mm mm w Korrelmais en Corn Cob Mix(CCM) bieden grote perspektieven voor bouwplanverruiming in de akkerbouw life Spi* i c i'ni Goede mogelijkheden voor IMIRS bij gewasbemonstering Vijfde druk 'Benamingen Land-, Tuin- en Bosbouwtechniek' Snijmais is het grootste akkerbouwgewas in de Nederlandse veehou- derijgebieden. Sedert de introduktie van het gewas mais in de eind zestiger, begin zeventigerjaren, is het areaal in Nederland tot en met het jaar 1987 (197.500 ha) onafgebroken gegroeid. In 1988 is het snij- maisareaal voor het eerst niet gestegen, maar licht gedaald tot een kleine 195.000 ha. Daarmee lijken eerdere voorspellingen dat het snijmaisareaal zijn plafond bereikt heeft, bewaarheid te woelen. Maar inmiddels zijn nieuwe ontwikkelingen in de maisteelt op gang gekomen, waarbij de teelt van korrelmais en Corn Cob Mix (CCM) de belangrijkste zijn. Corn Cob Mix. Het gedorste produkt - korrel plus deel van de spil - wordt met een hamermolen gemalen en in een rijkuil of silo opgeslagen. In 1988 is in Nederland ongeveer 5000 ha mais als korrelmais of CCM geoogst. Naar verwachting zal het areaal in 1989 aanzienlijk toenemen. De teelt van korrelmais is een inte ressant alternatief voor maistelers - meestal akkerbouwers - die hun pro dukt moeten verkopen. Veel var kenshouders, die eveneens snijmais teelden voor de verkoop, gaan over op de teelt van CCM ten behoeve van de krachtvoervoorziening op hun eigen bedrijf. De opbrengst van 8.000 kg droge korrelmais komt overeen met 12 tot 14 ton CCM, af hankelijk van vocht- en spilgehalte. CCM wordt verkregen door de mais- korrels samen met het meegeoogste spildeel met een hamermolen te ver malen. Op praktijkschaal worden proeven uitgevoerd om het effekt van vervanging van krachtvoer door CCM bij melkvee aan te tonen. De teelt De teelt van korrelmais en CCM wijkt nauwelijks af van die van snij mais. Bij een gerichte keuze van het maisras is er zelfs de mogelijkheid om de beslissing over de bestemming van de teelt - snijmais, korrelmais of CCM - tot kort voor de oogst uit te stellen. Korrelmais en CCM vragen echter een langer groeiseizoen dan snijmais. Het zaaien dient zo moge lijk vóór 1 mei te gebeuren. Vroeg gezaaide mais rijpt eerder af, is ste viger en heeft een hoger kolfaandeel dan laat gezaaide mais. Men moet niet te dicht zaaien. Indien bij de in zaai reeds vaststaat dat het gewas als korrelmais of CCM geoogst zal wor den, dan is een plantgetal van onge veer 80.000 per hektare voldoende. Als bij het zaaien nog niet bekend is of er als snijmais dan wel als korrel mais of CCM geoogst zal worden, dan is een plantgetal van 85.000 ton per hektare een goed uitgangs punt. Dat is nog voldoende voor snijmais en niet te veel voor korrel mais en CCM. Bij een hoger plant getal zal de korrel later afrijpen en het kolfaandeel dalen. Verbetering bodemvruchtbaarheid In tegenstelling tot de teelt van snij mais, waarbij de gehele plant wordt gehakseld, wordt bij de korrelmais- en CCM-teelt alleen de kolf geoogst. De stengel en het blad blijven achter op het veld, wat een positieve in vloed heeft op de struktuur van de grond. Er blijft in de vorm van blad en stengel 6.000 a 7.000 kg drogestof per hektare achter in de bouwvoor. Ter vergelijking: een goed geslaagde groenbemester in de vorm van Itali- rassenbijlage 1989 aans raaigras levert 4.500 kg dro gestof per hektare op. Telers van CCM, die al verschillende jaren CCM op hetzelfde perceel verbou wen, konstateren dat de bodem