CZAV kon vorig jaar dank/ij groeiende klantenkring marktpositie versterken Mr. F.J. Olieman CSM waarschuwt voor te ver uiteenlopen graan- en bietenprijzen Standsorganisaties Schouwen-Duiveland vragen oordeel leden over detailstudie (zoet)watervoorziening Suiker Unie versterkt topstruktuur Gevaar is groter isoglucose-kwotum Produktie bloeiende planten breidt sterk uit Eksport Zeeland loopt als trein De algemeen-direkteur van de Suiker divisie van de CSM, ir. F.J. Olieman heeft maandag 9 januari jl. op de zeer druk bezochte alge mene vergadering van de Bietentelersvereniging Noord- en Zuid- Beveland in de Jeugdhoeve te 's Heerenhoek gewaarschuwd voor een te ver doorgevoerd verschil tussen de graanprijzen en de bietenprij zen. 'Dat gaat op den duur tot spanningen leiden die een verschuiving naar een groter isoglucose-kwotum tot gevolg kunnen hebben. Het gegeven dat nu twee grote Europese industriën nl. Late en Lyle en Ferruzi zowel suiker als zetmeel/isoglucose belangen hebben zal een dergelijke verschuiving vereenvoudigen'. De heer Olieman hekelde de opval lend agressieve reklame voor niet suikerhoudende artikelen en zei het geheel eens te zijn met de konsumen- tenbond die stelt, dat er nog te wei- nie.hekend is over de eventuele scha delijke bijwerkingen vnr i unctTV^-_ ge zoetstoffen. Over de prijs voor C-bieten zei de di- rekteur Suiker-divisie dat deze zeker niet kunstmatig opgevoerd mag wor den met toeslagen e.d. 'Niemand kan en mag belang hebben bij het stimuleren van de teelt van C-bieten omdat dit zowel ekonomisch als po litiek struktureel gevaarlijk is'. CSM zal dit jaar opnieuw bezien of uitbe taling naar kwaliteit zin heeft. De aandacht voor de tarrabeperking heeft volgens de direkteur goed ge werkt; ze was dit jaar 4% lager dan \rr\riQ_ ja nr t-ïij WiPPrlpod1* 00,1 hand van produktiecijfers dat de toename van de wereldsuikerpro- duktie voor een meer dan evenredig deel door de bietsuiker wordt ver oorzaakt. De produktie en kon- sumptie komen in 1988/89 op ruim 108 miljoen met elkaar in evenwicht bij een kritische voorraad van 30% van het verbruik. Bietenprijs Bij CSM zal de zgn. éénjarige bietenprijs uitkomen op ƒ99,a ƒ100,per ton bieten. Dit is ƒ4,a ƒ5,meer dan vorig jaar. Daar komt nog een meerja rige toeslag bij die nog niet be kend is maar zeker zoveel be draagt als vorig jaar (ƒ9,25). Per saldo voor de CSM-telers een ho gere prijs dan in 1987. Het eksak- te bedrag zal pas in maart bekend zijn. Voor de C-bieten zal de ƒ40,— van vorig jaar zeker ge haald worden. 1391 Olieman relativeerde voor de land bouw het belang van 1992. 'Een rage die niet het begin of eindpunt is van veel veranderingen maar slechts een station onderweg. Het jaar 1991 is van groter belang voor de suiker want dan loopt de marktordening voor suiker af. Olieman verwacht dat het suikerkwotum voor de totale F.J. Olieman EG in 1991 iets kleiner zal worden maar het huidige kwotumsysteem zal in grote lijnen onveranderd blij ven. Voor de akkerbouw zullen kostprijsverlaging en efficiencyver betering sleutelbegrippen zijn. Hij stelde daarbij de CSM als voorbeeld waar de verwerkingscapaciteit door een sanering nu aanzienlijk groter is dan in 1972, met veel minder mensen en een aanzienlijk lager energiever bruik. CSM blijft vasthouden aan de stelling dat de akkerbouw niét al leen voedsel produceert maar ook de grondstoffen levert voor de bio chemische industrie. Er zijn volgens