Onkruidbestrijding in zomergerst vraagt reeds nu uw aandacht Nieuwe methode in zicht om lakschurft bij pootaardappelen tegen te gaan Meijer met patates frites op Deense markt Drie procent pootgoed afgekeurd Agrariër moet regelmatig aan zelfonderzoek doen... Omnivent opent nieuw be drijf in Breezand Nieuw middel tegen onkruid in granen De volgende toepassingen zijn mogelijk: Middel Dosering/ha Toepassing Opmerkingen Zomergerst is in staat zeer hoge opbrengsten te realiseren. Uiteraard zal aan een aantal voorwaarden moeten worden voldaan om het mo gelijke opbrengstpotentieel in de praktijk zo kort mogelijk te benade ren. De gedachte dat zomergerst een "vulgewas" is om het bouwplan rond te zetten straft zich zeer snel. Een goede bodemstruktuur is een absolute eis. Behoud deze struktuur zoveel mogelijk door over de vorst te zaaien. Insporing en versmering van de laag juist onder het zaaibed worden hiermee voorkomen. Vaak biedt de maand maart en soms zelfs eind februari mogelijkheden hiertoe. Vroege zaai, mits de situatie dit toelaat, geeft immers de beste kansen op een hoge opbrengst. Vroege zaai betekent ook, dat on kruid reeds vroeg uw aandacht vraagt. Bestrijding van eenjarige gewassen Duist en wilde haver hebben een gro te konkurrentiekracht. De opbrengst van zomergerst kan hierdoor sterk nadelig worden beïnvloed. Boven dien produceren enkele van deze on- kruidplanten grote hoeveelheden zaad. Bestrijding in volgende jaren kan veelal enkel met kostbare speci fieke grassenbestrijders. Denk hier bij aan de dure middelen die hier voor in aardappelen en suikerbieten gebruikt worden! Bestrijding van breedbladige on kruiden Kleurstoffen (DNOC en Herbogil) kunnen gedurende een korte periode met succes worden toegepast. Be zwaren zijn de grote giftigheid en geelkleuring. Toepassen als de gerst 3-4 blaadjes heeft, bij hoge relatieve luchtvochtigheid en bewolkt weer. Onkruid moet klein zijn. Minimaal 500 1. water per ha en een grote druppel komen het effekt ten goede. vattende middelen werken prima in zomergerst. Enkele specifieke toepassingen zijn: Starane (fluroxypyr) is tegen kleefkruid en muur zeer effektief. Het effekt op varkensgras is goed. Andere onkruiden zijn weinig gevoe- Zomergerst kan hoge opbrengsten geven, maar dan moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan, zoals bestrijding van duist en wilde haver. Vorst binnen enkele dagen na de bespuiting geeft vaak schade aan het gewas. Groeistof-bevattende middelen zijn er te kust en te keur, in diverse kom- binaties. Welke toepassing de meest gewenste is, is afhankelijk van de onkruidsoorten en onkruidbezet ting. Vooral ioxynil- en bentazonbe- Triallaat Isoproturon- bevattende middelen Avenge 4 1. 4 1. voor het zaaien vanaf 3-blad tot midden uitstoeling aleen wilde haver, haver 3-5 blaadjes direkt, 3 a 4 cm diep inwerken bestrijdt duist en breedbl. onkruiden, veel re gen na de bespui ting kan schade ge ven. Niet over- doseren! bij zonnig weer kans op tijdelijke bladver kleuring. lig. Het middel kan goed in kombi- natie met andere middelen gebruikt worden. Toepassen vanaf een ge waslengte van 15 cm. tot kort voor het in de aar komen. Triogran (pyridaat/ioxynil/bro- moxynil) bestrijdt een breed spec trum van eenjarige tweezaadlobbige onkruiden, inklusief kleefkruid, ka mille, en veelknopigen. De beste re sultaten worden behaald op klein onkruid. MCPA wordt voornamelijk ge bruikt voor de bestrijding van de ak kerdistel. De akkerdistel ontwikkelt zich vrij laat, waardoor een bespui ting pas wordt uitgevoerd als het ge was 30-50 cm. hoog is. Spuit in elk geval minstens een week voor het in de aar komen. MCPA is ook vrij goed tegen de gewone melkdistel en de brosse- of ruwe melkdistel. De akkermelkdistel wordt hiermee niet bestreden. Het effekt op distels kan