Reigerspolder Rilland wil zoet water uit Zoommeer Manifestatie agrarisch onderwijs en bedrijfsleven uniek voor West-Brabant, Tholen en St. Philipsland Laat agrarische industrie alleen in bepaalde gebieden toe 40 jaar lager agrarisch onderwijs: Prof. J.A.J. Vervloet in intreerede: Op 25 en 26 februari wordt in de evenementenhal van Leysdream in Roosendaal een manifestatie georganiseerd door de agrarische scho len van Oudenbosch en Steenbergen. Dit naar aanleiding van het 40-jarig jubileum van deze instituten. Tijdens deze weekendmani festatie zal het agrarische bedrijfsleven met zijn toelevering, afzet, verwerking en dienstverlening aansluiten op de uitgangspunten van het agrarisch groene onderwijs. Alles zoveel mogelijk natuur-, groen en voedingsgericht. Na de tweede wereldoorlog werd de landbouw door de enorme bevol kingsgroei min of meer gedwongen om meer te gaan produceren. Dat dit niet ging zonder een meer weten schappelijke aanpak was duidelijk. De plaatselijke avond- landbouwkursussen boden hiervoor te weinig mogelijkheden. De land bouworganisaties hebben daarom, met medewerking van het ministerie, op tal van plaatsen lagere land- en tuinbouwscholen gesticht. In Ou denbosch werd op 12 december 1946 de school officieel geopend. Belang rijke financiële steun werd gegeven door de veilingen uit de regio. Zij za gen al vroeg het nut van geschoolde tuinders. Steenbergen startte in 1949 met landbouwonderwijs. In tegenstelling met andere lagere beroepsopleidingen is men steeds uitgegaan van een 4-jarige opleiding. Tot 1956 werd 1 a 2 dagen per week les gegeven maar daarna kwam men tot volledig dag-onderwijs. Meer al gemeen vormende vakken kwamen in het pakket te zitten. Nu is dit zo ver doorgevoerd dat in tal van vak ken op C en D nivo zoals Neder lands, Engels, wiskunde, biologie, natuurkunde, scheikunde en han delskennis hetzelfde eind-examen gedaan moet worden als de MAVO- scholieren. Het besluit om de agrarische scholen van üudenbosch en Steenbergen te laten samengaan werd door het per soneel van beide scholen genomen op 25 juni 1988. "Door één school te vormen kunnen we de leerlingen een breed menu van afstudeerrichtingen voorzetten", vertelt de heer A. Din gemans, docent te Oudenbosch en voorzitter van de manifestatiekom missies. Braak terrein De heer Dingemans: "Oudenbosch en Steenbergen zijn de enige speci fieke agrarische scholen in West- Brabant waarin Steenbergen ook Tholen en St. Philipsland bedient. Etten-Leur en Bergen op Zoom heb ben in hun scholengemeenschap geen agrarische opleiding meer. De reden van het organiseren van deze manifestatie is dat we naar buiten willen presenteren wat voor onder wijs we bieden. We merken wat de bekendheid betreft dat er een stuk braak terrein ligt. Met het bedrijfsle ven presenteren we gezamenlijk wat we te bieden hebben. 10 a 12 jaar ge leden werd nog beroepsgericht voor de LAS gekozen, 90% van de leer lingen kwam uit de agrarische hoek. Nu is dat minder dan 50%. Het nieuwe publiek richt zich meer naar wat leeft en bloeit in de natuur. Een ander aanbod van leerlingen heeft het onderwijsprogramma doen ver anderen. De lesstof is niet meer beroepsge richt maar meer oriënterend. Nu krijgen de kinderen een veel breder skala van aspekten aangeboden met een veel bredere kennis dan vroeger. Beroepskeuze is uitgesteld naar 16 a 17 jarige leeftijd. Na 4 jaar is de leer ling er achter gekomen waar zijn ter rein ligt en wat voor vervolgonder wijs het best