Recht uit de praktijk Maatschappen en koöperaties Samenwerking tussen Pioneer en VanderHave wordt beëindigd 25-jarig jubileum ing. J.A. de Baar Samenwerking T.S. Agro Holding B.V. en Cebeco- Handelsraad bij RMAS te Goes Houd honden weg van schapen Heffing Landbouwschap stijgt met 4 procent Schering AAgrunol breidt onderzoekslaboratorium uit Ook in 1989 hoop ik in dit veel gelezen blad regelmatig deze ru briek te verzorgen. Ik maak de lezers er op attent dat ik gaarne bereid ben om vragen op juri disch gebied in deze kolommen te bespreken. Konditie is wel dat het niet gaat om strikt persoonlij ke aangelegenheden maar om za ken die in beginsel ook voor an deren van belang kunnen zijn. Namen noemen we natuurlijk niet! Nu over tot de orde van de dag. In agrarisch Nederland zijn koö peraties een vertrouwd verschijn sel. Een koöperatie is een vereni ging die een bedrijf uitoefent ten behoeve van het gezamenlijke be lang van de leden, die ook in vloed hebben op het beleid, al thans op papier. Veelal is de indi viduele aansprakelijkheid van de leden beperkt. De letters U.A. of B.A. geven hiervan een indikatie. Als simpel gezegd het onwaar schijnlijke geval zich voor zou doen dat de Rabobank failliet zou gaan dan kan een individueel lid daar hoogstens 5.000,bij inschieten. Andere koöperaties hebben soortgelijke regelingen. Veel agrarische bedrijven worden uitgeoefend in maatschapsver- band. Een maatschap is in feite een overeenkomst waarbij twee of meer personen zich verbinden iets in gemeenschap te brengen met het doel om het daaruit ont stane voordeel te delen. Die over eenkomst is een interne aangele genheid waarbij de inbreng, de samenwerking en de verdeling van winst en verlies worden gere geld. Naar buiten toe is een maatschap wel een praktische maar geen juridische eenheid, er is geen sprake van zoals dat for meel heet "rechtspersoonlijk heid" of een "afgescheiden ver mogen". Dat betekent in de praktijk dat zonder speciale of algemene volmacht (die kan in het maatschapskontrakt staan) de ene maat (vennoot) de andere niet kan binden. Het is dus niet "de maatschap" die zaken doet maar de gezamen lijke maten. Dat lijkt allemaal juridische haarkloverij, maar het is bijzon der van belang voor schuldeisers die soms liever een vordering hebben op de gezamenlijke ma ten dan op een van hen afzonder lijk. Zo zijn er nog meer kwesties die de maatschap tot een juri disch zorgenkindje maken. Even terug naar de titel van dit ver haal. Wat hebben maatschap en koöperatie met elkaar te maken? Laten we ons eens bepalen tot het lidmaatschap van de koöperatie. Blijven we dicht bij huis en kij ken we ^naar het lidmaatschap van de Onderlinge Verzeke ringsmaatschappij van de ZLM (als onderlinge waarborgmaat schappij ook een soort koö peratie). Er rijst onmiddellijk een aantal vragen. Wat zeggen de statuten van de OVM? Kan een maat schap als zodanig lid zijn? Moet een van de maten lid zijn om alle zaken van de maatschap te kun nen verzekeren of moeten alle maten lid zijn? Wat zegt het maatschapskontrakt over dit soort lidmaatschappen en wat ge beurt er bij het einde van de maatschap? Zolang u tijdig de premies betaalt op uw polissen lijkt er mij weinig aanleiding om zich zorgen te maken. Niettemin is deze kwestie interessant genoeg om uit te zoeken. Ik zal u daar over nog nader berichten in een komende aflevering. Intussen kunt u ter voorlopige bespreking het onderwerp lid maatschappen van koöperaties agenderen voor de eerstvolgende vennotenvergadering van de maatschap. Mr. ir. J. Huisman De samenwerking tussen het Ameri kaanse maisbedrijf Pioneer Hi-Bred International Inc. in Des Moines, Iowa en Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. Van der Have B.V. in Kapelle wordt met ingang van 30 juni 1990 beëindigd. Dit hebben bei de bedrijven onlangs in onderling overleg en in goede harmonie beslo ten. De samenwerking dateert uit 1948. De belangrijkste reden voor het beëindigen van de samenwerking is dat beide