Groningse hoogleraar mr. Heisterkamp heeft twijfels over door Landbouwschap geïntroduceerde tijdelijke pacht V oorontwerp-beheerplan Walcheren vastgesteld Ruimer goedkeuringsbeleid Grondkamers goed alternatief Landbouwschap wil snel beloofde honderd miljoen gulden Nederlands zaadbedrijf Barenbrug mogelijk naar Unilever-groep voor plantenveredeling Niet verbaasd over uitspraken Doornbos uit de praktijk Prof mr. A.H.T. Heisterkamp, hoog leraar aan de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit in Groningen, heeft vrijdag op de studiedag Pacht van de ZLM in de "Prins van Oran je" te Goes twijfels geuit bij de door de werkgroep pacht van het Land bouwschap voorgestelde mogelijk heid van tijdelijke pacht. Volgens de heer Heisterkamp die een proef schrift heeft geschreven over de Wet Agrarisch Grondverkeer, is pacht voor korte duur nu ook al mogelijk als er bijzondere omstandigheden zijn. Veel grondkamers zijn hierin soepel. Zwarte pacht zal er volgens hem niet door verminderen. Deze wijziging van de pachtwet is volgens hem dan ook niet nodig. De ZLM wijst zoals bekend ook tij delijke pacht zonder verlengings- of voorkeursrecht af. Het interdeparte mentale Heroverwegingsrapport gooit het bij tijdelijke pacht volgens Heisterkamp over een andere boeg door de grondkamercontrole hier ge heel af te schaffen. Dit is volgens hem uiterst riskant. Het betekent een vrije duur en een vrije prijs waar door een gat in de Pachtwet wordt geschoten". Alle verpachtingen drei gen dan in deze richting te gaan, deels legaal, deels zwart. Dat zal tot versnippering leiden en er komt ook meer onrust in bestaande pachtver- houdingen terwijl de geïntroduceer de oppervlaktegrens van 20% niet zal worden nageleefd." Liberalisatie De heer Heisterkamp reageerde in Goes op twee vrij recent verschenen rapporten over pacht; het Herover wegingsrapport van een ambtelijke werkgroep van de ministeries van Fi nanciën en Landbouw en het rapport van de werkgroep Pacht van het Landbouwschap. In beide worden zoals bekend voorstellen gedaan die meer of minder zijn gericht op libe ralisatie van de pacht door het intro duceren van tijdelijke pacht, beleggingspacht, verkorting van de wachttijd en een verruiming van de fiscale faciliteiten. Dat blijkt gezien de uiteenlopende meningen en be langen moeilijk te zijn. De jonge hoogleraar uit Groningen heeft m.b.t. de introduktie van tijdelijke pacht dus zijn eigen ideeën. Hij kiest weliswaar voor de variant van de werkgroep Pacht maar geeft per soonlijk de voorkeur aan een ruimer goedkeuringsbeleid door de grond kamers voor overeenkomsten voor korte duur waarbij overigens wel wat meer naar de pachter wordt gekeken in de zin of deze het wel echt nodig heeft. Verder zou hij een prijs willen conform overige verpachtingen en een wat scherpere controle op grijze pacht. "Maar, zo voegde hij er rela tiverend aan toe, mijn visie is poli tiek niet zo interessant want ik verschaf hiermee geen harde regels.' Mooi produkt Prof. Heisterkamp die jurist is en zich als zodanig veel met de interpre tatie van de pachtwet bezig houdt, zei gehecht te zijn aan de Pachtwet. "Het is een mooi produkt, ze werkt nu goed en nieuwe regels scheppen alleen maar problemen. Vanuit dat oogpunt is hij niet direct een voor stander van verandering." Verlenging wachttijd Hij poneerde op de studiedag een opmerkelijke visie over de voor gestelde verkorting van de wachttijd die nu op 6 jaar staat (verpachter die zelf boer wil worden moet nu 6 jaar wachten voor hij de exploitatie over kan nemen). De heer Heisterkamp wil deze termijn verlengen! Hij ver wacht nl. dat verkorting tot een ho gere verpachte waarde zal leiden waardoor bestaande verpachters