de CSM-direkteur voldoende moge lijkheden om op enige termijn weer een gezonde akkerbouw in Neder land te hebben. Vergelingsziekte In de middagvergadering vertelde teeltdeskundige J. Wisse dat de schade als gevolg van de vergelings ziekte wordt geraamd op ƒ300,— per ha. Oorzaak de zachte winter en de ongunstige spuitomstandigheden. Voor bestrijden van de gevreesde vi rusziekte Rhizomanie is er met het beschikbaar komen van tolerante rassen weer perspektief. Ir. A.A.H. Smook, hoofdland- bouwkundige van de fabriek te Bre da, gaf met een diaserie toelichting op de nieuwe bieten ontvangst. In zijn openingswoord beklemtoon de voorzitter J. Nieuwenhuyse dat voorlichting en onderzoek voor de akkerbouwpraktijk nodig blijven. Hij wees met name op het onderzoek naar resistente rassen bij Rhizoma nie en op de geïntegreerde land bouwsystemen. Wat Rhizomanie be treft waarschuwde hij voorzichtig te zijn met het uit laten graven van pol dersloten: met de baggerspecie maar ook met het heen en weer rijden van de graafwerktuigen kan Rhizomanie worden verspreid. J. Wierenga De standsorganisaties op Schouwen-Duiveland hebben dinsdagmid dag hun leden in een eerste bijeenkomst op de hoogte gesteld van de stand van zaken m.b.t. de plannen voor de zoetwatervoorziening op Schouwen-Duiveland. Tevens werden in een drietal inleidingen de mogelijkheden geschetst die de aanwezigheid van een zoetwatervoor ziening voor de bedrijven biedt voor hun verdere ontwikkeling. Mee gedeeld werd dat er een enquête onder de grondgebruikers zal wor den gehouden over de vraag of men het al dan niet eens is met het doen verrichten van een detailstudie naar de konsekwentics van de zoetwatervoorziening voor het gebied van het waterschap. Kosten 300.000,—. In zijn inleiding maakte ZLM- kringvoorzitter L. van Gastel duide lijk dat de enquête zeker niet is be doeld om een "ja" of een "nee" te krijgen op de vraag of de voorzie ning er moet komen. De kosten van de studie zullen door alle geschot- plichtigen moeten worden opge bracht en komen neer op een eenma lige bijdrage van 20,— per ha. Het- waterschap zal eventueel worden verzocht de studie uit te voeren. De enquêteformulieren zullen 9 februari worden verzonden en dienen uiter lijk 24 februari weer binnen te zijn. Zij die geen formulier terug sturen worden geacht voorstander te zijn. Tijdens de bijeenkomst zette ing. J.W. Busser van de Landinrich- tingsdienst enige technische zaken uiteen met betrekking tot het even tueel uit te voeren zoetwaterplan. Namens het Consulentschap in Goes gaf ing. J.M. van der Weele o.m. aan tot welke saldo-verhogingen een 10% intensivering van het bouwplan kan leiden bij de beschikbaarheid van zoet water. Gewassen die in dit verband zeer interessant zijn, zijn o.m. vollegrondsgroenten én bloem bollen. Ontvolking Ing. J. Markusse van de SEV van de ZLM stelde na inzicht te hebben ge geven in de bedrijfsstrukturele situa tie in enige ons omringende EG- landen (in Engeland een bedrijfs- grootte van 600 a 800 ha, in Frank rijk van 200 a 300 ha) vast dat de be- drijfsoppervlakte in ons land maar van een zeer minimale omvang is. Vergroting tot een bedrijfsomvang als in Frankrijk of Engeland is fi nancieel in feite een onmogelijke op gave. Willen we zoveel mogelijk boeren houden dan blijft eigenlijk als enige alternatief intensiveren nog over. "Doen we dat niet dan zal het platteland ontvolken en de boe renstand in aantal