Boeiende kursus 'Geen opvolger, wat dan?' VOO I* in: VKOIIW k rubriek Kruiswoordraadsel Wintergroente Leerzame kursus 'Maatschap in de landbouw' van Agrarische Kommissie Zeeuws-Vlaanderen onder redaktie van de Redak tie/com mis sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Door een lid van de Agrarische Kommissie werd ondergetekende ge vraagd een kort verslag te schrijven over de kursus 'Geen opvolger, wat dan?' Woensdagochtend 9 november 1988 werd een twintigtal dames en 2 heren begroet door mevr. R. Crezee van de Agrarische Kommissie, afd. Noord-Brabant. Een bijzonder woord van dank ging naar de heer Coremans van de Rabostreekbank te Fijnaart voor het wederom be schikbaar stellen van de sfeervolle kantine en heerlijke koffie. Me vrouw Crezee wilde vanaf nu een duurzame relatie met de bank. Dit klonk zeer aangenaam in de oren van de bankdirekteur, dus vanaf nu hebben de dames een eigen 'Honk' in Fijnaart. Het was jammer dat notaris Cornelissen de eerste ochtend hiervan geen getuige was anders had hij meteen een samenievingskontrakt kunnen opmaken. Na enige hilariteit begon de heer Lindenbergh, SEV-er van de ZLM met het uitreiken van het kursus- boek en werden de dames serieus aan het werk gezet. Ja, u leest het goed, het werd geen makkie deze ochtend. De dames moesten van een boekhoudrapport de jaarcijfers sa menstellen van de boerderij van de heer L. De gegevens over '84, '85 en '86 werden gegeven en de kursisten moesten zelf de bedragen voor 1987 op tafel brengen. Het bleek in de praktijk niet mee te vallen om zon der de boekhouder de juiste cijfers in te vullen. In groepjes van vier moesten we diskussiëren. De och tend was tekort om de gehele balans klaar te krijgen. De tweede bijeenkomst besprak no taris Cornelissen uit Fijnaart de fi nanciële aspekten van de bedrijfs beëindiging. Allerlei zaken kwamen aan de orde zoals pacht, verkoop pacht, pachtersvoordeel, verkoop grond, verkoop huis en schuur, etc. Ook zaken zoals testament en giften. De notaris omschreef zijn taak als volgt: 'iemand te vertrouwen - zeer goed te beluisteren en om aan het eind van de rit er niet in te lopen'. De notaris speelt een grote rol als ad viseur bij diverse transakties. Praten met de notaris levert een veelheid aan informatie op. Op het platteland is hij vaak betrokken bij het wel en wee van de agrariërs (grond en ge bouwen), melkkwotum - overdrach ten - maatschappen - huwelijksgoe derenrecht - etc., teveel om op te noemen. Ook tijdgebrek was op de ze morgen weer van toepassing. Aan het slot van deze bijeenkomst kreeg de notaris als dank voor deze leerza me ochtend een fleurig boeket bloe men aangeboden. Op de derde kursusochtend kwam de heer J. Zegers, accountant bij de ZLM, aan bod over de afhandeling van de balans van de eerste les. Dit maal werden de hersens weer gepij nigd door vele getallen en cijfers. Het werd een spoedkursus 'boek houden' in steno. Deze accountant wilde van de aanwezige dames een balans in 5 minuten, waarbij onder getekende mompelde 'als hij in 5 mi nuten een jaarrapport kan sa menstellen, dan begrijp ik niet dat er voor een balans altijd een bedrag van tussen de ƒ2.000 en ƒ5.000 be taald moet worden'. Een kursist werd ongedurig doordat de tijd alsmaar vorderde en het be drijf van de heer L. nog steeds niet beëindigd was. Op verzoek van de dames werd er dus haast gemaakt met het nemen van de grote stap van boer 'Stopper'. Vermogensvorming is in de landbouw altijd noodzake lijk geweest voor de opvolging. Maar beëindiging van een bedrijf zonder opvolger brengt toch ook kopzorg mee, want de fiskus loert aan de achterdeur voor het aanpak ken van de Stille Reserves, F.O.R. en Pachtersvoordeel. De heer Zegers hield de dames voor dat het hele be drijf wordt getakseerd door een ma kelaar. Op verzoek kan dit eventueel in overleg met de aangewezen make laar van de Belastingdienst en de ei gen makelaar gebeuren. Maar of het voordeel of nadeel heeft is niet van te voren te bekijken. Dit taksatierap- port is wel bindend, er is geen be roep meer mogelijk. In de praktijk kan het mee of tegenvallen. Ook op deze ochtend was er volop gespreksstof en alle dames waren het er allemaal over eens, dat je bedrijfs beëindiging zeer zorgvuldig moet af wegen. Een bedrijf overnemen doe je slechts éénmaal in je leven, maar beëindigen ook. Een weg terug is he