Cursusprogramma POOC biedt weer vele nieuwe mogelijkheden Nitraat en fosfaat tegelijk uit afvalwater te verwijderen met behulp van bakteriën Energie opdoen voor het gehele jaar! Geïntegreerde landbouw ook een zaak van het POOC-Zeeland Agrarische studiereizen 1989 Landbouw en waterleiding samen in onderzoek naar rendabel milieuvriendelijk boeren In het cursusprogramma van het POOC-Zeeland wordt ook dit jaar weer ingespeeld op nieuwe ontwik kelingen. Thema's als: milieu, auto matisering, management en kosten besparing zijn in het nieuwe pro gramma volop terug te vinden. Voor elke Zeeuwse ondernemer in de land- en tuinbouw zijn er komende winter voldoende bijscholingsmoge lijkheden om de vooruitgang bij te houden! Welke nieuwe cursussen kunt u zoal verwachten? - cursussen op het gebied van het milieu (geïntegreerde landbouw, veehouderij en milieu). Aan de orde komt het waarom het wat en het hoe en de toepassingsmogelijkheden op het eigen bedrijf. - automatiseringscursussen met o.a. aandacht voor het VITAK gebeuren. - op het gebied van kostenverlaging denken we aan technische cursussen, zoals; onderhoud op en rond het be drijf, landbouwwerktuigen voor ge vorderden etc. - managementscursussen; zoals de praktijkleergang pootaardappelteelt en de cursus Training Ondernemers Vaardigheden (TOV). In deze cur sussen wordt o.a. aandacht besteed aan de sociale vaardigheden (luiste ren, communiceren, analyseren, on derhandelen, beslissingen nemen etc.) In deze cursussen staat het leren van elkaar centraal. EVTO-rundveehouderij en varkens houderij Komend winterseizoen wordt er voor het eerst in Zeeland, op ver zoek uit de praktijk, een EVTO- veehouderij georganiseerd. Vele toe komstige ondernemers uit de vee houderij zullen dan ook komende winter op de woensdag in de school banken te vinden zijn omdat het weer een flink aantal jaren zal duren voor er weer een dergelijke cursus zal worden georganiseerd. Minimale vooropleidingseisen zijn: diploma MAS met economie in het pakket. De cursus is in de maanden novem ber t/m maart en de lessen worden gegeven tussen 9.00 en 15.30 uur. Cursusboekje De cursussen die komende winter worden georganiseerd heeft u kun nen lezen in de folder die u enkele weken geleden heeft ontvangen. Als u meer informatie over de cursussen wilt hebben kunt u het cursuspro grammaboekje gratis aanvragen bij het POOC (01100-37314) of de agra rische scholen (tel. nrs. zie folder). De Provinciale cursuscoördinator J. Moggré Cursusoverzicht Voor alle cursussen geldt als belang rijkste toelatingsvoorwaarde: werk zaam zijn in de agrarische sektor. Naam van de cursus, resp. aantal lesuur, globale kosten, cursusplaats A. Technische cursussen 1. Booglassen beginners, 72 uren, 200,—, Kapelle; 2. Booglassen gevorderden, 72 uren, 200,Kap/Schoon.; 3. MIC - MAC lassen, 34 uren, 175,Schoondijke; 4. Steen en Cement, 72 uren, 175,—, Kapelle; 5. Onderhoud op en rond het be drijf, 30 uren, 175, Kap/Schoon.; 6. Omgaan met hydr. apparatuur, 20 uren, 60,Goes/Schoon.; 7. Landbouwwerktuigen voor ge vorderden, 36 uren, 175, Schoondijke; 8. Bedrijfselectriciteit in de land bouw, 24 uren, 80, Kap/Schoon. B. Automatiseringscursussen 9. Basiscursus computerkunde (o.a. MS DOS en VITAK), 40 uren, 150,Kap/Terneuzen, Goes/Schoon.; 10. Vervolg comp. cursus (alg) 40 uren 250,Goes/Terneuzen; 11. Comp. cur. meten en regelen 40 uren, 200,Goes/Schoon.; 12. Comp. management akkerbouw 40 uren, 250,Goes/Schoon.; 13. Comp. management veeh/vark 40 uren, 250,Goes; 14. Comp. management fruitteelt 40 uren, 250,—, Goes/Schoon. C. Sociaal/Economische cursussen 15. Vakgebiedscursus economie 60 uren, 175,Goes/Schoon.; 16. EVTO-Veehouderij (eenmalig) 108 uren, ƒ475,—Goes; 17. Modern Boekhouden, 24 uren, 125,Goes/Schoon.; 18. EVAV, 52 uren, ƒ75,—, S.- Duiveland; 19. Omgaan met en afsluiten van teeltcontracten, 20 uren, 125, Goes; 20. Training Ondernemers Vaardig heden, 8 dgn., ƒ700,—, Z.W. Nederland; 21. Opvolgers en bedrijfsovername, 24 uren, 75,Kapelle. D. Akkerbouwcursussen 22. Spuiten in de Landbouw, 84 uren, 450,Goes/Schoon.; 23. Nascholing spuitcursus 20 uren, 125,Goes; 24. Geïntegreerde Landbouw 27 uren, 150,Goes/Aardenburg; 25. Bodem en bemesting, 36 uren, 175,Goes/Schoon.; 26. Praktijkleergang Pootaardap pelteelt, 10 dgn., 950,Zuid- Nederland; 27. Teelt rendement akkerb.gewas. 