Prei redelijk aan de prijs Excursie knolselderijtelers- vereniging naar Preservenbedrijf Te sterke beperking chemische bestrijding heeft ook keerzijde De eerste voorjaarsprikkels zijn weer al geweest Landbouwschap evalueert besluit arbeidsvoorziening tuinbouw Bloemen- en plantenkwekers goed te spreken over eb en vloed systeem Studiedag over 'Amerwarmte' in Plukmadesepolder Teelt courgette en pom poen kort beschreven De meeste vroege aardappeltelers hebben de afgelopen weken ondanks het verleidelijk weer toch geaarzeld om te gaan poten. Enkele telers heb ben het echter toch aangedurfd om dit risiko te nemen, hoewel het vol gens de kalender nog winter was, echter in de ons omringende landen is ook geen winterweer, zodat men nu zeker geen vorst van betekenis meer verwacht, en van een flinke nachtvorst bevriest een goed onder- gedekte poter in maart niet meer. Het grootste risiko loopt men pas wanneer ze weer boven staan. Voor de struktuur van de zware grond zou men zeker wel wat nacht vorst kunnen gebruiken ook voor het kunstmeststrooien zit men hier op te wachten. De grond is van de winter totaal niet verweerd en dan kost het nogal wat moeite en inzicht om een goed zaai- of pootbed te ver krijgen, zoals men vorig jaar wel heeft ondervonden. Er is tot nog toe deze winter heel wat minder neerslag gevallen, wat ten gunste komt aan de struktuur van de gehele bouwvoor. Het is voor een aantal gewassen waarbij de vroegheid van het zaaien geen duidelijke rol speelt bij de op brengst - zoals bij de meeste bloem zaden - zeker weer zo dat geduld een schone zaak is. Een goed zaaibed is voor deze gewassen nog altijd een van de belangrijkste faktoren om een gelijkmatige opkomst te verkrij gen, wat dan weer van grote invloed is op de opbrengst. O.a. de teelt van violen valt of staat hiermee. Onder het klaarmaken van een goed zaaibed wordt in grote trekken ver staan: redelijk fijn, niet te los en goed vlak, zodat de zaaidiepte goed afgesteld kan worden en de opkomst daardoor gelijkmatig kan zijn. De zaaidiepte is afhankelijk van zaad grootte, grondsoort en het zaai- tijdstip. De meeste bloemzaden moeten ondiep gezaaid worden maar echter wel op de vaste onbewerkte en vochtige grond. Het maakt ook duidelijk verschil of men nu in maart zaait of eind april/mei. In maart zijn de regen kansen beduidend groter dan in mei, zodat men zeker ondieper kan zaai en. Het blijft echter steeds een moei lijke zaak waar men nooit genoeg aandacht aan kan besteden. Het vele handwerk dat bij prei rooien om de hoek komt kijken wordt nu redelijk beloond. Met prijzen van, al naargelang de kwaliteit, rond de gulden is het lonend, aldus vollegrondsgroen- teteler Jan van Gaans uit Roo sendaal. 'Doordat we te maken hebben met een zachte winter en bijna konstant vochtige lucht is het uitvalpercentage door prei met rottingsverschijnselen hoger. Dat vochtig weer dit in de hand werkt is duidelijk te zien aan de kantrijen. Daar de wind deze rij en beter laat drogen is hierduide- Iijk minder rot te vinden'. De heer Van Gaans is winterprei aan het rooien omdat deze ge woon is doorgegroeid. Normaal wordt deze groei door koud weer in de winter geremd. Deze ont wikkeling kan de prijs van de la ter aangevoerde prei weieens gunstig beïnvloeden. J. v. T. Vollegrondsgroenteteler J. van Gaans uit Roosendaal Het bestuur van het Landbouw schap heeft vorige week een eerste evaluerende bespreking gewijd aan het in oktober 1988 genomen besluit om de arbeidsvoorziening in de tuin bouw te professionaliseren. De plan nen voorzien in de vorming van ar beidspools, gerichte kollektieve wer ving, scholings- en bijscholingspro gramma's, het verbeteren van de be- loningsstruktuur en het verbeteren van de beeldvorming van de sektor. Voorzitter Doornbos van het Land bouwschap konkludeerde dat het bestuur geen reden ziet om wijzigin gen aan te brengen in de vorig jaar gemaakte afspraken. Aan de plan nen zal verder uitvoering worden gegeven. Vrijdag 24 februari 