laas onmogelijk. Leeftijd De laatste les werd verzorgd door de heer J. Geluk, voorzitter van de Kring West-Brabant van de ZLM. Deze opende zijn lezing met de me dedeling dat hij schrok van de leef tijd van de dames (qua opbouw van de kursisten 36 - 55 jaar) die hij deze ochtend aantrof. Hij hoopte niet dat het allemaal stoppers waren, want dan zag het er voor de toe komst van de landbouw echt niet erg best uit. Daarna begon hij zijn be toog over de landbouw: 'de groei - het aantal bedrijven - produktiever- meerdering over de jaren 1960-1986'. Ondanks de sterke groei van de produktie is het aantal be drijven in de akkerbouw sterk afge nomen. Maar verhoudingsgewijs Cichorium intybus, een moeilijke naam voor een makkelijke en fij ne wintergroente. Een in oor sprong onder de aarde bleek ge houden en een enigszins bitter frisse smaak hebbende blad groente. Bij ons en in 't bijzon der bij onze zuiderburen beter bekend als Brussels lof, witlof of cichorei, tevens een zusje van de andijvie, die al eeuwen wordt ge kweekt. Het verhaal wil, dat er in de om streken van Brussel, zo rond de jaren 1870 bijzonder veel lof werd gekweekt en op de markten verscheen, waardoor men de groente al gauw het predikaat 'Brussels lof' mee gaf. Bij ons echter, werd het lof pas goed be kend toen vele Belgen moesten wijken voor het krijgsgeweld van de le wereldoorlog. Velen van die Belgen belanden daardoor in Nederland in de lof met hen. In de toen komende jaren was de opmars van het lof niet meer te stuiten. Al gauw werd het lof niet meer ingevoerd maar zorgden onze kwekers er voor (mede dank zij de moderne kweektechnieken, gebruikt bij de lofkultuur) dat de witlof in grote hoeveelheden kon (en kan) worden uitgevoerd. Let er bij het inkopen van het lof op dat de stronkjes stevig aan voelen en blank van kleur zijn, en zeker zonder beschadigingen zijn, daar beschadigde stronkjes snel verkleuren en tot rotting overgaan. Bewaar het lof indien nodig koel en donker (in groente- la koelkast) of wikkel ze in een iets vochtig gemaakte doek. Het lof is dan vrij lang houdbaar (5 a 6 dagen). Het lof is verkrijgbaar vanaf oktober tot half of eind april. Ook een leuke variant is de rode witlof, die dezelfde bitter frisse smaak bezit als de blanke, maar die bovendien bijzonder leuke kleurenkombinaties mogelijk maakt. De toepassingen van de witlof zijn eindeloos: gesmoord, gestoofd, gegratineerd, gevuld, rauw of met een sausje. Ook in kombinatie met vlees, kaas, eie ren of zelfs met gestoofde vis (kabeljauw, tarbot, wijting, zalm) smaakt het lof heerlijk. Stooft men het lof voeg dan wat citroensap toe aan uw kookvocht (voorkomt verkleuring). Als rauw gesneden, voor salades, wassen in ruim koud water met een flinke scheut azijn of ci troensap. Tot slot een leuke en eenvoudige kombinatie witlof/vlees. Dit hebben we nodig voor 4 personen: 4 karbonades a 250 gram 250 gram roomboter 1/2 dl maïsolie bloem, kipkruiden, versgemalen peper, iets zout, Zi a 1 dl dunne room, 150 gram smeltkaas 7 a 8 stronkjes witlof En zo gaat de bereiding: wrijf de karbonades goed in met de kip kruiden, wat zout en de verse pe per. Haal ze door de bloem en klop ze goed aan. Verhit intussen de boter samen met de maïsolie en laat het niet te hoog kleuren. Bak nu vervolgens de karbona des rustig aan alle kanten snel goudgeel. Haal ze uit de pan en hou ze warm, blus de jus wat af met ietsje water en ontvet ze enigszins. Snij er vervolgens de stronkjes lof in (stukjes van 2 cm) en stoof het snel niet te gaar. Voeg er de laatste 10 min. de kar bonades bij en laat ze nog even mee sudderen. Schep de lof op een iets ondiepe voorverwarmde schaal en leg hierop de karbonades. Hou het goed warm! Maak de jus af, eerst met de room. Roer het goed door de jus en voeg er vervolgens de smeltkaas aan toe, laat het iets indikken en giet deze saus over de karbonades. Serveer het goed warm met als garnituur gekookte aardappelen of puree! M.A. van der Vliet was in de jaren '60 de grootste da ling met als leegloop de trek naar de havens. Ondanks alle mineur voor zag hij toch nog toekomst in de landbouw. Alhoewel we toch uit een diep dal moeten opkrabbelen. Aan het slot van deze bijeenkomsten kregen we als raad van zowel de heer Geluk als van de heer Lindenbergh, om het bedrijf niet te verzieken en tot het laatste toe alles goed in stand te