genomen kan worden. Vooral bij de meisjes zie je nu dat na 4 jaar verzorging van dieren en plan ten een beroep in de menselijke ver zorging gekozen wordt. Doorstro mingsmogelijkheden naar alle vor men van middelbaar beroepsonder wijs zijn mogelijk. Tijdens deze manifestatie leggen we het accent op wie en wat we zijn. Er is zowel bij de agrarische als niet- agrarische bevolking nog een stuk onbekend terrein, het oude type ka rakter voor onze scholen is nog steeds aanwezig", aldus de enthousi aste manifestatievoorzitter. Met elkaar De heer Dingemans vervolgt met te stellen dat de afstand Boer-Burger beter op elkaar afgestemd moet wor den. "Gelukkig dat men steeds meer in de gaten krijgt dat we niet langs maar met elkaar moeten leven. Het 40-jarig jubileum leende zich goed om een weekendmanifestatie op te zetten. Ons agrarisch onderwijs is mede dankzij het agrarische be drijfsleven geworden tot wat het nu is. De manifestatiekommissie wil dan ook dit bedrijfsleven de kans ge ven om zich ten volle te presenteren. Basisgedachte daarbij is dat het be drijf past in onze opzet van partici peren met het agrarisch onderwijs. Wat de individuele standhouders te bieden hebben moet betrekking heb ben op de 5 afstudeerrichtingen van de lagere agrarische scholen, nl. die- renhouderij, aanleg en onderhoud, bloemsierkunst, plantenteelt en ver werking agrarische produkten. Wij bieden de gehele bevolking uit de re gio de unieke gelegenheid om kennis te maken met de vele produkten. De relatie onderwijs-bedrijfsleven zal op een verantwoorde manier gepre senteerd worden". Sterke groei Het agrarisch onderwijs is voor het bedrijfsleven van grote waarde. In 1975 waren de prognoses dat het leerlingenaantal terug zou lopen maar tegen deze voorspelling in is er een sterke groei. Toen hadden beide scholen 150 leerlingen tegen nu 450. Het resultaat van een ander type leerling en een lesstof met verbrede vakrichting. Vanuit de standsorganisaties en mi nisterie van landbouw en visserij is onderwijs, onderzoek en voorlich ting altijd hoog in het vaandel ge voerd. Dit heeft tot gevolg gehad dat agrarisch onderwijs altijd voorloper is geweest in zijn ontwikkeling in vergelijking met andere beroeps opleidingen. Alleen het woord lagere staat niet meer op zijn plaats ten op zichte van de moderne aanpak, die nu gevoerd wordt. Door de omge ving wordt nog ten onrechte vaak de letterlijke betekenis van het woord toegevoegd terwijl het juist kwalita tief hoogwaardig onderwijs is. Typerend binnen het agrarisch on derwijs is dat in een vroeg stadium altijd ingespeeld wordt op negatieve of positieve ontwikkelingen. Deze manifestatie, van beide scholen, is een kenmerkend voorbeeld hiervan. J. van Tilburg Manifestatie 40 jaar Lager Agra risch Onderwijs Oudenbosch- Steenbergen wordt gehouden op zaterdag 25 februari van 10.00-22.00 uur en zondag 26 fe bruari van 10.00 tot 20.00 uur in Leysdream te Roosendaal (gele gen aan de autosnelweg naar Bre da), toegangsprijzen 2,50 per persoon, kinderen t/m 15 jaar, mits onder begeleiding, gratis. Op 3000 m2 staan 50 standhou ders o.a. de vakschool groen voorziening, akkerbouw en fruit teelt uit Kapelle en de landbouw- praktijkschool uit Schoondijke. Op de algemene ledenvergadering van de landbouwvereniging Reigers berg afdeling der ZLM te Rilland, donderdag 16 februari jl., is zoet water uitgebreid ter sprake geko men. Secretaris M. Boonman deed verslag van een enquête die is ge houden in de