Bekendmaking voorontwerp- landinrichtingsplan ruilverkaveling Breskens-Zuidzande Kursus: geen opvolger, wat dan? op Schouwen Duiveland over geld en goed Landbouw en BTW Opschuiving bedrijven in Ruilverkaveling Axelse Sassing Attentie voor boerinnen en tuindersvrouwen in West-Brabant Men vraagt ons vaak 'Geven wij nu meer uit dan een ander?' We moeten dan wel eens zeggen: 'In ieder geval heb je de laatste jaren meer uitgege ven dan je verdiende'. Daar zijn twee oplossingen voor: of je gaat proberen meer te verdienen, of je gaat proberen minder uit te geven voor je gezinsbestedingen. Maar je doet er slim aan niet op de manier waarop je nu bezig bent door te gaan. De praktijk is dat men niet graag op dit onderdeel wordt gewezen, al thans niet op korte termijn. Later wel. Ik heb wel eens reakties gehad zoals: 'Waar bemoei je je mee?' En enige jaren later: 'Bedankt dat je er ons op hebt gewezen. We hadden het absoluut niet in de gaten'. Elk gezin is verschillend! Ieder gezin heeft zijn eigen leefpa troon, zijn eigen behoeften en zal het geld anders besteden. Vergelij king tussen de gezinnen is dan ook vrijwel onmogelijk of in ieder geval zeer moeilijk. Er met elkaar over praten in het ge zin is noodzakelijk, open en eerlijk. Hierbij moet men zich realiseren dat de vrouw bij de besteding van het huishoudgeld, het besteedbaar inko men, een zeer belangrijke rol speelt. Wat is eigenlijk de funktie van het geld? Geld is een middel om te voorzien in de stoffelijke behoeften aan goede ren en diensten ten behoeve van het gezin, staat in een leerboek dat wij moeten bestuderen. Waarvan is de besteding van het ge zinsinkomen afhankelijk? De gezondheid van de gezinsleden; gezinssamenstelling; leeftijd ge zinsleden; gewoonte en traditie; werk en leefmilieu; vrijetijdsbeste ding; omgaan met geld; mate van zelfvoorziening; manier van inkopen. Doe het weloverwogen! Er zijn vrouwen die een kasboek bij houden. Er zijn vrouwen die huishoudgeld krijgen. Er zijn vrouwen die pakken wanneer ze het nodig hebben. Er zijn mensen die precies weten hoeveel ze uitgeven. Er zijn mensen die niet weten hoe- vc-e! ze uitgeven. Er zijn mensen die Is het belangrijk hoe men zijn geld besteed? Ja, de meest doeltreffende methode is om gewoon gedurende 1 jaar alle uitgaven eens bij te houden. Je krijgt dan een goed inzicht. Ja, niet alleen sommige vrouwen, maar er zijn mij ook mannen bekend die machtig zijn geschrokken in positieve en negatie ve zin. Welk bedrag is reëel per week of per maand? Probeer daar inzicht in te krijgen. U kunt indien u dat weet, een even wichtig uitgavenpatroon opbouwen, ook bij een wisselend inkomen. Een kasboek kan u als hulpmiddel die nen. De SEV kan u voorlichting ge ven over de kostenposten. Er rekening mee houden dat niet ie der inkomen toereikend is om alles te verwezenlijken wat men graag zou willen. Doelgericht keuzes maken is nodig voor een verantwoorde beste ding en goed beheer van het geld voor gezin en bedrijf. Waaraan denken bij het besteedbaar inkomen van de zelfstandige? - het inkomen is voor bedrijf en gezin - alleen wanneer men vooraf jaar lijks een bedrag vaststelt weet men wat men kan besteden voor het gezin - premie volksverzekering en verze keringspremie zijn geheel voor reke ning van de zelfstandige - belastingen worden achteraf over het inkomen geheven, behoudens de voorlopige aanslag - in jaren met goede