drastisch terug lopen". De dinsdag gehouden bijeenkomst waarvoor overigens maar een matige belangstelling' was, wordt nog ge- Suiker Unie te Breda wil haar huidi ge verhouding in de omzet tussen het Suikerbedrijf en de deelnemingen die ca. 65% tegen 35% is, over enige jaar veranderd ziet in fifty-fifty. Om deze evenwichtige opbouw zo goed mogelijk te bereiken is op ad vies van een organisatieburo beslo ten de topstruktuur te wijzigen. De huidige funktionele direktie maakt daartoe plaats voor een zgn. "gemengd model dat per 1-1-89 de volgende samenstelling gaat krijgen: voorzitter hoofddirektie blijft ir. A.W. Luitjens, hoofddirek- teur financiën en controle wordt drs. H.A. Baars, hoofddirekteur Suiker- Vrijdag 13 januari 1989 bedrijf wordt ir. H. Vlam terwijl voor de funktie hoofddirekteur Di- versifikatie (deelnemingen) een va cature is. Tot plaatsvervangend hoofddirekteur Suikerbedrijf is be noemd drs. W. Oosterhuis die tot 1 januari jl. de funktie van adjunktdi- recteur agrarische zaken vervulde. De heer J. Mulder tot genoemde da tum commercieel direkteur zal vanaf heden als adviseur van de hoofddi rektie optreden op het terrein van de diversifikatie. Naast de huidige raad van commissarissen zal een nog - te vormen Raad van Advies van exter ne deskundigen Bestuur en Hoofddi rektie bij gaan staan. volgd door een 3-tal andere nl., op 20 januari 's-middags om 2.00 uur in Dorpshuis "GosVerhof*' te Ooster- land voor de ZLM-afdelingen Brui- nisse, Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, op 25 januari voor de CBTB-kring in de Putmeet te Scha- rendijke en on 6 februari voor de ZLM-afdelingen Burgh/Haamstede, Noordwelle, Scharendijke en Kerk- werve in het dorpshuis te Renesse. Aanvang 2 uur 's middags. In een reaktie op het besluit van Rijkswaterstaat dat er voor eind 1989 m.b.t. de zoetwatervoorziening op Schouwen-Duiveland een defini tieve beslissing op tafel, moet leggen zegt kringvoorzitter v. Gastel dat dit normaal gesproken geen probleem hoeft te zijn. Als het gebied "ja" zegt kan er ook voor 1 mei 1990 -een tweede einddatum van Rijkswater staat- daadwerkelijk met de werk zaamheden zijn begonnen. De eksport in Midden- en Noord- Zeeland lijkt niet te stuiten. De afgelopen jaren was steeds spra ke van een voortgaande stijging. Ook in 1988 is dit weer het geval. Zowel bij het midden- en klein bedrijf als het grootbedrijf is de eksportsom fors gestegen. Daar naast springen de investeringen bij het grootbedrijf in het oog. Na een terugval in 1987 zitten de ze weer fors in de lift. Over de gehele linie zijn de be drijfsontwikkelingen in het grootbedrijf duidelijk aange trokken. Het midden- en kleinbedrijf ver toont eveneens een stijgende lijn, zij het dat deze achterblijft bij de landelijke ontwikkelingen. De in vesteringen zijn daarbij te leurstellend. Over het algemeen ziet de Midden- en Noordzeeuwse on dernemer 1989 met vertrouwen tegemoet. Men verwacht de in geslagen weg verder te kunnen blijven volgen. Dit zijn enige konklusies uit de Enquête Regio nale Bedrijfsontwikkeling 1988 in Midden- en Noord-Zeeland, die door de Kamer van Koophan del is gehouden. De produktie van de te leveren plan ten zal in 1989 naar verwachting met 12 procent toenemen. Dit blijkt uit een enquête onder 1130 kamerplan tenkwekers. Boven het gemiddelde uitbrei dingspercentage liggen de groep van varens 15 procent) en de bloeien de planten 18 procent). Bij de tien