LIGTERMOET Nieuwe brochure over korrelmais en Corn Cob Mix Dringend advies Cebeco aan Brabantse boer om korrelmais te telen BG Super Selekt, nieuwe serie weidemengsels Meer vlas in Duitsland LIGTERMOET De pluspunten van deze onkruid bestrijders in peulvruchten: uniek breed spektrum; lange bodemwerking; kontaktwerking op kleine onkruiden; tot enkele dagen voor opkomst toepasbaar. Topogard is vooralsnog alleen in erwten toegelaten. Campagard mag in erwten èn 'veldbonen en maakt de onder teelt van karwij mogelijk. Ga zorgvuldig om met gewas beschermingsmiddelen. Lees voor het gebruik altijd het etiket. De boeren in het zuidoosten van de provincie Brabant, een snijmaisge- bied bij uitstek, zouden zich meer op korrelmais moeten gaan toeleggen. Dit dringende advies gaf de Cebeco Handelsraad op een voorlichtingsa vond in Asten-Ommel. Het produkt biedt duidelijke voordelen, met na me voor de varkenshouders. Vocht- percentages van gemiddeld over 1988 34,5% en soms tot onder de 30% en een opbrengst tot 9000 kg per ha spreken in dit opzicht boekdelen. Andere voordelen van korrelmais, die in Ommel naar voren werden ge bracht, zijn een betere spreiding van arbeid (loonwerkers!), weinig ziek ten en een goede organische stof die in de bodem achterblijft. Dat maakt de grond naderhand weer geschikt voor het verbouwen van suikerbie ten en aardappels. Vertegenwoordigers van de koöpe- ratie Zuid Oost Nederland (ZON) in Eindhoven, een dochter van Cebeco, kregen op een voorlichtingsavond van de kersverse stichting Telersbe- langen volop gelegenheid om rekla- me te maken voor de eigen korrel- maisrassen. Volgens Kees Kooien, freelance me dewerker van de ZON en zaadhan delaar in Bergeyk, wijzen de erva ringscijfers duidelijk naar het kor- relmaisras Anjou 09 als het beste al ternatief voor snijmais. De Oostbrabantse boeren in de bom volle zaak, zonder uitzondering vee houders die hun omzet meer uit de stal dan van het land halen, lieten de adviezen om meer korrelmais en ook peulvruchten te verbouwen, vrij ge laten over zich heen gaan. Sommi gen lieten merken de avond te kom- mercieel van opzet te vinden; verge lijkingsmateriaal in detail met ande re rassen was niet voorhanden. De vraag is trouwens of het promo ten van het eigen ras veel uithaalt. Veel boeren in de zuidoost-hoek van de provincie zijn nauwelijks rassen- bewust. Een zaadhandelaar uit Asten met een grote jaarlijkse mais- omzet verzekert, dat minstens vijf van de tien boeren niet eens weet welk snijmaisras hij verbouwt. 'Zo lang de opbrengsten redelijk zijn, houdt hij het bij de mais die hij al ja ren teelt. Dat is een veilig bouwplan en je kunt er je mestoverschot prima op kwijt'. Bodemprijs Dat korrelmais zeker niet voor snij mais hoeft onder te doen, probeerde Kooien aan de hand van teeltcijfers van de afgelopen jaren aan te tonen. Die cijfers leren dat bij korrelmais sprake is van een zekere opbrengst met een goede bodemprijs. De prijs fluktueert duidelijk minder dan die van snijmais. Omdat de stro op het land achterblijft en wordt onderge werkt, krijgt de door de mest dicht geslagen grond bovendien een betere struktuur. Tenslotte schijnen var kens beter te gedijen op een rantsoen corncopmix. Om die reden zijn het vooral varkenshouders die op CCM overgaan. In de regio Zuidoost-Brabant neemt het areaal korrelmais iets toe. Vorig jaar bedroeg het naar schatting één vijftiende deel van het totale mais- areaal. De keuze voor het Franse ras Anjou 09 baseert de koöperatie ZON onder meer op gegevens van het onder zoeksinstituut voor de ruwvoeder- teelt RIVRO, dat in Wageningen proefvelden heeft. Daarbij is gelet op legering, stevigheid, stengelrot, builenbrand, afrijping en vochtge halte. Opvallend is vooral het hoge droge stofgehalte (tot 70 procent), de goede