Demonstratieprojekten beperking ammoniakuitstoot mest nog dit jaar van start Groeimogelijkheden voor afzet scharrelvarkensvlees Tazelaar: Belang producen ten varkensvlees op langere termijn beschouwen Landbouwschap: Gezondheids- en welzijnswet moet bredere toepassing krijgen Paardenevenement om Westbrabantse Paarden Promotiedag op te zetten Tijdverlies bij mestwet behandeling maximaal beperken Wijziging beschikking superheffing voor advies naar bedrijfsleven Op zaterdag 4 maart a.s. wordt er in manege "De Hoeve" te Hoeven vanaf 19.00 uur een avondvullend paardenevenement georganiseerd, hetwelk is opgezet om te komen tot het jaarlijks or ganiseren van een Westbrabantse Paarden Promotiedag. Het programma bevat naast de jaarlijkse hengstenshow van Westbrabantse hengstenhouders ook volop sportevenementen zo als barriere-springen, dressuur- demonstraties, pony race en een verkoopshow van Westbrabantse paarden en pony's. Voor belangstellenden is een bro chure verkrijgbaar waarin alle hengsten en de ter verkoop aan geboden paarden en pony's uit voerig worden beschreven. In 1989 zal gestart worden met ge subsidieerde demonstratieprojekten ter beperking van de uitstoot van ammoniak bij het gebruik van dier lijke mest. Hierbij is in eerste instan tie te denken aan mestinjektie en zo debemesting. In gebieden, waar dit van belang wordt geacht, kunnen ook andere methodes gebruikt wor den. Te subsidiëren bedrijven dienen te funktioneren als voorbeeldbedrij ven met een uitstralingseffekt naar de omgeving. De benodigde gelden zullen beschik baar worden gesteld uit de ƒ100 mil joen ekstra (motie De Vries/Voor hoeve), die de regering kan besteden aan het milieu en waarvan de minis ter van Landbouw en Visserij ƒ40 miljoen tot zijn beschikking heeft. Dit o.m. staat in de voortgangsrap portage onderzoek en ontwikkeling mestproblematiek, die minister Braks op 20 februari jl.mede na mens zijn ambtgenoot van milieube heer naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Nog deze maand zal het Provinciale Onderzoeksprojekt Ammoniak emissiebestrijding Noord-Brabant (Pro-Pro-Projekt) van start gaan. Doornbos vond verder dat bij een uitbraak van besmettelijke ziekte door nalatigheid van de veehouder niet te snel moet worden gekort op de schadeloosstelling. Voorkomen moet worden dat melding van besmettelijke dierziekten achterwege blijft. Het Landbouwschap wil dat er een doelmatige kontrole komt op de naleving van de wet. Overtredin gen van de wet moeten bestraft kun nen worden, ook al hadden ze geen uitbraak van ziekten tot gevolg. Volgens voorzitter Doornbos moet de behandeling van genetisch mate riaal bij wet worden geregeld en niet via een algemene maatregel van bestuur, zoals nu wordt voorgesteld in het wetsontwerp. Een dergelijke regeling kan aanzienlijke konse- Bij het beoordelen van de belangen van de producenten van (var kensvlees moeten we zeker niet al leen op korte termijn kijken. Wat hebben we eraan als de afzet van het Nederlandse varken straks volledig afhankelijk zou zijn van de welwil lendheid van de buitenlandse slach ters om de dieren levend af te ne men. Dit vroeg PVV-voorzitter Rob Tazelaar zijn gehoor af tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Varkenshouders van de NCB op 10 februari in Den Bosch. Tazelaar ging onder meer ook in op de recente oprichting van het Sane ringsfonds slachtcapaciteit var kensslachterijen (zie ZLM-blad 17 februari, pag. 17). In de diskussie Vrijdag 24 februari 1989 Met dit projekt, dat zal worden uit gevoerd in de regio Moer- gestel/Oisterwijk, wordt beoogd re sultaten beschikbaar te krijgen om trent de technische mogelijkheden ter bestrijding van de ammoniak uitstoot. Het onderzoek bestaat uit drie deelprojekten, te weten: mestin jektie; het afdekken van mestopsla- gen; luchtzuivering van varkensstal len. Voor de uitvoering van het pro jekt is in het eerste halfjaar van 1989 een bedrag van ƒ2,1 miljoen be schikbaar. Mestverwerking Bij het opzetten van proeffabrieken blijkt zich een aantal knelpunten voor te doen, die ook bij de verwe zenlijking van industriële mestver werking een rol kunnen spelen. De financiering van projekten door derden en de aanvoer van mest wor den bemoeilijkt, omdat er in de eer ste fase van de mestwetgeving (1987-1991) een zekere konkurrentie