Aktie vanuit Bergen op Zoom succes Geen reaktie van minister op ultimatum Zeeuwse jonge boeren en Ongunstige prijsontwikkeling boerinnen steunen biJ vollegrondsgroenten akkerbouwakties Ir. A. Latijnhouders: geen resultaat bij Braks, dan doorgaan NAJK tegen marktgericht beleid van de inkrimpende voorraden. Braks moet tonen dat hij niet alleen in de pluche wil zitten, maar dat hij ook de belangen van de boer be hartigt". Precies volgens schema kon de aktie om half twee als beëindigd be schouwd worden. De rit kende geen noemenswaardige voorvallen en ver keersproblemen heeft het nauwelijks gegeven. Vanuit de omgeving Bies- bosch werd wel meegeleefd maar de afstand vonden de meesten te ver om aktief deel te nemen, zo vertolkte de heer L. Snoek uit Almkerk de stem ming van de akkerbouwers. "Als kring zitten we in een uithoek van het ZLM werkgebied. Na het journaal van maandagavond is ie dereen enthousiast geworden. Woensdag in Den Haag zullen we massaal aanwezig zijn". J. van Tilburg Deze foto 's tonen de verzamelde trekkers op de Gedempte Haven te Bergen op Zoom, die amper de 600 trekkers kon bergen, en het daarop volgende ver trek richting Dinteloord en Willemstad. Het plein van de Gedempte Haven te Bergen op Zoom kon amper de 600 landbouwtrekkers bergen waar vandaan de estafette vertrok naar Willemstad. Ir. A. Latijnhouders sprak namens de standsorganisa ties de deelnemers toe. "Wij moeten zien te voorkomen dat boeren in de problemen dreigen te komen. Het huidige beleid leidt tot een zodanige prijsdaling dat er een onmogelijke situatie op de bedrijven en voor hun gezinnen ontstaat. De Brabantse akkerbouw wil daar om het volgende van de minister van landbouw - de Brusselse prijsdaling moet rigoreus gestopt worden - krachtige stimuleringsmaatregelen die door Brussel en Den Haag gefi nancierd moeten worden en - tijd om zich aan te passen aan de milieumaat regelen. Dit laatste moet geen dik- taat zijn om alles over de ruggen van landbouw op te lossen. De SOS peti tie van de akkerbouw gaan jullie nu dadelijk overbrengen naar Zuid- Holland. Laat deze aktie rust op het prijzenfront brengen. Als deze aktie geen resultaat oplevert bij Braks dan gaan we door. De akkerbouw ver dient respekt en een beter inkomen". Onder aanvoering van de heer Jan Geluk vertrok de stoet richting Wil lemstad. Het duurde 3 kwartier voordat de laatste trekker de Ge dempte Haven verlaten had. Een voorbijganger omschreef het geheel als een ordelijk, goed verzorgde de monstratie die waardigheid af dwingt. De opkomst was boven ver wachting goed. Sommige specifieke akkerbouwstreken hadden een op komst van 80%. West-Brabant, Tholen en St. Philipsland waren goed vertegenwoordigd. Zelfs ver schillende melkveehouders hebben deelgenomen. Zij deden dit niet di- rekt om de akkerbouw te steunen maar meer om te protesteren tegen de milieumaatregelen. Bij het Hellegatsplein te Willemstad overhandigde de heer A. van Sprang de petitie aan een vertegenwoordiger van de Zuid-Hollandse organisaties. "Wij zijn door de overheid altijd op de schouders geklopt voor wat we in het verleden gepresteerd hebben. Zie de exportcijfers en de bijdrage aan de betalingsbalans. De overheid heeft altijd via onderwijs, onderzoek en voorlichting gezorgd voor effi ciënte bedrijven. Op zich kunnen we niet langer tegen dit marktgerichte prijsbeleid. Zeker niet in het kader Zeeuwse agrarische jongeren, geor ganiseerd in het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt, steunen de aktie van de 3 landbouworganisaties. Maandag en dinsdag werd door vele jongeren gedemonstreerd samen met de 'ouderen'. Woensdag 1 maart zijn ook vele jongeren naar Den Haag gegaan om daar getuige te zijn van de afsluiting van de estafette trekkeraktie. Het bestuur van het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt staat achter de eis van de standsorganisaties dat de prijs voor Europese akkerbouw- produkten niet verder mag dalen. Bij die eis gaat het Z.A.J.K. een stap verder. Het Z.A.J.K.-bestuur is van mening dat protest tegen prijsverla gingen automatisch inhoudt, dat al ternatieven geboden moeten wor den. Jongeren vinden dat het markt gericht beleid vervangen moet wor den door een inkomengericht beleid. Inmiddels is zo'n 20 miljoen ton graan per jaar niet meer afzetbaar in Europa. Dit graan moet worden af- Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt stelt dat het marktgericht beleid oorzaak is van alle ellende in de akkerbouw. Om boer te kunnen worden en blijven is een inkomens- gericht prijsbeleid nodig, zo vindt het NAJK. Bij een marktgericht be leid hebben akkerbouwgezinnen geen droog brood meer te eten en is bedrijfsovername onmogelijk, al leen de Brusselse schatkist wordt er in de ogen van het NAJK beter van. Evenals de Landbouworganisaties wijst ook het NAJK prijsverlagingen met kracht van de hand. gezet buiten de EG, waar relatief la ge prijzen