nieuws uit brussel Braks behoedzaam in prijzenslag Brussel Landbouwschap wil vlug duidelijkheid over gewasbescherming Landbouwschap: Milieukriteria-nota nu niet bespreken EG stierenpremie regeling verandert per 3 april 'Besteed extra budget EG voor vlas voor vergroting afzet' Grotere eksport groente en fruit mogelijk aardappelen naar Duitsland Boereninkomen USA steeg in 1988 ondanks droogte Ir. Calon nieuwe voorzitter Groninger Mij Weer meer ZHR-appelen R. Winkel Minister Braks heeft in Brussel ver zet aangetekend tegen verlaging van de suiker- en graanprijs. "5% Minder voor suiker is niet te verdedigen als we niets doen aan de zuivelprijs. De akkerbouw staat on der druk, maar de melkveehouderij niet," aldus Braks. De minister toonde zich bij de eerste ronde van de prijsonderhandelingen opvallend mild voor de akkerbouwers. Hij wil wel lagere zuivelprijzen en snel maatregelen voor schapevlees. In de ze sector dreigen de kosten volko men uit de hand te lopen. Volgens Braks moet de stabilisator voor graan (3%) gewoon worden toegepast. Maar de vermindering van de staffels van 7 naar 6 en de verlaging van de maandelijkse opslag'met 25% moet van de baan. Alle grote graanproducenten, behal ve Engeland, zijn tegen verdere druk op de graanprijzen. Euro-commissaris Ray McSharry hield maandag vol dat de suikerprijs hoe dan ook omlaag moet. De con currentie rukt op, vooral in de ver werkende industrie. Braks gaf de Ier volmondig gelijk, maar lijkt zich neer te leggen bij de meerderheid. Zelfs Engeland wil niet aan de prijs tornen, omdat dat tegen de belangen van zijn vaste rietsuiker producenten ingaat. Inkomen Nederlandse boer licht omhoog De inkomens van de Nederlandse boeren zijn vorig jaar met 1,4% gestegen, zo blijkt uit de voorlopige cijfers van de Europese Commissie. Dat is vrijwel gelijk aan het EG- gemiddelde, maar steekt nogal schril af bij onze buren. De Belgen kregen 3,9% meer en de Duitsers zelfs 12,7%. De Fransen moesten daaren tegen 4,2% inleveren en de Britten zelfs 0,7%. Volgens minister Kiechle deugen de cijfers niet. Zijn er boeren zouden al het afgelopen jaar juist 2% op achteruit zijn gegaan. Maar volgens Braks lopen de cijfers uit Bonn 1,5 jaar achter. Gegevens over inkomens spelen altijd een belangrij ke rol bij de prijsonderhandelingen. Import Belgisch varkensvlees geka naliseerd De import van Belgisch varkensvlees moet aan banden worden gelegd. Ons land is vanaf 8 maart officieel vrij van varkenspest, maar in België is dat nog niet het geval. Bij onbe perkte import uit België zou de Ne derlandse export naar Engeland toch weer in gevaar kunnen komen. Braks overlegt daarom met zijn Bel gische collega over 'kanalisering' van de Belgische export, zo zei hij deze week. Zolang het vlees uit ge bieden komt die ook officieel vrij zijn verklaard is er namelijk niets aan de hand. Het Landbouwschap vindt dat boe ren en tuinders zo snel mogelijk moeten weten waar het kabinet pre cies naar toe wil met het gewasbe- schermingsbeleid. Er is in de land en tuinbouw grote onzekerheid over de vraag welke chemische gewasbe schermingsmiddelen straks wel of niet mogen worden gebruikt en wel ke gevolgen dat zal hebben voor de rentabiliteit van het agrarisch bedrijf. De vaste kommissie voor landbouw in de Tweede Kamer wijdt op 20 fe bruari aanstaande een uitgebreide kommissievergadering aan de ge wasbescherming. Het Landbouw schap heeft de kommissie gevraagd om er bij de verantwoordelijke mi nisters op aan te dringen om het taakstellende gedeelte van het meer jarenplan Gewasbescherming vlug af te ronden. Het meerjarenplan, dat eind dit jaar wordt verwacht, be oogt om de land- en tuinbouw in het jaar 2000 minder afhankelijk te ma ken van chemische middelen. Het Landbouwschap is het met deze algemene doelstelling wel eens, maar is er niet gerust op dat de noodzake lijke aanpassingen het voortbestaan van sommige bedrijven niet in ge vaar zal brengen. Zo heeft minister Braks al aangegeven dat de rentabili- Europese boerenorganisaties tegen prijsvoorstellen De Presidia van COPA en COGE- CA verwerpen zonder meer de prijs voorstellen en begeleidende maatre gelen van de Europese Kommissie voor het prijsjaar 1989/1990. Deze voorstellen, die door de