VOO It m: VI'OIIW De Westhoek helpt Polen p.j. zuid geluid Tweede prijs voor P.J.Z. afd. Fijnaart e.o. op het volleybaltoernooi van de K.P.J. te Halsteren Dichterbij dan Barcelona T.V. kijken Oorlogsband Nieuwe spijkerbroeken Stil van In één avondkollekte Veel comité's Waarom en hoelang Opgave studiedag Agrarische Commissie redaktie Henk Tegels P.J.Z.-agenda Jubileum P.J.Z. Oost-Zeeuws Vlaanderen 50 jaar onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Waarom niet Soedan of Armenië? Maar wel Polen? Dat is heel makke lijk uit te leggen aldus Nienke Noteboom-v.d. Pol. 'Polen is maar 1036 km hier vandaan, althans het gebied wat wij bezoeken en dat is te doen. Zeg nou zelf, heel veel mensen rijden met hun vakantie toch wel meer dan 1036 km. Alleen Barcelona is al verder'. Hoe kwam het comité van de grond? 'Wel ik had net een heel drukke tijd %achter de rug. In Klundert hebben we een carillon bij elkaar gebedeld. In dat comité zat nog een aantal mensen die erg goed met elkaar kon den opschieten. Echte doeners en daar houd ik van. Toen we uit elkaar gingen - we hadden ons zelf overbo dig gemaakt - dacht ik, wat jammer. Dat was in 1981'. 'Eind 1981 zat ik op een zondag avond t.v. te kijken en zie journaal beelden van de staat van beleg in Po len en de erbarmelijke toestanden in dat land. En ook dat veel Nederlan ders spontaan konvooien hadden sa mengesteld om spullen te brengen. Ik dacht: Dat moeten wij in Klun dert toch ook kunnen en belde mijn medeleden van het carillon op en zei: 'Wat vreselijk daar in Polen, zullen we wat doen? We hebben gelijk een comité gevormd, waarin kort daarna ook leden van de andere plaatsen in de Westhoek zijn gekomen. Van de burgemeester, de heer V. Wouwe, hoorden we dat de zendpi raten ook wat wilden doen. Wel dan vindt je elkaar snel'. 'Veel mensen die wij benaderden ga ven spontaan, voornamelijk kle ding. Wat ik mij ben gaan realiseren is dat wij een band hebben met die Polen. Zij waren het die o.a. de Westhoek van Brabant hebben be vrijd in 1944. Vele zeiden: Zij hiel pen ons, toen wij narigheid hadden, nu is het onze plicht om hen te helpen. De kleding e.d. stroomden binnen. Wij hebben het rode kruis gebeld en gevraagd waar het naar toe moest. Maar al die spullen moesten op zijn plaats komen in Polen. Rijnart tran sport bood aan te rijden en Winde transcar leverde de brandstof'. 'Je moet niet vergeten dat een grote vrachtwagen daar naar toe laten rij den toch ƒ4.000,aan brandstof en papieren enz. kost. Dan praat ik nog niet over allerlei burokratische ver tragingen. Wel gaat er altijd een doos nieuwe spijkerbroeken mee om papieren aan de grenzen enz. wat vlotter te laten afstempelen. Ook koffie doet wonderen'. 'Die eerste keer brachten wij alles in de kerk van Dziezonoinf. Wat waren die mensen blij. Als je dan ziet waar onze 'afgedankte' spullen blijven wordt je er stil van. Dat zomaar los sen bij de kerk doen we nu niet meer. Onze hulp is nu veel gerichter. Wij krijgen van het diaconessezie- kenhuis van Breda veel van hun technisch verouderde spullen. In Po len is men er zielsgelukkig mee. Wij brengen ook spullen bij een kin dertehuis. Daar zijn gemiddeld 68 kinderen in de leeftijd tot 9 jaar, die vaak door ongehuwde moeders daar naamloos gebracht zijn. Hoeveel echtparen hier die geen kinderen hebben zouden zielsgelukkig met de ze kinderen zijn. Ook brengen wij goederen bij een psychiatrische in richting en een bejaardenhuis'. 