Het kan wel, maar 'het gaat niet van eiges' p.j. zuid geluid Z.A.J.K Kursus 'oriëntatie op bedrijfsovername' groot sukses Heroverweging pacht: Groeiende zorgen bij Agrarische Kommissie Plattelandsjongeren brengen bezwaren tegen O V-kaart naar Tweede Kamer Onderzoek naar kansen van plattelandsmeisjes redaktie Henk Tegels PJGN-nieuws PJZ AGENDA Delegatie met petitie naar vaste kamerkommissie Nu ook andere regio's In Oost Zeeuws-VIaanderen is de kursus suksesvol verlopen. Iedereen is voor de kursus geslaagd. Het ge middelde eindcijfer bedraagt 7.6. Over de gastdocenten Jacques van der Aa en Jan Kikkert is iedereen en thousiast. Voor het eerst in Zeeland, jawel zelfs voor het eerst in Nederland werd in de regio Oost Zeeuws- VIaanderen een oriëntatiekursus over bedrijfsovername georgani seerd. De kursus kwam tot stand door initiatieven vanuit het agra risch jongerenwerk (ZAJK samen met de RAK Oost Zeeuws- VIaanderen). De kursus werd ver zorgd door deskundige Sociaal Eko- nomische Voorlichters, Jacques van de Aa en Jan Kikkert. De Groene School in Kapelle was formeel ver antwoordelijk voor de kursus. Gedurende 8 middagen togen zo'n 16 enthousiaste jongeren naar Axel. Enthousiast waren zij in het begin en nog steeds enthousiast waren zij bij de afsluitende bijeenkomst op dinsdag 10 januari. Na de laatste bij éénkomst gaven Eddy Freyser, Mar tin Dey en Rinus Steijn hun reaktie op de kursus. Op de vraag waarom zij zich destijds opgaven voor deze kursus ant woordde Martin: 'Ik schrik er tel kens weer van hoeveel regelingen op startende boeren afkomen. Af en toe dreig ik door de grote hoeveelheid regels en zo het overzicht te verlie zen. Door een oriëntatiekursus over bedrijfsovername te volgen heb ik weer wat meer zicht op hoe alles in elkaar zit. De kursus heeft aan mijn verwachting voldaan. Eddy voegt hieraan toe dat deze kursus 'slechts' een eerste kennismaking is met be drijfsovername. De EVTO-kursus kan hier een heel goed vervolg op zijn. Wil je een bedrijf suksesvol overnemen dan is een vervolgkursus als een EVTO kursus eigenlijk wel vereist'. Rinus Steijn vertelt dat hij zich zon der al teveel grootse verwachtingen heeft opgegeven. 'Ik las in de krant dat er een kursus zou komen over bedrijfsovername, gezien mijn eigen toekomstperspektief wilde ik daar wel eens iets meer van weten. Ach teraf ben ik teVreden over de kursus. Jan Kikkert (L), die samen met Jacques van de Aa de kursus heeft verzorgd, ziet toe hoe een kursiste haar zopas behaalde diploma ondertekent. Wat mij tegenviel is het geringe aan tal kursusbijeenkomsten. Ik had het gunstig gevonden als de kursus twee of drie bijeenkomsten langer was ge weest. Deze ekstra bijeenkomsten zouden gebruikt moeten worden voor verdieping van de stof. Ekstra onderwérpen zijn niet nodig. Met name het rekengedeelte van de kur sus verliep erg snel. Daar had ik wel wat meer tijd voor willen hebben. Opvallend is dat Eddy en Martin de ze konklusie volmondig beamen. Martin voegt toe: 'Ik denk dat be paalde kursusonderdelen pas echt gaan leven als je je eigen bedrijfssi tuatie tot inzet van berekeningen en diskussie maakt. In een oriëntatie kursus is daar niet zo veel ruimte voor. Dat weet je vantevoren als je aan een start-kursus gaat meedoen. Iedereen is het erover eens dat wer ken met persoonlijk bedrijfsgege vens sommige mensen misschien wel afschrikt. Maar Eddy, Martin en Ri nus zouden daar zelf geen proble men mee hebben. door Renee Lommen (uit 'Plataan' jaar '89) 'Ik voelde me er thuis, want ik was gewoon onder mijn eigen mensen. Ik was geen buitenbeentje, zoals op school'. 'Door de vertrouwde omgeving durfde ik gewoon de leiding te ne men. Het ging eigenlijk heel van zelfsprekend. Het was een goede plek om dingen uit te proberen'. Deze uitspraken zijn te lezen in een onderzoekje onder meisjes van het platteland, getiteld 'Het gaat niet van eigens', geschreven door Heili Bassa, momenteel werkzaam bij het APJW. Het onderzoek ging uit naar de be lemmeringen en kansen van boeren dochters bij keuzemogelijkheden voor opleiding en beroep. Door de ligging van een dorp en de te overbruggen afstand naar de stad zijn plattelandsjongerenorganisaties voor meiden op het platteland één van de weinige mogelijkheden op het gebied van vrijetijdsbesteding. Te vens een van de mogelijkheden om zich te bekwamen in allerlei vaardig heden. Van de tien ondervraagde meisjes zijn er zes aktief (geweest) in een plattelandsjongerenafdeling. Op dit moment zijn ze tussen 25 en 35 jaar en vervullen bijna allemaal een leidinggevende of koördinerende funktie. Ze hebben ambitie om ver der te gaan. Gewoon omdat ze lei dinggeven leuk vinden. Al als boe renkind hebben ze van heel nabij Vrijdag 13 januari 1989 hun ouders, vooral hun moeder als tastbaar vooreeld van hoe leiding ge geven moet worden. 