36 uren, 125,Kapelle; 28. Kerncursus Akkerbouw, 40 wkn., n.n.b., Goes. E. Veehouderijcursussen 29. Informatiestromen veehouderij Inschrijfformulier (inzenden voor 1 mei naar: POOC-Zeeland, Postbus 6, 4460 AA Goes) Opgave voor de cursus: te Naam: m/v Adres: Postcode: woonplaats: Geb. datum: Geb. Plaats: Tel. nr: Vooropleiding: Diploma behaald in 19.. Beroep: Zelfstandig/Loondienst Datum: Handtekening: doorhalen hetgeen niet van toepassing is 24 uren, 100,Walcheren; 30. Veehouderij en milieu, EVTO- Veehouderij (zie nr. 12) 24 uren, 100,Goes. F. Fruitteelt en tuinbouwcursussen 31. Koelen en bewaren van fruit, 36 uren, 125,Kapelle; 32. Aanleg en onderhoud van tui nen, 24 uren, 75,Kapelle; 33. Spuiten Openbaar Groen, 62 uren, 250,Kapelle; 34. Vollegrondsgroenteteelt, 30 uren, 200,Goes/Schoon. G. Diversen 35. Kamperen bij de boer, 45 uren, 225,—, Goes; 36. Meteorologie, 20 uren, 125,Goes; 37. Landinrichting voor agr. vrou wen 20 uren, 35, Schoondijke. Opmerkingen nr. 10: tekstverwerking, spread sheets, database etc. nr. 11: o.a. aard.bewaring, weersta tion, elct. hefinrichting etc. nr. 12, 13 en 14: werken met be staande pakketten nr. 15: voor mensen met LBO- opleiding die EVTO willen volgen nr. 16: eenmalig EVTO- Veehouderij. Seizoen 90/91 EVTO- fruitteelt nr. 23: langer dan 7 jr. geleden de spuitcursus hebben gevolgd nr. 24: vergelijkbaar met cursus "Kosten drukken, Milieu sparen" Cursus 18, 27, 29 en 37 alleen voor agrarische vrouwen. Bakteriën kunnen ertoe gebracht worden zowel nitraat als fosfaat voor het grootste deel uit afvalwater te verwijderen. Nitraat wordt daar bij omgezet in het onschuldige stikstofgas en het fosfaat wordt ge- koncentreerd in het bakterieslib. Dit slib kan verder vergist worden om daaruit energie te winnen of het kan als bemesting in de landbouw ge bruikt worden. Bij grote installaties kan fosfaat eventueel teruggewon nen worden voor hergebruik in de chemische industrie. Dit is het resultaat van onderzoek van de vakgroep waterzuivering van de Landbouwuniversiteit dat mede gefinancierd werd door Rijkswa terstaat en Stora, de Stichting On derzoek Reiniging Afvalwater. Algengroei Fosfaat dat op oppervlaktewater (ri vieren, meren) geloosd wordt is de belangrijkste faktor in de algengroei die uiteindelijk kan leiden tot ver stikking van het water. Lozing van nitraat draagt, zij het in mindere mate, aan dit probleem bij. Algvor- ming kan ook een probleem op zee worden; in het zeemilieu is nitraat de bepalende faktor. Nitraat wordt in de zuiveringsinstallatie gevormd door oxidatie van organische stikstofverbindingen die zich in het afvalwater bevinden. De Wagening- se biotechnologen hebben al eerder processen ontwikkeld voor fosfaat verwijdering als extra stap in water zuiveringsinstallaties; zij zijn er nu in geslaagd in dit biologische zuive ringsproces tegelijk nitraat af te breken. Beluchting Het is de bakterie 'Acinetobacter' die door een speciale beluch tingstechniek tot massale ontwikke ling gebracht wordt. De beluchting van de bakteriemassa wordt regel matig onderbroken met tussenpozen van enkele uren. Onder deze bijzon dere kondities "eet" Acinetobacter dan het fosfaat op, terwijl tegelijk nitraat-afbrekende bakteriën hun reinigende werk kunnen doen. Op enkele waterzuiveringsinstalla ties in ons land bleek dit proces het fosfaat voor 85 procent en het ni traat voor 95 procent te verwijderen. Bij deze processen zijn geen chemi caliën nodig. Een fosfaatverwijde ring van 85% ligt ruim boven de norm van 75% die het ministerie van VROM naar verwachting gaat stel len; de norm voor zuiveringsinstalla ties ligt tot nu toe op 40% verwij dering. Het lijkt erop, dat het voorjaar vroeg zijn intreden doet. Veel boe ren hebben de hoge temperaturen en de zonneschijn van de afgelopen we ken aangegrepen om met de werk zaamheden op het land te beginnen. Buiten het beroepswerk om heeft ie