Werken aan een vezelrijke toekomst met vlas en hennep Op de Stichting Voor Plantenveredeling (S.V.P.) vindt veredelingson- derzoek plaats aan twee vezelgewassen, namelijk vlas en hennep. Door verbetering van de vezelkwaliteit van vlas kan de concurrentie positie van de Europese vlasteelt versterkt worden. Daarnaast kunnen door verbetering van de kwaliteit de toepassings- en afzetmogelijkhe den vergroot worden. Als alternatief voor selectie op de tot nu toe ge hanteerde omslachtige en kostbare bepalingen van kwaliteitskenmerken, wordt nagegaan of ook selectie op eenvoudige waar te nemen plantkenmerken mogelijk is. Door verhoging van de droge-stof opbrengst en verbetering van de vezelkwaliteit van hennep wordt dit gewas aangepast aan de wensen van de Nederlandse papier industrie. Deze verbeteringen van kwaliteit en opbrengst moeten op termijn grootschalige teelt van hennep op de Nederlandse akker- bouwbedrijven dichterbij brengen. Vlas en hennep. Vlas en hennep behoren tot 's we relds oudste cultuurgewassen. Teelt van beide gewassen is verspreid over een groot deel van het aardopper vlak. Vlas, Linum usitatissimum L., doet haar latijnse naam eer aan: vrij wel de gehele bovengrondse plant wordt op de een of andere manier ge bruikt. De stengelbast levert vezels voor textiel of papier, het houtige deel van de stengel levert een grondstof voor hoogwaardige vezel plaat. Het zaad levert naast lijnolie, een grondstof voor o.a. verf en lino leum, een perskoek met een hoog percentage goed verteerbaar eiwit. Het bolkaf is eveneens geschikt voor veevoer. De teelt en oogst van vlas is in de laatste jaren sterk gemechaniseerd. Het gewas laat door een hoge plant- dichtheid en diepe doorworteling een goede bodemstructuur na. Het are aal bedroeg dit jaar 4800 hectare, voor de produktie van (lange) vezel en zaaizaad. (Tabel 1). Bij de Nederlandse opiumwet is de teelt en het vervoer van hennep, Can nabis sativa L., en hennepprodukten verboden, anders dan teelt voor ve- zelproduktie, zaaizaadwinning of windkering. Dit laatste vindt in Ne derland plaats op veredelingsbedrij- ven en op de SVP, bij het in het veld ruimtelijk isoleren van kruisbestui- vende families. Het areaal voor dit doel geteelde hennep bedraagt jaar lijks enkele tientallen hectaren. Vlas is een éénjarig, zelfbevruchtend gewas met bloemen met zowel vrou welijke als mannelijke bloemdelen. Het is te verdelen in drie cultuurty pen, te weten vezelvlas, olievlas en de overgangsvorm, het zogenaamde 'olievezelvlas'. Hennep is een kruisbestuivend gewas met vrouwelijke, mannelijke en tweeslachtige planten. Het wordt verdeeld in vezelhennep, bijvoor beeld geteeld in Frankrijk, en has- jisch hennep, bijvoorbeeld geteeld in India en Bolivia. Het gehalte THC (tetrahydrocannabinol) de meest be langrijke werkzame stof in hasj en marihuana kan sterk uiteenlopen tussen verschillende rassen. Ook teelt omstandigheden kunnen het gehalte THC sterk beïnvloeden. Ook het geslacht van de plant is van belang. Vrouwelijke planten bevatten hogere concentraties THC dan mannelijke planten. De in Europa geteelde vezel typen bevatten in het algemeen lage gehalten THC in vergelijking met de hasjisch typen. Vlas en hennepvezel in ons dagelijks leven Vlas levert een hoogwaardige textiel- vezel. Het na spinnen en weven ver kregen linnen wordt gewaardeerd vanwege de grote treksterkte, slijt vastheid, verfeigenschappen, vocht- opnemend* vermogen en, specifiek voor kleding, het hoge draagcom- fort. Een nadeel voor kleding is het lage kreukherstellende vermogen. Onderzoek op het Lambeg Industri al Research Institute (LIRA) in Noord-Ierland heeft geresulteerd in spin- en weefmengsels die het toe passingsgebied voor vlasvezel in de textielindustrie kunnen verruimen. Voorbeelden van nieuwe mengsels zijn: - linnen/wol: warmer dan 100% lin nen, minder kreuk. Er is een scala van nieuwe kleurcombinaties moge lijk uitgaande van één weefsel door specifieke verfbaden voor linnen 8 (vnl. cellulose) en wol (vnl. eiwitach tige stoffen) - linnen/nylon: sterk toegenomen slijtvastheid. Met name interessant voor bekleding van bijvoorbeeld au tostoelen. - linnen/polyester: zeer sterk verbe terd kreukherstellend vermogen. Met name interessant voor toepassing in kleding. De toepassing van linnen buiten de kledingindustrie is bekend. Meu belstof, wandbekleding, technisch doek zoals schilder- en borduurdoek wordt wereldwijd afgezet. een gecompliceerde zaak. Afhanke lijk van de toepassing kunnen sterk verschillende kwaliteitsaspecten van belang zijn. Is bijvoorbeeld voor een linnen herenkostuum een fijn garen, en dus een fijne vezel nodig, voor linnen meubelstof is vooral een ster ke vezel en een slijtvast weefsel van belang. Voor papierpulp is met name de lengte van de individuele vezelcel len van belang. De veredeling van vlas Het accent in het veredelingspro- gramma van vlas op de SVP ligt op de synchronisatie van de afrijping van de stengel (voor de vezel) en het zaad (voor zaaizaad). Bij de huidige rassen is de vezel eerder 'rijp' dan het zaad. Dat betekent dat wanneer het gewas geplukt wordt op het moment waarop de vezel voldoende ontwik keld is, het zaad nog onvoldoende afgerijpt is, wat de oogstzekerheid en kwaliteit van het te oogsten zaaizaad nadelig beïnvloedt. Plukt men echter op het moment waarop het zaad vol doende afgerijpt is, dan wordt de ve zelkwaliteit door houtafzetting op de vezel, en de oogstzekerheid van het stro in de dauwroot nadelig beïn vloed. Het verschil tussen deze twee Vlas doet haar Latijnse naam eer aan (Linum Usitatissimum). Vrijwel de ge hele bovengrondse plant wordt op de een of andere manier tot een nuttig pro- dukt verwerkt. Toepassing buiten de textielindustrie, als zogenaamd 'non-woven' vindt ook plaats, o.a. als versteviging van kunststoffen en in de papierin dustrie. Zo zijn dollarbiljetten uit de noordelijke van de Verenigde Staten verstevigd met vlasvezel. Dit in te genstelling tot dollarbiljetten uit de zuidelijke staten, die verstevigd zijn met katoenvezel. Papierfabricage vindt ook plaats met hennepvezels. Het duurdere Franse sigarettenpapier is een voorbeeld van papier vervaardigd uit 100% hennep vezel. Daarnaast wordt hennep ge bruikt voor de fabricage van grof touw e.d. Kwaliteit van plantaardige vezels Kwaliteit van plantaardige vezels is J.H. Lubberts Ir. P. Keijzer Tabel 1. Areaal en hennep. Nederland (ha) Wereld totaal (1000 ha) Frankrijk (ha) 1955 1988 1955 1985 1988 Vezelvlas 32200 4800 1987 1342 55375 Olievlas 0 0 5650 5033 4500 Totaal vlas 32200 4800 7637 6375 59875 Hennep - 939 390 390 afnemend vochtgehalte 'Belinka vochtgehalte 90 80 70 60 50 40 - 30 - 20 - 10 - t i n it 1 KJ 0 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 aantal dagen na 29-06-88 optimale oogstdata voor een aantal commerciële rassen in 1988 op ons eigen proefveld varieerde van 2 tot 4 weken. Het onderzoek richt zich op de ont wikkeling van objectieve bepa lingsmethoden voor de vaststelling van de beide afrijpingsdata. Door het veld lopen en op het zicht of het gevoel cijfers uitdelen blijkt niet goed te werken. Voor de beoordeling van de ontwik keling van de vezel wordt gebruik ge maakt van lignine (hout) kleuring van dwarsdoorsnedes door de sten gel. Voor de zaadafrijping wordt op basis van periodiek bepaalde vocht gehalten van de zaadbollen, via een wiskundig model de afrijpingsdatum (- 25% vocht in de bol) bepaald De door ons geproduceerde vlasvezel is ondanks de hogere produktie-kosten, nog altijd konkurrerend met die uit bijvoorbeeld het Oostblok of China. (Afb. 1). Deze ligninekleuring en