Netto-resultaat Cebeco-Zuidwest aanzienlijk gedaald GS: Terugdringing over en weer gebruik ruilverkavelingen niet mogelijk Kostprijsverlaging voornaamste doel ruilverkaveling Inkomen land- en tuinbouw in 1988 stabiel PERSONALIA Smalle marges belangrijke oorzaak Resultaten lopen per sektor sterk uiteen Braks: 'Overheid moet meebetalen aan een schonere landbouw' C. Bierens op landinrichtingsbijeenkomst VVD Walcheren: Het netto-resultaat van Cebeco-Zuidwest bedraagt in het boekjaar 1987-1988 ƒ2,85 miljoen, dat is ca. ƒ1 miljoen minder dan in het voorgaande boekjaar. De direktie noemt als oorzaken van deze da ling de matige bruto marges in de sektor granen, de verliesgevende bedrijfs- en winkelsektor en de hoge aanloop- en onderhoudkosten van het nieuwe informatiesysteem. Gezien deze faktoren noemt de direktie het behaalde resultaat nog redelijk. Voor de toekomst wordt de hoogste prioriteit gegeven aan kostenbeheersing en omzetver- groting. Belbussen op het Brabantse platteland De provincie Noord-Brabant gaat twee ton uittrekken voor on derzoek naar alternatieven voor onrendabele openbaar ver voerslijnen op het platteland. Men denkt daarbij aan belbus sen, taxi's of het kombineren van buslijnen met andere vervoers vormen. Het geld zou ook voor een deel moeten worden besteed aan het verbeteren van de in- frastruktuur, zoals de aanleg van busbanen. Dat staat in de nota openbaar vervoerbeleid van gedeputeerde staten van Brabant. Het provin ciebestuur benadrukt de sociale funktie, die het openbaar vervoer heeft voor het ontsluiten van het platteland. Er bestaat echter wei nig neiging om in onrendabele lijnen te gaan investeren. Vol gens GS kan dit op den duur ne gatief uitwerpen voor het buiten gebied. Het volume van de omzet van de Zuidwestelijke koöperatie steeg met ongeveer vier procent hetgeen voor namelijk te danken was aan de gro tere omzet in konsumptie- aardappelen, maar in geld gemeten daalde de omzet met circa vijf pro cent. De kg-omzet bedroeg in het verslagjaar 618.929, tegen 598.368 in het jaar daarvoor. De financiële omzet vertoonde een daling tot ruim ƒ305 miljoen (vorig verslagjaar ƒ322 miljoen). Deze ontwikkeling weerspiegelt de situatie in de akker- bouwsektor, met zijn sterk vermin derde geldelijke opbrengsten van granen, peulvruchten, zaden en aardappelen, zo wordt in het verslag gesteld. De graanprijzen en in het bijzonder die van tarwe spelen hier bij een sleutelrol. Cebeco-Zuidwest verwacht in de toekomst verdere, "Terugdringing van het over en weer gebruik door gelijktijdige ter visie legging van plannen van toedeling en passeren van akten van ruilverkave lingen is niet mogelijk. In artikel 170, derde lid van de Landinrich tingswet is aangegeven dat rechtheb benden slechts diegenen kunnen zijn waarvan de verkrijging van een zake lijk recht blijkt uit de in- of overge schreven stukken. Inbreng in de ruilverkaveling A en toedeling in de ruilverkaveling B, bij gelijktijdige ter visie legging c.q. aktepassering is dus uitgesloten. Wel kan in de fase van de ontwikkeling van het plan van toedeling worden doorgegaan met kavelruilen c.q. bilaterale ruilen". Dit antwoorden GS van Zeeland op vragen, gesteld in de commissie Ruimtelijke Ordening. Een bont gezelschap van burgers, boeren en buitenlui bevolkte op 13 februari jl. de zaal van Hotel Wal cheren te Koudekerke, alwaar de Walcherse VVD-afdelingen een avond organiseerden over 'De Land inrichting Walcheren'. Mevr. E. Maris-Koster, lid van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland opende de rij van spre kers. Zij behandelde vanuit haar verantwoordelijkheid voor ruimte lijke ordening het provinciaal beleid ten aanzien van de ruilverkaveling. De heer C.J. Bierens, agrarisch lid van de landinrichtingskommissie, ging met name in op de hoeveelheid grond die er nodig is om de verschil lende doelstellingen die de kommis sie zich gesteld heeft te kunnen rea liseren. Als derde en laatste spreker kwam ir. S.M. Nijboer, hoofd technische dienst van het waterschap Walche ren aan het woord. Hij lichtte de komplexe waterbeheersing op Wal cheren toe met behulp van lichtbeel den. De verscheidenheid in aard en gebruik van het Walcherse polder land resulteert in een zeventigtal 4 aanmerkelijke prijsdalingen, wan neer op Europees nivo geen andere besluiten worden genomen. Niet alleen de telers