bestaat tussen de distributie en de verwerking van mest. In de eerste fa se kan alle overschotmest namelijk in beginsel worden afgezet naar kwenties hebben voor de veehoude rij, zo meent het Landbouwschap. Volgens Doornbos is het nodig dat wetgeving over ethische aspekten een zo breed mogelijke ondersteu ning krijgt. Bij het toelaten van huisvestings systemen voor landbouwhuisdieren is een toetsing vooraf volgens het Landbouwschap niet nodig. Als er voorschriften voor huisvesting nodig zijn dan kunnen deze per diersoort en in overleg tussen het bedrijfsle ven, de overheid en de Dierenbe scherming worden vastgelegd. Vol gens het Landbouwschap is het van belang dat regelingen voor de ge zondheid en het welzijn van dieren worden aangepast aan voorschriften in de EG. die hierop volgde, ontkende de voor zitter niet, dat op zeer korte termijn de producenten belang hebben bij een zo hoog mogelijke prijs. Maar hij zei er meteen bij dat zijn infor matie op de Parijse levensmiddelen- beurs Sial hem vorig jaar al had ge leerd, dat de Nederlandse sektor achterloopt. De tegenwerping, dat nu de slachterijsektor wel geholpen wordt, maar de vermeerderaars vo rig jaar met hun ellende bleven zit ten, wilde hij niet ontkennen. Maar hij wees er wel op, dat het initiatief om iets aan de situatie in de slachte rijsektor te doen, uit de sektor zelf is voortgekomen. En niet alleen met geld, maar ook met harde onderlin ge afspraken. Voor tenminste drie jaar. 'niet-overschotbedrijven'. Omdat dit in veel gevallen goedkoper is dan verwerking ontstaat vaak de situatie, dat veehouders financieel niet willen deelnemen aan de opzet van een proeffabriek. Binnenkort zal de Kommissie Reali satie Mestverwerking rapporteren over knelpunten, die de totstandko ming van een mestverwerkingscapa citeit van enkele miljoenen tonnen in 1991 kunnen belemmeren. Daar naast zal de Kommissie komen met een aantal oplossingen en adviezen. Kwaliteitspremie Omdat de beschikbare 4,5 miljoen gulden voor de kwaliteitspremiere geling voortijdig was besteed, is in gestemd met een verzoek van de lan delijke mestbank om dit bedrag te verhogen met maksimaal ƒ500.000,om zodoende alle aan vragen tot en met 31 december 1988 te kunnen honoreren. In de periode, waarin de proef liep, is in het kader van het kwaliteitspremiërings- systeem 850.000 m3 mest getranspor teerd. De landelijke mestbank wil het kwaliteitspremiëringssysteem in aangepaste vorm voortzetten. 'Door af te zien van schriftelijke voorbereiding bij de regeling bij wet van het Verplaatsingsbesluit II voor mest, kunt u het tijdverlies maxi maal beperken'. Aldus een even vriendelijk als dringend verzoek aan de voorzitter van de Vaste Kamer kommissie voor Landbouw, de heer P. Blauw, van de kant van het pro- duktschap voor vee en vlees PVV). Bij monde van PVV-voorzitter R. Ta zelaar wordt met klem gewezen op de noodzaak van een snelle af werking. Tegelijkertijd maakt Tazelaar ge bruik van de gelegenheid om het ver re van eenmalige aspekt van 'afro ming' uit het oorspronkelijke Ver plaatsingsbesluit II onder de aan dacht van kommissievoorzitter Blauw te brengen. Een eenmalige af roming is in PVV-kring begrijpelijk, maar dat een dergelijke aftopping voor iedere verkooptransaktie moet gelden is dat niet. Verloop temperatuursom Temperatuursom per 20 februari, en tussen haakjes, de datum dat een T- som van 280 verwacht wordt. Eindhoven 239 (28/2); Gilze Rijen 256 (24/2); Antwerpen/Deurne (B) 257 (24/2); Rotterdam 280 (20/2); Wouw 263 (22/2); Vlissingen 284 (-). Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Geef gespeende biggen de ruimte Het laatste half jaar zien we steeds meer, dat de bezetting in de gespeen de biggenafdeling steeds hoger wordt. Dit alles is een gevolg van een stagnerende biggenafzet en een gro tere biggenproduktie per zeug per jaar. De zware bezetting bij gespeende biggen kan allerlei problemen geven zoals bijvoorbeeld het moeilijk in de hand houden van een goed stalkli- maat. Ook allerlei vormen van be schadigingen kunnen optreden bij zeer hoge bezetting (bijv. oren, flank Binnen vijf jaar zou het aandeel van de produktie van scharrelvarkens vlees tot vijf procent van het totale aanbod van varkens in ons land kun nen groeien. Op lange termijn zal dat tot 15% kunnen toenemen. Mo menteel is dat nog