Konklusie ZLM-studiedag Pacht: "Alles wat we nu hebben is beter dan wat we krijgen..." Ervaringen na half jaar arbeidspool West Zeeuws- Vlaanderen zeer positief Stellingen discussie op de studiedag pacht "Alles wat we nu hebben is beter dan wat we krijgen". Deze uit spraak, opgevangen tijdens een gesprek op de studiedag Pacht van de ZLM, is wellicht de meest rake samenvatting van de discussies die de deelnemers ter afsluiting van de Pachtdag vrijdag 10 februari jl. groepsgewijs hielden over de huidige pachtproblematiek. Op de druk bezochte en zeer geanimeerde bijeenkomst die plaats vond in de "Prins van Oranje" te Goes stonden vanuit de zorg om de daling van het pachtareaal de voorstellen tot liberalisatie van de pacht centraal. De problematiek ligt bepaald niet eenvoudig: De voorgestelde ver mindering van de pachtdruk zal enerzijds leiden tot hogere prijzen voor pachtgrond en betekent anderzijds minder bescherming van de pachter. Of pacht daardoor weer aantrekkelijker wordt als relatief goedkope financieringsbron voor de landbouw blijft voor de aan de studiedag deelnemende ZLM-afgevaardigden de grote vraag. Dat geldt volgens de deelnemers ook voor verhoging van de pacht. De twee inleiders mr. W.J. Wolff, adjunct secretaris van Commissie Grondgebruik van het Landbouw schap en prof. mr. A.H.T. Heister kamp, hoogleraar aan de juridische fakulteit van de Rijksuniversiteit te Groningen, kwamen op grond van verschillende argumenten tot vrijwel dezelfde conclusie: voor de georga niseerde landbouw kan het besluit tot verlichting van de pachtdruk een middel blijken te zijn dat erger is dan de kwaal. De vertaling van de deelnemers: bij het veranderen van de pachtwet is grote terughoudend heid en uiterste behoedzaamheid geboden. Pachtnormen De vice-voorzitter van de ZLM, te vens voorzitter van de werkgroep Pacht van het Landbouwschap, de heer A.H. Munters, stelde in zijn welkomstwoord vast dat de land bouw op het gebied van de pacht op korte termijn nog heel wat staat te wachten: nieuwe pachtnormen en de volop in discussie zijnde rapporten over pacht. Eén van een interdepar tementale werkgroep het zgn. Her overwegingsrapport en één van de werkgroep Pacht van het Land bouwschap: het Pachtstudierapport. In beide staat overigens vanuit een verschillende invalshoek - het ver minderen van de pachtdruk cen traal. De overheid wil in haar rap port tot hogere prijzen voor de ver pachte gronden komen om op die wijze een hoger rendement te halen. Het Landbouwschap wil versoepe ling van de regels teneinde de pacht als financieringsinstituut op termijn veilig te stellen. Naar aanleiding van hetgeen in de inleidingen naar voren kwam werden di verse vragen gesteld. Hieruit werden stellingen samengesteld, die 's middags in werkgroepjes werden bediscussieerd. Op de foto ziet U dat de heer G.J. de Jager een vraag stelt. Kortom, aanleiding genoeg, zo zei de heer Munters, om de vraag in dis cussie te geven of het instituut pacht zijn tijd al dan niet heeft overleefd. Aan het eind van de dag gaf hij na een interessante discussie zelf de uit slag van de plenaire discussie met een form bestaand uit de heren Wolff, Heisterkamp en hemzelf: "Het is goed dat in het verleden ver worven rechten voortdurend worden getoetst aan de hedendaagse situatie. De bezoekers van de studiedag luisteren aandachtig naar het betoog van de heer Heisterkamp. Deze Groningse hoog leraar bracht de tongen flink in beroering. Afgelopen week vond een evaluatie plaats van het funktioneren van de arbeidspool in West Zeeuws- Vlaanderen. Aanwezig waren onge veer 25 personen. In totaal hebben zich bij de pool nu 65 mensen aange meld om beschikbaar te zijn voor enkele dagen per week of een be paalde periode. Zij komen praktisch allemaal uit de agrarische sektor. De ervaringen van zowel de deelnemers als de werkgevers zijn na het eerste halfjaar