Middel en kwaal ZLM-studiedag Pacht zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Drie organisaties arbeidsvoorzieningen in landbouw in één provinciale coöperatie? Praktisch oplossen Middel erger Wachtregeling VRIJDAG 17 FEBRUARI 1989 77e JAARGANG NO. 3961 i land- en tuinbouwblad De 5 Verenigingen voor Bedrijfsverzorging in Zeeland, verenigd in de Bond van Boeren en Tuinders Hulpvereni gingen, de Arbeidspool in West Zeeuws-Vlaanderen en de Stichting Agrarische Projecten (STAP) in Zeeland zijn momenteel in discussie om mogelijk te komen tot één provinciale organisatie: de Coöperatieve Bond voor Bedrijfs- en Agrohulp in Zeeland (CBAZ). Een daarop betrekking hebbend discussiestuk dat vanuit de Vereni gingen van Bedrijfsverzorging is opgesteld wordt mo menteel ter toetsing aan de achterban van de 3 organisaties voorgelegd. De gedachte om tot een organi satie te komen lijkt, voorzover nu is te overzien, bij de le den goed te vallen. De vijf verenigingen voor Bedrijfsverzorging die ca. 900 leden tellen verlenen in de agrarische sector in hoofdzaak hulp bij arbeidsongeschiktheid en ongeval. De Ar beidspool in West Zeeuws-Vlaanderen heeft een andere structuur. Leden zijn hier organisaties en bedrijven buiten de landbouw die tijdelijk agrarische werknemers kunnen plaatsen. De derde partner, de STAP, neemt werkloze agrarische jongeren in dienst voor 1 jaar voor een combinatie van een of meer agrarische bedrijven. De behoefte aan een sterkere organisatiestructuur bij de arbeidsvoorziening deed zich vooral gevoelen bij de pas opgerichte Arbeidspool. Uit nader overleg met de andere organisaties werd het idee van één provinciale organisatie geboren. Voordelen daarvan zijn een betere coördinatie, werkverdeling, administratie, organisatie en kostenbespa ring. De agrarische Bedrijfsverzorgingsdienst kan hierbij door haar structuur en organisatie een centrale rol spe len. De peiling van de achterban van de drie organisaties zal de komende weken zijn beslag krijgen. Vorige week vrijdag 10 februari hield de ZLM in de "Prins van Oranje" te Goes een studiedag over pacht. Elke ZLM-kring was uitgenodigd met een delegatie van vijf personen hieraan deel te nemen, en daarnaast waren ook de leden van het hoofdbestuur en de commissie grondgebruik uitgenodigd. Op deze druk bezoch te studiedag stonden de voorstellen tot liberalisatie van de pacht centraal in de inleidingen van resp. mr. W.J. Wolff en prof. mr. A.H.T. Heisterkamp. Zie voor verslag van deze dag de pagina's 9 en 13. Pacht speelt in het ZLM-werkgebied een belangrijke rol. Logisch dus dat vanaf het moment dat het Landbouw schap besloot een werkgroep in te stellen - ondermeer om te bekijken of er iets te doen zou zijn aan de voort durende terugloop van het pachtareaal - de activiteiten van deze werkgroep vanuit de ZLM met grote belang stelling zijn gevolgd. Deze belangstelling nam nog toe toen bleek dat ook de overheid zich aan het beraden is op aanpassing - of zelfs afschaffing - van de pachtwet. Daardoor kreeg het geheel een directe politieke lading. Inmiddels zijn de voorstellen van de werkgroep Pacht gepubliceerd en zoals bekend heeft de ZLM met een aantal van die voorstellen grote - zo niet onoverkomen- lijke - moeite. Kern van onze kritiek is dat er via de intro- duktie van nieuwe pachtvormen (zoals korte en lange pacht) gemorreld wordt aan de grondbeginselen van de pacht te weten het continuatierecht en het voorkeurs recht. Daarmee wordt de deur op een kier gezet naar verdere uitholling van deze grondbeginselen met alle gevolgen van dien voor de pacht. In de landelijke dis cussie bleek de ZLM met name voor wat betreft de kor te termijn pacht uiteindelijk min of meer alleen te staan en inmiddels heeft de commissie grondgebruik van het Landbouwschap aan het bestuur geadviseerd om een kortlopende pachtovereenkomst te introduceren zon der verlenging en