Massaal protest akkerbouwers Hoofdbestuur ZLM: Minister Braks moet concrete toezeggingen doen aan de akkerbouw zuidelijke landbouw maatschappij m VRIJDAG 3 MAART 1989 lana- en 77e JAARGANG NO. 3963 tuinbouwblad Deze week hebben de akkerbouwers massaal gedemonstreerd tegen de voortdurende prijsdalingen en het gevoerde onmogelijke milieubeleidIn totaal deden zo'n 6.000 trekkers mee aan de estafette naar Den Haag. Eén van de punten waar de estafette begon was de Grote Markt te Goesjongstleden maandag. Hier kwamen rond de 500 akkerbouwers bijeen. Voordat ze met hun trekkers richting Zeelandbrug vertrokken werden ze toegesproken door de voorzitter van het overlegorgaan 3ZLO Huib van der Maas. De akties eindigden woensdag in Den Haagf waar ongeveer 5.000 akkerbouwers de manifestatie op het Malieveld bijwoonden. Zie ook elders in dit blad. Uit de massale opkomst van de boeren naar de pro testdemonstratie in Goes, blijkt dat het 3-ZLO eisen pakket door de achterban onverkort wordt onder schreven. De landbouworganisaties in het Zuid westen hebben via een pamflet minister Braks indrin gend op de hoogte gesteld van de zeer ernstige situa tie in de akkerbouw. Daarin wordt van minister Braks het volgende geëist: 1. stopzetting van de Brusselse prijsverlaging of an ders nationale compensatie. 2. krachtige nationale stimuleringsmaatregelen 3. redelijke milieumaatregelen op basis van weder zijdse afspraken en geen dikaten. Dit concludeerde het hoofdbestuur van de ZLM in zijn vergadering (na afloop van de demonstratie) van maandag 27 februari jl. in het Landbouwhuis te Goes. Het hoofdbestuur vindt dat het Landbouwschap in zijn overleg met de minister op woensdag 1 maart moet vasthouden aan het eisenpakket. Minister Braks zal toezeggingen moeten doen, anders is er geen ba sis meer voor overleg tussen minister en georgani seerde landbouw. Het hoofdbestuur vreest dan ook, dat er initiatieven en akties in het land zullen ontstaan waar de landbouworganisaties geen vat op hebben. De demonstratie van maandag had een publieksvrien delijk karakter maar er viel wel degelijk een grimmige ondertoon te bespeuren. De aktiebereidheid onder de boeren is zeer groot. Het landbouwschap zal de minis ter daarom in niet mis te verstane woorden de bood schap mee moeten geven dat de akkerbouw in een zeer ernstige situatie verkeert en dat doorzetting van het huidige beleid uitdraait op een keiharde sanering. Dit zal niet alleen grote gevolgen hebben voor de ak kerbouw, maar voor de totale leefbaarheid op het platteland. Zorg voor de leefbaarheid is een verant woordelijkheid die de minister van landbouw niet uit de weg kan gaan. Het hoofdbestuur vond het een zeer goede zaak dat er naast de trekkerestafette naar Den Haag grote belangstelling onder de boeren bestaat om woensdagochtend naar Den Haag te komen om de estafette te verwelkomen. Vanuit Zeeland en West- Brabant is de belangstelling zo groot, dat de N.S. na overleg met de ZLM een speciale "aktietrein" naar Den Haag laat rijden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1