'Leiding ne men, kordaat optreden, goed over zicht houden over situaties, snel besluiten nemen onder hoge druk' en 'zowel zelfstandig kunnen werken als in teamverband'. Het bestuur als oefenplaats De ervaringen binnen het platte landsjongerenwerk stimuleerde hen ook. 'Organiseren en regelen vind ik leuk. Ik ging steeds meer leiding ne men in de vereniging en daardoor kreeg ik meer zelfvertrouwen. Stap voor stap groeide ik in de organisa tie, en nu gebruik ik mijn bestuur- servaring in sollicitatiegebrekken'. De geïnterviewden kijken met posi tieve gevoelens terug op hun tijd in de plattelandsjongerenorganisatie, de oefenplaats in bestuurlijke vaar digheden. Hoewel het lang niet altijd gemakkelijk was. De eerste vrouwe lijke voorzitter van een afdeling (1985) herinnert zich de weerstand die dat opriep. Eenmaal er aan gewend, werkt het stimulerend op andere meisjes. Als je als meisjes iets zegt van de (tradi tionele) taakverdeling, dan heet je al gauw 'super-geëmancipeerd'. Het zal geen verbazing wekken dat de ondervraagden vinden dat platte landsjongerenorganisaties meisjes veel moeten kunnen bieden. Door meer op meiden gerichte aktiviteiten te organiseren, wordt het aantrekke lijker voor hen. Zowel om deel te ne Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100-21010* Eddy adviseert andere regio's om het volgend seizoen ook zo'n kursus te organiseren. 'Het is onvoorstel baar hoeveel jongeren op de een of andere manier worstelen met be drijfsovername. Een RAK of een vrouwenregiogroep mag deze men sen niet in de kou laten staan. Bij ons worden avonden over bedrijfso vername altijd zeer goed bezocht. Zeker de jongste groep leden komt steevast op zulke aktiviteiten. Als je als regionaal agrarisch jongerenwerk de jongste groep wil bereiken, dan is zo'n kursus 'oriëntatie op bedrijfso vername' een ideale kursus. Immers voor de jongste groep is een EVTO- kursus vaak nog net iets te hoog ge grepen. Als je even goede gastdocen ten treft als wij hier, dan is sukses bijna verzekerd'. Voor meer informatie over een oriëntatie kursus bedrijfsovername kun je kontakt opnemen met Jac ques Roumen, sekretaris van het ZAJK. Jacques Roumen Onlangs sprak de Agrarische Kom missie met Brinkman, de nieuwe Al gemeen Secretaris van het KNLC over pacht en daarmee samenhan gende zaken. Een werkgroep van verschillende ministeries heeft een rapport uitgebracht om de pachtwet te herzien. Financiën schreef en Landbouw keek toe. Daarna heeft het Landbouwschap haast gemaakt met hun eigen rapport 'heroverwe ging pacht'. Het rapport valt in drieën uiteen: een deel gaat over pachtnormen, een ander deel over de waterschapswet en het derde deel gaat over de pachtwet. Een van de belangrijkste wijzigings voorstellen is, de pacht voortaan af te leiden van de agrarische op brengst waarde. De pachtnormen van nu gaan dan aan de kant. Aan het huidige pachtnormenstelsel kle ven veel bezwaren volgens de werk groep pacht. Zij willen af van de normen per grondsoort en indeling naar kwaliteitsklasse met toeslagen en aftrekken. Het is verouderd en komt niet overeen met de opbrengst mogelijkheden van die gronden. De agrarische opbrengstwaarde (AO) moet als maatstaf gaan dienen. Het •is die waarde van de grond, waarbij je als boer door goed ondernemer schap een redelijke boterham kunt verdienen. Het rendementspercenta ge zou dan 2 of 3% van de AO moe ten bedragen. Men is het (nog) niet eens over dat percentage. Brinkman voorspelde dat het nog jaren kan du ren, eer dat zo'n systeem ingevoerd gaat worden. De Agrarische Kom missie hoopte dat bij wijzigingen goed gelet wordt op de gevolgen die het