Hoofdlijnen beleid Braks: Kwaliteitsverbetering en kostenverlaging Gemeenten voorgelicht over Infocentrum Akkerbouw Schoondijke PERSONALIA PJZ afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen viert 50-jarig jubileum Druk op inkomensvorming zal blijven bestaan Feest voor jong en oud, suggesties welkom VERVOLG PAG. 2 Verbetering van de kwaliteit van het produktieproces met name in re latie tot het milieu, verbetering van de kwaliteit van de produkten, verlaging van de kosten, voor zover dit niet strijdig is met eerder ge noemde kwaliteitsdoelstellingen, bouwplanverbreding, stimulering produktieniveau en nieuwe afzetmogelijkheden. Dat zijn de centrale doelstellingen van het beleid voor de akkerbouw dat de minister van landbouw de komende jaren voor ogen heeft. Een verdere uitwerking hiervan zal plaatsvinden in de toegezegde Struktuurnota Landbouw. De heer Braks schrijft één en ander in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de behandeling van de begroting 1989 van het de partement van landbouw. In de brief meldt de bewindsman dat de inkomensvorming in de akker bouw al sinds 1983/1984 onder druk staat. Door de graanoverschotten met het daaraan gekoppelde restrik- tieve EG-prijsbeleid en een toene mende milieuproblematiek zal een druk op de inkomensvorming voor lopig blijven bestaan. Het behalen van een redelijk inko men wordt nog sterker afhankelijk van een goede prijsvorming voor de niet-marktordeningsprodukten. Tabel: Arbeidsopbrengst onderne mer, gemiddeld voor alle akker bouwbedrijven (LEI) 1980/81 34.700 1981/82 ƒ48.400 1982/83 46.900 1983/84 95.800 1984/85 29.600 1985/86 5.800 1986/87 35.800 1987/88 14.000 (voorlopig) 1988/89 7.000 (prognose) De minister schrijft verder dat zijn beleid ten behoeve van de akker- bouwsektor steeds konsequent ge richt is geweest op versterking van de duurzaamheid en konkurrentie- kracht van de sektor binnen maat schappelijke randvoorwaarden. Hij erkent dat de akkerbouwsektor zich momenteel in een moeilijke positie bevindt. "Er is sprake van enkele belangrijke veranderingsprocessen (markt- en prijsbeleid, milieu-eisen) die per sal do een druk op de inkomensontwik keling leggen. Een éénduidige oplos sing daarvoor is niet de meest gerede weg, maar een meersporenbeleid zal een nieuw perspektief voor de sektor moeten bieden. Ook het akkerbouw- aktieplan van het Landbouwschap onderschrijft de ernst van deze kom- plexe problematiek". De maatregelen die daarin worden bepleit passen in zijn beleid dat op hoofdlijnen gericht is op kwaliteits verbetering en kostenverlaging. Als zodanig is het plan een ondersteu ning van Brak's beleid om bij de prio riteitsstelling in de besteding van de 100 min. WIR/BTW-gelden snel extra projekten te stimuleren ten be hoeve van de akkerbouwsektor. Het betreft o.a.: - kwaliteitskeuring (aardappelen, uien) - kwaliteitsinvesteringen proefbe drijven/proefstations - projektmatige stimulering vernieu wing in teelt en verwerking grote in- novatieprojekten - landinrichting - uitbreiding struktuurverbeterings- regeling en instelling nationale kom- plementaire regeling met betrekking tot investeringen op bedrijfsniveau in de kategorieën milieu, kwaliteit, natuur, veiligheid/gezondheid en re- kreatieve voorzieningen. Naar schatting komt bij voldoende deelname aan de regelingen vanuit de akkerbouwsektor zélf de extra in zet ten behoeve van