg omdat hun kennis van de huidi ge ingewikkelde belastingwetten niet voldoende is en/of men hulp krijgt van personen die niet op de hoogte zijn van de meest recente wijzigingen in onze ingewikkelde belastingwet geving. Velen zullen de administratie-, ac countantskantoren en belastingkon- sulenten benaderen die meedelen wel die kennis tot hun beschikking hebben. Hefverdient voorkeur om voordat u een definitieve keus maakt bij de keuze van deze hulp, de fiskale kwa- lifikaties van helpende instanties on der de loep te nemen en zich dus kri tisch op te stellen alvoren een beslis sing te nemen. Wanneer men na be- je sociaal-ekonomisch voorlichter of je bedrijfsvoorlichter Belangrijk! Wacht met het overnemen van het bedrijf tot dat de direkteur LNO schriftelijk heeft bevestigd dat hij de aanvraag ontvangen heeft. Als de ontvangst bevestigd is wil dat nog niet zeggen dat je aanvraag goedge keurd wordt. Let op: Je blijft altijd zelf verant woordelijk voor het op tijd indienen van de aanvraag ook als je de for mulieren door een ander laat in vullen. Moet ik nog betalen voor het opma ken van een rapport? Ja, indien de financieringsrappor teur een rapport maakt, dan betaalt u altijd, als de aanvraag goedge keurd wordt, een bijdrage van ƒ300,-. Is de rentesubsidie belast? Ja, had je anders gedacht? Advies: Iedereen die aan de regels voldoet, doet er verstandig aan van de regeling gebruik te maken. J. Markusse raad kiest voor een federatiebe- lastingkonsulent (FB) of een kan toor waaraan iemand met die kwali- fikatie is verbonden maakt men vaak een juiste keuze. Immers een FB dient na zijn studie ieder fiskaal probleem, wat zich in Nederland voor kan doen, op te kunnen lossen. Dat voor deze hulp een financieel of fer moet worden gebracht is niet te voorkomen, maar dikwijls blijkt dat deze bijdrage slechts een fraktie is van het voordeel dat men heeft ge noten door het betalen van een lager bedrag aan onze schatkist. Belastingtelefoon Ook onze belastingdienst verleent hulp bij het invullen van aangiftes. Informatie kan ook ingewonnen worden bij de veelvuldig aangepre zen belastingtelefoon. Degenen die m.b.v. de dienst hun biljet invullen of laten invullen wor den in de meeste gevallen bij de aan slagregeling met weinig afwijkingen van de aangiftes gekonfronteerd. Dat bereidwillige ambtenaren lang niet altijd de voor belastingplichti gen meest gunstige wijze van inko mensvaststelling kiezen blijkt uit de stroom van door het Rijk verloren procedures voor het Hof en onze Hoge Raad! Een ieder dient zich dan ook af te vragen of het inschakelen van deze hulp uiteindelijk de meest gewenste voordeligste) is. Tenslotte wil ik u attenderen op het feit dat binnen zes maanden na het ontstaan van de materiële belasting schuld een belastingplichtige aan wie geen aangiftebiljet is uitgereikt er één moet aanvragen. De belasting dienst reikt slechts een biljet uit aan iedereen die vermoedelijk belasting plichtig is. Men is verplicht het aan giftebiljet in alle gevallen duidelijk, stellig en zonder voorbehoud in te vullen, terwijl ook de in het aangif tebiljet verlangde bescheiden moeten worden overlegd. Men mag niet ver geten dat het niet, onjuist of onvol ledig invullen van het aangiftebiljet een strafbaar feit is. Ik wens u veel sukses. J.J.C. Zegers Met grote belangstelling en betrok kenheid, las ik het artikel van de heer Brasser over de tuinbouw op Walcheren. Wat is de oorzaak? Die vraag heb ik ook dikwijls gesteld en omdat je als kollega ook weet had van de persoonlijke omstandigheden van velen, zijn ook vele antwoorden te geven. De heer Brasser geeft allerlei oorza ken aan waarmee ik mijzelf kan ver enigen. Toch noemt hij m.i. niet alle oorzaken. Mag ik nog enkele feiten noemen? 1. Tuinbouw is vanouds een gezins bedrijf. Door hoger en technisch on derwijs kwamen andere beroepen in zicht ook voor de "gewone man". Jongeren konden meer verdienen dan thuis. Bovendien de landbouw had vaste prijzen voor de basispro- dukten, de noodzaak om te gaan tuinderen ("kroteren" zei men hier) was er niet. Lonen stegen ieder jaar. Voor een bedrijfstak waar 60% van de kosten uit arbeid bestaat een moeilijke hindernis. 2. Middelburg, Souburg en Vlissin- gen groeiden aan elkaar. Goede gronden werden tuinstad. Op ver schillende plaatsen mogen geen glas- bedrijven gesticht worden bijvoor beeld bij Domburg, Oostkapelle, Vrouwenpolder en Veere. 