Kommissie op bedrieglijke wijze als prijsbevrie zing zijn gepresenteerd, zullen in be paalde produktiesektoren een sterke prijsverlaging tot gevolg hebben, zelfs in tekortsektoren. Nog geen afspraken over invoer ZHR-appelen De EG-kommissie heeft nog al tijd geen besluit genomen over de regeling met betrekking tot de import van appelen van het Zui delijk Halfrond. Er zijn wel gesprekken gevoerd. Het strijd punt is niet zozeer het kontrole- systeem als wel het kwantum dat naar de EG wordt uitgevoerd. De partijen zijn het er over eens dat een vrije markt erg belangrijk is, maar dat problemen zoals die zich vorig jaar hebben voorge daan, voorkomen moeten wor den. Toen werden ZHR-appelen opgeslagen in koelhuizen en werd de prijs van nieuwe-oogst appe len uit de Gemeenschap gedrukt, aldus het Engelse Fruit Trade Journal. Ondanks de grote droogte in 1988 is het boereninkomen in de Ver. Staten in dat jaar met 2,5% gestegen tot rond 70,2 miljard. Dat blijkt uit gegevens van het Amerikaanse ministerie van Landbouw. De opbrengsten uit de produktie van soja steeg met 5% ten op zichte van 1987 tot 11,9 mil jard. Hoewel de tarweoogst on geveer 14% kleiner was dan in 1987, stegen de opbrengsten met 20% tot 6,6 miljard. De maisoogst leverde 30% min der op dan in 1987. Door de gro te aanwezige voorraden was hier niet van hogere prijzen sprake. De opbrengst bleef met 13 mil jard nog iets beneden het nivo van 1987. Ir. Mare Calon is door het hoofd bestuur van de Groninger Maat schappij van Landbouw in de verga dering van 15 februari benoemd tot voorzitter. Hij volgt op 1 januari 1990 de huidige voorzitter J.D. Leeuwma op. De heer Leeuwma is statutair aftredend en niet her kiesbaar. Het dagelijks bestuur had Mare Ca lon kandidaat gesteld. Hij werd met 53 van de in totaal 160 uitgebrachte geldige stemmen verkozen. Mevr. mr. J. Jensema-Vos, die door de af deling Grijpskerk als tegenkandi daat was gesteld, verkreeg 6 stemmen. Mare Calon is op 18 januari 1959 ge boren in het Zeeuwse Breskens, maar kwam kort na zijn geboorte naar Groningen. Per 3 april aanstaande verandert de EG-stierenpremie en het aantal dieren per bedrijf dat daarvoor jaar lijks in aanmerking komt. Het aan tal dieren wordt dan gebracht van 50 tot 90 per bedrijf en de huidige pre mie stijgt van 25 naar 40 ECU, dat is ongeveer ƒ105,per dier. De huidige regeling loopt echter tot begin maart en hoe de tussenliggen de periode overbrugd gaat worden is nog onderwerp van gesprek in Brus- sel. Datzelfde geldt voor de vraag in hoeverre de premie-aanvragen voor de eerste vijftig dieren in mindering gebracht worden van de maksimaal 90 stieren na 3 april. Ook de verreke ning van de premiebedragen van 25 ECU per dier nu en de 40 ECU straks is nog onderwerp van gesprek. Dit bleek 8 februari in de openbare bestuursvergadering van het pro- duktschap voor vee en vlees (pvv). Sekretaris Odink gaf daarbij de stie- renmesters het advies om, wanneer dat voor hen mogelijk is, de stieren premie aan te vragen in de nieuwe regeling. Dit houdt niet in, dat de stierenslachtingen uitgesteld moeten worden tot na 3 april. Immers de marktontwikkeling en de slachtrijp heid van de dieren bepalen in eerste instantie het moment van aflevering. teit van de afzonderlijke bedrijven geen kriterium is voor de aanvaard baarheid van een nieuw gewasbe- schermingsbeleid. Het Landbouwschap vindt dat er een flankerend beleid moet komen als blijkt dat de koersveranderingen in bepaalde sektoren tot een sterk verlies aan inkomen leiden. Daar naast moeten de noodzakelijke maatregelen gefaseerd worden in gevoerd. Vooruitlopend op het meerjarenplan Gewasbescherming werkt het Land bouwschap op het ogenblik aan zo genaamde milieuaktieplannen voor alle plantaardige sektoren. Het Landbouwschap heeft de Twee de Kamer gevraagd om de zoge naamde Milieukriteria-nota over de bescherming van bodem en grond water voorlopig niet in bespreking te nemen. Eerst moet er een meerjaren plan Gewasbescherming op tafel lig gen en moet er meer bekend zijn over de algemene beoordelingskrite- ria voor milieugevaarlijke stoffen en de uitspoeling van landbouwchemi- caliën naar het grondwater. Naar dit laatste komt dit jaar een onderzoek. In de Milieukriteria-nota, die