m«uw/ Agrarische Studiereizen 1989 Stagemogelijkheden naar het buitenland in 1989 Advies natuur- en milieu-edukatie in de basisvorming International Four H Youth Ex change (I.F.Y.E.) (een plattelands- jongerenuitwisseling), is een pro gramma waarbij het aksent niet zo zeer ligt op het meewerken, doch op het leren kennen van een andere leef wijze. Men doet enig werk binnen het bedrijf en deelt in het familiele ven. Daardoor krijgt men inzicht in gewoontes, levenswijze en kuituur van het land. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij ons land vertegenwoordigen door b.v. op scholen of voor platte landsorganisaties iets te vertellen over Nederland met behulp van dia's of foto's. Kennis van het platte landsjongerenwerk en agrarische er varing is gewenst. Men krijgt geen zakgeld. IFYE programma's Gedurende het voorjaar en de zomer van 1989 kunnen enkele jongeren deelnemen aan het Europese IFYE programma. Zes tot acht weken kan men het leven in een ander Europees land leren kennen. Opgave voor 15 maart a.s. Van begin mei tot eind oktober worden er stages georgani seerd in de Verenigde Staten. Opga ve hiervoor voor 1 februari a.s. Projekten De Stichting Uitwisseling organi seert diverse projekten in EG- verband en programma's voor de Verenigde Staten, Australië, Nieuw- Zeeland en Canada. De deelnemers moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen, onder andere met betrek king tot leeftijd en opleiding/erva ring. Een voorbeeld van zo'n pro- jekt is een studie-stage programma naar de VS van 1 jaar waarbij men acht maanden werkt op een agra risch bedrijf, 1 maand vrij is en 3 maanden een kursus volgt op een universiteit. Ook bestaat de moge lijkheid een wereldreis te maken door de diverse bestemmingen te kombineren. Opgave in alle gevallen zo spoedig mogelijk. Voorlichtingsbijeenkomsten Wie belangstelling heeft voor deze programma's wordt aangeraden één van de voorlichtingsbijeenkomsten te bezoeken. In het zuidwesten wor den die gehouden op woensdag 18 januari om 14.00 uur in de RKMLS, Schouwrooij 2 te Boxtel, en op woensdag 8 maart om 11.00 en om 13.00 uur in de MAS, Ravelijn de Groene Jager 8 te Goes. Het programmaboekje 'In en Uit' 1989/90 is verkrijgbaar. Het is te bestellen door overmaking van ƒ3, op gironummer 2811899 ten name van de Stichting Uitwisseling onder vermelding van 'In en Uit'. Voor in formatie en opgave: Stichting Uit wisseling en Studiereizen voor het platteland, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. De eerste hengstenkeuringen in het nieuwe jaar zijn weer achter de rug en wel die van de Shetlan ders, trekpaarden en Haflingers. De laatste twee werden afgelopen week gehouden, gisteren in Den Bosch en dinsdag in Hoogeveen, zodat bij het ter perse gaan hier over nog niets bekend is. Bij de Shetlanders was grote belangstel ling. Die zitten duidelijk merk baar weer in de lift. Eerst trok ken de venterprijzen sterk aan. En op de internationale keuring in december in Parijs behaalden de Nederlandse Shetlanders schitterende successen. Bij de hengsten werd Nero van de Olde- maten zelfs wereldkampioen en Lord Gloom van Vliek Europees kampioen. Deze resultaten gaven de hengstenkeuring extra glans. Nu zijn alle ogen gericht op de komende K.W.P.N.