besluiten om bij lagere tarweprijzen uit te wijken naar andere produkten als aardap pelen, zaden en peulvruchten, ook de afnemers van de geteelde produk ten doen dat, en dit werkt weer door in de voor sommige produkten gel dende kontrakt en garantieprijzen. Investeringen Het bestuur van Cebeco-Zuidwest noemt voortzetting van een intensief investeringsprogramma onvermijde lijk, omdat op deze manier een effi ciëntere bedrijfsvoering kan worden bereikt. Een goed voorbeeld hiervan wordt gevormd door de aankoop van de gebouwen in Sirjansland. Wel moet telkens een weloverwogen GS brengen in hun antwoord enige nuancering aan in de omvang van dit over en weer gebruik. Zo komt het voor dat bedrijfsgebouwen op de grens van landinrichtingsprojecten staan en gronden aansluitend hebben liggen in een andere ruilverkaveling, waardoor de noodzaak tot verdere concentratie ontbreekt. Het laatstge noemde kan ook het geval zijn als één of meer grote (bijvoorbeeld gro ter dan 15 ha), aaneengesloten kavels op enige afstand van het bedrijfsge bouw zijn gelegen. Verder komt het voor dat het over en weer gebruik niet is op te lossen, omdat er geen mogelijkheden zijn om in het betref fende gebied de toedeling te realise ren vanwege het ontbreken van voldoende ruimte in verband met toedelingsclaims van daar gelegen peilgebieden en een vijftal afwate- ringsgebieden. Voor een optimalise ring van de waterbeheersing ont komt men niet aan een verdere aan passing van de peilen. Jammer dat een plan hiervoor bij het doorreke nen niet de vereiste rendementsnorm haalde en de voortgang van de ruil verkaveling Walcheren opnieuw wordt vertraagd', aldus de heer Nijboer. Voorlichting nodig Vragen uit de zaal over het golf- baanprojekt in Valkenisse ontlokten aan de landbouw de opmerking niet gecharmeerd te zijn van een derge lijk plan, wat overigens geheel los staat van het landinrichtingsprojekt. Tijdens de diskussie kwam duidelijk naar voren dat goede voorlichting over het landinrichtingsprojekt nog steeds nodig is. Uit de gestelde vra gen bleek dat velen van mening wa ren dat een ruilverkaveling op- brengstverhogend werkt en dus al leen de overschotten zou doen ver groten. De heer Bierens, die zich tij dens de diskussie volgens de voorzit- keuze gemaakt ten aanzien van het geen in het streven naar verdere rati onalisering binnen een bepaalde ter mijn nodig zou zijn en hetgeen uit een oogpunt van evenwichtig finan cieringsbeleid mogelijk is. Volgens het bestuur hoeft het geen betoog dat daarom de vorming van eigen vermogen in de onderneming met kracht dient te worden voortgezet. Cebeco-Zuidwest heeft zijn aktivi- teiten in de sektor bedrijfs- en win kelartikelen gestaakt, gezien de ver liezen die deze met zich meebrach ten. De winkels in Dinteloord en Nu- mansdorp worden voor eigen reke ning en risiko door vroegere mede werkers voortgezet, de winkels in Brielle, Middelburg en Oud- Beijerland worden door zusterkoö- peratie CZAV in eksploitatie geno men. Er is met de CZAV-dochter Agrimarkt een gezamenlijke onder neming opgericht, Agrimarkt West B.V., waarin Cebeco-Zuidwest voor 35 procent deelneemt. De investeringen en het afstoten van aktiviteiten hebben een ingrijpend effekt op de werkgelegenheid. Het aantal medewerkers bedraagt nu 260. Om konkurrerend te blijven zal dit aantal verder moeten dalen, zo wordt door de direktie gesteld. andere bedrijven. In de loop van de planvoorbereiding worden gebruiksgegevens van de gronden verzameld. Analyse van de ze gegevens kan leiden tot al dan niet substantiële aanpassing van de (to pografische) grens van het landin richtingsproject, waardoor een doelmatige gebruiksgrens kan wor den verkregen. De geautomatiseerde aanpak hier voor is binnenkort operationeel. Ver der is het gebruikelijk om met kavelruilen (tussen 3 of meer eigena ren) c.q. bilaterale ruilen het over en weer gebruik terug te dringen. Bij de ruilverkaveling Sluis-Oostburg wor den hiervoor extra middelen ingezet. Door een zorgvuldig volgen van het proces zal voor dit, en mogelijk an- ter als een allround landbouwdes kundige ontpopte, zei dat kostprijs verlaging het belangrijkste doel voor de landbouw is. L. Wisse Zowel de produktiewaarde als het inkomen van de land- en tuinbouw- sektor in zijn geheel zijn in 1988 nauwelijks veranderd in vergelijking met 1987. Dit blijkt uit een raming van