IdlIU"' uil ZLM door notitie milieucriteria zwaar teleurgesteld en ontgoocheld Braks op 'Grüne Woche qso - Graanprijsverlaging is onacceptabel voor het KNLC r A<> zuidelijke landbouw maatschappij Ontgoocheld Grondontsmetting Desastreus m m VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 I (ffe M Of 77e JAARGANG NO. 3959 tuinbouwblad Het was weer een geweldige drukte in Berlijn, afgelopen week. Europa's grootste konsumentenbeurs 'de Grüne Woche' tekende de stad. De beurs is goed voor zo'n 600.000 bezoekers. Uiteraard ontbrak ook dit jaar de 'Hol landstand' niet. Een keur aan Hollandse exportprodukten en blonde meisjes in klederdracht, die de bezoekers de meest lekkere hapjes presenteren, is inmiddels een niet meer weg te denken tafereel. Een bezoek van minister Braks ontbrak evenmin. Hier ziet u hoe hij in de stand van het NIVAA ontvangen wordt door prof. dr. ir. H. van Ar kei. De graanprijsverlaging, zoals die is voorgesteld door de Europese Commissie, is onacceptabel voor het KNLC. Het streven naar een meer marktge richt Europees landbouwbeleid mag er niet toe lei den dat er geen enkele rekening wordt gehouden met de gevolgen voor het inkomen. Dit is sociaal onaanvaardbaar. De voorstellen voor met name de akkerbouw zijn zeer onevenwichtig. Tot deze kon- klusie kwam het hoofdbestuur van het KNLC op haar vergadering van 31 januari. De prijsverlaging voor de bieten moet ook op nul gesteld worden. De door de Europese Commissie gemaakte koppeling tussen de twee prijsverlagin gen onderstreept weer eens de spilfunktie van de granen. Het KNLC wil de gemaakte besluiten over de stabi lisatoren opnieuw ter diskussie stellen, gegeven de verbeterde marktsituatie, de vermindering van de voorraden en de opgetreden besparing van het Eu ropese budget. De extra medeverantwoordelijkheidsheffing moet volgens het KNLC zo snel mogelijk verdwijnen. Deze medeverantwoordelijkheidsheffing wordt al leen geïnd bij graan dat op de markt komt en met de bestedingen wordt niets voor de sektor gedaan. Deze verdwijnen in de algemene middelen. De georganiseerde landbouw moet minister Braks van dit standpunt op de hoogte brengen, zodat die de voorstellen in Brussel nog ten goede kan keren. Indien de ongewenste graanprijsverhogingen toch doorgaan dan vindt het KNLC dat er op nationaal niveau aanvullende maatregelen moeten worden genomen, mede gelet op de huidige financiële posi tie van de akkerbouwers. Door het plotseling in behandeling geven van de notitie "Milieucriteria voor bestrijdingsmiddelen" bij de Vaste Kamercommissie van Landbouw beschaamt de over heid het door de landbouw getoonde verantwoordelijk heidsgevoel volledig en worden alle voorlopig gemaakte afspraken totaal doorbroken. In deze notitie willen de ministers van VROM en Landbouw door het verbieden van ongeveer driekwart van de huidige toe gelaten en beschikbare gewasbeschermingsmiddelen dat binnen vijf jaar, de grondwaternormen in heel Ne derland voldoen aan nog verder aan te scherpen drink waternormen. "Hier past maar één reaktie op, zo zei de zwaar teleurgestelde voor2itter van de ZLM, de heer J.C. van der Maas, maandag in zijn openingswoord bij de vergadering van het hoofdbestuur in Goes en dat is: "Volstrekt onaanvaardbaar". Dat onaanvaardbaar zul len we dan ook vanaf heden in nationaal Landbouw- schapsverband in moeten vullen en waar moeten maken. Van ons mag niet verwacht worden dat we der gelijke onzin aan onze achterban duidelijk zullen ma ken. Hier kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid voor nemen". De ZLM-voorzitter zei temeer ontgoocheld te zijn