de sektor op ca. 30 min. op jaarbasis. De minister schrijft verder dat zijn beleid ten behoeve van de akker bouwsektor steeds konsequent ge richt is geweest op versterking van de duurzaamheid en konkurrentie- kracht van de sektor binnen maat schappelijke randvoorwaarden. Dit jaar (10 juni) bestaan de Plat telands Jongeren Zuid afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen vijftig jaar. De PJZ wil dit vieren door mid del van een groot feest voor jong en oud. Voor het organiseren hiervan zijn medewerking en/of suggesties van onder andere vroegere bestuursleden van harte welkom. Opgericht in 1939 heette het ZJL, wat staat voor Zeeuwse jonge landbouwers. Daarna werd er tevens een organisatie voor de meisjes opgericht die de naam kreeg van Zeeuwse Plattelands meisjes, de ZPM. De afdelingen werden later sa men gekoppeld en zo werd de LJG (Landbouw Jeugd Gemeen schap) opgericht. Later werd nog een naamsverandering toegepast, toen werd het PJZ (volgens onze gegevens). Vijftig jaar is een hele tijd, dit willen we niet zomaar voorbij laten gaan. We willen dit op gepaste wijze vieren, dus d.m.v. een groot feest, voor jong en oud. Graag zouden we in kon- takt komen met mensen die wil len helpen organiseren. Zo zijn er vele onder U die ooit wel eens in een bestuur hebben gezeten van een ZJL of een ZPM of de latere LJG. Aarzel dus niet maar laat iets van jullie horen. Misschien heeft u nog wel oude ledenlijsten en/of notulenboeken, deze zou den erg goed van pas komen bij het organiseren van het feest. Suggesties zijn ook altijd wel kom. Dus we wachten en rekenen op uw medewerking. Namens de PJZ Oost Zeeuws- Vlaanderen: Roelie Risseeuw. Kontaktadres: Anja Dekker, Langeweg 22, 4541 PC Sluiskil (tel.nr. 01157 - 1395). De gemeentebestuurders kregen tekst en uitleg over hetgeen het infocentrum zoal te bieden heeft Voorlichtingsbijeenkomst Mestafzetkoöperatie NCB Op vrijdag 17 februari wordt er voor alle leden van ZLM, NCB en CBTB in West-Brabant een voorlichtings bijeenkomst over de Mestafzetkoö peratie van de NCB gehouden. Deze bijeenkomst, die in zaal 'Erato', Ka de 24 te Roosendaal 's middags van af 13.30 wordt gehouden, richt zich met name op het gebruik van dierlij ke mest op akker- en weidegronden. Door de voorlopige voorzitter de heer A. Vermeer zal een toelichting worden gegeven over doel en werk wijze van de nieuwe koöperatie. Op dinsdag 21 februari wordt in zaal 'De Mijlpaal', Achterdijk 151 te Ze- venbergschenhoek een zelfde bijeen komst georganiseerd, aanvang even eens 13.30 uur. Agrarische sektor op tv Vanaf a.s. zondag 19 februari besteedt de RVU in de edukatieve se rie 'Werken aan werk' in zes weke lijkse afleveringen aandacht aan de agrarische sektor. De uitzending van 19 februari heet 'De prijs van de ideale koe'. De veefokkerij staat hierin centraal. Er is o.a. een repor tage gemaakt op het bedrijf van Tonnie van der Biezen uit Rosma len. De uitzending op Ned. 3 duurt van 22.10 tot 22.40 uur. Voorlichtingsavonden C0VRA vestiging Sloegebied Op 21 en 23 februari a.s. worden in resp. het verenigingsgebouw 'De Jeugdhoeve' te 's Heerenhoek en in het verenigingsgebouw aan de Her- tenweg 2 te Nieuwdorp door de ge meente Borsele voorlichtingsbijeen komsten gehouden over de opslag en verwerking van radio-aktief afval, betreffende de COVRA-vestiging in het Sloegebied. Aanvang 19.30 uur. Op deze bijeenkomsten zal o.a. over de inhoud van de vergunningaanvra gen door de COVRA, informatie worden verstrekt. Deze aanvragen worden van 16 februari t/m 15 maart ter inzage gelegd. Op 6 maart vindt in 'De Stenge' te Heinkenszand een provinciale voor lichtingsbijeenkomst plaats, even eens aanvang 19.30 uur. Deze is be doeld voor inwoners van de gehele gemeente Borsele en andere belang stellenden. 