Voorjaars onkruidbestrijding in wintertarwe Segmentatie nieuw toverwoord aardappelafzet Spra-Coupe 220 zelfrijdende spuitmachine primeur op show Heesters Roosendaal B.V. korte wenk akkerbouw Markt vraagt ander aanbod Onkruid in wintertarwe werkt niet alleen negatief op de kilogram- opbrengst, de oogst en de kwa liteit van het produkt, het heeft ook nadelige gevolgen voor de nateelt. Vrijwel alle onkruidsoorten kun nen in wintertarwe goed bestre den worden. Bij de keuze van het middel moet gelet worden op de soorten onkruiden welke aanwe zig zijn en op de ontwikke lingsstadia van deze onkruiden en het tarwegewas. Ook de teelt van een ondervrucht geeft beper kingen bij de onkruidbestrijding. Bestrijding van duist en windhalm Deze onkruiden worden het best bestreden als ze niet te groot zijn. Bespuitingen moeten in wintergra nen worden uitgevoerd zodra het ge was de groei hervat heeft. Inzaai van een ondervrucht is niet Bijna iedereen viel over Landbouw schapsvoorzitter Gerard Doornbos heen toen deze zich in het openbaar laatdenkend uitliet over de kwaliteit van de Nederlandse aardappel. De handel reageerde furieus. Nederland heeft nog steeds prima aardappelen was hun reaktie. Heeft Doornbos de vinger op de zere plek gelegd, of is er geen reden tot paniek. Een overzicht. door Albert Vermuë De Nederlandse telers produceren jaarlijks ruim 3,5 miljoen ton konsumptie-aardappelen. Een groot deel daarvan, 1,7 miljoen ton, vindt zijn afzet in frites en andere voorge bakken produkten. Ongeveer 1,3 miljoen ton wordt geëksporteerd, deels voor de verse konsumptie, deels als grondstof voor fritesfabrie- ken. In totaal zo'n 500.000 ton vindt zijn weg als tafelaardappel naar de Nederlandse konsument. Produktie sterk gestegen 'De laatste tien jaar is de totale pro duktie gemiddeld nog met 150.000 ton per jaar toegenomen', zegt se- kretaris ir. P. Hijma van het Pro- duktschap met gepaste trots. Inder daad een gigantische hoeveelheid, een gevolg van een goed kwaliteits beleid? Niet helemaal. De groei is voor een belangrijk deel opgeslokt door de verwerkende industrie. In tien jaar tijd is hun afzet meer dan verdubbeld. De reden dat de fabri kanten konden groeien was dat ze een goede grondstof kregen aangele verd en de eisen die ze daaraan stel den goed zijn omschreven. Boven dien slaagden ze er steeds weer in meer verwerkte aardappelen te eksporteren. Hier lijkt overigens sinds enige tijd verandering in te ko men. Momenteel is er zelf sprake van voorraadvorming. Bij de tafel-aardappelen ligt het ver haal iets anders. Volgens schattingen van het Produktschap voor Aardap pelen worden 800.000 ton aardappe len in ons land in kleinverpakking verhandeld. De rek is hier een beetje uit de groei. 'Maar het is maar zeer de vraag of dat op rekening van een onvoldoen de kwaliteit is te schrijven', haast Hijma te zeggen. 'Dat er wel eens wat aan de kwaliteit schort is overi gens al lang door de sektor onder kend. Een groot opgezet onderzoek moet daarom antwoord geven op de vraag welke eisen de konsument aan aardappelen stelt'. 8 mogelijk. De voor dit doel te gebrui ken bodemherbiciden werken tevens tegen een aantal 1-jarige breedbladi- ge onkruidsoorten. Wat dan nog overblijft kan in een later stadium met een passende groeistof worden bestreden. De volgende middelen zijn beschikbaar: - chloortoluron (Dicuran e.a.) en metoxuron (Dosanex); Alleen in de tarwerassen Donjon, Granada, Okapi, Saiga, Tombola, Ralle, Kaspar, Bastion, Adonis en Melchior; - isoproturon (Arelon e.a.) Kleef kruid, ereprijs en akkerviooltje zijn weinig gevoelig; - isoproturon/dinoterb (Tolkan S). Bij vroege toepassing wordt het meeste klein onkruid goed gedood; - isoproturon/mecoprop (Arelon Kombi). Kleefkruid en muur zijn ge voelig; - isoproturon/dichloorprop/benta- zon (Graminon Plus). Goed op ka mille, muur, kleefkruid, ereprijs en Markt opdelen Segmentatie lijkt het nieuwe tover woord. Niet de hele markt met een produkt bedienen, maar voor elke doelgroep een apart produkt. Daar bij kan ook een aangepaste teelt ho ren. Nu vinden nog veel aardappelen die voor de industrie te fijn van sor tering zijn hun weg naar de verse konsumptie. Het gevolg is dat in hoofdzaak de fijnere Bintjes in de schappen van de winkel, terecht