eer der zouden willen verkopen, en pachters, hun voorkeur echt moeten uitoefenen omdat kopers sneller ei gen gebruik inroepen. Verder is het volgens hem maar de vraag of men Vrijdag 17 februari 1989 door verkorting van de wachttijd pachtvrije grond koopt ter verpach ting en of het sociaal aanvaardbaar is om de positie van de pachter zo op de tocht te zetten. Heisterkamp wil zo ontmoedigen dat de landbou wer verpachte grond koopt voor toe komstig eigen gebruik. De koper wordt dan meer een belegger die ver pachter blijft, zo meent hij. Met deze meerdere zekerheid kan men volgens hem ook het voorkeursrecht afschaf fen hetgeen weer tot gevolg zou kun nen hebben dat het pachtareaal niet zo sterk daalt. Eigen ondergang In zijn betoog stelde de hoogleraar verder vast dat de terugloop van de pacht (nu 33% ten opzichte van 50% in 1960) vooral plaats vindt bij parti culiere beleggers en in het bijzonder bij landbouwers. "De beste koper" Prof. mr. A.H.T. Heisterkamp (I.) uitte vorige week tijdens de ZLM-studiedag over pacht, twijfels over de mogelijkheid van tijdelijke pacht. Rechts ziet u de vice-voorzitter van de ZLM de heer A.H. Munters, die de studiedag open de. In het midden de tweede inleider mr. W.J. Wolff, adjunct-secretaris van de Commissie Grondgebruik van het Landbouwschap. van verpachte grond blijkt de collega-landbouwer. De pachtwet sti- De Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden (PCBL) heeft het voorontwerp-beheerplan Walcheren vastgesteld. Het plan heeft betrekking op totaal 287 ha. De beheerdoelstelling voor de gebieden heeft vooral betrekking op het handhaven en ontwikkelen van de weidevogelpopulatie en botanische samenstelling van de grasmat. Op basis van het beheerplan kunnen -op vrijwillige basis- beheerover- muleert hier haar eigen ondergang door koop voor eigen gebruik, of voorkeursrecht", zo betoogde Heisterkamp. Er is weliswaar minder terugloop bij institutionele beleggers en overheid, maar ook hier is het "gevaar" aan wezig. Beleggers bundelen zich (Fa- goed) en zoeken het in erfpacht en de overheid wil de domeingronden af stoten. Hij constateerde vervolgens dat zowel beleggers als potentiële pachters vanuit verschillende doelstellingen uitbreiding van het pachtareaal willen. Heisterkamp: "Hier zitten tegen strijdigheden in: we willen pacht als aantrekkelijke financieringsbron in stand houden maar om dat te be werkstelligen zal ze moeten worden aangetast. De vraag rijst dan of dat wat overblijft nog aantrekkelijk ge noeg en nog zo wenselijk is. Maar we kunnen niet de kool en de geit spa ren". Hij zegt uit de landelijke dis cussies de indruk te hebben gekregen dat men een matige wijziging wil, dat wil zeggen enige versoepeling zonder ernstige aantasting van de be staande pachtverhoudingen. Het ef fect zal dan navenant zijn...., zo meent hij. De hoogleraar komt ten slotte tot de conclusie dat wat men ook wil er al tijd een probleem zal blijven omdat landbouwgrond in ons land een ge wild object is. "De vrije grondmarkt en de sociale pachtmarkt zijn in feite niet met elkaar te verenigen. Elk middel tot versoepeling zou erger kunnen zijn dan de kwaal". J. Wierenga. Het Landbouwschap wil dat zo snel mogelijk voor de landbouw de hon derd miljoen gulden beschikbaar komt die de Tweede Kamer vorig jaar eenkomsten worden gesloten. In de zomer van 1988 heeft de PCBL voorlichtings- en inspraakbijeenkomsten georganiseerd. Mede naar in een motie heeft geëist als compen- aanleiding van de inspraakreacties is het plan op een aantal onderde len gewijzigd. Extra bedrijfsverplaatsingen De inspraak heeft geleid tot de aan beveling aan Gedeputeerde Staten (GS) om de begrenzing op een aantal punten