resultaten moet men reserveren voor jaren met slech te financiële resultaten - oppassen dat men in jaren met goe de inkomens niet overbesteedt - gevaar dat men bij lage inkomens overgaat tot onderbesteding. Mocht u voorlichting wensen over Gezin, Inkomen en Bestedingen, de S.E.V. van de ZLM kan u helpen. Maak er gebruik van. Besluit Een ieder is verplicht in ieder geval het bedrijfsinkomen, dat in de agra rische sektor wisselend is, in relatie te brengen met zijn of haar privé- bestedingen. Meer uitgeven dan men verdient kan doodgewoon niet. Dan komt het bedrijf, maar ook het gezin in moeilijkheden. U wist dit al lang? Gelukkig! J. Markusse De Landinrichtingskommissie voor de ruilverkaveling "Breskens- Zuidzande" deelt u mede, dat voor voornoemde ruilverkaveling het voorontwerp-landinrichtingsplan met ingang van 27 januari 1989 voor een ieder kosteloos verkrijgbaar is bij het sekretariaat van de Landin richtingskommissie adres: Westsin gel 58, 4461 DM Goes, telefoon: 01100-37911. Inlichtingen over het voorontwerp- landinrichtingsplan kunnen worden verkregen op bovengenoemd adres. Het voorontwerp-plan is tevens gra tis te verkrijgen op het gemeentehuis van Oostburg en bij het Waterschap "Het Vrije van Sluis" te Oostburg. In het ruilverkavelingsgebied wordt binnenkort een aantal openbare voorlichtings- en inspraakbijeen komsten gehouden, waar het voor ontwerpplan nader zal worden toe gelicht en waar gelegenheid bestaat om met vertegenwoordigers van de Landinrichtingskommissie van ge dachten te wisselen. Het betreft de volgende bijeenkomsten: Openbare inspraakbijeenkomsten voor alle belanghebbenden en be langstellenden: dinsdag 31 januari 1989 in hotel "De Eenhoorn", Markt 1 te Oostburg, aanvang: 19.30 uur. donderdag 2 februari 1989 in hotel '"t Wapen van Breskens", Grote Kade 33 te Breskens, aanvang: 19.30 uur. Voorlichtingsbijeenkomsten voor met name de belanghebben den/grondgebruikers in kleinere kring: dinsdag 7 februari 1989 in hotel "De Zwaan", Dorpsplein 10 te Zuidzan- de, aanvang: 14.00 uur. donderdag 9 februari 1989 in hotel "De Zwaan", Dorpsplein 10 te Zuidzande, aanvang: 14.00 uur. Inspraakbijeenkomst voor Agrari- Vrijdag 13 januari 1989 sche Vrouwenorganisaties: donderdag 16 februari 1989 in hotel "De Zwaan", Dorpsplein 10 te Zuidzande, aanvang: 9.30 uur. Inspraakbijeenkomst voor Milieu organisaties: dinsdag 14 maart 1989 in hotel "De Zwaan", Dorpsplein 10 te Zuidzan de, aanvang: 19.30 uur. Vertegenwoordigers van de Landin richtingskommissie zijn aanwezig voor een eventueel individueel ge sprek op: woensdag 15 februari 1989 in hotel "De Zwaan", Dorpsplein 10 te Zuidzande, 09.00-16.00 uur. maandag 20 februari 1989 in hotel "De Zwaan", Dorpsplein 10 te Zuidzande, 09.00-16.00 uur. Schriftelijke reakties in het kader van de inspraak kunnen tot 28 april 1989 worden ingediend bij het sekre tariaat van de Landinrichtingskom missie. De kring Schouwen en Duiveland van de ZLM organiseert in samen werking met de Sociaal Ekonomi- sche Voorlichtingsdienst de kursus "Geen opvolger, wat dan?" In de meeste gevallen is de voorlichting ge richt op ondernemers met een be- drijfsopvolger. Gezinnen die ver moedelijk geen opvolger hebben, hebben andere vragen. De SEV wil deze gezinnen dan ook gerichte voorlichting bieden met deze kursus. In vier avonden staan de volgende onderwerpen centraal: vermogens