vochtgehalte bepalingen maken de selectie op afrijpings karakteristie ken effectiever. De voor de textielindustrie belang rijkste kwaliteitskenmerken van vlas vezel zijn fijnheid van de vezel en breeklengte van het garen, wat sa menhangt met de sterkte van de ve zel. Deze twee eigenschappen zijn in het algemeen tegengesteld: een fijn garen zal minder sterk zijn dan een grover garen. Ons doel is echter ma teriaal te ontwikkelen waaruit een fijne en sterke vezel gewonnen kan worden. Standaard worden deze kwaliteitsbe palingen uitgevoerd aan de vezel, of, voor de breeklengte, aan het gespon nen garen. Voor toepassing in een vroeg stadium van een selectieproce dure is dat echter ongeschikt. Er zouden te veel en te kleine monsters verwerkt moeten worden tot een goed vezelmonster. Uiterlijke en in nerlijke plantkenmerken kunnen een aanwijzing vormen voor de belang rijke kwaliteitsaspecten. Afb. 1. Verloop van het vochtgehalte gedurende de afrijping van 'Belinka'. (x)-waargenomen vochtgehalte )- vochtgehalte volgens model. Op de horizontale as staan het aantal dagen na 29 juni 1988 (-dag 1), op de verticale as staat het percentage vocht van de zaadbollen. Uit berekeningen bleek dat er een sa menhang bestond tussen het aantal vezelbundels per stengel en de ge middelde bladafstand enerzijds, en de vezelfijnheid en vezelsterkte an derzijds. Voor een verhoging van de fijnheid van de vezel moeten typen met minder vezelbundels per stengel en een grotere bladafstand geselec teerd worden. Voor een verhoging van de breek lengte (- verhoging van de stevig heid van de vezel) zouden echter juist typen met meer vezelbundels per stengel en een kleinere bladafstand geselecteerd moeten worden. Kenne lijk is gelijktijdige selectie op verbe tering van beide kwaliteitskenmerken uitsluitend via deze twee hulpken- merken niet uitvoerbaar. Het onderzoek zal in de komende ja ren uitwijzen of via deze weg de kwa- liteitsveredeling van vlas efficiënter gemaakt kan worden. De veredeling van hennep Voor technische toepassingen zijn de kwaliteitseisen die aan plantaardige vezels gesteld worden zeer uiteenlo pend. Voor papierpulp gaat het on der andere om de afmetingen van de individuele vezelcellen. Het blijkt dat een pulp gemaakt van hennep verschilt qua chemische en technische eigenschappen van hout- pulp, na oud papier de belangrijkste grondstof voor de Nederlandse pa pierindustrie. Om de verschillen tussen hennep- pulp en naaldhoutpulp weg te wer ken, moet de hennepplant aangepast worden. Daartoe is in nauwe samen werking met het Centrum voor Ge netische hulpbronnen Nederland (CGN) een veredelingsproject gestart. Bij vergelijking van de percentages bruikbare celstof (cellulose) is hen nep, bij toepassing van pulp van uit sluitend de bast, rijk aan bruikbare celstof en dus voor hoogwaardig wit papier te prefereren boven naald houtpulp. Houtpulp van hennep is dan goed te gebruiken voor bijvoor beeld krantepapier. Bij pulping van de totale hennepstengel is de cellulo se opbrengst vergelijkbaar met die van sparrehoutpulping. Conclusie Kwaliteitsveredeling in de vezelge wassen vlas en hennep is van groot belang. Ondanks de hogere produc tiekosten in de EG is door ons gepro duceerde vlasvezel nog altijd concurrerend met die uit bijvoor beeld het Oostblok of China, juist door de hoge kwaliteit. Die voor sprong in kwaliteit is dus van levens belang voor de Europese vlasteelt. Wil de hennepteelt voor papierpulp in Nederland over zeg vijf tot tien jaar van de grond komen, dan zal de vezelkwaliteit sterk verbeterd moeten worden. Bij de Stichting voor Plantenverede ling werken wij daaraan.... ir. P. KEIJZER J.H. LUBBERTS Stichting voor Plantenveredeling S.V.P. Postbus 117, 6700 AC Wageningen rassenbijlage 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 32