4 Vergadering Boeren- en Tuindershulp Zeeuws- Vlaanderen De Vereniging voor Boeren- en Tuindershulp in Zeeuws-Vlaanderen houdt op dinsdag 28 februari in café-restaurant 'De Landbouw' te Biervliet haar jaarvergadering. Naast een aantal huishoudelijke za ken komt het eventueel samengaan van de Zeeuwse Verenigingen voor Boeren- en Tuindershulp in één or ganisatie ter sprake. Afscheid zal worden genomen van de SE V-er van de NCB, de heer J. van der Aa. Studiedag VBA over tulpenbroeierij Onder de titel 'Tulpen in trek' orga niseert de VBA op 23 februari in schouwburg 'Het Park' in Hoorn een studiemiddag, aanvang 13.00 uur. Uitgangspunt voor deze dag is een aantal recente onderzoeken naar met name de tulpenbroeierij en - afzet. Voor inlichtingen, tel. 02977 - 32219. NB: van 16 t/m 26 februari wordt de Westfriese Flora gehouden in Bovenkarspel. Informatief bezoek aan aardappelgroothandel A.J. Quik b.v. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseert aardappelgroo thandel A.J. Quik te Hedel op woensdag 22 februari een informa tief bezoek voor de aan het bedrijf leverende telers en de afnemers, aan vang 14.00 uur. Ir. C.D. van Loon van het PAGV Lelystad zal een inlei ding houden, 's Avonds om 19.30 uur houdt de heer G. Lodewijk, voorzitter van het AGV, een lezing over aktuele ontwikkelingen op het gebied van de afzet. Drs. W. Adema, direkteur Cebeco Handelsraad spreekt op algemene vergadering Cebeco-Zuidwest Op 23 februari houdt Cebeco- Zuidwest haar jaarlijkse algemene vergadering. Drs. W. Adema, alge meen direkteur van Cebeco- Handelsraad te Rotterdam zal spre ken over: Afzet en verwerking, een echte prioriteit voor Cebeco- Handelsraad. Er komt voorts een aantal zaken van huishoudelijke aard aan de orde. Vergadering KNVT op 23 fe bruari De algemene vergadering van de af deling Zeeland van de Koninklijke Vereniging "Het Nederlandsche Trekpaard" vindt gewoon plaats op 23 februari in hotel Goes, en niet op 28 februari zoals wij vorige week in onze rubriek 'Hippisch nieuws' meldden. De aanvang is om 19.00 uur. Op de agenda staat onder meer de voor ziening in de vakatures per 1 januari 1984. NF0 afd. West Zuid-Beveland Gewasbeschermingsavond op 20 fe bruari onder leiding van J. van Mou- rik in de vergaderzaal van de CVZ. Aanvang: 19.30 uur. Paasshow voor detaillist sierteeltgewassen Op dinsdagavond 28 februari a.s. houden de groothandelaren in sier teeltgewassen voor de detaillist een Paasshow. Deze vindt plaats in het Aalsmeerse groothandelscentrum Cultra, en duurt van 18.30 tot 23.00 uur. Bedrijfsverzorgingsdienst Tholen en St. Philipsland Algemene vergadering op woensdag 8 maart in café Tolrust te Poortvliet, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer het voorstel van de Provinciale Bond tot samenvoeging van de bedrijfsverzorgingsdiensten in Zeeland met de STAP en de ar beidspool in Zeeuws-Vlaanderen. Zeeuws Vlaamse Vlassersbond Jaarlijkse vlasmiddag in gemeen schapshuis "De Warande" te St. Jansteen op vrijdag 