G.P. Verlinde IE32HT Mestac, nieuwe mestafzetkoöperatie met als werkgebied Noord-Brabant en Zeeland MESTAC Mag 't ook een POOTAARDAPPELEN SNIJDEN?! NOODSLACHTHUIS ELEKTROMOTOREN Provinciale Raad Zeeland ongerust over beleid gewasbeschermingsmiddelen F. HENDRICKX CONSTRUCTIE Aan alle professionele uienbewaarders van Nederland. TOLSMA Tolsma Nationale Uien-dagen Almere Bijzondere service Tot ziens op de nationale uien-dagen van Tolsma in Almere 1 en 2 maart a.s. Van 09.30 uur tot 17.00 uur Geopend te Kruiningen: voor al uw noodslachtingen. NIEUWENHUIJSE KRUININGEN 01130-2503 auto tel. 06-52114682 Wij leveren uit voorraad met v-snaar of kettingaandrijving Wij leveren uit voorraad met v-snaar of kettingaandrijving TECHNISCH HANDELSBUREAU B.V. Arnesteinweg 18 - Middelburg Tel. 01180-13192 Door het hoofdbestuur van de NCB is vorig jaar de mestafzet koöperatie Mestac opgericht. Als motieven golden het zeer natte voorjaar van 1988 met dus wei nig afzetmogelijkheden en het feit dat de weersomstandigheden bepalen wanneer het land ge schikt is om mest uit te rijden. De heer A. Vermeer, voorzitter van het voorlopig bestuur, heeft op een aantal bijeenkomsten het doel en de werkwijze van de nieu we koöperatie toegelicht. Voor een koöperatieve struktuur is ge kozen omdat dit het gezamelijk belang dient. Mestafzetcoöperatie NCB Mestverwerking wordt wel een feit maar het laten draaien van een mest- fabriek vraagt konstant veel aan voer. Een niet onaanzienlijk gedeelte zal nog zijn weg naar de akkerbouw moeten vinden. Mestac is een koöpe ratie van producenten en leden moe ten lid zijn van NCB, ZLM of CBTB. De kontributie bedraagt ƒ200,per lid. In tegenstelling tot de landelijke mestbank stelt Mestac wat afzet aangaat eisen aan de kwa liteit. De landelijke mestbank neemt alle mest af, ongeacht de sa menstelling. Mestac wil de hoogwaardige mest over grotere afstand vervoeren. Mest met veel water moet in het overschotgebied blijven, zo komt er wat meer evenwicht in deze gebie den. Een verplichting om alle mest te leveren hebben de leden Tiiet maar men wil wel via kontrakten komen tot een beter inzicht in vraag en aan bod. Bij de akkerbouw wordt ge zocht naar afzet. Het grote voordeel voor de leden is dat ze zelf geen mestopslagruimte hoeven bouwen. Tegen een vergoeding slaat Mestac de tijdelijk overtollige mest op. Kwaliteitseisen Naar de akkerbouw toe wordt uit sluitend dierlijke mest geleverd van goede kwaliteit. Er mag vanuit ge gaan worden dat deze mest voor 100% vrij is van ziektekiemen en on kruidzaad. Alleen van veebedrijven die in hoofdzaak krachtvoer ver strekken wordt mest betrokken. Het droge stofgehalte van varkensdrijf- mest moet minimaal 7% zijn en van pluimveedrijfmest minimaal 12%. De akkerbouwer betaalt geleverd op de kopakker voor varkensdrijfmest met 7% ds ƒ3,50 ekskl. BTW, voor pluim veedrijfmest met 12-13% ds ƒ5,50 en voor pluimveedrijfmest met 14% of meer ds ƒ7,50. Als stan daardtarief voor het verspreiden wordt ƒ2,50 per m3 in rekening ge bracht. Mestac wil de bouw van mestsilo's in samenwerking met de mestbank sti muleren. Akkerbouwers kunnen, zonder te investeren, op aantrekke lijke voorwaarden een silo op hun bedrijf krijgen. Een korting al naar gelang de periode van leveren van ƒ2,50 per opgeslagen m3 mest is dan mogelijk. Bij plaatsing van een silo moet de huurder wel de bestrating en aanplant voor zijn rekening nemen. Voor silo beneden de 2500 m3 is geen ekstra hinderwet nodig. Wel moet het bedrijf beschikken over een gel dige hinderwet. J. van Tilburg Voor nadere informatie: Mestac, Mestafzetkoöperatie NCB, Spoor- laan 350, 5038 CC Tilburg, tel. 013-378539. De Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw sprak in zijn vergadering van 2 fe bruari jl. zijn ongerustheid uit over het tempo waarin gewasbescher mingsmiddelen uit de roulatie (drei gen