belangrijkste potplanten wor den sterke uitbreidingen verwacht bij Saintpaulia 17 procent), Be- De Koöperatieve Zeeuwse aan- en verkoopvereniging B.A. (CZAV) in Wemeldinge, heeft haar marktposi tie in 1987/1988 dankzij een groei van de klantenkring kunnen verster ken. Dit vergroot de mogelijkheden, zo schrijft de direktie in het pas ver schenen jaarverslag, om vooral nu er bij de bedrijven van de leden sprake is van een weinig florissante situatie, een ekstra bijdrage te leveren. Deze bestond uit onder meer gunstige prijzen voor bedrijfsgrondstoffen, waaraan nog een ekstra nakorting kon worden toegevoegd (gewasbe schermingsmiddelen 4%, meststof fen 1% en veevoeders 2%). Telers van zaaierwten ontvingen over de in 1987 geleverde erwten een nabeta ling van ƒ5,per 100 kg. Nadat net als vorige jaren een ekstra afschrijving, verband houdende met de komende verlegging van het Ka naal door Zuid-Beveland waaraan het bedrijf gevestigd is, van ƒ500.000,is toegepast resteert een winst van ƒ647.000,voor de CZAV. Het netto resultaat voor de groep is ƒ1.590.900,(het vorige boekjaar bedroeg ƒ2.034.400, Van de winst zal ƒ943.000,aan wettelijke en 647.100 aan de statu taire reserve worden toegevoegd. Van het resultaat werd ƒ141.900 ver kregen uit eigen ondernemingen, en 1.449.000 uit ondernemingen waar in de CZAV deelneemt. De direktie spreekt haar tevreden heid uit over de lichte stijging in de gekonsolideerde omzet tot 91,9 mil joen gulden. De CZAV heeft nl. met ƒ4,5 miljoen gedaalde graanomzet door de lagere graanopbrengsten gonia 21), Dracaena 25) en Yucca 20). Uit een andere enquête blijkt dat het glasareaal snijbloemen naar ver wachting in mei 1989 met 3 procent zal toenemen tot 3460 ha. Uit de ver wachtingen van bollenkwekers blijkt dat er in '88/'89 zo'n 3 procent meer tulpebollen voor de produktie van snijtulpen worden uitgeplant. Er zullen naar verwachting 15 procent meer narcissebollen worden a/'ge broeid. oogst 1987 vrijwel geheel weten te kompenseren door omzetstijgingen bij alle overige afdelingen. Boven dien is er in de sektor waarin de ver eniging opereert al twee jaar sprake van omzetdalingen, die in de meeste gevallen over deze periode 10 a 20 procent bedragen. De kostenontwik keling geeft een stabiel beeld te zien. In het afgesloten boekjaar bedroe gen de kosten 1,5 procent meer dan het jaar daarvoor. Voor het volgende boekjaar ver wacht de CZAV een forse omzetstij ging van meer dan 10 procent, waar mee de grens van ƒ100 miljoen ge passeerd wordt. Deze verwachting is onder meer gebaseerd op de aanzien lijk grotere graanomzet, de inbreng van de zustervereniging te Wouw (waarmee zoals bekend een samen werkingsovereenkomst werd geslo ten) en de omzet van de nieuw opge richte onderneming Agrimarkt-West B.V. Deze B.V. (65 procent van de aandelen bij de CZAV en 35 procent bij Cebeco-Zuidwest) heeft als doel de Agrimarkt- en Agrilandwinkels in Zuidwest Nederland te eksploiteren. Oogst 1988 Als voorlopige prijzen voor (oogst 1988) kwaliteitstarwe (Obelisk e.a.) heeft de CZAV ƒ45,— per 100 kg uitbetaald, voor doorsneetarwe (Ar- minda e.a.) ƒ44,en voor brouw- gerst ƒ50,In de loop van dit jaar zullen de definitieve prijzen worden vastgesteld. Er zijn drie soorten tarwe en twee rassen brouwgerst separaat opgesla gen. Hiermee zit de CZAV aan de grens van haar technische en organi satorische mogelijkheden. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9