Zuidwestelijke boeren dt tegen afbraakbelei "Bij geen reaktie, nog meer aktie" De Zeeuwse akkerbouwers demonstreerden begin deze week massaal tegen het door de EG en de nationale overheid gevoerde landbouwbe leid. Dit beleid betekent een afbraakbeleid voor de akkerbouw. Rond de 500 boeren kwamen met hun trekkers naar het centrum van Goes. Al gauw bleek dat de Grote Markt te klein was om al deze voertuigen te kunnen plaatsen, het overgrote deel moest op het Evenemententer rein gestald worden. Na afloop van een demonstatie, georganiseerd door de drie Zeeuwse landbouworganisaties, voor het Landbouwhuis van de ZLM, trokken de demonstranten in een lange optocht per trekker richting Zeelandbrug, waar het eisenpakket aan kollega- akkerbouwers uit Schouwen-Duiveland werd overgedragen. Door hen werd de trekkerestafette voortgezet, waarna het eisenpakket woensdag is aangeboden aan de voorzitter van het Landbouwschap, die het vervolgens aan minister Braks heeft overhandigd. Behalve in Zeeland startte maandag ook in het noorden van ons land een trekkerestafette richting Den Haag. De landelijke protestaktie van ak kerbouwers ondervindt brede steun van boerenkollega's uit andere sektoren. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen trokken zo'n 250 boeren naar Goes, de overi gen kwamen uit Walcheren en de Be- velanden. Vanaf ongeveer 11 uur maandagmorgen stroomde de Grote Markt in Goes helemaal vol met trekkers, tien rijen naast elkaar. Het Evenemententerrein bood plek aan de traktoren die op de Grote Markt niet meer geplaatst konden worden. De boeren verzamelden zich voor het Landbouwhuis van de ZLM, waar ze door de voorzitter van het overlegorgaan 3ZLO Huib van der Maas - staande op een trekkerkabine - werden toegesproken. Van der Maas verwoordde op ondubbelzin nige wijze de eisen die de 3ZLO aan Braks stellen: stopzetting van de Brusselse prijsverlaging of anders nationale kompensatie (middels ver hoging van het BTW forfait); krach tige nationale stimuleringsmaatrege len en een komplete invulling van het akkerbouwaktieplan; en redelij ke milieumaatregelen op basis van wederzijdse afspraken en geen dikta- ten. "Zoals het nu gaat", zo zei Van der Maas, "lijkt het erop dat de Ne derlandse overheid de totale akker bouw bewust kapot wil maken. In plaats van dat we gesteund worden, worden we bij onze pogingen de kri- sis te overwinnen vanuit Den Haag door stijgende kosten en lasten en onmogelijke milieueisen juist extra in de hoek gedrukt". Als de huidige lijn doorgaat zal volgens Van der Maas het leeuwendeel van de akker bouwbedrijven de krisis niet overle ven. Dan wordt plantaardige pro- duktie in Nederland onmogelijk ge maakt en zal het (Zeeuwse) platte land sterk aan leefbaarheid inboe ten. Tot slot van zijn toespraak riep hij de aanwezigen op woensdag mas saal naar Den Haag te komen. Geen melkkoe Wij vroegen enkele deelnemende ak kerbouwers waarom ze aan de aktie deelnamen. De voortdurende prijs dalingen plus daarbij de recent door Brussel voorgestelde verlagingen, Vrijdag 3 maart 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12