1989 BRABANTS FRUITMIX. Tweede helft februari. Het voorjaar nadert met rasse schreden. Veel snoei werk moet nog gebeuren, voor de start van het nieuwe groeiseizoen. De weersomstandigheden werken tot op heden goed mee, om toch vlot op te schieten. Toch blijkt er erg veel knipwerk te zijn, wil je de komende oogst een goede basis geven om kwa liteit te kunnen leveren. Erg be nieuwd zijn we, of we het komend seizoen wederom gekonfronteerd worden met plotselinge verboden van diverse middelen, zomaar van de ene op de andere dag. Dat dit voor ons niet zonder proble men verloopt, is afgelopen jaar al gebleken, denk maar aan het verbod van Captan drie weken voor de oogst. Vooral de tweede en of laatste pluk van Elstar is daardoor danig in de fout gegaan. Het blijkt toch dat het noodzakelijk is, zeker bij natte omstandigheden, tot in de kist schimmels te bestrijden. Bij dat na te laten ervaren wij de resultaten. Het is een goede zaak, dat voorko men wordt, dat onnodig veel gespo ten wordt, maar er zijn grenzen. De fruitteelt is toch een tak, waar de laatste tien jaar steeds minder, maar doelgerichter omgegaan is met ge wasbeschermingsmiddelen. Lagere doseringen en minder frequentie ble ken goed toepasbaar. Dit heeft toch geresulteerd in een bijna halvering van de middelen. Vooral op het ge bied van de insekticiden is zeer veel bereikt. Bij goed waarnemen, is de natuur in staat een grote hand toe te steken en behoeven wij alleen af en toe wat bij te sturen. Biologisch- dynamische bestrijding neemt hand over hand toe. Wie durft te beweren, dat de fruitteelt niet wil? Wij doen ons best, maar helemaal zonder zul len we helaas nooit kunnen, om kwalitatief goed fruit, dat houdbaar is te blijven leveren. Ook de alterna tieve teelt kan dat niet en bekijk maar eens de resultaten, amper ge schikt voor levering aan de fabriek. Een ding heb ik nog nooit ergens ge lezen, nl. wat de nadelen zijn voor de gezondheid, als allerlei schimmels die er toch zijn, ondanks onze wel vaart, niet bestreden worden. Nu zegt men altijd dat de middelen schadelijk zijn, moet je daaruit aflei den dat je allerlei schimmels kunt eten als snoepgoed? Laat men eens eerlijk zijn en ook de keerzijde voor het voetlicht brengen. Alleen "plus sen" bestaan niet in het leven, het is een keuze die gemaakt moet worden. Het eenzijdig benadrukken van mo gelijke gevolgen van chemische bestrijding, is oplichterij, als men daarbij niet betrekt, wat dan de kon sequenties zijn bij niet chemische bestrijding. Moederkoren vergifti ging kwam vroeger veelvuldig voor, voorwaar niet niks. Is men dit soort zaken vergeten? De natuur z'n gang laten gaan, heeft heel vaak zeer onprettige gevolgen voor de mens. De mens, het huidige welvaart produkt, is vergeten dat een medaille altijd twee kanten heeft. Bij de planten- en bloemenkwekers in WEST-BRABANT is er op dit moment erg veel werk. Het in janua ri uitgezaaide perkgoed wordt nu verspreid in perspotjes, setjes of af zonderlijke potjes. De in setjes uit- geplante plantjes zijn meestal bestemd voor de veiling. Ondanks dat er uitbreiding zit in deze teelten blijven de prijzen erg hoog. Bloemen zijn nog nooit zo duur geweest. Op 12 april 1989 houdt de Neder landse Vereniging Techniek in de Landbouw (NVTL) in samenwer king met de NV Elektriciteits- Produktiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) voor voorlichters, adviseurs en eindgebruikers een stu diedag te Geertruidenberg over het thema: 'Amerwarmte voor de glastuinbouw, het projekt Plukma desepolder'. De deelname aan déze dag is moge lijk voor leden en niet-leden der NVTL. Informatie over de dag en verzoeken om toezending van de binnenkort verschijnende brochure kunnen worden gericht aan het se- kretariaat der NVTL te Wagenin- gen, postbus 43, postkode 6700 AA of telefonisch onder nummer 08370-94911. De kwaliteit van de bloemen is door het donkere weer lang onder de maat geweest maar een aantal dagen met zon heeft dit weer verholpen. Dat het