ondernemingen tot de overtuiging zijn gekomen dat deze stap in beider belang is. Tevens schept deze beslissing de mogelijk heid om de produktie en de distribu tie van de eigen produkten zelf ter hand te nemén. In de huidige situatie worden de VanderHave maisrassen buiten de Benelux en Groot-Brittannië door Pioneer vertegenwoordigd, terwijl VanderHave in de Benelux en Groot-Brittannië optreedt als offi ciële vertegenwoordiger voor de Pio neer maisrassen en het kuiltoevoe- gingsmiddel 1177. De VanderHave maishybriden Sonia en Scana zullen ook na 1990 door VanderHave op de markt worden gebracht. Vanaf 30 juni 1990 zullen beide be drijven hun eigen produkten zelf verhandelen in de verschillende af zetgebieden. In de tussenliggende periode zullen de bestaande vertegenwoordigings-kontrakten worden gerespekteerd. Voor de vertegenwoordiging van een aantal VanderHave rassen buiten de Benelux en Groot-Brittannië is een overgangsregeling getroffen. T.S. Agro Holding B.V. en Cebeco- Handelsraad maken bekend dat Cebeco-Handelsraad een belang van 50% heeft verworven in de tuin- bouwzadenonderneming T.S. Agro Holding B.V. Dit bedrijf houdt zich via zijn belangrijkste dochteronder nemingen T.S. Seeds en T.S. Agrc Research and Development bezig met de veredeling, produktie en we reldwijde marketing van een breed pakket groente-, bloem- en krui denzaden. De samenwerking met Cebeco- Handelsraad is erop gericht de T.S. Agro-zaadveredelingsaktiviteiten in de huidige programma's sla, bloem kool, radijs, koolrabi, prei, andijvie en courgette te versterken en uit te breiden in de industriegewassen bo- nen, augurken en spinazie. Daar naast zal T.S. Agro Hodling zijn ak- tiviteiten op de gebieden van zowel de konventionele veredeling als de biotechnologie sterk uitbreiden. De samenwerking tussen T.S. Seeds en De Ruiter Seeds zal onverkort worden voortgezet. De dochter maatschappijen Agropa, Herbagro en T.S. Agro Im-/Eksport van T.S. Agro Holding zijn niet in de samen werking ondergebracht en worden zelfstandig voortgezet. Precies op nieuwjaarsdag 1 januari 1989 vierde de heer Jac. de Baar, do cent akkerbouw en vollegronds groenteteelt aan de R.M.A.S. te Goes, zijn 25-jarig dienstverband. De heer De Baar verzorgt als vakdo cent akkerbouw en vollegronds groenteteelt met nog drie kollega's het onderwijs in dit vakgebied voor de regio Zuid-West. Naast deze hoofdfunktie vervult hij vele neven- funkties. Reeds acht jaar levert hij als lid van een landelijke kommissie van het C.I.T.O. zijn bijdrage aan de C.I.T.O./toetsontwikkeling voor de akkerbouw en velen kennen hem ook als hoofddocent van de kursus spuiten in de landbouw. Ook is hij examinator voor de individuele trek- kerrijbewijsexamens'. Als belangrijke veranderingen in zijn onderwijsloopbaan noemt de heer De Baar de toenemende specia lisatie, vroeger zeven verschillende vakken en nu één hoofdvak, waarin vele vakken geïntegreerd aan de orde komen. Daarnaast zijn er veel ex- kursies geïntroduceerd om de leer lingen naast de theorie kennis te la ten nemen van de ondernemerskwa liteiten en praktijkervaringen in de landbouw, speciaal voor "nieuwe" gewassen. Ook de leerling vindt hij verandert, vroeger "kinderen" en J.A. de Baar nu te omschrijven als "jong volwas senen". Aanpassing van de docent aan de leerling anno 1988 is nood zaak om met jong volwassenen een goede werkhouding op te bouwen. In een personeelsbijeenkomst heeft de heer ir. H. Laros, direkteur van de R.M.A.S. - Goes, namens het personeelsteam de heer De Baar reeds gefeliciteerd met dit jubileum en de wens uitgesproken nog graag vele jaren van zijn inzet en kwalitei ten gebruik te mogen maken. De heffing van het Landbouwschap gaat in 1989 met 4 procent omhoog. Het bestuur heeft dit in zijn vergade ring van 4 januari besloten. Nage gaan wordt hoe het Landbouwschap ekonomischer kan werken. Ook wordt bekeken of de kommis sies en afdelingen met minder leden toekunnen. Volgens voorzitter Ge rard Doornbos is er sprake van een spanningsveld: aan de ene kant moet het Landbouwschap, net als de boe ren en tuinders, de tering naar de ne ring zetten. Aan de andere kant is er in deze tijd meer dan ooit behoefte aan een goede belangenbehartiging, die steeds meer deskundigheid vraagt. Voorzitter Varekamp van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwco- mité pleitte ervoor om de struktuur van de hele Nederlandse agrarische belangenbehartiging eens door te lichten. Het Landbouwschap en de produktschappen kosten 450 mil joen gulden per jaar. 