te) worden genomen. De Raad is met name verontrust over het niet beschikbaar zijn van al ternatieve mogelijkheden. De Raad vindt dat via de weg van het geza menlijk overleg en de geleidelijkheid betere resultaten zijn te bereiken. Door de Raad werd gediskussieerd over het konsept-deeladvies Land bouw voor de Ruilverkaveling Axel- se Sassing. Enkele wijzigingen en aanbevelingen werden voorgesteld, waarna het deeladvies kon worden vastgesteld. Uien De hoofdmoot van de vergadering werd gevormd door een diskussie over het strategisch vermark- tingsplan voor uien n.a.v. de inlei ding door drs. A. van Gaasbeek van het LEI. Uit een aantal deelstudies zijn konklusies te trekken m.b.t. de teelt, de kwaliteitsverbetering en de verbetering van de handelskanalen. In een 6-tal aanbevelingen kon de Raad zich vinden waarbij vooral aandacht besteed werd aan de verbe tering van de kwaliteit door de zgn. snelle oogstmethode meer te stimule ren. Meer aandacht aan de kwaliteits indeling en het verdwijnen van de tussenklasse II-NL werd een goede zaak gevonden. De kleinverpakking zal voor het grootwinkelbedrijf een noodzaak worden. Door duidelijke afspraken tussen handel en telers kan beter aan de wensen van de konsumenten- markt tegemoet gekomen worden. Denen bezochten Nederlandse varkenssektor Een delegatie van de Deense organi satie van varkenshouders en var kensslachterijen bracht afgelopen maandag en dinsdag een werkbe zoek aan het Nederlandse bedrijfsle ven in deze sektor. Doel van het be zoek was om inzicht te krijgen in de mogelijke ontwikkelingen in de Ne derlandse varkensvleesproduktie in de komende jaren. Op 1 en 2 maart a.s. (in proefboerderij "de Kandelaar" te Biddinghuizen) en op 9 en 10 maart a.s. (in proefboerderij "de Rusthoeve" te Colijnsplaat) organiseert de SNUIF (Stichting Nederlandse Uien Federatie) open dagen, waarvoor zijn uitgenodigd alle akkerbouwers en professionele bewaarders die uien in opslag hebben en alle leveranciers van bewaartechniek. Nederlands grootste bewaarspecialist, Tolsma Bewaartechniek in Emmeloord, zal in Biddinghuizen niet van de partij zijn. Oorzaak? De SNUIF heeft voor deelneming aan de open dagen de voorwaarde gesteld, dat de leveranciers van bewaartechniek een door de SNUIF voorgestane bewaarmethode voor uien dienen te onderschrijven. Tolsma doet dat niet. Want wij praktizeren sinds jaar en dag een eigen, door wetenschap en praktijk onderbouwde bewaarmethode voor uien, die een logisch onderdeel vormt van de zeer succesvolle Tolsma Rendement Bewaring. Eveneens op 1 en 2 maart a.s. stellen wij u gaarne in de gelegenheid de Tolsma- methode superieur in praktijk te zien. We houden dan Nationale Uien-dagen in de ultra-moderne bewaring van Den Hartog in Almere. Met als thema "Uien Rendement Bewaring in de jaren '90". Akkerbouwers overal uit Nederland komen dan in Almere op de meest veelzijdige, overtuigende wijze de topkwaliteit van hun uien presenteren. Bereikt volgens de bewaarmethode van Tolsma. Vanzelfsprekend is ons initiatief niet bedoeld cm op enigerlei wijze het gezag van de SNUIF te ondergraven. Wij willen er alleen maar mee benadrukken dat we een Vrije Ondernemer zijn, die de wijsheid huldigt dat er altijd meerdere wegen zijn die naar Rome leiden. Bovendien willen we met onze Uien-dagen een bijzondere service bieden aan alle uienbewaarders van Nederland. Want wie straks Bidding huizen en Almere weet te combineren wordt natuurlijk het mééste wijzer J. den Hartog Lijsterweg 11, Almere Tel.: 03240- 19163 C. Tolsma (directeur) te Ossendrecht Vraag vrijblijvend prijsopgave betreffende uw Koel- en bewaarplaatsen Machinebergingen Allerlei soorten stallen Levering en montage van isolatie materialen Ossendrecht Tel.: 01647-4143, Polderstraat 62 - Zaamslag - 01153-1320 n 14 Vrijdag 24 februari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 14