3. Fabrieksteelt van groenten op kontrakt. Hierbij wil ik opmerken dat telen onder of net boven de kost prijs geen oplossing is. Laat men niet denken dat als de Europese markt vol is met bloemkool, bonen en spruiten je geen moeilijkheden Het Landbouwschap wil dat bij de vaststelling van de pachtnormen de waterschapslasten buiten beschou wing blijven. Het stelsel van toesla gen en aftrekken in de pacht voor de waterhuishouding moet vervallen, zo vindt het Landbouwschap. In het pachtnormenbesluit zou moeten worden vastgelegd dat de pachtprijs niet meer mag bedragen dan de (ver laagde) pachtwaarde en de door de verpachter te betalen water schapslasten. Dit schrijft het Landbouwschap aan minister Braks van Landbouw en Visserij. In de loop van dit jaar wor den de pachtnormen herzien. Er zijn in ons land aanmerkelijke verschillen in de waterschapslasten. Bij de vaststelling van de pachtnor men wordt nu nog uitgegaan van de gemiddelde waterschapslasten per hektare in Nederland. Als de ver pachter zelf heeft geïnvesteerd in (onder)bemaling moet hiervoor een tegemoetkoming mogelijk zijn in de pacht, zo vindt het Landbouwschap. Dit overeenkomstig de investeringen De heer W.D. Ogink, consulent voor de rundveehouderij in Noord- Brabant en Zeeland, heeft op de hoofdbestuursvergadering van de NCB een toelichting gegeven op de blauwdruk van de Stichting Land bouwvoorlichting en het beleids voornemen van het ministerie van landbouw. Eind maart zal de besluitvorming over de Privo plaats vinden, en eind oktober van dit jaar zal de formule worden ingevuld. De basiseenheid in de geprivatiseer de dienst is het team van voorlich ters. Deze teams kennen een redelij ke mate van zelfstandigheid, hetgeen betekent dat ze zelf de mate van spe cialisatie bepalen alsmede de eventu ele rayonindeling. Het team kan worden begeleid door een begelei dingscommissie, waarin zitting heb ben standsorganisaties, vaktechni sche organisaties en studieclubs. Op landelijk niveau opereren de zoge naamde sectorraden. Ten aanzien van de standplaatsen krijgt met de keur. Je gelijk halen bij de rechter is kostbaar. Tot slot nog deze opmerking, zoals gezegd: 60% van de opbrengst bestaat uit arbeidskosten. Wanneer je je mag verheugen in een goede ge zondheid, zodat je meer arbeid kunt verzetten, ook mentaal, dan kan het slagen. Wie daarnaast hulp heeft van vrouw, opgroeiende kinderen, een familielid, dan lukt het wel. Wanneer je alle arbeid volgens CAO-loon en alle daarbij komende "lasten moet betalen dan is het moge lijk dat het besteedbare inkomen la ger is dan dat van bijvoorbeeld een plantsoenarbeider bij de gemeente. Ook dan is het mogelijk dat je geluk kig bent met je bedrijf. Maar ik kan ook anderen begrijpen die er uit gestapt zijn. Die op een zonnige dag in mei zeggen "blij dat ik rij". Met fiets of auto naar bos, strand of wei. Laat de grootgrutters hun boontjes en peultjes zelf maar telen. Maar als je teelt: Veil!!!! P. Joziasse Serooskerke (W) Lamborghini bij HSB Met ingang van 1 maart 1989 heeft de HSB-groep het Lamborghini trekker importschap voor Nederland verworven. Deze moderne trekkers met een geavanceerde techniek zul len op de markt gebracht worden door Agrotak B.V. dat Domicilië kiest in Udenhout. die pachters zelf hebben gedaan voor drainage. Op dit moment ligt er bij de Tweede Kamer een ontwerp Waterschaps wet. Hierin staan voorsellen om de pachter direkt de waterschapslasten te laten betalen. Overlevingskonditie voor de coöperatieve sektor Als overlevingskonditie voor de coö peratie noemt prof. dr. C.P. Veer man het produktiegericht bezig zijn naar een ondernemen, dat op de marktsituatie geënt is. Prof. Veerman, voorzitter van de Nationale Coöperatieve Raad, zei dit tijdens een themadag "Coöpera ties Grenzeloos" in Hoorn, aldus het huisorgaan "Melk" van de Mel kunie. Hij ziet daardoor een verva gen van het onderscheid tussen par- tikuliere ondernemingen en de coö peraties, en ook een verder toene mende scheiding tussen direktie- en bestuurstaken. van de teams deelde Ogink mee dat voor Zuid-Nederland de gemeenten Horst, Uden, Tilburg, Breda en Goes aangewezen zullen worden. In deze plaatsen kunnen één of meerde re teams worden gestationeerd. Wat de Consulentschappen voor de Landbouw betreft wordt medege deeld dat in Noord-Brabant één con sulentschap, ingedeeld bij de directie Veehouderij en Zuivel wordt in gesteld. Zeeland krijgt een consu lentschap, ingedeeld bij de directie Akker- en Tuinbouw. Deze consu lentschappen hebben een duidelijke beleidsmatige taak. De huidige tak-CAD's en vak- CAD's zullen worden samengevoegd en geplaatst worden onder de direc ties AT en VZ. De CAD's zullen worden geclusterd tot 2 CAD's, na melijk één CAD-plantaardige pro- duktie en één CAD-dierlijke pro- duktie. Eind maart aanstaande zal besluitvorming plaatsvinden en in oktober aanstaande zal de formatie concreet worden ingevuld. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3