boekhouding, bedrijfsboekhouding, pacht, verhuur, beëindiging, schen kingen, woning op naam van de kin deren, WIR terugbetaling, stakings winsten, Wet op de bejaardenoor den en huursubsidies enz. Zo mogelijk zal ook een gastdocent (notaris) worden benaderd aan deze kursus medewerking te verlenen. De eerste kursusdatum is gepland op 1 februari in het "huis van Nassau" te Zierikzee om 19.30 uur. De andere drie avonden zullen in overleg met Onlangs heeft het B.B.L. de be schikking gekregen over een akker bouwbedrijf aan de Smidsschorre- weg 2 te Sas van Gent groot 24 ha gelegen in 2 - aaneengesloten - kavels met goed onderhouden gebouwen, pit bedrijf wordt beschikbaar gesteld voor bedrijfsopschuiving. De kandidaat die voor opschuiving in aanmerking komt dient daarbij een overeenkomstige oppervlakte van zijn huidig bedrijf aan het B.B.L. over te dragen. De gebouwen hoeven door de kandidaat niet inge leverd te worden, maar moeten ont trokken worden aan het agrarisch gebruik. De eigendommen zullen op basis van taxatie worden geruild. Bij de opschuiving is enige bedrijfs- vergroting in principe niet uitgeslo ten. Het landinrichtingsbelang zal gediend moeten zijn bij een opschui ving. De keuze van de kandidaten vindt plaats in overleg met de land inrichtingskommissie. Gegadigden voor het aangeboden bedrijf dienen zich schriftelijk aan te melden bij het Hoofd Beheer Landbouwgronden in de Provincie Zeeland. Bij de aanmelding moeten de vol gende gegevens verstrekt worden: Naam en voornamen; Adres, post code, woonplaats en telefoonnum mer; Leeftijd en opvolgingssituatie; Oppervlakte van het huidige bedrijf met vermelding van de oppervlakte eigendom en/of langdurige pacht. Uw aanmeldingen dienen binnen 14 dagen na het verschijnen in dit blad te zijn ontvangen door het Hoofd Beheer Landbouwgronden, ir. W.W. van Zandbrink, Westsingel 58, 4461 DM Goes. De Agrarische Kommissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Noord-Brabant organiseert samen met de SEV van de ZLM het projekt 'U staat er wel achter, maar hoe staat u er voor?'. De Agrarische Kommissie vraagt van de boerinnen en tuindersvrouwen in West- Brabant hiervoor speciale aandacht. In het bijzonder zijn de jonge agrari sche vrouwen van harte welkom. Op interessante wijze zullen vele fa cetten die binnen een landbouwbe drijf van belang zijn worden behan deld, zoals maatschap vader-zoon, maatschap man-vrouw, fiskale rege lingen, huwelijksgoederenrecht, hoe overnemen en wat kun je vooraf re gelen, gelijke beloning, mogelijkhe den, enz. enz. Deze bijeenkomsten zijn in twee avonden verdeeld op de maandagen 16 en 23 januari a.s. van 19.45 tot 22.00 uur in de Rabobank Noord westhoek te Fijnaart, Voorstraat 17/19. Kosten ƒ5,p.p. De Agrarische Kommissie verwacht voor deze aktiviteit veel belangstel ling en hoopt op uw opgave. Dit kan bij N. Noteboom (01682-2414), R. Crezee (01684-2623), C. Knook (01687-2660) of bij de ZLM Zeven bergen (01680-27921). de deelnemers worden vastgesteld. De kosten worden zo laag mogelijk gehouden. Belangstellenden (man nen en vrouwen) kunnen zich tot ui terlijk 27 januari opgeven bij het kur- suscomité Schouwen Duiveland: Mevr. S. Hanse 01119-1265; Dhr. J. Gaanderse 01117-1394; Dhr. P.J. Hanse 01119-1265; Dhr. G.E. Stap 01117-1782. Eksakte grenzen GLE Zak van Zuid-Beveland Er is thans een uitwerking van het streekplan Zeeland in voorbereiding waarin de