gelden. Het verschil tus sen EG prijs en wereldmarktprijs zal in toenemende mate door de akker bouwers moeten worden opge bracht. De EG-politiek is niet langer van zins om het verschil tussen EG prijs en wereldmarktprijs te betalen. Financiële last Voor akkerbouwers betekent dit een enorme financiële last. Veel akker bouwers zullen de last niet kunnen dragen. Jongeren, georganiseerd in het Z.A.J.K. maken zich evenals hun oudere kollega's veel zorgen. Het ZAJK vindt dat akkerbouwin- komens op peil kunnen blijven door onderlinge produktie-afspraken te maken. De Europese markt is op dit moment bereid om ongeveer 43 cent te betalen voor een kg. graan. Voor deze prijs kan graanteelt net kosten dekkend zijn. De wereldmarktprijs ligt doorgaans beneden de 35 cent. Het ZAJK vindt dat beter minder kan worden gepro duceerd tegen een redelijke prijs, dan veel en nog meer tegen een da lende prijs. Een bepaalde vorm van produktiebeheersing lijkt onafwend baar. Jongeren staan hier zeker niet om te springen... maar het alterna tief: elkaar bekonkurreren tot het faillissement erop volgt is nog min der aantrekkelijk. Het ZAJK vindt dan ook dat de Europese akkerbou wers moeten produceren voor eigen markt en niet méér. Tegen marktgericht beleid en voor inkomensgericht beleid blijven vele jongeren aktie voeren. Dit doen zij het liefste samen met de standsorga nisaties. Maar dan moeten deze dui delijk stelling nemen tegen het marktgericht beleid. Het Dagelijks Bestuur van het Z.A.J.K. De eerste zes weken van 1989 ken merken zich door weinig neerslag en een hoge temperatuur, hetgeen gunstig is voor de voortgang van de werkzaamheden. De prijzen van bij na alle vollegrondsgroenten ontwik kelen zich ongunstig en zijn te laag, er is veel aanbod, minder vraag en weinig export, zo informeerde de voorzitter van de tuinbouwcommis- sie van de ZLM, de heer C. Hame link, het hoofdbestuur in de verga dering op 27 februari jl. in het Land- bouwhuis te Goes. Hamelink onderstreepte nog eens dat een botweg verbod op het ge bruik van gewasbeschemingsmidde- len voor de landbouw niet te verteren is. Een abrupt verbod van de mid delen, die onmisbaar zijn voor een economische bedrijfsvoering en waarvoor geen alternatief direct be schikbaar is kan niet worden aanvaard. "Het alternatief zal zijn burgerlijke ongehoorzaamheid en toch gebrui ken. Een wereld zonder chemische middelen is ondenkbaar; wel moet een ieder het gebruik van chemische middelen tot een verantwoorde hoe veelheid helpen terugdringen", al dus Hamelink. Voorts meldde hij aan het hoofd bestuur dat in de jongste voorstellen van de Europese Commissie voor wat betreft het landbouwbeleid 1989/90 een rooipremieregeling wordt voorgesteld voor appelboom gaarden. Dit om een structureel overschot te saneren. Op dit moment worden besprekin gen gevoerd omtrent de hoeveelheid fruit (appels) die geïmporteerd mag worden vanuit het zuidelijk half rond. Een beperking is op z'n plaats om een verdere marktverstoring te voorkomen. Uit ramingen blijkt een grotere oogst van appels op het zui delijk halfrond. De export naar de Europese gemeenschap bedroeg in 1988 600 duizend ton. Deze hoe veelheid heeft zeer marktverstorend gewerkt. Een import van 400 dui zend ton is gezien de grote voorra den in het EG-gebied meer dan ge noeg, aldus Hamelink tot slot van zijn overzicht. Voorafgaande aan de akties deze week hebben de Zeeuwse akker bouwers aan minister Braks een ultimatum gesteld. De minister werd daarin tot afgelopen maan dag een kans gegeven te reageren op een drietal door de drie Zeeuwse Landbouw Organisaties opgestelde eisen. Reageerde hij niet, dan zouden de akties maan dag van start gaan. Zoals een ie der inmiddels weet waren er ak ties nodig om de eisen kracht bij te zetten. Door vertegenwoordigers van de 3ZLO is het ultimatum afgelopen vrijdag overhandigd aan de di- rekteur LNO in Zeeland ir. C.A.C.J. Oomen. De heer Oo- men heeft het ultimatum aan de minister doorgespeeld. De eisen hierin waren dezelfde als die per trekkerestafette naar Den Haag zijn gebracht, en door Land bouwschapsvoorzitter Gerard Doornbos afgelopen woensdag aan minister Braks zijn overhan digd. Bij de overhandiging van het ultimatum aan de heer Oo men verklaarde de voorzitter van het overlegorgaan van de 3ZLO de heer H. van der Maas, dat er een dof cynisme heerst onder de akkerbouwers, en dat de aktiebe- reidheid om te voorkomen dat de zuidwestelijke akkerbouw "in de kortste keren naar de bliksem gaat" groot is. "Om onze bedrij ven aan de veranderende omstan digheden aan te passen is meer tijd en steun nodig", aldus Van der Maas. De overhandiging van het ultimatum aan de heer Oomen op de stoep van het Landbouwcentrum te Goes. Op de voorgrond vlnr de heren R.J. van de Wekken, H.C. van der Maas, F.A. de Waal en C.A.C.J. Oomen. Vrijdag 3 maart 1989 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11