minder dan 0,2%. Dit blijkt uit een in opdracht van het produktschap voor vee en vlees (pvv) door het Landbouw- Ekonomisch Instituut (LEI) uitge voerd onderzoek naar de markt- perspektieven hiervoor. Het aandeel scharrelvarkensvlees in de binnen landse detailhandel zou in vijf jaar 11% daarvan kunnen zijn. Op dit moment is de markt voor scharrel varkensvlees nog in een pioniersfase. Konsumenten zijn bereid een meer prijs voor scharrelvarkensvlees te betalen. Het aantal potentiële ko pers bij het grootwinkelbedrijf neemt echter sterk af indien het prijsverschil met regulier varkens vlees meer dan ƒ1,per kg be draagt. Snelle stijging van het marktaandeel is vooral te realiseren via het groot winkelbedrijf en de introduktie van verpakt scharrelvarkensvlees in het assortiment van de zelfstandige sla gers. Het LEI acht een groei tot ca. 11% binnen vijf jaar mogelijk. Daarnaast is er dan nog ruimte voor Minister Braks heeft onlangs een wijziging van de beschikking Super heffing over het stelsel van grond- overdrachten voor advies gestuurd aan het Landbouwschap en het Pro- duktschap voor Zuivel. De wijziging houdt in dat veehou- en poten), die dan weer in kanniba lisme kunnen ontaarden. Het lijkt ons daarom verstandig en raadzaam om voor uw eigen bedrijf eens na te gaan of uw biggen niet wat meer hokoppervlakte nodig heb ben. Zeker als de bezettingsgraad struktureel te hoog is zult u moeten kiezen om öf meer hokruimte voor de gespeende biggen te maken öf minder zeugen te houden. Als vuistregel voor gespeende biggen kunt u hanteren 3 biggen van 25 kg per m2 hokoppervlakte. afzet via onder andere de horeca- sektor en de uitvoer. Omschakeling produktie Uitgaande van de huidige eisen aan de produktie van scharrelvarkens voorziet het LEI op de lange termijn een maksimum aan het aandeel daarvan in de totale varkensproduk- tie van ons land van 15%. Het perspektief voor deze produktieme- thode wordt het meest aantrekkelijk gezien voor melkveehouderijbedrij ven en gemengde bedrijven met re delijke aantallen varkens. Voorzo ver zij tenminste nog mogelijkheden hebben in de mestproduktiesfeer. Het LEI berekent, dat het zowel voor de grotere als de kleinere be drijven met varkens aantrekkelijk is om in deze produktie te stappen bij een prijsverschil van netto ƒ40,— per big en 95 cent per kg geslacht ge wicht. Onder de huidige omstandig heden komen de totale kosten ƒ1,34 tot ƒ2,32 hoger uit. Dit afgezien van ekstra marges en ekstra kosten in de detailhandelsfase. De merkenbekendheid van scharrel varkensvlees is met 70 tot 80% al hoog, zo blijkt uit konsumentenon- derzoek. De uitkomsten van de in opdracht van het PVV uitgevoerde studies komen binnen afzienbare tijd in aparte onderzoeksrapporten beschikbaar. ders die in strijd met de regels kwo- tum hebben overgedragen zonder daarbij behorende melkveehouderij- grond, in de gelegenheid worden gesteld deze transakties na de intrek king terug te draaien. De aanspraak van de oorspronkelijke bezitter van het kwotum kan dan weer worden erkend. Ook zullen partijen de mogelijkheid krijgen de transakties te repareren, in die zin dat de reëel bij het kwotum behorende melkveehouderijgrond alsnog aan degene die het kwotum verkrijgt wordt overgedragen. In dien partijen de transaktie niet te rugdraaien of repareren kan dege nen bij wie het kwotum is ingetrok ken aanspraak maken op een ver- goeidng van ƒ0,65 per kg, waarna de betreffende heffingvrije hoeveelheid definitief vervalt aan de nationale reserve. 15 Het Landbouwschap wil dat de ontwerp-Gezondheids- en welzijns wet voor dieren wordt aangepast zodat deze ook van toepassing is voor dieren die in natuurreservaten en safariparken leven. Deze die ren kunnen een besmettingsbron vormen voor landbouwhuisdieren. De kans op besmetting wordt groter door een toenemend aantal in het wild levende dieren en eksotische dieren die als hobby worden ge houden. Volgens de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Ge rard Doornbos, zijn er onlangs uitbraken van tuberculose geweest bij in het wild levende dieren. Doornbos zei dit op 15 februari tijdens een hoorzitting van de Tweede Kamer. Op langere termijn kan het aandeel scharrelvarkens tot 15 procent van het to tale aanbod varkensvlees groeien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15