verzekeringen zlm uer/tcindig verzekeren Bewijs het maar! Maar als het nu toch gebeurt J.A. Zuidweg - 25 jaar in dienst bij Verzekeringen ZLM Rektifikatie hoogte eigen risico Attentie Milieu-aansprakelijkheid Hoofd administratie /automatisering Houdt koers Solist ai Aan het begin van een nieuw jaar hoor je links en rechts de meest fantastische goede voornemens. Zo verkondigde een meisje uit Ka- pelle onlangs op de radio dat ze, nu ze als studente in een grote stad woonde, de verkeersregels ging leren omdat ze zichzelf een gevaar vond in het verkeer. Dergelijke voornemens juichen wij van harte toe want wie aan het verkeer deelneemt, behoort de verkeersregels ten eerste te kennen en ten tweede te eerbiedigen. Maar ondanks dat kan het toch gebeuren dat u bij een ongeval betrokken raakt. Statistisch gezien, loopt u die kans eens in de drie jaar. En hoewel het ongeval zelf zich in luttele sekonden voltrekt, kan de afwikkeling ervan in het ergste geval jaren in beslag nemen. Het komt nl. nogal eens voor dat de bij een aanrijding betrokken partijen het niet eens zijn over de toe dracht. En dit houdt meestal ook in dat de schuldvraag niet duidelijk is. Een voorbeeld: partij A zegt te hebben stilgestaan met zijn auto en te zijn aangereden aan de achterzijde van zijn auto door B terwijl B ook stelt te hebben stilgestaan waarna A achteruit tegen hem aan reed. Beiden hebben schade en willen deze op de ander verhalen. Konklusie: ER MOET BEWIJS GELEVERD WORDEN. Wat is bewijs!? De bewijsregels en -middelen zijn door de Wetgever omschreven. Se dert 1 april 1988 zijn in de Wet enige veranderingen opgetreden m.b.t. dat bewijs. Was het voor die tijd niet toegestaan dat uw echtgeno(o)t(e), zoon, dochter of een van de ouders als getuige optrad, thans is dit wél mogelijk. De wetgever heeft nl. be paald dat in principe alles tot bewijs kan dienen. De waarde van het be wijsmiddel wordt echter door de rechter bepaald. En deze heeft daar in een grote mate van vrijheid. Het is nu ook mogelijk om b.v. een band opname van een telefoongesprek als bewijs naar voren te brengen of in bepaalde gevallen zelfs uw eigen verklaring. In het kader van dit stuk kan niet op alle specifieke mogelijk heden en of beperkingen worden in gegaan. Wij willen u er echter op wijzen dat u vlak na een aanrijding of ander ongeval alle beschikbare bewijs moet verzamelen. Noteer b.v. de namen en adressen van omstan ders. Leg, wanneer u over een foto toestel beschikt, de situatie na de aanrijding op film vast. Verplaats niet te snel uw voertuig. Wijs de po litie eventueel op voor u van belang zijnde details. Laat bijvoorbeeld bij de politie een lampje van een achter licht registreren wanneer dat moge lijk is, zodat later kan worden on derzocht of het ten tijde van het on geval wel of niet heeft gebrand, enz. Wij willen u er ook op wijzen dat u niet zondermeer het schadeformulier van uw tegenpartij (meestal een zgn. europees schadeformulier met twee kolommen) moet ondertekenen. Te ken alleen dan wanneer u het volle dig eens bent met tekst én schets en neem het deel dat voor u bestemd is mee. Tevens waarschuwen wij u er voor dat u er niet van uit moet gaan dat de politie alles voor u regelt en dat deze" bepaalt wie er schuldig is. Een proces-verbaal wordt slechts in bepaalde gevallen opgemaakt en de registratieset alleen is onvoldoende ténzij daarin staat genoteerd wat de betrokkenen zelf hebben verklaard over de toedracht. Een door de ver balisanten zelf gemaakte samenvat ting kan niet als bewijs dienen. In het Land- en Tuinbouwblad van 9 december 1988 zijn de ei gen