heeft voor quota en voor de fiscus. Waterschapswet Met de nieuwe wet op het water schap gaan pachters meebetalen aan de waterschapslasten. Ze mogen ook meestemmen. Een redelijk voorstel, onder de voorwaarde dat de lasten beperkt blijven tot die voor waterbe heersing en een deel van de wegen. De pachtprijs moet tegelijk dalen. Pachtwet De werkgroep pacht van het Land bouwschap stelt een kortdurende en tijdelijke pacht voor voor los land. Er is geen recht op verlenging. Ver der zou er naast de normale hoeve- pacht een langdurige vorm mogelijk moeten worden van bijv. 30 jaar, maar dan zonder verlengingsrecht en zonder voorkeursrecht. Daarnaast wil de werkgroep de zgn. pachtdruk beperken. Als de verpachter de grond zelf in gebruik wil nemen, dan hoeft hij maar twee jaar te wachten. Ook stelt de werkgroep een aantal maatregelen op fiscaal gebied voor, zoals het afschaffen van de vermo gensbelasting. De Agrarische Kommissie conclu deert dat al deze voorstellen de hui dige pachtwet behoorlijk kunnen ondermijnen. Verpachters willen al leen zo liefst mogelijk een contract afsluiten met een hogere pachtprijs. Door het verminderen van de pacht druk ontstaat grote onzekerheid voor de pachter. Bovendien zou de verpachte waarde kunnen gaan stij gen, waardoor de fiscus deze waarde aanhoudt voor bedrijfsovername. Dat heeft echter grote en ernstige ge volgen voor de bedrijfsovername. men als om te organiseren, of in een bestuur te gaan. 'Meisjes moeten be wust worden van hun eigen kupnen. Ze kunnen best plannen en organise ren, en voorzitter of penningmeester worden. Waarom moet een jongen dat zonodig doen?' Een konklusie is dat op het terrein van de kadervorming meer aandacht moet komen voor de positie van meisjes. Juist besturen kunnen na melijk een voortrekkersrol ver vullen. P.J.Z.-agenda voor 13 januari a.s. Fijnaart: 21 januari langlaufen. Re servedatum 11 februari. Kosten ƒ34,75 p.p. Opgeven bij Bas Dane: 01687-2384. Noord-Beveland: 27 januari diapre sentatie over de natuur op Noord- Beveland en het Zeeuwse. Deze avond wordt verzorgd door de heer Van Arenthals. Plaats: bar 'Concor dia' te Wissenkerke. Aanvang: 20.00 uur. Walcheren: 13 januari bowling. Tijd: 20.30 uur tot 22.30 uur. Plaats: de Kaasboer te Biggenkerke. Kosten: ƒ9,voor leden en ƒ13, voor niet-leden. Provinciale aktiviteiten: 16 januari HB in het Pannenhuis te Hoogerhei- de. Aanvang: 20.00 uur. door Jelle de Gruyter (uit: 'Plataan' jan. '89) Woensdag 7 december jl. heeft een delegatie bestaande uit zeven platte landsjongeren van CPJ, KPJ en PJG een petitie aangeboden aan de vaste kamerkommissie voor onder wijszaken. De delegatie protesteerde namens KPJN, NCPJ en PJGN te gen het voornemen van Minister Deetman om alle studerende jonge ren te korten op hun beurs 'in ruil' voor een gratis openbaar- vervoerjaarkaart. De bezwaren die door de delegatie naar voren werden gebracht werden onderstreept door een stapel van een kleine duizend handtekeningen die onder de studerende leden van de drie plattelandsjongerenorganisaties waren opgehaald. De 21-jarige Monique Vader uit Ab- bekerk, die in Alkmaar aan de HEAO Accountancy studeert voer de het woord namens de delegatie. De vertegenwoordigers van de plat telandsjongerenorganisaties (en de plattelandsvrouwen) werden in de hal van het Tweede Kamergebouw ontvangen door de leden van de Vaste Kommissie voor Onderwijs en Wetenschappen, en te woord gestaan door de voorzitter, het CDA-kamerlid Van Leijenhorst. De uitvoerige opsomming van de be zwaren van plattelandsjongeren te gen de Openbaar-Vervoer-Jaarkaart werd, volgens Monique Vader, nog al mat in ontvangst genomen door de kommissie. 'Alleen Van Leijen horst luisterde naar ons, de rest stond gewoon niet op te letten. Je kreeg echt de indruk dat het besluit al genomen was', aldus Monique Vader. Het argument dat je met het open baar vervoer op het platteland ge middeld drie keer zo lang onderweg bent als met eigen vervoer, om van op tijd komen nog maar te zwijgen, vond alleen gehoor bij het VVD ka merlid Franssen. Hij gaf te kennen tegen de maatregel van Deetman te zijn. Tot zijn spijt had hij echter in zijn fraktie 'de slag verloren'. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19