houden, zowel grond, machines, gebouwen en veestapel. Daar op het nippertje altijd nog een opvolger kan opdagen en zo niet, beëindiging van een goed bedrijf (aantrekkelijk voor verkoop) toch goed geld in het laajje kan brengen. Denk aan de slomboeren en pas goed op je melk en bietenk wotum. Toneelstukje Als afsluiting voerden 2 dames een komisch toneelstukje op, dat de oudere agrariër moest attenderen op de mogelijkheden van de I.O.A.Z.. en het A.S.F. zowel voor de onder nemer als voor zijn vrouw, die bij ziekte en invaliditeit een uitkering mogelijk maakt. De SEV is gaarne bereid u hierbij behulpzaam te zijn. Konklusie Via deze gespreksgroepen kunnen de dames kennis en ervaring opdoen en dit aan de bekende keukentafel met hun man c.q. kinderen bespreken. Want thuis is nog steeds 'macht' in deze maatschappij. Wij dames zeg gen vaak als we voor de kleerkast staan 'ik heb niets om aan te trek ken', maar via deze lessen leer je wel dat vadertje 'Staat' ons helpt met uitkleden. De kursus is best interes sant, maar voor het diepere spitwerk ontbreekt de tijd. Een langere kur- susduur is aan te bevelen, daar er te weinig op de finesses wordt ingegaan en de materie iets te schools wordt weergegeven. Naar mijn mening iets te weinig praktijkvoorlichting en te veel cijfers. Al met al toch een leer zame en boeiende kursus die aanbe veling verdient. De voorlichters van de SEV kunnen u hierbij behulp zaam zijn. Slotkonklusie: 'Boer worden is een droom voor vele jongeren, maar boer 'AF' worden is volgens mij voor menige agrariër een 'nacht merrie". Klundert, december 1988 J. den Engelse-Clarijs Donderdag 1 en dinsdag 20 decem ber hield de Agrarische Kommissie Zeeuws-Vlaanderen de kursus 'Maatschap in de landbouw'. Deze vond plaats in 'Hotel de Zwaan' te Zuidzande. Onderdeel van deze kur sus, waaraan 18 personen deelna men, was een inleiding van de heer J. Kikkert van de SEV van de ZLM over maatschappen. De in groepjes verdeelde deelnemers diskussieerden aan de hand van door de heer Kikkert opgestelde vragen over de voors en tegens van een maatschap. Hierbij kwam o.a. naar voren dat het in de eerste plaats een vereiste is, dat beide personen een volwaardig inkomen kunnen halen uit het be drijf. Is dit haalbaar dan heeft deze vorm van samenwerking tussen b.v. vader en zoon vele voordelen. De zoon heeft meer zekerheden, kan mede beslissen en leert ook verant woordelijkheid dragen. Fiskaal heeft deze vorm ook voordelen. Aan de hand van de huidige ontwikkelin gen in de landbouw kwam naar vo ren, dat voor veel bedrijven en voor al in de akkerbouw, het moeilijk wordt twee inkomensd te verwerven op één bedrijf, door het steeds terug lopen van de prijzen en het toch stij gen van de kosten. Aan het eind van de kursus bedankte mevrouw Van Driel de heer Kikkert voor zijn leerzame uitleg over de maatschap en wenste ieder wel thuis. Mevr. J. Dierings Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers een gezegde. 16-20 30-49-7-2 17-13-14-15 52-25 18-52 HORIZONTAAL: 1 brandstof; 6 meetinstrument; 11 onbezonnen; 12 buffet; 14 bloeiwijze; 15 hemelli chaam; 17 snedig; 19 kleverige stof; 21 vissersgerei; 22 uitstalkast; 23 on- bep. hoofdtelw.; 24 knaagdier; 26 voorz.; 27 mannetjesbij; 29 kloosterzuster; 30 niet massief; 32 plaats in Drente; 34 grondlijn; 36 slaapplaats; 37 nabijgelegen; 38 wenk; 39 grauwe erwt; 41 insekt; 44 lang stuk hout; 45 waadbare plaats; 47 oude lap; 49 aardr. aanduiding; 51 gewoonte; 53 lidw.; 54 kinder ziekte; 56 overeenkomst; 58 titel der kaliefen; 59 onbuigzaam; 61 gehoor zaal; 62 niet moedig; 64 Japanse munt; 65 kledingstuk; 66 lang op perkleed; 67 kledingstuk. VERTIKAAL: 1 arrest op goederen; 2 denkbeeld; 3 sport; 4 oude lengte maat; 5 daaraanvolgend; 7 onder andere; 8 zeeman; 9 soort look; 10 gewest; 12 bouwmateriaal; 13 berg kloof; 16 korte tijdsduur; 17 dwaas; 18 metaal; 20 boomloot; 25 schrifte lijk verslag; 27 zuidvrucht; 28 appel soort; 30 neerslag; 31 inhoudsmaat; 32 scheepsvloer; 33 grappenmaker; 34 steengruis; 35 Engelse titel; 40 on deraards gewelf; 42 tevreden; 43 grappenmaker; 45 insekt; 46 rust bank; 48 wettig; 50 jong v.e. schaap; 51 snijwerktuig; 52 rivier in Utrecht; 53 laagte; 55 smeersel; 57 afwezig heid van drukte; 60 veerkracht; 63 zangnoot; 65 bevestiging. 20 Vrijdag 13 januari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20