'Zelf zien wij als comité de gift van afgelopen jaar "van 2 dieselauto's, één aan het kindertehuis en één aan de Lutherse gemeente als iets waar zoveel warmte vanuit gaat. In één avondkollekte hebben de Westhoe kers het geld bij elkaar gebracht. Voor de auto's die daar zo schreeu wend nodig zijn. Autopalace heeft 2 schitterende wagens geleverd, voor de prijs van (denken wij) één'. Nederland heeft veel comité's ge kend die Polen hebben geholpen. Maar wij kunnen, juist door de hulp uit de Westhoek nog steeds hulp bie den. Alles komt direkt, zonder om wegen en strijkstokken bij de men sen terecht. Aan kleding is in Polen een schreeuwend tekort, vandaar dat het fijn is dat we zoveel goede ge bruikte kleding kunnen meenemen'. 'Toch zijn er altijd twee vragen die de mensen aan ons stellen en wel: Waarom nu nog hulp aan Polen en Nienke Noteboom in Krakow: vooral aan kleding is in Polen een schreeu wend tekort. hoelang nog? Polen is door de eeuwen heen een speelbal van de grootmachten ge weest. Dat kwam omdat Polen een zeer vruchtbaar land was. Men sprak vroeger van de graanschuur van Europa. Ook nu nog komt er niemand van de honger om. De ar moe wordt niet veroorzaakt door ge brek aan voedsel maar het centralis- tisch-Communistische systeem is niet in staat op een behoorlijke manier in de meest elementaire behoeften te voor zien (voedsel, medicamenten en kleding). Duitsland heeft er in de oorlog vre selijk huisgehouden. Je merkt dat er nu nog een zeer anti-Duitse houding bestaat. Ze vragen ons bijvoorbeeld hoe het mogelijk is dat Duitsland nu zo rijk is. Terwijl zij nog steeds met bonkaarten te maken hebben. Bij velen leeft de wil en de energie om er wat van te maken, maar de moge lijkheden ontbreken. Vandaar onze hulp. Wel is die hulp gericht op de zwaksten: weeskinderen, bejaarden, geestelijk gehandicapten. Hoelang de Westhoek nog helpt? Zo lang ze geven'. Toos in 't Veld-Blonk Voor deelname aan de studiedag 'Landbouw en Milieu' van de Agra rische Commissie afd. Zeeland kan men zich opgeven bij de op 24 fe bruari (pag. 20) in het ZLM-blad ge noemde dames. Wegens ziekte van mevrouw Van Driel worden deelne mers vanuit Zeeuws-Vlaanderen echter verzocht zich op te geven bij mevr. G. Dekker-Guiljam, tel. 01153-1223. Op 26 februari toogden we 8 man sterk naar Sporthal de Kannebuis te Halsteren. Daar het nog erg vroeg was, waren de meesten wel aanwezig maar nog niet helemaal wakker. We kleedden ons om en meldden ons enthousiast bij de wedstrijdleiding. We waren ingedeeld in Poule B he ren. Onze eerste wedstrijd zou zijn om 10.05 uur. Dus fanatiek als wij waren (inmiddels wakker na het eer ste bakje koffie) gingen wij warmlo pen en inspelen. Het bleek vergeefse moeite te zijn geweest want onze eer ste tegenstander bleek wel aanwezig maar kwam niet opdagen. Angst???? Makkelijk gewonnen dus. Toen hebben we ter improvisatie 20 minuten tegen een damesteam gespeeld, waarvan de tegenpartij ook niet was komen opdagen. Pret tig geregeld. 's Morgens werkten we nog 3 wedstrijden af, allen met overtuigen de winst. Alleen onze twee vrouwe lijke speelsters kwamen er zo nu en dan achter dat je voor de nethoogte van de heren wel degelijk hoger moest springen. Zweten geblazen dus. Tussen de wedstrijden door zat soms heel wat tijd, dat vroeg nogal wat flexibiliteit van allerhande "nooit gebruikte" spieren. Her en der werd flink gekreund en gesteund. Na 15.00 uur begonnen de kruisfina les tussen Poule A en B. Nu kwam het "echte" werk. We moesten aan treden tegen P.J.Z. Tholen, het team dat reeds vele malen in de bo venste regionen van allerlei toer nooien vertoefde. Deze wedstrijd