tegenvallen wanneer reeds op een eerder tijdstip met een groeistof(-kombinatie) is gespoten. Mengsels van groeistoffen waarin Dicamba voorkomt worden vooral gebruikt voor de bestrijding van veelknopigen, zoals: zwaluwtong, perzikkruid, varkensgras, viltige- en knopige duizendknoop. Ook muur en kleefkruid worden in het alge meen goed bestreden. Middelen met dicamba moeten wor den toegepast bij een gewaslengte van 12 tot 15 cm. en bij groeizaam weer. Naarmate later wordt gespo ten neemt de kans op opbrengstder ving toe. Bestrijding van wortelonkruiden Overjarige onkruiden zoals veen- wortel, hoefblad, riet en aardappel opslag kunnen voor de oogst bestre den worden met glyfosaat (o.a. Round Up). Toepassing kan alleen als het onkruid voldoende groei blad heeft en het gerstestro geel is ver kleurd, inklusief de knopen. De kor rel mag niet meer dan dertig procent vocht bevatten. Dosering: 3-4 1.. per ha. in 300 1. water. Voor een goede werking moet het na de bespuiting minimaal zes uur droog blijven. De veiligheidster mijn, dus tijd tussen toepassing en oogst, bedraagt minimaal zeven da gen. Wanneer te vroeg in een nog onrijp gewas wordt gespoten-kan dit zeer nadelig zijn voor de kiemkracht van de korrel. De partij kan dan on geschikt blijken voor vermouting. Overleg bij twijfel met uw afnemer. Namens de zuidwestelijke konsu- lentschappen, Ing. A.J.H.M. Liebregts De (verplichte) loofdoding bij poot- aardappelen bevordt de vorming van lakschurft op de knollen. Che misch loofvernietigen (doodspuiten) stimuleert de vorming van lak schurft meer dan mechanisch loof- trekken. Een nieuw te ontwikkelen methode, waarbij de stolonen «(on dergrondse stengeldelen) gebroken worden en de knollen gescheiden van de overige plantedelen in los ge maakte grond kunnen afharden, kan de aantasting nog verder terug dringen. Dit zijn conclusies uit een onderzoek naar invloeden die lakschurft op pootaardappelen bevorderen van mw. ir. G. Dijst, medewerkster van het Instituut voor Planteziektenkun- dig Onderzoek (IPO) te Wagenin- gen. De resultaten van het onder zoek zijn vastgelegd in een proef schrift, waarop ze op 7 februari aan de Landbouwuniversiteit promo veerde. Mw. Dijst werkte vijf jaar aan het onderzoek, dat mede gefinancierd werd door het aardap pelbedrijfsleven. Na het loofdoden rijpt de knol af in de grond en ontstaat er versneld meer lakschurft. Dit blijkt vooral veroorzaakt te worden doordat af- rijpende knollen steeds minder afwe rende vluchtige stoffen uitscheiden en de afweer dus versneld wegvalt. Dit effect doet zich al enkele dagen na het loofdoden gelden. Dat na looftrekken zich minder lak schurft op de knollen ontwikkelt dan na doodspuiten, is volgens mw. Dijst een gevolg van het feit dat bij looftrekken de stolonen breken en de aarde van de teeltrug los gemaakt wordt. Daardoor kunnen lakschurft-bevorderende stoffen zich minder snel aan het knolopper vlak ophopen. Dit vermoeden werd bevestigd door een proef waarbij te gelijk met het doodspuiten de wor tels doorgesneden werden. Hierbij ontstond minder lakschurft dan bij spuiten zonder meer. De firma Meijer Frozen Foods BV te Kruiningen gaat samen met De Danske Spritfabriker de Deense markt van patates frites voorzien. Meijer is al sinds 1920 gespeciali seerd in de handel van aardappelen. Vanaf 1985 is de dochteronderne ming Meijer Frozen Foods een be langrijke producent van diepgevro ren aardappelprodukten. De Danske Spritfabrikker zit al van af het begin van deze eeuw in de aard- appelhandel. In eerste instantie werden de aardappelen verwerkt tot de beroemde Deense Akvavit. In de zeventiger jaren begon het bedrijf met de produktie van patates frites, met de 'oven-frites' als hoofdpro- 14 Bij het looftrekken wordt een aan zienlijk deel van de afstervende plantenresten