bijzonder positief. De agrariërs blijken op veel plaatsen direkt inzetbaar. Er wordt o.a. ge werkt bij het transport, laden en los sen van verschillende produkten met de heftruck, konstruktiewerk, wo ningbouw, sleutelwerk bij kerncen- Vrijdag 17 februari 1989 trale Borssele en bij Dow Chemical in Terneuzen. Als gevolg van deze kennis en werklust is er nu al meer vraag naar werkkracht dan er be schikbaar is. De werkverdeler Antoi- ne Noë zou dan ook meer deelne mers aan tijdelijk werk kunnen helpen. Kommentaar is er op de inhoudin gen op het loon, omdat de meesten partikulier verzekerd zijn voor ziek tekosten en arbeidsongeschiktheid en men dus dubbel premie betaalt. Dit wordt ervaren als een onrecht vaardige zaak. Ook verplicht af dracht WW-premie vraagt om pro blemen. Gebruik maken van deze uitkering is niet de opzet van de ar beidspool. Er werd op de bijeenkomst niet ge klaagd of gezeurd maar zeer positief gediskussieerd over het werk, dat de deelnemers als hun "vierde gewas" zien. Een vierde gewas dat elke week brood op de plank brengt. De aan vankelijke schroom om bij de ar beidspool te gaan werken blijkt vrij snel over te gaan. Enkele deelnemers bleken zichzelf de eerste tijd toch nog wel als boeren gezien te hebben waarvan gedacht wordt dat ze het thuis niet meer kunnen redden. Er blijkt allerwege steeds meer respekt te bestaan voor deze werknemers. Het idee van de arbeidspool is, zoals bekend, geboren bij de gemeente Oostburg. De pool is opgezet door de drie West Zeeuws-Vlaamse ge meenten, de RAK West Zeeuws- Vlaanderen en de drie landbouwor ganisaties. De begeleidingskommis sie uit deze groep bestaat onder lei ding van Adrie Dhont uit Groede. Samen met de bedrijfsverzorgings- dienst West-Nederland, is hier een goed idee uitgewerkt. Piet Risseeuw We mogen, gezien de discussie van vandaag, vaststellend dat het insti tuut pacht bepaald niet verouderd is en onverminderd in de landbouw een zeer grote en onmisbare rol moet blijven spelen als financierings instrument". Nieuw instrumentarium Inleider mr. W.J. Wolff wees erop dat er van verschillende kanten druk wordt uitgeoefend om de pachtwet te versoepelen teneinde de pacht druk te verminderen. De zorg over de terugloop van het pachtareaal tot gevolg en doet velen geloven dat een aanpassing van de Pachtwet noodza kelijk is. De zorg over de terugloop van het pachtareaal heeft het Land bouwschap in haar pachtstudierap port doen zoeken naar mogelijkhe den om de pachtdruk (het verschil in waarde tussen vrije en verpachte grond als gevolg van de dwingende regels in de Pachtwet) te verminde ren. Daarmee zou pacht weer aan trekkelijker gemaakt kunnen wor den. Wat dat betreft moet men vol gens Wolff van een pachtprijsverho- ging niet veel verwachten, zelfs van een verdubbeling van de pachtprijs niet. Hij beklemtoonde de noodzaak om in de pachtwet de nieuwe instru menten loopbaanpacht en tijdelijke pacht op te nemen. "Anders zie ik de reguliere pacht op termijn geheel verdwenen," zo waarschuwde hij. De ZLM is, zoals bekend, een tegen stander van deze liberalisatie voor stellen van de werkgroep Pacht van het Landbouwschap. Men vreest dat als een keer het hek van de dam is de pacht als zodanig op de tocht komt te staan. Wolff concludeert dat hier sprake is van een dilemma: je zou aan de pachtwet moeten sleutelen maar dat zal steeds ten koste gaan van de pachter! Hij verwacht dat er altijd wel een pachtdruk blijft. De heer Wolff behandelde vervol gens de verschillende liberalisatie voorstellen zoals die zijn opgenomen in het Heroverwegingsrapport van de ambtelijke werkgroep van finan ciën en Landbouw en in het rapport van de werkgroep Pacht van het Landbouwschap die in haar voor stellen overigens zoveel mogelijk de bedrij fscontinuïteit waarborgt Hij kwam tenslotte tot de conclusie dat alle voorstellen die de pachtdruk zullen verlagen leiden