'We moeten nagaan of we de belangen wel effi ciënt behartigen', zei Varekamp. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich in haar vergadering van 4 janu ari jl. (zie blz. 10 Land en Tuin bouwblad vorige week) overigens uitgesproken tegen deze heffingsver hoging. Daarenboven vindt de ZLM een heffingsaanpassing tengevolge van een verhoging van de presentie gelden en kostenvergoeding voor bestuurs- en commissieleden volle dig onacceptabel. De Landbouw schapsvakantiegelden dienen niet boven de kosten voor een bedrijfs- verzorger uit te stijgen, en er dient niet meer dan de werkelijk gemaakte onkosten vergoed te worden. Tegen voornemens om in de toekomst in dat verband nog verdere heffings verzwaringen toe te passen zal de ZLM zich dan ook uitdrukkelijk verzetten! GS stemt in met aanwijzing Oosterschelde als natuurmonument Gedeputeerde Staten van Zeeland stemmen in beginsel in met de aan wijzing van delen van de Ooster schelde als beschermd natuurmonu ment en staatsnatuurmonument. Wel dienen de rechtsgevolgen van de aanwijzing pas in te gaan als van rijkswege voldoende voorlichting over de te treffen maatregelen is ge geven en er zekerheid is over een goede handhaving. PHLO-kursus 'Biotechnologie en veehouderij' In de periode van mei tot december 1989 wordt in de gebouwen van de Chr. Agrarische Hogeschool Dron- ten de kursus 'biotechnologie en vee houderij' gegeven. Deze kursus (kosten 3.000,— p.p.) is bedoeld voor afgestudeerden van het HAO/HLS (of een gelijkwaardige opleiding) en voor het 'middenka der', werkzaam in het bedrijfsleven en aanverwante sektoren. Voor meer inlichtingen tel. 03210-12824. 'Honden aan de lijn! Voorkom dode lammeren'. Het bord staat er, maar weinig hondenbezitters houden zich eraan. Voorlopig heeft schapenhouder M. Kloet uit Zierikzee al enige duizenden guldens schade. Het bedrijf van Kloet ligt buiten de bebouwde kom, er is dus geen aanlijnplicht volgens de wet. Schapen die drachtig zijn en op gejaagd worden, bijvoorbeeld door honden, kunnen spontaan een abortus krijgen. Van de ver zekering krijgt de schapenhouder geen uitkering omdat er uiterlijk geen verwondingen te zien zijn. Na al enkele embryo's in de wei gevonden te hebben, heeft Kloet nu dus borden geplaatst. Ondertussen kijken B. en W. van Zierikzee of ze in het gebied rond de weilanden van schapenhou ders in de drachtperiode de hon deneigenaren niet kunnen ver plichten de dieren aan te lijnen. Dit bord spreekt voor zich Schering AAgrunol B.V. heeft Delf zijl gekozen als plaats voor een aan zienlijke uitbreiding van haar labo ratoriumfaciliteiten. De totale kosten van het projekt zullen onge veer twee en een half miljoen gulden bedragen. Internationaal gezien is de ontwik keling van middelen voor de voor Nederland belangrijke eksportteel- ten als pootaardappelen, uien, groenten en sierteeltgewassen van wege de hoge researchkosten meestal minder interessant. Schering AA grunol wil echter ook vooral dit deel van de Nederlandse markt blijven voorzien van de nodige middelen. Het nieuwe laboratorium moet daar een belangrijke rol in spelen. De kwaliteitskontrole van eindproduk- ten zal eveneens vanuit dit laborato rium geschieden. De onderzoeksaktiviteiten die nu nog in het laboratorium van Sche ring AAgrunol in Haren plaatsvin den zullen naar Delfzijl worden ver plaatst zodra het nieuwe grotere la boratorium daar gereed is. Vrijdag 13 januari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4