oogstzekerheid en de hoge korrelopbrengst van Anjou. In ver gelijking met snijmais moet wel vroeg worden gezaaid. De plant- dichtheid ligt tussen 85.000 en 90.000 planten. Als beste snijmaisrassen propageert ZON de rassen Brutus en Presta, die volgens de koöperatie de hoogste voederwaarde (VEM) en dus het hoogste saldo per koe opleveren. Van de nieuwe rassen scoort Slavis het hoogste. Om de mestoverschotten hoeven de Brabantse boeren de teelt van kor relmais evenmin te laten. Volgens de woordvoerders van ZON verdraagt korrelmais net zoveel fosfaat als snijmais: 350 kg per hektare. Overi gens zijn de meningen hierover niet eensluidend. Erwten en bonen: geen vragen Viel de animo voor de korrelmais al Koninklijk Kweekbedrijf en Zaad- handel D.J. van der Have b.v. in Kapelle heeft een nieuwe brochure uitgegeven over de teelt van korrel mais en Corn Cob Mix (CCM) in Nederland. Hierin worden prakti- niet mee, het peulvruchtenverhaal van de Eindhovense koöperatie, die onder meer door direkteur D. Kom mer was vertegenwoordigd, onder vond in de zaal nauwelijks weer klank. De tegenvallende op brengsten in 1987 en 1988 van erw ten en veldbonen door de natte weersomstandigheden, heeft de be langstelling voor peulvruchten op de Brabantse zandgrond niet bepaald aangewakkerd. Het fraaie dia klankbeeld en de toelichting lever den niet één vraag op. Ondanks het slechte weer wisten di verse bij de ZON aangesloten telers toch nog opbrengsten van 5000 tot 6000 kilo te halen. De rentabiliteit van peulvruchten hoeft dan ook niet voor andere gewassen onder te doen. sche aanbevelingen gegeven voor de ze teelten, o.a. over perceels- en ras- senkeuze, zaaien, oogsten en bewa ring, gebaseerd op ervaringen van de afgelopen jaren. De teelt van korrelmais en CCM komt steeds sterker in de belangstel ling te staan. In 1988 is in Nederland voor het eerst een aanzienlijk areaal geteeld. Exacte cijfers hiervan ont breken nog, maar naar schatting be droeg het areaal vorig jaar minimaal 5000 ha., waarbij ongeveer evenveel korrelmais als CCM is geteeld. Het ras SCANA nam verreweg het grootste deel van het areaal voor zijn rekening. De opbrengsten van kor relmais waren in 1988 hoog: gemid deld 8 ton per ha. De opbrengsten van Corn Cob Mix zijn een afgeleide van de korrelmaisopbrengsten. Hier wordt eveneens de korrel geoogst, maar dan bij een hoger vochtgehalte en met toevoeging van een klein per centage spil. Een opbrengst van 8000 kg korrelmais komt overeen met 12.000 a 14.000 kg CCM per ha. Zwaan de Wiljes kortft dit voor jaar met een nieuwe serie produktie- ve weidemengsels voor de Neder landse veehouder: BG Super Selekt. Hierin wordt uitsluitend gebruik ge maakt van de aanbevolen rassen van de Nederlandse Rassenlijst. De ge bruikte rassen hebben volgens Zwaan de Wiljes een hoge op brengst en bovendien zeer goede cij fers voor standvastigheid en winter- vastheid. De BG Super Selekt weide mengsels vormen een dichte zode met een grasmat die jarenlang pro- duktief blijft. Het Westduitse vlasareaal zal naar schattingen van minister van Land bouw Ignaz Kiechle dit jaar naar 2500 a 3000 hektare oplopen. Vorig jaar werden slechts 1800 hektares met vlas ingezaaid. Nadat de vlas bouw sinds de jaren vijftig nagenoeg volledig uit de Bondsrepubliek was verdwenen, beleeft deze teelt met ondersteuning van de overheid nu een bescheiden wedergeboorte. Vo rige herfst werd overigens ook een nieuwe zwingelinstallatie in het Ne- dersaksische Melle in gebruik geno men (uit Oogst). Vrijdag 24 februari 1989 CAMPAGARD EN T0P0GARD: een optelsom van pluspunten Ligtermoet Chemie B.V., Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 ®Geregistreerde handelsmerken van CIBA-GEIGY AG., Bazel, Zwitserland. 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 18