nieuws uit brussel Copa: pressiegroep op praatclub Europese Commissie houdt vast aan terughoudend prijsbeleid tot markt in evenwicht is Europese boerenorganisatie 30 jaar R. Winkel 40.000 ha vlas moet grondstof leveren Veredelde vlaszak kan milieubelastende plastic huisvuilzak op grote schaal vervangen! Onrust groeit Kwaliteit Nederland sterk in konkurrentieslag Ir. H.T. Clevering: "Alleen met kwaliteit kan Nederland exportpositie in Europa veilig stellen" Brussel - Deze week viert de Copa, het comité van landbouworgani saties van de Europese Gemeenschap, zijn dertigste verjaardag. Er is een feestelijke bijeenkomst in Brussel. Daar zal de loftrompet wor den gestoken over wat er in de jaren tot stand is gebracht. Toen de EG 30 jaar geleden werd opgericht, waren de boeren er als de kippen bij. Over de grondbeginselen van het landbouwbeleid werd naar Nederlands model overlegd met de organisaties, die zich al snel hadden verenigd in de Copa. Die beginselen (marktstabiliteitimporthef fingen en exportrestituties) staan nog voor een groot deel overeind, maar Land bouw vormt niet langer de hoofd moot van de EG-politiek, André Herlitska, secretaris-generaal van de Copa en vrijwel van begin af aan be trokken bij de samenwerking tussen de Europese organisaties, vindt de situatie van toen volstrekt niet te vergelijken met die op het ogenblik. Na de oorlog moest de produktie omhoog en de structuur worden ver beterd. Het succes van dit beleid heeft zich inmiddels tegen de boeren gekeerd. Door de overschotten is men volstrekt afhankelijk geworden van de dollar en de prijzen op de we reldmarkt. Ruimhartige afspraken Toch is er volgens de heer Wegter voor de Nederlandse landbouw perspectief. In de konkurrentieslag die op ons af komt bent u beter ge schoold, is uw landbouw beter gestruktureerd en verloopt de ve:- markting beter. Wel maakte hij de toehoorders duidelijk dat niet ieder een van het perspektief zal kun nen profiteren. De EG zal de pijn die de landbouw te wachten staat probe ren te verzachten met aanvullende maatregelen. Hij noemde o.m. de extensivering van de produktie (braakregeling), de direkte inko menssteun door de nationale over heid waarbij Brussel de ondersteu ning van nieuwe initiatieven (w.o. bio-ethanol) en nieuwe gewassen. Wel zal een relatief groot deel van de steun naar de arme gebieden in de EG (Zuid-Europa) gaan. De aanvul lende maatregelen zijn, zo lichtte hij toe, vooral mogelijk geworden door de stabilisatoren, bij o.m. granen. In dit verband merkte hij nog eens na drukkelijk op dat een graanquote- ring per bedrijf uitgesloten is o.m. omdat een dergelijke regeling niet valt te administrateren. Voorlichter Wegter maakte nog eens duidelijk dat in de onderhandelingen met de VS over produktie, in- en uitvoer van agrarische produkten de EG nooit de nul-optie van de VS zal ac- over - toen nog onbelangrijk lijken de - import van veevoeders maken de situatie nog erger. Stemming omgeslagen Toegegeven moet worden dat de po litieke omstandigheden zijn veran derd. De ministers van Landbouw spelen niet langer de eerste viool in Europa. De belangrijkste beslissin gen zijn de afgelopen jaren dan ook genomen door de regeringsleiders. Ook in het Europese parlement, lang een groen bolwerk, is de stemming omgeslagen. In die zin is de belan genbehartiging door de Copa moei lijker geworden. Toch bestrijden vertegenwoordigers van de organisatie dat de invloed van de Copa tanende is. Het verwijt dat de Copa zich onge loofwaardig maakt door altijd naar gemeenschappelijke standpunten te zoeken, wijst Herlitska van de hand. Er worden soms waterige compro- N. Wegter cepteren. "Wanneer we aan die wens tegemoet zouden komen en de prijsondersteuning en marktbescher- ming geheel los zouden laten dan zou dat het einde betekenen van meer dan de helft van de agrarische bedrijven in de EG. Dat zullen we nooit toestaan. Wel zullen in de on derhandelingen