dereen wel zijn kleine en grote zor gen. Daarom is het belangrijk af en toe de dagelijkse beslommeringen naast u neer te leggen. Er voor een korte of lange tijd tussen uit te gaan, u laten verzorgen, u nergens anders om te bekommeren dan om een nieuwe omgeving, de natuur, andere mensen; de huishoudelijke zaken over te laten aan het hotelpersoneel. Even er tussen uit, energie opdoen voor het gehele jaar! Egypte, 31 maart-11 april 1989, 12-daagse vliegreis. Tenerife, 21-28 april, 8-daagse vlieg reis, 4 dgn. in zuiden, 4 dgn. in noorden. Zuid-Frankrijk, Monaco, 22-31 mei, 10-daagse rondreis per bus. Turkije, 23 mei-2 juni, 11-daagse vliegreis/rondreis per bus. Schwarzwald, Duitsland, 5-10 juni, 6-daagse busreis. Lugano, Zwitserland, 8-17 juni, 10-daagse busreis. Lake District, Engeland, 19-24 juni, 6-daagse boot/busreis. Normandië, Frankrijk, 19-26 juni, 8-daagse rondreis per bus. China, 24 juni-15 juli, 22-daagse vliegreis/rondreis per bus/trein/vlieg tuig. Zaterdag 8 april voorbespreking in Nulde. Sicilië, 26 juni-3 juli, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus. Joegoslavië, 26 juni-6 juli, 11-daagse rondreis per bus enz. enz. enz. Voor uw aanmelding, verdere infor matie of het aanvragen van de bro chure, kunt u opbellen naar het Se cretariaat van Agrarische Studierei zen, mw. L. Deumer, Kleine Oord 179,6811 HZ Arnhem, 085-512 087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Het Centrum Landbouw en Milieu (CLM) gaat een onderzoek starten naar de mogelijkheden voor schone en rendabele landbouw in grondwa terbeschermingsgebieden. Met de ondertekening van een overeen komst hebben de voorzitters van het CLM en de Vereniging van Waterlei dingbedrijven (VEWIN), resp. de heren H. de Gier en mr. S. Patijn, vorige week vrijdag het startsein ge geven voor het onderzoek. Het centrum gaat in het onderzoek samenwerken met agrariërs. In vier grondwaterbeschermingsgebieden worden studiegroepen opgezet met melkveehouders en akkerbouwers. Deze gaan de knelpunten voor boe ren, maar vooral ook praktische oplossingen op een rij zetten. Het onderzoek wordt afgerond in het voorjaar van 1990. Het centrum is momenteel bezig stu diegroepen van agrariërs (melkvee houders, akkerbouwers) samen te stellen in verschillende gebieden. In dividuele agrariërs zijn vaak al op al lerlei manieren bezig met een zuini ger gebruik van meststoffen en bestrijdingsmiddelenStudiegroe pen, waarin deelnemers ervaringen en inzichten uitwisselen, kunnen het zoeken van oplossingen een ekstra impuls geven. Bestrijdingsmiddelen Ook ziet het centrum mogelijkheden voor een zuiniger gebruik van bestrijdingsmiddelen, zoals mecha nische en geïntegreerde bestrijding van onkruid, waardoor minder bestrijdingsmiddel nodig is. Ook ef ficiëntere spuittechnieken vergen minder middel. Hiervoor kan wel aangepaste apparatuur nodig zijn. Het centrum wil daarom ook nagaan of stimulerende beleidsmaatregelen mogelijk zijn. Te denken valt aan fi nanciële ondersteuning voor experi mentele aanpassingen die leiden tot schoner grond- en drinkwater. Brochure In de loop van 1990 kunnen de boe ren in grondwaterbeschermingsge bieden een brochure tegemoet zien. Deze zal informatie bieden over praktische mogelijkheden voor aan passingen van de bedrijfsvoering. De brochure zal worden verspreid onder alle agrariërs in de betreffende gebieden. Landbouwuniversiteit Wageningen start kursus voor werkzoekende afgestudeerden Begin april start de Landbouwu niversiteit in samenwerking met enkele andere instanties de kur sus 'Kennis zoekt markt' voor werkzoekende Wageningse inge nieurs. Doelstelling van deze vijf maanden durende kursus is het leren vertalen van specifieke ken nis uit de landbouwkundige ken niscentra naar ondernemingen in 18 het midden- en kleinbedrijf. Tijdens de kursus leren de deel nemers praktische vaardigheden te ontwikkelen op wetenschappe lijk, bedrijfskundig en kommer- cieel gebied. Daarnaast besteedt de opleiding aandacht aan de struktuur en de totstandkoming van beslissingen in het be drijfsleven. Vrijdag 3 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 18