Reigersbergsepolder (880 ha landbouwgrond) naar o.m. de be hoefte aan zoet water in de toe komst. Een meerderheid van de grondgebruikers heeft positief ge reageerd op zoet water. De secretaris wees de aanwezigen waaronder ver tegenwoordigers van het Water schap, de NFO en de dienst Landin- Het verdient aanbeveling om Neder land in de toekomst te verdelen in zones met uiteenlopende gescheiden agrarische aktiviteiten om gebieden met landschappelijke waarden te be schermen en te ontlasten. De techni sche ontwikkelingen in de Neder landse landbouw maken deze schei ding mogelijk of zelfs misschien noodzakelijk. Bovendien is, vanwe ge het nog steeds toenemende pro- duktievolume per hektare, te over wegen deze agrarisch-industriële ontwikkeling alleen nog in een be perkt aantal gebieden toe te laten. Dit zei prof. drs. J.A.J. Vervloet op 23 februari bij de aanvaarding van zijn ambt als hoogleraar in de histo- 10 richting erop dat al sinds het begin van de jaren '80 in deze afdeling ge praat wordt over zoet water. Op een in 1986 gehouden sympo sium is door Provinciale Waterstaat gesteld dat de kwaliteit van het Zoommeerwater zeker geschikt geacht kon worden voor de land bouw. "De voordelen voor zover die bekend waren werden uitgebreid geëtaleerd. De toenmalige dijkgraaf de heer G. de Jager maande tot voorzichtigheid maar zei toe, dat wanneer vanuit de boerenstand be hoefte is aan zoet water het Water- rische geografie aan de Landbouw universiteit te Wageningen. Als Nederland opgedeeld wordt in regio's met uiteenlopende agrarische doelstellingen, kan in de resterende gebieden met een agrarische funktie getracht worden landschappelijke waarden te behouden. Daar zou de agrarische sektor zich dan niet moe ten specialiseren in massaprodukten, maar zich dienen te richten op het voortbrengen van een verscheiden heid aan produkten van speciale kwaliteit. Daarmee neemt ook de druk op het milieu in die gebieden af. Vervloet zei dat de historisch geo graaf niet de bedoeling heeft alles bij het oude te laten of het landschap terug te brengen naar zijn oorspron- schap Noord- en Zuid-Beveland al tijd bereid is hier alle medewerking aan te verlenen, ook voor de Rei gersbergsepolder te Rilland. Wel zei hij dat eerst de behoefte gepeild moest worden in de rest van hun ge bied en verder zegde hij toe studies te laten verrichten of een en ander betaalbaar zou zijn. Na een jaar al bleek, zo vervolgde Boonman, dat waarschijnlijk Noord- en Zuid-Beveland af zouden vallen omdat de prijs voor zoet wa ter niet rendabel te maken zou zijn. De globale berekening voor alleen de Reigersbergsepolder bleek op onge- kelijke toestand. Een kultuurland- schap is onder invloed van zich steeds wijzigende sociale, ekonomi- sche en technologische omstandighe den voortdurend aan veranderingen onderhevig. Dit proces dient echter wel met de nodige deskundigheid en zorgvuldigheid begeleid te worden. ZRS vergadert op 28 februari en 1 en 2 maart Op donderdag 2 maart heeft het ZRS een algemene vergadering in de Vroone te Kapelle. Aanvang: 19.45 uur. Na het huishoudelijk gedeelte zal mevr. W. Fleurer, specialist rundveeverbetering een inleiding houden over: "Kengetallen in de rundveehouderij". Verder wordt de videofilm NRM 1988 vertoond. En op woensdag 1 maart vergadert het ZRS, met de zelfde agenda, in Ons Huis te Meliskerke. Aanvang: 13.00 uur. Verder vergadert het ZRS op 28 februari in zaal Wijffels te Schoon dijke. Aanvang: 19.30 uur. veer 70,/ha