om dat het hoofdbestuur nog in de vorige vergadering heeft uitgesproken rekening te willen houden met ver gaande maatregelen ter bescherming van het milieu en dat het maken van vergaande afspraken en het invullen daarvan door Landbouwschap en overheid (de zgn. convenanten) een gewenst en daartoe geëigend middel is. Het "wat", "hoe" en "wanneer" van dergelijke conve nanten zal (vooraf) zo goed mogelijk getoetst moeten worden aan de technische en economische haalbaar heid van alternatieve mogelijkheden in de primaire land- en tuinbouwproduktie. De land- en tuinbouwsec tor zal daarbij een aanmerkelijke eigen verantwoorde lijkheid op zich moeten nemen. Die eigen verantwoordelijkheid kan echter niet genomen worden als de overheid geen rekening wenst te houden met de reële haalbaarheid van de aanpassing die als gevolg van de economische en technische consequenties van vèrboden en gèboden in de landbouw noodzakelijk is. De concurrentiepositie en het bestaan van de sector mogen niet gewelddadig aangetast worden. Die eigen verantwoordelijkheid kan evenmin genomen worden als de ministeries van Landbouw en VROM geen af spraken wensen te maken of er zich niet aan wensen te houden, aldus" de heer Van der Maas. Waar wij wel over mee willen denken, zo vervolgde de ZLM-voorzitter en waar een verstandige overheid onze uitgestoken hand aan zou moeten pakken, als het om vermindering van bestrijdingsmiddelengebruik in de ak kerbouw en vollegrondstuinbouw gaat, is de aanpak van (dan wel het verbod van) de grondontsmetting. Ruim 60% van de totale gewasbeschermingsmidde- lendruk in de akkerbouw is terug te voeren tot dat on derdeel! Het gaat hier dan ook nog voornamelijk om de teelt van fabrieksaardappelen in het Veenkoloniale ge bied. Ook zal de realiteit onder ogen gezien moeten worden van het feit, dat beperking van de bemesting alleen maar gerealiseerd kan worden middels doelma tig en optimaal gebruik van kunstmest; en niet door éénzijdig vervanging van kunstmest door organische (drijf)mest. Deze zaken moeten en willen wij aanpak ken; en daarover moeten en willen wij afspraken met de overheid maken. Dan zijn we (terwille van een scho ner milieu) op een zinnige en doelmatige manier mee bezig. Braks, Nijpels en het parlement zullen daarvan overtuigd moeten worden. De algemeen voorzitter stelde vast dat de prijsvoorstel len voor 1989 van de Europese Commissie bij graan en eiwitgewassen doorgaande prijsverlagingen tot gevolg hebben van rond de 5%. Bijkomende maatregelen zul len dit bij granen doen oplopen tot -7%. Voor suiker wordt een extra prijsverlaging van 5% voorgesteld. Conclusie: een sterke voortzetting van het voor de ak kerbouw in ons werkgebied door Brussel ingezette de sastreuze beleid. Van der Maas zei het eens te zijn met de eerste reakties van sommige zusterorganisaties; na melijk "onaanvaardbaar". Hoe evenwel, voegde hij er aan toe, krijgen wij de minister zo ver, ook dat stand punt in Brussel in te nemen? En als dat dan nog zo is, zal dat de besluitvorming in Brussel ten goede doen keren? Zijns inziens zullen we nu al (en nu weer) hard aan de bel moeten trekken in Den Haag - meer dan in Brussel - om daadwerkelijk nationale compensatie te verkrij gen voor het veel te snel wegvallen van de Brusselse marktondersteuning. Hij doelde hier op de vraag om nationale compensatie, zoals die er al ligt (akkerbouw- aktieplan) en reeds in vele toonaarden is verwoord, en op een extra nationale compensatie als de huidige commissievoorstellen tot besluiten zouden worden. VERVOLG PAGINA 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1