vruchtbaarheid en dus ook de op brengsten toenemen. Bijkomende voordelen zijn nog: betere benutting van voedingsmineralen, beter vocht- vasthoudend vermogen - vooral op lichtere gronden -, minder uitspoe ling van stikstof en gunstiger mine- ralenbalans op de bedrijven door besparing op kunstmest. Rassenkeuze Voor elke teelt is het kiezen van het juiste ras belangrijk; dat geldt oók voor mais. Bij korrelmais en CCM is het belangrijk dat men kiest voor een oogstzeker ras met een hoge kor relopbrengst. Raseigenschappen die belangrijk zijn voor de teelt van kor relmais en CCM zijn: vroegrijpheid van de kolf resistentie tegen stengelrot (Fu- sarium) vroegheid van bloei; vroegbloeiende rassen rijpen ook onder minder gun stige omstandigheden in het najaar meestal tijdig af en hebben door gaans een hoger kolfaandeel lengte; kortere rassen zijn bij storm in het najaar minder gevoelig voor het afbreken van de stengel. Het maisras SCANA, dat als snij- maisras op de Nederlandse rassen- lijst is opgenomen, heeft zich inmid dels ook bewezen als korrelmaisras. Het ras heeft op de RIVRO- proefvelden de afgelopen twee jaar 5 tot 8% meer opbrengst gegeven dan de bestaande korrelmaisrassen. Dat de kwaliteit van dit ras ook door de praktijk wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het feit dat vorig jaar 80% van het korrelmais - c.q. CCM- areaal in Nederland door SCANA werd ingenomen. Oogst korrelmais Voor het oogsten van korrelmais is een combine nodig, waarop een kol- venplukker is gemonteerd. Er zijn kolvenplukkers die ook voorzien zijn van een hakselaar die het maisstro tegelijkertijd hakselt en verspreidt over het land. Bij goed weer en een staand gewas is het aan te bevelen de oogst zo lang mogelijk uit te stellen. Dan kan men een zo laag mogelijk vochtgehafte bereiken en korrelbreuk en oogstverliezen voorkomen. Oogst en bewaring CCM De verzorging - zoals bemesting en onkruidbestrijding - van het maisge- was bestemd voor CCM wijkt niet af van die bij smijmais. Hoewel zich per teeltgebied zeer uiteenlopende si tuaties kunnen voordoen - toepas sing van drijfmest, voorschriften voor onkruidbestrijding e.d. - is een goede verzorging nodig en deze kan leiden tot een vroeger en produktie- ver gewas. Het oogsten van de mais voor CCM valt ongeveer twee weken na de snijmaisoogst en moet gebeu ren bij een drogestofgehalte van de mm De teelt van korrelmais is een interessant alternatief voor akkerbouwers. korrel van 55-60%. Naast de korrel wordt ook een gedeelte van de spil meegeoogst; dit heeft een gunstige invloed op de vertering. Het ge dorste produkt wordt met een ha mermolen gemalen, waarbij de grofste bestanddelen niet groter mo gen zijn dan 5 mm. De gemalen mais wordt tenslotte in een rijkuil of silo opgeslagen. Goed aanrijden en snel luchtdicht afsluiten van de rijkuil is evenals bij snijmais zeer belangrijk. In de praktijk worden bij CCM op brengsten behaald van 12 tot 14 ton vers produkt per ha. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn dat men met mais verschillende kan ten op kan. Er zijn meer mogelijkhe den dan alleen de snijmaisteelt. Mais is een eenvoudig te telen en oogstze ker gewas. De kostprijs per hectare is relatief laag t.o.v. andere gewas sen. Aan de teelt van korrelmais zijn weinig risico's verbonden. Boven dien is het een gewas dat een belang rijke rol in de vruchtwisseling kan spelen en het is tenslotte 'graan te len'. Een belangrijke voorwaarde blijft overeind: een juiste ras senkeuze. Dankzij de inspanningen van de maiskweker zijn en worden rassen ontwikkeld, geschikt voor alterna tieve doeleinden. Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. VAN DER HAVE B.V. Kapelle Samas kuilvoeruithalers met doseerinrichting De serie Samas kuilvoeruithalers geïntroduceerd door Louis Nagel B.V. onderscheidt zich met het type Desigrif van de meeste andere op de markt zijnde apparatuur voor 3-punts bevestiging door een kantel bare bak. Dit kantelen kan naar be lieven hydraulisch door de trekker bestuurder gebeuren. Het effekt van deze mogelijkheid is, dat de bak be ter kan worden gevuld (ca. 20-25% meer), waardoor het aantal keren heen en weer rijden van de kuil naar de stal wordt beperkt. De Samas type Desigrif is bovendien standaard uitgevoerd met een meta len uitloopklep, die met een bow- denkabel door de trekkerbestuurder volledig kan worden opgeklapt om de uitloopopening af te sluiten, ter voorkoming van verlies van vooral kort materiaal. Toepassing van Nabij-infrarood- reflektie spectroscopie als techniek biedt waardevolle aanvullende infor matie voor waardering van ge wasmonsters uit de praktijk. Nabij- infrarood-reflektie spectroscopie (NÏRS) wordt - hoewel het als tech niek al tientallen jaren bekend is - pas sinds kort voor voerevaluatie ingezet. De gegevens tot dusver maken slechts voorzichtige konklusies mo gelijk. De bruikbaarheid van de techniek voor voorspelling van che mische karakteristieken lijkt afhan kelijk van het doel waarvoor die kennis nodig is. Voor voorspelling van verteerbaarheid/verteerbare bestanddelen lijkt de NIRS-techniek in vergelijking tot alternatieven goe de mogelijkheden te hebben, c.a. een techniek te zijn die waardevolle aanvullende informatie kan geven. Op grond van de beschikbare gege vens streven de bedrijfslaboratoria in Nederland naar een spoedige toe passing van NIRS voor waardering van gewasmonsters uit de praktijk. Bij dit alles moet men zich realise ren, dat voorspelling van verteer baarheid of verteerbare bestandde len geen doel op zich is, maar dat be oogd wordt een zo goed mogelijke voorspelling te geven van de bijdra ge, die een gegeven voer voor een specifieke dierlijke produktie kan leveren. Voor uitvoerige informatie kunt U deze Mededelingen IVVO bestellen door overmaking van T,50 op postgiro 668470 t.n.v. van IVVO, Postbus 160, 8200 AD Lelystad on der vermelding van "zend mij MED 12". Kramp en Fella gaan samenwerken op het gebied van onderdelen Per 1 oktober jl. is Fella, fabrikant van ruwvoederwinningsmachines, zelfstandig op de Nederlandse markt aanwezig. Middels zgn. Fella-area- dealers wordt het assortiment in Ne derland op de markt gebracht. Aan gezien voor de gebruikers de be schikbaarheid en snelle levering van essentieel belang is, is Fella een sa menwerking met Kramp aangegaan. Naast de Fella-area-dealers, kan ook Kramp Varsseveld en in de drie Noordelijke provincies Perdok Tol- bert de Fella onderdelen leveren. In de nu verschenen 5e druk van 'Be namingen Land-, Tuin- en Bos- bouwtechniek' zijn zowel de goede als de afgekeurde benamingen van de werktuigen alfabetisch vermeld, terwijl van de 1030 goedgekeurde benamingen bovendien een definitie is gegeven; dit aantal is ongeveer 140 hoger dan in de 4e druk. De publikatie is verkrijgbaar bij het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen te Wageningen tegen de prijs van ƒ9,per stuk, inklusief de portokosten. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 39