uit te komen, maar er werd begrip gevraagd om ook het gebied Oost Zuid-Beveland beter te bekijken en de behoefte te peilen. Vanuit NFO-kringen is het belang altijd uitgebreid geëtaleerd en is men ook zeker bereid hiervoor te betalen, aldus Boonman die eraan toevoegde dat gezien het feit dat slechts 10% van de oppervlakte van Oost Zuid- Beveland fruit is deze bedrijfstak het niet alleen op kan hoesten. Daarom is het volgens de afdelingssecretaris verheugend dat nu een studie ge maakt wordt om te kijken of via de aan te leggen WMZ-leiding in dustriewater tot bij de boomgaarden of concentraties van boomgaarden voor een redelijke prijs gebracht kan worden. Volgens de heer W. de Ja ger van de NFO staat de NFO die sa men met de veiling en de Rabobank een commissie heeft gevormd om tot een of enkele concentraties van fruit te komen, niet afwijzend tegenover het plan om te bezien of tot wat meer fruitteelt in de Reigersbergse polder kan worden gekomen. Ook uit dien hoofde kan de beschikbaar heid van zoet water een extra accent krijgen. Boonman wees erop dat naast negatieve publiciteit over zoet water in Zeeland het zeer verheu gend is dat er in de Reigersbergse polder overwegend positief over zoet water wordt gedacht zoals uit de en quête blijkt. "Uit het onderzoek blijkt dat de mensen hier zin en durf hebben om de huidige akkerbouwcrisis te over leven." In de enquête wordt de boeren ge vraagd naar de aard van het bedrijf, de grootte per bedrijfstak en of de ondernemer verwacht hier nog een inkomen uit te kunnen halen. Hier werd overigens door 95% vrij nega tief op geantwoord. Het varieerde van "hopelijk", "moeilijk" tot "nee". Continuering wordt ervaren als problematisch. Sommigen zien nog wel mogelijkheden in intensive ren en daarbij zou zoet water zeker positief zijn. Andere denken aan ex- tensiveren maar vinden dit momen teel onbetaalbaar. De bereidheid tot samenwerken blijkt behoorlijk groot. T.a.v. zoet water is men over wegend positief. 2 Boeren die 11 van het akkerbouwareaal in de Rei gersbergsepolder vertegenwoordigen willen geen zoet water. Vier perso nen vinden het niet echt nodig maar willen wel meewerken, en er ook aan meebetalen mits dit niet al te duur is (bijv. 50,/ha). Zij vertegen woordigen in totaal 38% van het ak kerbouwareaal. 7 Agrariërs uit de akkerbouw willen wel 75 tot 120/ha betalen. Alle fruittelers zijn voor en willen wel 250 - 350/ha betalen. Dit bete kent dat als men uitgaat van 70/ha en men laat de akkerbouw 50/ha betalen en de fruitteler 300/ha dat men er qua kosten nu al ongeveer uitkomt, aldus Boonman. "Als zou blijken dat er nog wat meer fruit in de polder kon komen dan zou zoet water zeker binnen het bereik ko men, maar begin bescheiden met één polder. Als dit goed afloopt: goed voorbeeld doet goed volgen en dan kan er in de toekomst meer," zo besloot de afdelingssecretaris zijn betoog. De komende maanden zal verder overleg plaatsvinden over de mogelijkheden om de Reigersbergse polder van zoet water te voorzien. 'Planten laten je huis leven' thema vierde Holland Plantenbeurs De vierde editie van de Holland Plantenbeurs wordt gehouden op 2, 3 en 4 maart aanstaande, in de ge bouwen van Bloemenveiling West- land in Naaldwijk. De Holland Plantenbeurs is een aktiviteit van Westland Berkel Bloemenveilingen Holland, het samenwerkingsver band van Bloemenveiling Westland en Bloemenveiling Berkel. Vrijdag 24 februari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10