te wijzigen. Er is naar gestreefd om het areaal bouwland binnen de begrenzing terug te bren gen. Hiermee wordt bereikt dat de inpasbaarheid van de beheersmaat regelen aanmerkelijk wordt ver groot. Dit wordt mede bevorderd doordat in de nieuwe begrenzing ruimte is gemaakt voor vier extra be drijfsverplaatsingen van weidebe- drijven in het kader van de landin richting naar het beheergebied. Een en ander heeft geresulteerd in een begrenzingswijziging die zowel van uit het oogpunt van landbouw als vanuit het oogpunt van natuur en landschap een verbetering is. Afstemming met landinrichting Wederzijdse afstemming van toepas sing Relatienota en landinrichting heeft intensief plaatsgevonden. Deze afstemming heeft o.m. betrekking op de reeds genoemde vier extra be drijfsverplaatsingen naar het be heergebied, de mogelijkheid tot be drijfsverplaatsingen uit reservaat- gebieden, de uitruil van reservaat- gebieden met gronden te verwerven door BBL in het kader van de taakstelling en het stimuleren van graslandgebruik in het beheers gebied. Het is gewenst dat het beheerplan en het landinrichtingsplan op elkaar afgestemd blijven. In dat verband vindt de P.C.B.L. het zinvol direct na de stemming van de ruilverkave ling het beheerplan te evalueren en te bezien of nadere afstemming noodzakelijk is. Graszaad Tijdens de inspraak is gewezen op mogelijke risico's van kruisbestui ving wanneer een beheerovereen- komst wordt gesloten op een perceel dat grenst aan een perceel waar gras zaad wordt geteeld. Het areaal bouwland en daarmee het potentieel areaal graszaad binnen de begrenzing is echter substantieel ver minderd bij het voorstel voor be grenzingswijziging aan de Zand- voortseweg. Het probleem beperkt zich daardoor tot hooguit slechts en kele percelen. In de huidge situatie (zonder beheerovereenkomst) vindt reeds overleg plaats tussen de grond gebruikers om te kunnen voldoen aan de isolatieafstanden bij gras zaadteelt. Ook wanneer een beheerovereen komst wordt gesloten kunnen af spraken tussen belendende grondge bruikers een oplossing bieden. In overleg kan bijvoorbeeld gekozen worden voor een laat-bloeiend ras of voor de teelt van veldbeemd dat geen problemen kent m.b.t. kruisbestui ving. Overigens wordt nu reeds veel al een laat-bloeiend ras geteeld. Mochten er zich toch problemen voordoen, dan kan op advies van de Nederlandse Algemene Keurings dienst voor zaaizaad en pootgoed van landbouwgewassen (NAK) door de directeur LNO een ontheffing van d^ in de beheerovereenkomst opgenomen maaidatum worden verleend. Waarde gronden Er is voor de eigenaar/verpachter geen sprake van een waardevermin dering van gronden in het relatieno- tagebied. Om de vermogenspositie van de eigenaar/verpachter te garan deren is in de Regeling beheerover- eenkomsten 1988 de zgn. koop plicht voor het Bureau Beheer Land bouwgronden opgenomen. Bij de waardebepaling in het kader van de ze koopplicht wordt geen rekening gehouden met eventuele beperkende bepalingen die van toepassing zijn met betrekking tot de waarden van natuur en landschap. Ook voor de schattingen die in het kader van Landinrichting worden verricht om de inbreng- en toede- lingswaarde per grondgebruiker en eigenaar te bepalen, geldt dat de lig ging van een perceel binnen de be grenzing en het hebben van een be heerovereenkomst géén effekt heeft op de schattingswaarde. De schat tingswaarde is gebaseerd op het na tuurlijk voortbrengend vermogen van het bodemprofiel. Het definitieve beheerplan zal naar verwachting in juni 1989 door GS worden vastgesteld. Daaraan voor afgaande is nog een terinzageleg- ging. Indien alles volgens planning verloopt kunnen met ingang van 1 juli 1989 beheerovereenkomsten