compromissen moe ten worden gesloten. We zullen alle maal offers moeten brengen om de internationale markten weer meer in evenwicht te brengen met de afzet mogelijkheden. missen uitgedragen, maar de invloed daarvan is groter dan van een meer- derheidsstanddpunt. Een verslagen minderheid in de Copa zal via de na tionale ministers toch proberen haar zin te krijgen. En dan is men nog verder van huis. Uit de plechtige verklaring waar mee de jubilerende Copa vrijdag vooruit wil blikken, spreekt grote zorg over de toekomst van het landbouwbeleid. Secretaris generaal Herlitska waarschuwt voor de ontwrichtende gevolgen van het strakke prijsbeleid bij het uitblijven van voldoende aanvul lende maatregelen: "Wij hebben het gevoel dat de onrust onder de boeren groeit. Dat is gevaarlijk, kijk maar naar de opkomst van extreem rechts in West Duitsland. In 1959 organiseerde Cops voor 't eerst een massale boeren- demonstratie in Brussel tegen het Europees landbouwbeleid. Inleider ir. J.H. Egberink sekretaris van het Landbouwschap zei geen marktgericht beleid in de vorm van prijsdaling te kunnen accepteren, omdat dat leidt tot een onaanvaard baar perspektief met veel uitvallers. Hij meent dat de slechte situatie in de akkerbouw op termijn kan verbe teren door de produktie van bio- ethanol door het plegen van bos bouw en natuur op daarvoor ge schikte plaatsen en door extensive ring, "hoewel Nederland daar eigen lijk te klein voor is". Voorts meent hij dat het blijven investeren op de bedrijven in kwaliteitsverbetering van teelt, behandeling en verpakking nodig zal zijn evenals het oplossen van milieuproblemen waardoor het imago van de Nederlandse land bouw kan worden verbeterd. Hij hecht ook veel waarde aan studie clubs (In de akkerbouw zou dat meer moeten worden bevorderd), voorlichting voor en vooral met de boer en het oppakken van de auto matisering niet alleen voor het ge mak maar ook voor het kreëren van meer tijd die vervolgens aangewend kan worden voor o.m. nieuwe zaken. De secretaris van het Landbouw schap meent dat de akkerbouw zelf haar imago moet verbeteren door "nee" te durven zeggen tegen zaken en produkten die onvoldoende van kwaliteit zijn. In de afsluitende dis cussie waarschuwde de heer Wegter de ondernemers en de banken om voorzichtig te zijn bij het kopen en financieren van dure (melk)quota. "Misschien is dat wel investeren in lucht", zo zei hij. Ondernemer J.F. Roeloffzen in Hulst ziet zeer goede perspektieven voor de produktie op grote schaal van een vlaszak voor huishoudelijk gebruik. Samen met de standsorga nisaties in Zeeland, de provinciale en landelijke overheid, de Nederlandse Maatschappij voor Energie en Mi lieu NOVEM en andere geïnteres seerden wil hij een proeffabriek bou wen in bij voorkeur het grootste pro- duktiegebied van vlas: Zeeland. Een subsidie is ingediend bij de NOVEM in het kader van de Stimuleringsre geling Milieutechnologie. Voor de produktie van vlaszakken, wegwerplucht- en stoffilters van vlas is op jaarbasis in ons land volgens de heer Roeloffzen ongeveer 80.000 tot 100.000 ton vlas nodig hetgeen over eenkomt met de produktie van 40.000 a 50.000 ha. vlas. De heer Roeloffzen die al in 1973 in Sas van Gent met de eerste vlaszak op de markt kwam en de introduktie daarvan zag mislukken door de toe passing van een middel dat water- aantrekkend in plaats van - afstotend was, heeft sindsdien niet stilgezeten. Hij heeft de kwaliteit van de zak in meerdere opzichten nog verbeterd. TNO tests hebben uitgewezen dat de veredelde zak nu voldoet aan de gestelde kwaliteitsei sen. Hij is om twee redenen van me ning dat de plastikzak zo snel moge lijk moet worden vervangen door de vlaszak: "Uit oogpunt van volksge zondheid is de plastik zak uit den boze. Door de elektrische lading trekken deze zakken en ook de vuil containers veel stof en bakteriën aan, vooral in ziekenhuizen, labora toria, verpleegtehuizen enz. Plastik De