komen. Verder neemt ook de konkurrentie op de aardappelmarkt toe. Vooral Frankrijk is dit jaar aktief op van oudsher door Nederland bekende markten. Is de kwaliteit van het Franse produkt beter? De handel zegt van niet, hooguit dat de kon kurrentie hun achterstand aan het inlopen zijn. Bovendien bieden ze partijen aan tegen scherpe prijzen en hebben ze soms kortere aanvoerlij nen en dus lagere .transportkosten. Ook hier de markt opdelen en met meerdere kwaliteiten komen? Er lijkt veel voor te zeggen. In Duits land vind men onze Bintjes melig. De groei bij de melig kokende aard appelen is voorbij. Die zit juist voor al in het 'vastkokende segment'. Op de show van Heesters Roosen daal b.v. op donderdag 23 en vrijdag 24 februari van 14.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 25 en zondag 26 fe bruari van 10.00 tot 18.00 uur zal voor het eerst in ons land de zelfrij- dende spuitmachine Spra Coupe 220 te zien zijn. Door het lage gewicht, eenvoudige konstruktie en wend baarheid vormt deze machine een minimale belasting voor de bo- demstruktuur, en kan zij ook onder moeilijke bodemkondities werken. De werksnelheid kan zeer hoog zijn, tot 23 km per uur, zodat zo'n 40 ha per uur kan worden gehaald. De spoorbreedte voor en achter is regel baar, van 2 tot 2,65 meter. De uit Amerika afkomstige spuit heeft een tankinhoud van 800 1. De spuitbo- men worden vanuit de kabine elek tronisch bestuurd en kunnen worden afgesteld op hoogten tussen 0,60 en 1,63 meter, als ekstra kunnen ze worden verhoogd van 1,42 tot 2,18 veelknopigen; - isoproturon/dichloorprop/bife- nox (Foktar DP); Bestrijdt tevens de meeste kleine breedbladige on kruiden; - isoproturon/fluroxypyr (Tentron 45 WP); bestrijdt ook kleefkruid; - methabenzthiazuron (Tribunil e.a.). Opm. Arminda, Citadel en Granta zijn wat gevoelig voor isoproturon- bevattende middelen. Bestrijding van alleen breedbladige onkruiden Voor een keuze uit de vele beschik bare middelen wordt gemaakt, is het goed te weten welke onkruiden bestreden moeten worden. De mid delen kunnen voorden ingedeeld in 4 groepen: 1. Kontaktherbiciden of mengsels ervan; 2. Kontaktherbiciden groeistoffen; 3. Groeistoffen; IBVL; 'Ketenonderzoek nuttig' 'Het grote probleem bij de kritiek op de kwaliteit van de aardappelen is dat het allemaal op aparte onderde len is gericht', zegt onderzoeker R. Wustman van het Instituut voor Be waring en Verwerking van Akker- bouwprodukten te Wageningen (IBVL). 'Iedereen heeft langzamer hand zijn zegje wel gedaan waar door het lijkt alsof het met de kwali teit inderdaad erg slecht gesteld is. Dat is natuurlijk niet zo. Inderdaad, het komt voor dat partijen in de win kel van matige kwaliteit zijn. Even eens is het een feit dat de aardappe len die niet voor de industrie ge schikt zijn en de daarvoor uitgesor teerd, naar de markt voor tafelaard appelen gaan. En ook het opmen gen van partijen vindt plaats. Om een goed inzicht te krijgen over waar nu precies de schoen wringt, is het nodig al deze zaken op een rijtje te zetten en daaruit konklusies te trek ken. Een ketenonderzoek past daar voor goed. Gekombineerd met het konsumentenonderzoek kan je daar na beter de markt bedienen'. Albert Heijn; 'Klant heeft keus' 'Grofweg kun je de aardappelen in drie klassen indelen', zegt een meter. Voor meer inlichtingen kunt u bellen met Heesters Roosendaal B.V., tel. 01650-36652. Behalve deze primeur worden op de 4. Mengsels van groeistoffen, ad 1 Wanneer het onkruid nog klein is, het land berijdbaar en de weers omstandigheden gunstig, kunnen goede resultaten worden bereikt. Toegelaten zijn: DNOC, Herbogil vl., Basagran e.a., Faneron 500 FW, Actril 240, Certrol-20, Starane, Sta- rane Basagran en Forlene 60 WP. Kamille is goed te bestrijden met Ba sagran en Faneron. Starane is een goede kleefkruid en muurbestrijder, ook als deze onkruiden al groter zijn. ad 2 Het tijdstip van bestrijding met middelen uit deze groep ligt door gaans wat later. Tot deze groep be horen: o.a. DM 88, Basagran P, Verigal, Foxtril DP, Actril M en Certrol Combin SE. Door de kom- ponent groeistof worden ze gericht gebruikt tegen bepaalde onkruiden als kleefkruid, muur, veelknopigen enz. ad 3 Groeistoffen worden op een la ter tijdstip gespoten tegen onkruiden als