worden gesloten. Voor nadere in lichtingen kunt u zich wenden tot Directie Beheer Landbouwgronden, Westsingel 58 te Goes (tel. 01100-37911) of de SEV. Unilever en het Nederlandse zaadbe drijf Barenbrug verwachten over eenstemming te bereiken over krachtenbundeling op het gebied van plantenveredeling. Unilever zal daar toe een belang van 60% in Barenbrug verwerven. De overeenkomst zou goed passen in bet voornemen van Unilever om haar activiteiten op het gebied van de plan tenveredeling internationaal te ont wikkelen. satie voor het wegvallen van de wir. Het schap schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de regering de motie nog steeds niet heeft uitge voerd. Andere vormen van compen satie voor de wir zijn al wel verleend. Het Landbouwschap stelt voor om het maximale investeringsbedrag waarvoor de kleinschalig heidstoeslag geldt te verlagen. Het toeslagpercentage moet dan wel om hoog. Om helemaal aan de honderd miljoen gulden te komen, denkt het schap aan herinvoering van de nega tieve aanslag en toeslagen voor in vesteringen ter verbetering van het milieu en de kwaliteit van produkten in de landbouw. Als dat niet lukt zou honderd mil joen gulden aan de begroting van het ministerie van landbouw moeten worden toegevoegd. Toen ik vorige week op een avond de heer Doornbos op de televisie zag en hem hoorde spreken over de slechte kwaliteit van de Nederlandse aard appel en de manier waarop de Duit sers momenteel hun neus voor ons zo geroemde exportprodukt optrek ken, verwonderde me dat niet heel erg, want dit zat er al lang aan te komen. Als je in het OOST ZUID BEVE- LANDSE spreekt met mensen die werken bij de hele grote aardappel- handel dan hoor je dat er amper nog mensen aan de sorteerband staan en dan is het geen wonder dat er klach ten komen. Wel moeten wij ook de hand in eigen boezem steken en erkennen dat het rooien soms nog wel wat zorgvuldi ger zou kunnen en ook dat wij als boeren beter zelf zouden kunnen sorteren, er meer zorg aan besteden. Dit is echter moeilijk, als je al ko pers kunt vinden die zelf gesorteerd produkt willen kopen. Ook wordt het sorteren slecht betaald en boven dien roept het vaak veel problemen op, zodat de meeste boeren hier snel van genezen zijn. Toch geloof ik dat we met zijn allen de kant van zelf sorteren op moeten. Daarom onderzoek ik het verhaal van de heer H.C. van der Maas van vorig weekend. Wel zal het betaald moeten worden en ook denk ik dat we dan coördinators nodig hebben die weten waar en wanneer partijen beschikbaar komen en die de kwali teiten op elkaar afstemmen en daar- door grotere gelijkwaardige partijen aan te kunnen bieden. Het is prachtig weer geweest in Oost- Zuidbeveland. Overal in de buurt is reeds kunstmest gestrooid, zeker op de wintertarwe. Op plaatsen waar de slakken teveel huis hadden gehou den is al weer zomertarwe gezaaid. Ook zijn er al flink wat plantuien aan de grond toevertrouwd. De grond is bovenop redelijk droog en men kon er overheen, maar er niet iets dieper in want de struktuur is slecht. Wel lijkt het alsof er erg veel meer tarwe is gezaaid. Zouden we het goed hebben gedaan? Zou de tarwe werkelijk bevroren zijn in Amerika? Welke invloeden zal het geven dat in Italië al 8 maanden geen regen is gevallen? Zijn de voorraden groot genoeg? Zou de prijs van de tarwe misschien mee kunnen vallen? Ik realiseer me dat het geen struktu- reel verbeterende situatie is, maar de verhoudingen kunnen anders komen te liggen. Weer zijn er de laatste weken veel bi- samratten gevangen, vooral te Ril land. Soms 50 in de week. De sjoot- kanten storten overal in, indien u ratten ziet, waarschuw dan. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9