heer Clevering onderstreepte de wens tot harmonisatie bij de toela ting van bestrijdingsmiddelen maar er moet daarbij wel rekening worden gehouden met het feit dat nationale regels op dit terrein blijven bestaan als gevolg van verschillen in klimaat en bodemgesteldheid in de verschil lende EG-landen. De beleidsmede werker van het ministerie zei dat in de akkerbouw naar analogie van de tuinbouw en fruitteelt samen met de afzetorganisaties steeds zal moeten worden gezocht naar nieuwe rassen, teelten en produktiemethoden. Kosten kunnen worden bespaard door nog meer bezig te zijn met het gebeuren op het akkerbouwbedrijf waar hij overigens de schaalvergro ting nog door ziet gaan al of niet door het nagaan van samenwerkings overeenkomsten. Kringvoorzitter S. Nooteboom constateerde in zijn welkomstwoord tot de ca. 100 aan wezigen dat door de slechte op brengsten de rek er bij de akker- J.F. Roeloffzen zakken vergroten de kans op het overbrengen van ziekten in sterke mate. Een tweede reden is de zorg om het milieu. Plastikzakken zijn niet of zeer langzaam afbreekbaar in het milieu, terwijl de vlaszak af breekbaar is en het milieu niet belast". Het proc^uktieproces is volgens de heer Roeloffzen zeer goedkoop. Vlas van elke kwaliteit kan worden gebruikt terwijl de noodzakelijke energie wordt verkregen door de vrijkomende lemen die een hoge ka- lorische waarde hebben als brandstof te gebruiken. Informatie schriftelijk aan te vragen bij: Spec trum B.V., Vondelstraat 18, 4561 LP HULST. J.W. bouw, de varkenshouderij en de roodvleesproduktie volkomen uit is. Wanneer de toestand in met name de akkerbouw niet verbeterd dan zullen veel bedrijven verdwijnen. Hij riep de leden op de standsorganisaties te steunen bij hun pogingen om de si tuatie ten goede te doen keren. Wat de milieuwetgeving betreft deed de voorzitter een beroep op de overheid om wetten en voorschriften zodanig in te voeren dat de praktijk bespaard blijft voor onoverkomelijke pro blemen. Tot slot van de bijeenkomst drukte de voorzitter inleider Clevering op het hart er in het Haagse op te willen wijzen dat men in de akkerbouw reeds zeer kritisch is ten aanzien van het gebruik van de hoeveelheden ge wasbeschermingsmiddelen. De in voering van nieuwe en duurdere middelen zou onvermijdelijk leiden tot een lager saldo, wat de sector niet kan hebben. "De Europese Commissie blijft door gaan met een terughoudend prijsbeleid, ongeacht de inkomens van de agrarische producenten zo lang de strukturele evenwichtigheid op de markt voortduurt". De woordvoerder van het dagelijks bestuur van de EG in Brussel de heer N. Wegter was op de studie-avond van de Amrobank over de toe komstmogelijkheden voor de landbouw donderdag 16 februari j.l. in de Prins van Oranje te Goes hard en duidelijk: Van Brussel moet niet veel worden verwacht. De prijsontwikkeling zal beperkt van aard zijn en de granen zullen verder in prijs dalen. Het wegvallen van de grenzen binnen de EG kan tot gevolg hebben dat de kans op het binnenslepen van onbekende plantenziekten met het zaaizaad of pootgoed groter wordt wanneer de landelijke kwali teitsgaranties twijfelachtig zijn. Juist door daarom bij de produktie extra aandacht te besteden aan de kwaliteit en dit aantoonbaar te ma ken middels certificaten of merknamen zal de Nederlandse land bouw, die exportgericht is, zijn concurrentiepositie in Europa zeker kunnen handhaven. Het bedrijfsleven zal hier snel op moeten inspelen evenals op het gegeven dat de eisen ten aanzien van residuen in le vensmiddelen uit oogpunt van volksgezondheid steeds zwaarder zul len worden. Deze waarschuwing liet ir. H.T. Clevering, beleidsmede werker Internationale Economische Aangelegenheden bij het minis terie van Landbouw horen op de kringvergadering West Zuid- Beveland op vrijdag 17 februari jl. in de Prins van Oranje te Goes. Vrijdag 24 februari 1989 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5