kleefkruid, distels, muur of b.v. klein hoefblad. MCPA bestrijdt goed de akkerdistel en de gewone en ruwe melkdistel: Mecoprop werkt goed tegen kleefkruid en muur. 2,4-D tegen klein hoefblad en akker melkdistel. Dicamba komt als enkel- P. Hijma woordvoerder van Albert Heijn, 'Vastkokende en afkokende rassen en Bintjes. We hebben ze alle drie omdat daarvoor in onze winkels een publiek is. Daarnaast voeren we sinds enkele jaren naast de gewone Bintjes ook Superbintjes. Deze zijn grover dan de normale Bintjes. De gewone Bintjes zijn rond de 40 mm, terwijl de Superbintjes een sortering van ongeveer 55 mm hebben. Aan beide sorteringen worden verder evenhoge eisen gesteld. Sinds dat de Superbintjes deel gingen uitmaken van ons assortiment hebben ze hun plaats in de schappen meer dan ver diend. Aardappelen hebben een aan zienlijk deel van de omzet in onze winkels'. Over de kommotie rond de aardap- show nog tal van andere nieuwe ma chines getoond voor alle sektoren. Er kunnen ook tweedehands machi nes worden gekocht. voudie produkt niet voor. Het is goed werkzaam tegen de veel knopigen. ad 4 Mengsels van groeistoffen kun nen meerdere en al reeds grotere on kruiden bestrijden. De meeste kom- binaties moeten worden gespoten bij een lengte van het graangewas van 12-20 cm. MCPA nog later. Enkele beschikbare middelen zijn: MCPA/mecoprop; benazo- lin/MCPA; dichloor- prop/MCPA/mecoprop; benazo- ïin/dicamba/MCPA; dicam- ba/MCPA/mecoprop; dicam- ba/mecoprop; benazolin/2,4-D/di- camba/MCPA. Klaver en luzerne verdragen geen middelen waarin groeistoffen voor komen. Raaigrassen voor groenbe- mester ingezaaid of graszaad onder- gezaaid als volggewas doen dit wel. Het zal vaak niet mogelijk zijn om in het voorjaar al het aanwezige on kruid in één keer goed te bestrijden. Door een goed spuitbeleid en kennis van de aanwezige onkruiden moet het mogelijk zijn op kosten te sparen. CAT-Tilburg J. van Hassent pelkwaliteit is men bij Albert Heijn een beetje verbaasd. 'Het lijkt een beetje eigenwijs, maar bij ons is de kwaliteit van de aardappelen wel goed', aldus de woordvoerdster. Deze benadrukt dat prijs en kwali teit niet altijd samen hoeven gaan. Met andere woorden: ook goedkope aardappelen kunnen goed zijn en omgekeerd. Gemiddeld liggen de ge wone bintjes bij AH voor ƒ2,25 per vijf kilo in het schap. Voor de Su perbintjes rekent men ƒ2,99. Agrico: 'verkoop onder eigen merk' De afzet van aardappelen zal in de toekomst zeker meer rasgericht wor den, verklaart woordvoerder Van Schagen van de aardappelkoöperatie Agrico. 'Wij verwachten een toene mende markt voor andere rassen als Bintje. Wat overigens zeker niet wil zeggen, dat dit ras heeft afgedaan. Maar wil je alle deelmarkten goed kunnen bedienen heb je meerdere rassen nodig. Nu is onze eksport naar Duitsland toch in hoofdzaak Bintje van één kwaliteitsklasse. De strategie bij de aardappelafzet wordt toch om met een merkartikel de markt op te gaan. De koper krijgt dan een herkenbaar produkt met een gegarandeerde kwaliteit. In Duits land hebben we hiermee al 25 jaar goede ervaringen. Volgens plan ko men we op de binnenlandse markt deze zomer met een eigen merk aard appel op de markt van het ras Amazone. Het streven daarvan is ui teraard een hogere prijs voor het produkt te verkrijgen', aldus Van Schagen. Scharrel aardappel Uit een marktonderzoek voor aardappelen, blijkt dat er bij konsumenten belangstelling bestaat voor een scharrelaardap pel. Dat is de benaming voor een aardappel die met geen of minder bestrijdingsmiddelen en kunst mest is geteeld. Het marktonder zoek dat wordt gehouden om er precies achter te komen wat de konsument voor eisen aan de aardappelen stelt en waar hij/zij voor wil betalen, wordt dit voor jaar voortgezet. AAN RISIKO'S BLOOT STAAN, is het kenmerk van een ondernemer waar hij niet omheen kan. Risiko's beperken is een kenmerk van een goede ondernemer. Vooral een één- mansbedrijf is bijzonder kwetsbaar door ziekten of een ongeluk. Het is onverantwoord wanneer u hiertegen geen voorzorgsmaatregelen neemt. Dit kan, door u aan te sluiten bij een bedrijfsverzorgingsdienst Vrijdag 24 februari 1989 m #%iBÊKËÊÊÊM Ëm De Spra Coupe 220 heeft het voorkomen van een licht sportvliegtuig

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8