het Landbouw-Ekonomisch In stituut. De prijzen van de akkerbouwpro- dukten gingen in doorsnee wat om hoog, maar bleven toch op een laag peil. Vooral door de forse stijging van de melkprijs was er voor de melkveehouderij sprake van duide lijk hogere prijzen. Dit in tegenstel ling tot de intensieve veehouderij, waar de meeste prijzen verder om laag gingen. In de tuinbouw ver toonde de prijsontwikkeling een uit eenlopend beeld, maar per saldo ble ven de prijzen in deze sektor vrijwel op peil. Voor de totale land- en tuinbouw re sulteert een en ander in een iets (0,5 a 1%) hogere gemiddelde prijs. Daardoor werd het effekt van de vo lumevermindering precies gekom- penseerd en bleef de totale produk tiewaarde gelijk op ongeveer 32,5 miljard gulden. Een en ander heeft tot gevolg dat het totale inkomen van de land- en tuin bouw in 1988 een fraktie (0,5 a 1%) dere projecten, zonodig bijstelling van de werkwijze plaatsvinden om zodoende de beste resultaten te be reiken. GS menen dat het samenvoegen van de ruilverkaveling met administratief karakter in voorbereiding Stavenisse-Sint Maartensdijk en Poortvliet tot één landinrich tingsproject in beginsel mogelijk is. Grotere projecten brengen echter een aanzienlijke, zichzelf versterkende vertraging met zich mee, zo schrijft het kollege. Verder zal het bijvoor beeld niet mogelijk zijn de kavelo vergang met de daarmee samenhangende kavelaanvaardings- werken in één winterseizoen te doen plaatsvinden. De afweging dient te worden ge maakt of de eventuele betere toede ling in verhouding staat tot de absoluut langere duur van het ver grote projekt. hoger lijkt te zijn uitgekomen dan in 1987. Rekening houdend met de be perkte inflatie enerzijds en de daling van het aantal bedrijven met zo'n 1,5% anderzijds, heeft er volgens deze raming een verbetering van het reële inkomen per bedrijf plaatsge vonden van één a twee procent. Daarbij moet worden aangetekend dat zich een jaar eerder, dus in 1987, een daling van ongeveer 10% had voorgedaan. Bovendien liepen de re sultaten van de verschillende sekto ren in 1988 (of 1988/89) sterk uiteen. DIREKTEUR BLOEMENVEI LING NAAR CEBECO- HANDELSRAAD Direkteur ir.ing. H. de Boon (42) van de Bloemenveiling Westland is per 1 augustus benoemd in de alge mene direktie van Cebeco- Handelsraad in Rotterdam, de grootste agrarische onderneming in Nederland. De funktie is nieuw. Wie hen bij de veiling opvolgt, is nog niet bekend. De Boon heeft in 1987 van het Ne derlands Centrum van Direkteuren en Kommissarissen de onderne mersprijs gekregen omdat hij werd beschouwd als een schoolvoorbeeld voor ondernemend Nederland. H. de Boon In 1980 kwam De Boon naar het Westland waar onder zijn leiding een samenwerking tot stand kwam tussen de bloemenveilingen in Hon- selersdijk en Berkel, die nu samen een omzet hebben van 1,6 miljard gulden. Daarvoor was De Boon adjunkt-direkteur van de veiling in Aalsmeer. Per 15 maart a.s. wordt drs. R.P.J. Bol benoemd tot plaatsvervangend- direkteur Verwerking en Afzet van Agrarische Produkten van het minis terie van Landbouw en Visserij. Te vens wordt hij hoofd van de Hoofd afdeling Handels- en Industrie ontwikkeling van die direktie. De heer Bol (38) is sinds 1987 plv. di rekteur bij de direktie Internationale Ekonomische Aangelegenheden op het ministerie van Landbouw. Vrijdag 24 februari 1989 In een interview met de CDA- partijkrant van vorige week zegt minister Braks van landbouw dat de overheid een deel van de kosten moet dragen van maatre gelen voor een schonere land bouw. Als indikatie noemde de bewindsman een bedrag van en kele honderden miljoenen gul dens per jaar. Omdat de landbouw pas recent is gekonfronteerd met het feit dat zij in sommige gevallen het mi lieu vervuilt en daaraan versneld het nodige moet worden gedaan, mag de landbouw daarvoor niet alleen opdraaien. De minister on derschrijft in het interview wel het principe dat de vervuiler be taalt, en als het niet om versneld beleid ging zouden de boeren het in hun investeringsprogramma's kunnen meenemen. 'Juist die versnelling van maatregelen maakt de boeren ongerust. Ik heb daar begrip voor. Daarom ook moet de overheid een deel van de kosten betalen'. Volgens Braks kan het benodigde geld on mogelijk van de begroting van zijn ministerie vrijgemaakt worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4