in de bloemen- en plantenkweke- rij niet slecht gaat is te zien aan de investeringen die gedaan worden en dit zelfs nadat de WIR is afgeschaft. Een geheel nieuw systeem heeft zijn intrede bij de glasbedrijven gedaan, het zogenaamde eb en voedsysteem. In de gehele kas wordt beton gestort waarbij met rubberstrippen aparte vakken gemaakt kunnen worden. De beton is voorzien van vloerverwar ming. Een stelsel van kanalen zorgt ervoor dat water aan- en afgevoerd wordt. Als een vak volstaat met planten laat men b.v. 1 of 2 maal per week 2 a 3 cm water in dit vak lopen. Na een bepaalde tijd, als voldoende water is genomen, wordt het water afgevoerd naar een basin waar een zuiveringsinstallatie zorgt dat het weer beschikbaar is voor de planten. Een gesloten systeem dus waar in het kader van de milieumaatrege- lingspositie tegenaan gekeken wordt. Een van de grote voordelen van dit systeem is dat de tuinder de planten niet meer hoeft droog te stoken. Ook de ziektebestrijding is wat een voudiger omdat het residu lang op het blad aanwezig blijft. Minder vocht van bovenaf betekent automa tisch dat schimmels minder kans krijgen zich te ontwikkelen. Tegen over de gigantisch hoge investerings kosten staan een aantal arbeids besparende handelingen. Onkruid- bestrijding, zowel chemisch als handwerk, is niet meer nodig. Zijn de bloemen of planten uit een be paald vak weggehaald, dan wordt met een veegmachine de zaak in kor te tijd opgeruimd. Ontsmetten is niet meer nodig. Het is misschien goed mogelijk dat in de toekomst evenzo de glastuinbouw deze methode kan overnemen. Nu wordt gewerkt met steenwol maar dit kan ook op de beton ge bruikt worden. Het zal een kwestie blijven van rekenen, waarbij een ho ge prijs zo'n investering mogelijk maakt. Bloemen- en plantenkwekers die deze aanschaf gedaan hebben willen niet meer terug naar het tradi tionele. Oproep aan telers van Gieser Wildeman Voor het onderzoek naar 'Het zwart' bij Gieser Wildeman wil ik graag over enthout beschikken van bomen die in 1988 peren met zwarte schilafwijkingen droegen. Weet men zeker dat bepaalde bo men afwijkende vruchten gaven, bel dan even (tel. 01100-42609), zodat ik een afspraak kan maken over het ophalen van enthout. Let wel: ik heb niets aan bomen waarvan men niet zeker weet of er zwarte peren aanhingen. Ik hoop op enige reakties, zodat naar een oplossing van 'het zwart' kan worden gezocht. S.J. Wertheim Proefstation voor de Fruitteelt 'Courgette en pompoen' is nummer 7 .n de reeks korte teeltbeschrijvin- :,en van het P AG V/C AD-AG V. De ze nieuwe uitgave telt 28 bladzijden en is geïllustreerd met figuren en fo to's. Na een algemene beschouwing over de teelt wordt in de volgende hoofdstukken nader ingegaan op grond(soort), bemesting, rassen, zaaien en planten, onkruid, ziekten en plagen, oogst en bewaring, afle veren, organisatie en ekonomie. De korte teeltbeschrijving Courgette en pompoen is te verkrijgen door storting of overmaking van ƒ5,— op postrekening nr. 22 49 700 t.n.v. PAGV, postbus 430, 8200 AK Le lystad, onder vermelding van 'Cour gette en pompoen'. Het bestuur van de Knolselderijtelers Vereniging Zuid- West-Nederland organiseerde op 14 februari een excursie naar het Preservenbedrijf te Breda. Ruim 30 personen namen hieraan deel. Zij konden kennis nemen van de verwerking van knolselderij en andere agrarische produkten tot kant-en-klare produkten voor directe consumptie en voor verwer king in bijvoorbeeld soepen. Drogen en vriesdrogen vormen belangrijke bewerkingen in dit bedrijf. Door middel van dit bezoek heeft het bestuur de telers in de gelegenheid willen stellen met de verwerking van hun produkt kennis te maken en te zien welke kwaliteitseisen redelijkerwijs gesteld kunnen worden aan de kwaliteit en mate van beschadi ging van hun produkt. Een marktgericht produceren vereist dat met de verschillende verwerkingsbestemmingen dui delijk rekening wordt gehouden. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17