de mi nisters Nijpels en Braks eind januari naar de Tweede Kamer hebben gestuurd, wordt aangekondigd dat het grondwater in de toekomst wat de hoeveelheid bestrijdingsmiddelen betreft aan dezelfde strenge EG- normen zal moeten voldoen als drinkwater. Volgens het Landbouw schap heeft dit uitgangspunt ernstige gevolgen voor alle plantaardige pro duktiesektoren. Op termijn zal 70 tot 80 procent van de huidige gewas beschermingsmiddelen moeten ver dwijnen. Het Landbouwschap vindt het niet juist dat de betrokken ministers met de milieukriteria voor bestrij dingsmiddelen vooruitlopen op het al aangekondigde overleg met de maatschappelijke doelgroepen. Van een belangenafweging is geen sprake geweest en aan de drinkwaternorm voor bestrijdingsmiddelen ligt ook geen wetenschappelijke beoordeling ten grondslag. Voor stoffen als zwa re metalen en minerale olie, waarvan de norm een faktor 500 hoger ligt, heeft zo'n beoordeling wel plaatsge vonden. Op verzoek van het Landbouwschap werkt een kommissie van onafhan kelijke deskundigen op het ogenblik aan een kommentaar op de technisch-wetenschappelij ke aspek- ten van de Milieukriteria-nota. In verband met de stagnatie in de teelt van vlas en hennep acht de Eu ropese Commissie een verhoging van de ha-premie nodig. Dit vereist een extra budget van ongeveer 1,5 mil joen ECU per jaar. De Commissie voor Vlas van het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten ziet er echter meer in het beleid voor de stimulering van de vlasteelt op af- zetvergroting te richten. De Europese Commissie stelt voor de ha-premie voor vlas en hennep met 5,6 procent per ha. te verhogen. Als de steunverhoging extra teelt uit lokt en als er een redelijk goede oogst zou volgen, is het niet denk beeldig dat de prijzen van de lange vezel onder druk komen, aldus de heeer H.O.G. Boersma, secretaris van de Commissie Vlas van het HPA. Het voordeel van 45,per ha. vlas zou door een vrij geringe prijsdaling van de lange vezel al te niet gedaan worden. Met de stimulering van research ge richt op nieuwe toepassingen van vlasvezel -dus gericht op de afzet en niet op de teelt- zou de vlassektor volgens het HPA meer gediend zijn. De verwachting is dat de appeloogst in de landen van het Zuidelijk Half rond (ZHR) dit jaar weer groter is dan vorig jaar. Ten opzichte van 1987 en 1988 verwacht het Ameri kaanse ministerie van Landbouw in de landen Argentinië, Chili, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw- Zeeland een toename van de appel- produktie van 4 procent. De totale oogst zal daardoor bijna 3 miljoen ton bedragen. Winterbloemkool Engeland Het Engelse areaal van winterbloem kool is dit jaar met 5.445 ha slechts een-fraktie kleiner dan in 1988. De produktie wordt geschat op 91.800 ton tegen 93.300 ton een jaar geleden. De Westduitse konsument is be reid meer af te nemen van pro- dukten als groente, fruit, aardap pelen, zuivel, vlees e.d. zo blijkt uit een marktonderzoek onder 1.000 Duitse konsumenten in ok tober 1988. Men is bereid vaker een aankoop te doen van één of meer van de 16 in het onderzoek betrokken landbouwprodukten, indien De eigenschappen waaraan de produkten moeten voldoen wil len de Westduitse konsumenten er vaker een aankoop van doen, zijn onder andere de volgende: de produkten moeten in een meer bewerkte (dus tijdsbesparende) vorm worden aangeboden, bij voorbeeld gewassen, gesneden of gekruid. Bovendien zouden er kleinere maar daarnaast ook gro- tere verpakkingen aangeboden moeten worden. De verpakking moet gebruiks- en milieuvriende lijk zijn. Uiteraard dienen de produkten gegarandeerd gezond te zijn. De ondervraagden zeiden hun aankopen te vergroten als ze de producent van de waren zou den kennen. Tenslotte verdient het aanbeveling betere informa tie over de inhoud op de verpak king te vermelden. Konkrete voorstellen over verbe tering van het produkt zijn o.a.: geen chemische behandeling van het produkt en een zo natuurlijk mogelijk produktiewijze. De konsument vindt het niet be zwaarlijk om, binnen bepaalde grenzen, een hogere prijs te beta len, en aksepteert kleine schoon heidsfoutjes aan het (natuurlijk) produkt. Vrijdag 17 februari 1989 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5