voorkeursrecht voor een beperkte be- drijfsoppervlakte. In een aantal overige kritiekpunten kreeg de ZLM wel bijval en zal een en ander op zijn ef fecten worden getoetst. Voor de ZLM was het verloop van de landelijke discussie aanleiding om een speciale studiedag te organiseren in de hoop de standpuntbepa ling alsnog te beïnvloeden. Als inleiders werden uitge nodigd mr. W.J. Wolff, juridisch medewerker van het Landbouwschap en secretaris van de werkgroep Pacht en prof. mr. A.F.T. Heisterkamp, hoogleraar aan de juri dische faculteit van de universiteit van Groningen. De deelnemers bestonden hoofdzakelijk uit afgevaardig den vanuit alle ZLM-kringen. De studiedag vond vorige week vrijdag plaats. (Voor het verslag van deze studie dag zie elders in dit blad.) Zonder terughoudendheid kan gesteld worden dat de studiedag een bevestiging heeft opgeleverd van de op vattingen van het ZLM-bestuur, dat wil zeggen niet morrelen aan de grondbeginselen van de pacht. En als het echt niet anders kan wordt de voorkeur gegeven aan een aanpassing van de pachtprijs (waartoe overi gens momenteel weinig aanleiding is of het moest neerwaarts zijn). In dit verband sprak mij een opmer king van Heisterkamp nog al aan, nl. dat we inmiddels precies weten wat we aan de huidige pachtwet heb ben. Wijzigingen daarin zullen opnieuw veel onrust en discussie teweegbrengen over de interpretatie daarvan. Toegespitst op de korte termijn pacht leidde dit tot de overwegende mening dat dit niet de goede weg is. Trouwens: er is geen enkele garantie dat de discussie over de pachtprijs daardoor anders zou worden en dan ben je dubbel nat. Meer sympathie was er daarom voor de suggestie van Heisterkamp om in plaats van korte pacht de Grondkamers binnen de huidige regels wat meer speelruimte te geven waarmee naar redelijkheid en billijkheid bepaalde knelgevallen praktisch kunnen worden opgelost. Een optie die zeker nadere studie verdient! gen in plaats van te verkorten zoals het Landbouw schap wil. Daardoor zouden met name potentiële eigen-gebruikers (in casu boeren) worden ontmoedigd pachtgrond te kopen en zal de grond min of meer ex clusief in bezit komen van (veilige) beleggers hetgeen de instandhouding van de pacht ten goede zou komen. Daarmee zou ook het voorkeursrecht zijn funktie verlie zen. Ook door de deelnemers werd deze stelling met betrekking tot de verlenging van de wachttijd in begin sel positief beoordeeld en deze verdient volgens mij ze ker nadere studie. Overigens wijst de ZLM verkorting van de wachttijd ook al af om sociale redenen. Heel interessant vond ik de stelling van Heisterkamp om de wachttijd in geval van eigen gebruik te verlen Opmerkelijk was dat de beide inleiders, ondanks hun verschillen van inzicht op enkele belangrijke punten, het over één ding wel eens bleken te zijn - zij het op ba sis van verschillende argumenten - namelijk dat het middel van de voorstellen van de werkgroep Pacht wel eens erger kan zijn dan de kwaal. Wolff kwam tot die conclusie op basis van de fiscale consequenties van de voorstellen. Immers als de pachtdruk afneemt stijgt de waarde van de (verpachte) grond met alle fiscale gevol gen vandien voor bijvoorbeeld de vermogensbelasting en de successie. Heisterkamp kwam tot die conclusie op basis van het feit dat wèt we ook doen de proble men zullen blijven, domweg vanwege de (hoge) prijs van de grond! In dit verband kwam naar voren dat er in ieder geval niks mag gebeuren voordat de fiscale ge volgen volstrekt duidelijk zijn. Het is echter de vraag of we op dat vlak van de overheid veel te verwachten hebben want Ruding wil geld zien. De dubbelrol die de overheid (als grootste verpachter en wetgever) in dezen speelt vervult de praktijk dan ook met de nodige bange voorgevoelens. Het moge duidelijk zijn dat het laatste woord over de pacht nog niet is gezegd. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1