tot verhoging van de waarde van de verpachte grond en hier ligt een directe relatie met successierecht en vermogensbe lasting. De heffingsgrondslag voor het successierecht zal dan ook eerst verhoogd moeten worden. De staats secretaris van Financiën blijkt hier toe (nog) niet bereid waardoor we weer bij het uitgangspunt zijn. Voor vrijwel alle veranderingen bij pacht en de pachtwet geldt dat het middel erger is dan de kwaal...." J. Wieringa Stelling 1: mr. W.J. Wolff: Is terugloop van het pachtareaal naar uw mening een zorgelijke ont wikkeling en welke maatregelen moeten genomen worden om deze ontwikkeling tegen te gaan? Uit de discussie blijkt dat er grote zorg is over de terugloop van de pacht. Men wil in principe wel een offer brengen door als het moet een iets hogere pachtprijs te accepteren. Wel bestaat het gevaar van onder pacht. In het algemeen is uiterste te rughoudendheid geboden bij het doorvoeren van veranderingen. Men heeft twijfels of de voorstellen van de werkgroep Pacht van het Land bouwschap op zichzelf zullen leiden tot een vermindering van de terug loop van de pacht. Opgemerkt wordt dat er in de fiscale wetgeving een onbillijkheid zit: particuliere be leggers moeten iedere 25 jaar 25% vermogensbelasting betalen, terwijl institutionele beleggers dat niet hoe ven te doen. Overigens lijkt de ver mogensbelasting te worden afge schaft bij de belastingharmonisatie in de EG. Stelling 2: mr. W.J. Wolff: Vindt u, dat er een vorm van tijdelij ke pacht moet worden geïntrodu ceerd en waarom? Tijdelijke pacht wordt over het alge meen afgewezen. Eventueel zou daarmee kunnen worden ingestemd op voorwaarde dat dergelijke con tracten door de grondkamer worden getoetst. Maar dit kan nu ook al, dus is daarvoor geen wetswijziging nodig. In een aantal gevallen kan dit goed zijn voor de noodzakelijke be- drijfsvergroting met losse grond. Een ruimer goedkeuringsbeleid van de grondkamer zou hier dienstig kunnen zijn. Voor gemeenten en ha venschapen kan tijdelijke pacht een oplossing zijn "anders gaan ze zelf boeren". Stelling 3: prof. mr. A.H.T. Heisterkamp: Het aankopen van verpachte grond voor toekomstig eigen landbouw kundig gebruik zou eerder moeten worden ontmoedigd dan gestimu leerd. Daarom is een verlenging van de zogenaamde wachttermijn voor eigen gebruik te verkiezen boven een verkorting. Daarbij zou dan kunnen worden overwogen om het voor keursrecht van de pachter af te schaffen. Door dit alles zou er meer verpachte grond voor stabiele beleg gers beschikbaar komen. Er wordt door de deelnemers onver kort vastgehouden aan het voor keursrecht. Opgemerkt wordt dat de pachter bij gedwongen openbare verkopen buiten spel staat wat be treft het voorkeursrecht. In feite een pleidooi om de pachter op de eerste en de banken op de tweede plaats te stellen. Conclusie van de discussie: tenminste handhaven van de huidige wachttermijn van 6 jaar en vasthou den aan het voorkeursrecht, maar verdere studie t.a.v. verlenging. Stelling 4: prof. mr. A.H.T. Heisterkamp: Een effectieve controle op niet ge toetste pachtovereenkomsten is niet realiseerbaar zonder medewerking van de landbouwers zelf. Het is daarom ten zeerste de vraag of het introduceren in de wet van enige vorm van tijdelijke pacht zal leiden tot het verdwijnen van de zogenaam de zwarte of grijze pacht. Prof. Heisterkamp wijst op het ge vaar dat grijze pacht institutionele beleggers ertoe kan bewegen ook meer pacht te vragen. Gevraagd naar de gevolgen van de diverse quo ta voor de pacht blijkt dat er nog veel onduidelijkheid bestaat. Deel nemer R. Davids (24) uit Nieuw en St. Joosland oppert de mogelijkheid om een studie te maken van de pacht zoals die in andere landen van de EG funktioneert. Mogelijk zitten daar nog aanknopingspunten in voor een verdere discussie over pacht. J.W. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13