3 maart a.s., aanvang 16.00 uur. Ir. H. Boerma, sekretaris van de kommissie vlas van het HPA, houdt een inleiding over 'het vlas en de vlaswereld in Neder land'. De heer Alb. Daenekindt, di rekteur van het Algemeen Belgisch Vlasverbond te Kortrijk, houdt een inleiding over 'de marktontwikke ling van het vlas en de vlasproduk- ten'. Na de pauze houdt de heer J. Libeert van Libeco NV te Meulbeke een inleiding over 'de afzet van vlasprodukten'. Voor belangstellen de leden en genodigden en hun resp. echtgenoten of partners wordt aan sluitend een gezellige avond georga niseerd. Deelnemers van het avond programma gelieven zich voor 27 fe bruari op te geven bij de voorzitter (01140-13266) of de sekretaris (01140-14989). Op woensdag 8 februari jl. zijn bur gemeesters, wethouders, sekretaris- sen en gemeenteraadsleden van de gemeenten Aardenburg, Oostburg en Sluis te gast bij het Informatie centrum voor de Automatisering in de Akkerbouw te Schoondijke. Het betrof een kennismakingsbezoek waarbij de kolleges werden geïnfor meerd over het nieuwe infocentrum. Ook werd de bezoekers iets verteld over de landbouw in West Zeeuws- Vlaanderen. In zijn welkomstwoord ging de voorzitter van de 3 CLO, de heer P. Risseeuw onder meer in op de geïn tegreerde en biologisch-dynamische landbouw. 'Dit lijken de laatste tijd wel toverwoorden', aldus Risseeuw, 'maar deze alternatieven zijn voor de teler niet reëel als de arbeidsbe- hoefte er sterk door toeneemt. Een alternatieve teeltwijze biedt moge lijkheden, de markt bepaalt echter de haalbaarheid ervan'. De heer Risseeuw gaf verder onder meer aan dat de 3-CLO zich zullen blijven inzetten voor handhaving van de vestiging van Suiker Unie in Sas van Gent, als de laatste agrari sche industriële vestiging in Zeeuws- Vlaanderen. Aansluitende gaf de heer J. Dees uit Aardenburg een uit eenzetting over het doel van de werkgroep 'Alternatieve Verwerking Plantaardige Produktie'. Het funk- tioneren van de praktijkschool 'Prins Willem' werd uiteengezet door de direkteur ing. J. Bearda, waarna ir. C.H. Verdonschot een toelichting gaf op doelstelling en funktioneren van het informatiecen trum met aansluitend diskussie. Aan het slot van de avond kon wor den gekonkludeerd dat de bezoekers een goed beeld hebben kunnen krij gen van hoe de landbouw en dan met name die in West Zeeuws- Vlaanderen reilt en zeilt, en welke funktie het infocentrum heeft voor de akkerbouwers die, zo werd wel duidelijk, de automatisering steeds meer op hun bedrijven invoeren. Dr. ir. M.P.M. Vos nieuwe voorzitter college van bestuur LUW De huidige voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten dr. ir. M.P.M. Vos wordt de nieuwe voorzitter van het college van bestuur van de Land bouwuniversiteit. De 55-jarige Theo Vos neemt zeer waarschijnlijk deze funktie per 1 september over van de huidige voorzitter prof. dr. D. de Zeeuw. De officiële benoeming is nog slechts een formaliteit. Drs. A. Bar (49) is het nieuwe hoofd van de vertegenwoordiging van Ra bobank Nederland in Parijs. Hij is de opvolger van mevrouw J. Ie Moignier, die is teruggekeerd naar Rabobank Nederland in Utrecht. De heer Bar kwam in 1978 in dienst van Rabobank Nederland. Voor zijn overstap naar Parijs was hij gedu rende een aantal jaren werkzaam bij het kantoor Londen van de bank. Vrijdag 17 februari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4