was voor ons dus erg belangrijk. We hebben dan ook onze geheime smashkanon ingezet. De wedstrijd was spannend en werd uiteindelijk 20 door ons gewonnen. Een hele goede prestatie van ons. De tegenstanders waren duidelijk minder blij. Er werden door ons nog twee wedstrijden overtuigend gewonnen. Maar de laatste tegenstander bleek toch een ietsiepietsie te sterk voor ons team. Helaas werd dit ons enige verloren spelletje. Het team van P.J.Z. Zevenbergen was gewoon be ter en wij iets minder goed. Maar we hadden prima resultaat geboekt. 8 Wedstrijden gespeeld waarvan 7 ge wonnen. Vermoeid maar tevreden hoorden we in de kantine de prijsuitreiking aan: 1. P.J.Z. Zevenbergen; 2. P.J.Z. Fijnaart; 3. P.J.Z. Tholen. Ons team: Mirande Veldstra, Jan Noteboom, Hans van der Slikke, Leon Tolenaars, Bernard Kanne- kens, Johan van Bezooijen, Kees Veldstra en Sandra Kok. We hopen een volgende keer wederom met een P.J.Z.-team deel te kunnen nemen. Sandra Kok RAW Fijnaart/Zevenbergen: 8 maart, exkursie naar de New- Holland fabriek te Zedelgem. Opga ve vóór 25 feb. bij Piet den Engelsen (01682-2634) of Kees Hanson (te: 01686-2590). Afd. Goes: Eerste weekend van maart: Langlaufen. Meer informatie en opgeven bij Leen-Jan of Janine met voorafgaand een kleine leden vergadering. Noord-Beveland: 25 maart: Juweel. Aanvang: 19.30 uur. De avond be gint met de cabaretgroep "t Ismeöeajetziet" aangevuld door een stukje Schouws cabaret. Plaats: Dorpshuis te Wissekerke. Entree: 3,Met bal na. Tholen/St. Philipsland: 5 maart: naar de 'Vogeltjesmarkt' in Antwer pen. Vertrek om 8.30 uur bij de Chi nees in Scherpenisse. 14 maart: Al gemene Ledenvergadering. W.Z. Vlaanderen: 4 maart: Bowling te Cadzand-Bad (Hotel: De Schelde) met voorafgaand een kleine leden vergadering. Aanvang: 19.30 uur tot 22.00 uur. Kosten: 5, Bovenste rij vlnr: Jan Noteboom, Kees Veldstra, Hans van der Slikke, on derste rij vlnr: Leon Tolenaars, Sandra Kok, Bernard Kannekens en Mirande Veldstra. Niet op de foto: Johan van Bezooijen. Dit jaar bestaat de P.J.Z. Oost- Zeeuws Vlaanderen 50 jaar (10 juni 1989). Op 19 juni ^^opge richt in Axel, toen heette het "Z.L.J.". "Z.L.J." staat voor Zeeuwse Jeugd Landbouwleden. In december 1940 is er een naamswijziging gekomen, toen werd het de vereniging van de Zeeuwse Jonge Landbouwers. Daarna werd er op 22 oktober 1941 tevens een organisatie voor de meisjes opgericht die de naam kreeg van Zeeuwse Plattelands Meisjes, de Z.P.M. De afdelin gen werden later samen gekop peld en zo werd er op 7 april 1945 de L.J.G. (Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland) op gericht. Later werd nog een naamsveran dering toegepast, toen werd het P.J.Z. (volgens onze gegevens). Vijftig jaar is een hele tijd, dat willen we niet zomaar -voorbij la ten gaan. We willen dit op ge paste wijze vieren, dus d.m.v. een groot feest, voor jong en oud. Graag zouden we in kon- takt komen met mensen die wil len helpen organiseren. Zo zijn er vele onder U die weieens in een bestuur hebben gezeten van een Z.J.L. of een Z.P.M. of dé latere L.J.G. Aarzel dus niet maar laat iets van jullie horen. Misschien heeft U nog wel oude leden lijsten en/of notule boeken, deze zouden erg goed van pas komen bij het orga niseren van het feest. Suggesttes zijn ook altijd welkom. Dus we wachten en rekenen op Uw me dewerking. Namens de P.J.Z. Oost-Zeeuws Vlaanderen (Roelie Risseeuw) Kontaktadres: Anja Dekker, Langeweg 22, 4541 PC Sluiskil (tel.nr. 01157-1395). Vrijdag 3 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20