i demonstreren massaal >eleid akkerbouw Deze twee pagina's geven een verslag in woord en vooral beeld van de trekkerestafette afgelopen maandag in Zeeland, en de daar aan vooraf gegane demonstratie ve vergadering van het overlegor gaan 3 ZLO op de Grote Markt in Goes voor het Landbouwhuis van de ZLM, waar de ZLM- vlag halfstok hing. De foto 's spreken voor zich. alsmede de veel te ver en snel gaande milieueisen werden als voornaamste argumenten genoemd. "Met het hui dige beleid zullen vele jonge boeren die pas het bedrijf hebben overgeno men en voor grote lasten staan het niet kunnen bolwerken. Behalve in het bedrijf levert dat ook in het gezin onverdragelijke spanningen op", al dus M. Janse uit Wolphaartsdijk. Kees de Nood uit Oostburg: "Wij zijn geen melkkoe waarbij dan weer dit en dan weer dat te halen is". Vol gens Dik Wisse Nijssen uit Kapelle is er op een gegeven moment een grens bereikt wat betreft de prijsverlagin gen. Hij vindt het wel terecht dat er op het gebied van het milieu strenge re normen komen, maar niet in het tempo dat nu wordt voorgesteld, en "er moet bij een verbod van bepaal de middelen wel een goed alternatief voorhanden zijn". Als voorbeeld hiervan noemde hij het gebruik van DNPB bij de erwtenteelt op klei grond. Hierop is nu ineens een ver bod gekomen, zonder dat er een al ternatief is. Volgens hem geeft dat weer een verschuiving naar de graan- teelt, en dat terwijl er van erwten - een eiwitprodukt - geen overschot is. Ook de diverse spandoeken die op de trekkers waren bevestigd spraken duidelijke taal: Braks wordt wakker, er heerst nood op de akker; Milieu wetgeving oké, maar dan in heel de EG; Boer failliet, konsumentenver- driet; Bij geen reaktie nog meer ak- tie, aldus enkele teksten. Wat dat laatste betreft, de boeren lieten duidelijk merken te zullen vechten voor het behoud van hun bedrijf, en door te zullen gaan met akties als zou blijken dat de beleid makers onvoldoende oor hebben voor de eisen die de akkerbouw stelt. "We willen niet onvriendelijk zijn, maar het is niet uit te sluiten dat de akties dan wat minder ludiek wor den", aldus M. van Oeveren uit Kortgene. Na de toespraak van Van der Maas trokken de boeren - behalve de meesten van Zeeuws-Vlaanderen, die gingen weer richting Kruiningen of Vlissingen - in een lange stoet on der begeleiding van de politie rich ting Zeelandbrug. Een aantal van hen verkoos daarbij van de autoweg gebruik te maken in plaats van de parallelweg. Onderweg blokkeerden zij enkele malen voor korte tijd het verkeer op kruispunten, op- en afrit ten e.d. Bij de Zeelandbrug werd de koker met het eisenpakket van de 3ZLO overgedragen aan enkele ak kerbouwers van Schouwen- Duiveland. Zoals was afgesproken brachten zij de koker met hun trek kers over de Zeelandbrug richting Zierikzee. Ook enkele tientallen an dere trekkerbestuurders slaagden er na de ontbinding van de stoet, in met hun voertuigen op de Zeeland brug te komen, om er vervolgens mee naar de Schouwse kant van de brug te rijden en weer terug. Ondanks dat een deel van de deelne mende - met name jongere - akker bouwers zich niet geheel aan de af gesproken route hield, is de aktie niet uit de hand gelopen. Aktieleider Huib van der Maas toonde zich na afloop dan ook zeer tevreden over de massale deelname en het succes volle verloop van de aktie. Ten behoeve van de demonstratie in Den Haag is door NS een extra trein ingezet, die woensdag iets voor 7 uur 's morgens uit Vlissingen vertrok en waar onderweg in Zeeland en West- Brabant op de verschillende stations de demonstrerende boeren in kon den stappen. Deze trein, waarmee zo'n 600 Zeeuwse en West- Brabantse akkerbouwers naar Den Haag zouden reizen, kwam om kwart over negen aan in Den Haag. Lex Kattenwinkel BRAKS WuRdT WAKKER £R HEERST 0? Vrijdag 3 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13