risiko-bedragen voor motoren en landbouwwerktuigen ver wisseld. Vanaf 1 januari 1989 geldt bij casco-schade aan motoren een eigen risiko van 300,per gebeurtenis. Voor landbouw werktuigen is het eigen risiko bij cascoschade 200,per ge beurtenis. Vanaf 1 januari 1989 wordt het eigen risiko-bedrag niet meer op de polis vermeld. Hiervoor verwijzen wij u naar de betref fende reglementen. Het op de vóór 1 januari 1989 afgegeven polissen vermelde bedrag voor eigen risiko is niet meer van toe passing. Wij verzoeken u van één en ander goede nota te nemen!! Natuurlijk willen we beginnen met u alle goeds toe te wensen in 1989 en als het even kan, een schadevrij jaar. Echter, zonder dat ons waarzeggers kwaliteiten kunnen worden toege dicht voorspellen we dat er ook in dit jaar weer tussen de 20 en 25 dui zend schadegevallen zullen worden aangemeld. Op het moment dat er schade ontstaat toont een verzeke ring zijn werkelijke waarde. Er zijn dan twee dingen belangrijk, t.w. de voorwaarden en de service. De voorwaarden U heeft voor wat betreft de motor voertuigen in december een nieuw reglement gekregen. Als u dat heeft bestudeerd dan zult u tot de ontdek king gekomen zijn dat de voorwaar den opnieuw verbeterd zijn. Onze brandpolis kent de meest uitgebreide dekking. De A.V.P.-polis voldoet aan alle eisen, terwijl op de A.V.B.- polis sinds kort de geleidelijk ontsta ne milieuschade kan worden bijver zekerd. (Het plotseling ontstaan was al gedekt.) Onze medische-varia po lissen kunnen elke toets der kritiek weerstaan. Kortom, we durven stel len dat u qua dekking nergens beter terecht kunt. De Service Als eerste moeten we dan noemen onze bereikbaarheid buiten kantoor uren. Op 30 december kwam er zelfs champagne en een rose lint aan te pas toen onze Schade-Service offi cieel in werking werd gesteld. Reeds het eerste weekend werd het nut hiervan overduidelijk bewezen. Voor alle duidelijkheid nog maar even: Na kantoortijd zijn we bereik baar voor noodgevallen en vragen die een dringend karakter hebben. Over lopende schadegevallen kun nen we geen inlichtingen verstrek ken. U wordt dan immers doorver bonden met een medewerker thuis en de dossiers blijven op kantoor. Daarnaast is het natuurlijk geweldig belangrijk hoe u geholpen wordt. Welnu, we zijn geen wondermensen en we hebben niet de illusie dat we 1989 foutloos zullen doorkomen. Weest u er echter van overtuigd dat elke medewerker op de schade- afdeling zijn uiterste best zal doen om uw belangen zo goed mogelijk te behartigen. Wij zijn er van door drongen dat we er zijn om u van dienst te zijn. Dus, als het u nu toch onverhoopt gebeurt: U kunt op ons rekenen. H. Meeuwsen Uitgebreide omschrijving is belangrijk Denkt u nu niet dat u met alleen de verklaring van uw echtgenoot of echtgenote overtuigend bewijs kunt leveren. Dat hangt af van de speci fieke ongevalssituatie. Maar wij ad viseren u met klem om op het door u toe te sturen aanrijdingsformulier alle inzittenden van uw voertuig te vermelden alsmede een uitgebreide omschrijving van het gebeurde. Aan de hand daarvan gaat de schadekor- respondent nl. aan het werk. Wan neer door ons het benodigde bewijs zo snel mogelijk na het ongeval kan worden opgevraagd, kan ook sneller een standpunt m.b.t. de schuldvraag worden bepaald. Aan de hand van de wet en de jurisprudentie kan daarna worden bepaald hoe uw schadegeval moet worden afgewik keld. Is overeenstemming met de te genpartij niet in der minne te ver krijgen en is er voldoende bewijs aanwezig om uw lezing te staven dan kan wanneer het belang dit toelaat een gerechtelijke procedure