eksakte omgrenzing zal worden aangeduid van de Grote Landschappelijke Eenheid Zak van Zuid-Beveland. GS hebben de kom missie Ruimtelijke Ordening een schema voor de te volgen procedure aangeboden, die in de kommissie vergadering van 13 januari aan de orde komt. Een landbouwer is ondernemer in de zin van de Wet op de omzetbe lasting, maar wordt voor z'n speci fieke landbouwprestaties buiten de heffing van de omzetbelasting ge houden. Deze bijzonder regeling voor de landbouw wordt de "land- bouwregeling" genoemd. Dit houdt in dat geen omzetbelasting moet worden afgedragen over: a. levering van landbouwprodukten zoals granen, groenten, fruit, enz., die de landbouwer zelf heeft geteeld; b. diensten zoals ploegen, zaaien, maaien, enz.; c. levering van gebruikte be drijfsmiddelen, bijv. een gebruikte traktor. De diensten onder b vallen alleen on der deze regeling indien deze worden verricht met gebruikmaking vaji de normale bedrijfsuitrusting en perso neelsbezetting. De omzetbelasting begrepen in de uitgaven wordt door de landbouwer die onder deze rege ling valt niet terugontvangen. De Wet op de omzetbelasting kent overigens wel het zogenaamde keu- zerecht: de landbouwer doet niet mee met de omzetbelasting tenzij hij verzoekt wel mee te mogen doen aan de gewone ondernemersregeling met afdracht van ontvangen omzetbe lasting en terugontvangen van be taalde omzetbelasting-op aankopen. Landbouwforfait In het kader van dit artikel lijkt het goed om in het kort te wijzen op een tweetal zaken. De afnemer van de landbouwer mag op grond van een wettelijke bepaling een bepaald per centage voorbelasting op van de landbouwer gekochte produkten verrekenen. Dit percentage wordt aangeduid met "landbouwforfait" en bedraagt vanaf 1 januari jl. 4,9%. Daarvoor was dat 5,4%. Vanaf 1 januari leidt dat bij de land bouwer tot een lagere ontvangst voor de geleverde produkten. De vraag rijst of dat nu tot gevolg heeft dat de landbouwer op grond van z'n keuzerecht uit financiële overwegingen mee zal moeten gaan doen aan de gewone ondernemersre geling. In het algemeen lijkt dat ze ker niet het geval. Hierbij moet ook rekening worden gehouden met het feit dat de voorbelasting van 20% op sommige bedrijfsuitgaven vanaf 1 januari jl. is verlaagd tot 18'/2%. Een berekening voor elk individueel bedrijf kan op de vraag hoe te han delen het meest nauwkeurige ant woord geven. Het gaat hier overi gens om een aangelegenheid met vele aspekten, die een uitgebreider be handeling vergt dan in dit artikel mogelijk is. Andere aktiviteiten Een tweede punt dat aandacht ver dient is het volgende. Als gevolg van de gang van zaken in ekonomisch opzicht in het akkerbouwbedrijf worden in een aantal gevallen andere aktiviteiten ontplooid dan voorheen. Gaat men over tot levering van an dere prestaties dan hiervoor onder a, b en c genoemd, dan is voor die prestaties de landbouwregeling niet van toepassing, maar geldt de nor male ondernemersregeling. Als voorbeelden kunnen worden ge noemd een loonbedrijf waarvan niet kan worden gezegd dat het gebeurt met gebruikmaking van de normale bedrijfsuitrusting en personeelsbe zetting van het akkerbouwbedrijf en een kampeerbedrijf. Het wil niet zeggen dat daardoor een nadeel hoeft te ontstaan, maar om dat te voorkomen is tijdig overleg met uw accountantskantoor wel nodig! J. Spijk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3