verwijderd. Dat is gunstig want ook afstervende plan tedelen scheiden stoffen af die het lakschurft-bevorderende effect van de afscheidingsprodukten uit de knol versterken. Tijdens haar onderzoek vond mw. Dijst geen verschillende effecten tus sen een aantal getoetste rassen. De NAK heeft dit jaar in totaal 31.382.95 hektare pootgoed goedge keurd, tegen 33.793.80 hektare in '1987. In 1988 was in totaal 32.452.38 hektare pootaardappelen ter keuring aangeboden. Van de goedgekeurde hektares valt 1172,65 hektare in de klasse S en 844,69 hek tare in de klasse dukt. Door het sterk toegenomen ge bruik van aardappelprodukten door de fabrikanten van 'direct-klaar maaltijden' was het bedrijf genood zaakt een partner te vinden om de Deense markt optimaal te blijven voorzien. De keus viel op Meijer Kruiningen, waarmee al langer werd samengewerkt. Deze samenwerking beperkte zich echter tot het gebied van verse aardappelen, onderzoek en beproeving van nieuwe aardap pelrassen. Bij De Danske Spritfabrikker zijn momenteel 1500 mensen werkzaam en heeft een omzet van 2,2 miljoen Deense kronen. (Aardappelwereld) "De agrariër zou op zijn bedrijf en in zijn gezin regelmatig aan zelfonderzoek moeten doen. Be zin u op de eigen situatie, op uw bedrijf en maak een analyse van de uw mogelijkheden, van uw sterke en zwakke puntgen en doe daar wat mee". Dit advies gaf de sekretaris van het landbouw schap ir. J.H. Egberink de boeren op de studiedag over de toekomst van de landbouw afgelopen don derdag 16 februari jl. in de Prins van Oranje te Goes. Volgens de heer Egberink dient de strategie van het bedrijf op zo'n analyse te worden gebaseerd: Kan ik wel of geen grond aankopen en tegen welke prijs maximaal, moet ik in vesteren in mechanisatie of laat ik het werk door een loonbedrijf doen. Moet het bedrijf worden beëindigd of ga ik door met of zonder een nevenaktiviteit. Daar naast zal binnen het gezin kri tisch moeten worden gedacht over de opvolging en moet men eventueel ook met iets anders of ergens anders (eventueel in het buitenland) durven beginnen". Gebruik wel uw boerenverstand want een herstrukturering van uw eigen mogelijkheden vraagt moed van de individuele onder nemer en zijn gezin". Volgens Eg berink is er van de boeren in samenwerking, met locaal leider schap van de standsorganisaties, met coöperaties en de overheid zeker perspektief voor de jaren '90. Op 30 maart a.s. opent Omnivent een nieuwe, ruime behuizing in Bree zand (NH), nadat al op 12 januari jl. in Zeewolde een vestiging werd geo pend. De uitbreidingen zijn nodig om het groeiende bedrijf doelmatig te kunnen exploiteren. KNBTB- voorzitter Joris Schouten zal om 15.00 uur de officiële opening ver richten. Op 31 maart en 1 april kun- 'nen belangstellenden kennis maken met het leveringspakket van Omni vent. Het bedrijf is gespecialiseerd op het gebied van de bewaring van aardappelen, uien, bloembollen en zaden. De studiedag van de Amrobank in Goes werd druk bezocht. Hier geniet men even van een kopje koffie. Shell Nederland Chemie B.V. intro duceert een nieuw middel tegen on kruid in de graanteelt: Triogan. Tri ogran bestrijdt een breed spectrum van tweezaadlobbige eenjarige on kruiden. Ook een aantal lastige soorten wordt met Triogran bestre den, inklusief kleefkruid, kamille, ereprijs en veelknopigen. Triogran is reeds binnen 1 uur regenvast. Het produkt is verpakt in een gebruiks vriendelijke verpakking van watero plosbaar folie. In wintertarwe en wintergerst wordt Triogran toegepast als het graan na de winter de groei heeft hervat en ca. 15 cm hoog is tot uiterlijk het schie ten van het graangewas. In zomer- tarwe en zomergerst wordt Triogran gespoten vanaf het uitstoelen tot uit erlijk het schieten van het gewas. Vrijdag 3 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 14