worden aangespannen. Daarbij dient het ge zegde: "wie pleit om een koe, geeft er een toe" niet uit het oog te wor den verloren. Wij hopen dat u 1989 zonder onge lukken doorkomt. Mocht dit echter niet zo zijn dan hopen wij dat de hierboven gegeven adviezen u van dienst zullen zijn. Aan de hand van het Nieuwe Bewijsrecht zullen wij ons dan over de afwikkeling buigen. M. Nijsse Door de werkzaamheden die te maken hebben met de jaarnota's is het nog steeds druk op de polis afdeling. Met name in de mor gen is het erg druk. Heeft u, na het lezen van de begeleidende brief nog vragen, dan kunt u in de middag kontakt met ons op nemen (met vermelding van uw polisnummer). Wij hebben dan meer tijd voor u. Als het dan toch gebeurt is een goede service van groot belang. Op de Schade-Service van Verzekeringen ZLM kunt u voortaan altijd rekenen. Ons aanbod inzake offertes voor een milieu-aansprakelijkheidsdekking le verde een onverwacht grote respons op. Ons streven om de aangevraagde offertes voor 1 januari 1989 te ver strekken, kon hierdoor helaas niet worden waargemaakt. Een aantal leden zijn inmiddels be zocht, maar met het grootste aantal moet nog een afspraak worden ge maakt. Wij zullen proberen diege nen die een aanvraag hebben ingediend in de eerste maanden van 1989 een offerte voor een milieu- aansprakelijkheidsdekking toe te sturen. Op 2 januari 1989 werd tijdens een besloten bijeenkomst van het personeel van Verzekeringen ZLM het feit herdacht dat kolle- ga Ko Zuidweg 25 jaar geleden bij de Onderlinge Verzekering Maatschappij van de ZLM (nu Verzekeringen ZLM) in dienst kwam. De heer J.A. Zuidweg werkt bij Verzekeringen ZLM als hoofd van de afdeling Admi nistratie en Automatisering. Tijdens de feestelijke bijeen komst werd de jubilaris uiteraard in het zonnetje gezet en waren er woorden van waardering voor zijn geleverde prestaties in een kwart eeuw werk bij de "on derlinge". Voorzitter van Verzekeringen ZLM, de heer L.W. van Nieu- wenhuyzen, schetste de heer Zuidweg als een hardwerkende en deskundige medewerker. "Je hebt je opgewerkt van admi nistrateur naar een deskundige op het gebied van automatise ring. Vele uren werden besteed aan de computer en het huidige niveau is hoog en goed te noemen". De voorzitter ontdekte enkele kenmerkende parallellen tussen het werk als automatiseringsdes kundige en de hobby van de jubi laris, de watersport. De heer Zuidweg is een enthousiast wa tersporter. Motorsailor, radar, dieptemeter en stuurautomaat zorgen ervoor dat er voortgang blijft, vooruit wordt gekeken, juiste koers wordt gehouden en rekening gehouden wordt met de omstandigheden. Tot slot bedankte de heer van Nieuwenhuyzen ook mevrouw Zuidweg voor de bereidheid haar echtgenoot steeds de ruimte te bieden zich optimaal in te zetten voor Verzekeringen ZLM. Tot de jubilaris zei hij tot slot: "Be dankt, en houdt koers!" Ook van de zijde van de direktie waren er woorden van waarde ring voor de heer Zuidweg. Di- rekteur, de heer H. Doeleman, prees de heer Zuidweg om zijn inzet en noemde hem een prak tisch ingestelde persoon, waarbij snelheid en eenvoud de boven toon voeren. Een solist die met een grote dosis inzet en verant woordelijkheid veel tijd en uren besteed aan het automatiserings- gebeuren. De felicitaties gingen uiteraard gepaard met cadeaus. De heer Zuidweg bedankte aan het slot van de avond, mede na mens zijn vrouw, sprekers en kollega's en wenste Verzekerin gen ZLM een goede toekomst waarbij het aan volledige inzet niet mag ontbreken. J.F Vrijdag 13 januari 1989 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 7