-keuringen tweetal aparte artikelen in een dagblad, dat sterk hippisch ge richt is. Het meest recente ging over paar- devlees als voedingsmiddel. Daarover is een onderzoek ge daan door de konsumentenorga- nisatie Konsumenten Kontakt (K.K.). Daarbij werd paardevlees zeer gunstig beoordeeld. Het is mager vlees, het bevat slechts 1 a 2% vet tegen 5-15% in rund vlees. Ook is het een betere ijzer bron dan rundvlees. Twintig paarderiblappen werden beoor deeld op kwaliteit van het vlees, de versheid, de kleur en de tech nische bewerking. Het resultaat was goed tot zeer goed, met als eindkonklusie dat paardevlees een hoogwaardige vleessoort is en dat het niet terecht is dat rundvlees als gezonder ervaren wordt. Indoor Zeeland is bezig uit te groeien tot een evenement van nationale allure. Op de foto een optreden van de Bevelandse Aanspan. met maar liefst achthonderd jon ge hengsten. Een klein voorproefje kregen we op Indoor Zeeland, waar de jon ge Zeeuwse warmbloedige hengsten getoond werden, wat tevens voor de hengsten een goe de voorbereiding was op wat hen te wachten staat straks op de ech te keuring, ook in een hal met veel publiek en kunstlicht. Overi gens was Indoor Zeeland zeer geslaagd in de nieuwe Zeelandhal en is bezig uit te groeien tot een evenement van nationale allure, waartoe de inschakeling bij de hengstenkompetitie al een aanzet is, al misten we de namen van de hengsten wel in het programma boekwerk. De losse bijlage maakte dit weer grotendeels goed. Paardevlees gezond Onlangs viel mijn oog op een De vraag: "Waarom dit hier ver meld?" zal misschien bij een aantal lezers opkomen. Dit is niet gebeurd om de paardenliefheb ber aan te moedigen nu direkt naar de paardenslager te laten gaan voor een biefstuk, maar wel omdat de meeste paarden vroeg of laat bij de slager terecht ko men en we daar toch niet al te sentimenteel over moeten doen. Overigens verwachten we niet dat dit onderzoek de keuze van de konsument veel zal beïnvloeden. Paardemelk als geneesmiddel Het andere artikel betrof het houden van paarden voor de melk. Dat doet Lambert Barten uit Sittard. Hij heeft vier New Forest pony's en een Arabiertje van 5-10 jaar oud en melkt deze 6 keer per dag. Per keer ongeveer een liter. De melk gaat overwe gend naar Duitsland, waar deze voorgeschreven wordt voor kin deren met aandoeningen aan de luchtwegen en voor kinderen die zonder galblaas geboren zijn. Barten ontvangt 10 DM per liter, maar in Duitsland is de melk wel 4 keer zo duur. Daar moeten zelfs stoeterijen met een melkma chine zijn. De West Duitse Ziekenfondsen vergoeden het gebruik van paar demelk op doktersadvies voor kleine kinderen. Het vet- en ei witgehalte is laag, resp. 1,25% en 2,14%, terwijl het melksuikerge halte hoog is: 6,26%. Paarde melk is vergelijkbaar met moe dermelk. Wie weet is het straks iets voor veehouders om melkpaarden als tweede tak in het bedrijf op te nemen. Fries Paardencentrum In "Oogst" van 9 december jl. trof mijn oog een artikeltje over een ambitieus Fries plan om tot een Fries Paardencentrum te ge raken. Niet minder dan de voor zitter van de Friese Mij. van landbouw maakte daar in de al gemene vergadering gewag van. Zijn we in Zeeland te beschei den? Of hebben we te weinig fan tasie? Of hebben ze in Friesland in het kader van het Intergraal Struktuurplan (I.S.P.) voor het noorden daar meer financiële mogelijkheden? Als dat zo is, moeten we dan ook niet eens gaan denken aan een I.S.P. voor het Zuid-Westen? 1992 Dit jaar werpt zijn schaduwen vooruit. Ook in de paardenwe- reld. Verwacht wordt, dat de pad-hengstenhouderij dan verbo den zal worden, omdat deze al leen in Nederland en België voor komt. Dat argument vind ik heel merkwaardig. Als hier hengsten- houders zijn, die met hun hengsten de klanten - merriehou ders - langs willen reizen, dan moeten ze dat toch zelf weten. En wat is het verschil met de K.I. die zaad van hengsten uit het hele land en .in toenemende mate uit het 'buitenland beschikbaar heeft. Dat vind ik pad- hengstenhouderij op moderne leest geschoeid. In een nog ander opzicht wordt 1992 een belangrijk jaar, want dan zijn er weer Olympische Spe len. Maar door Afrikaanse paar- depest in Spanje verwacht men nu al dat er daar (in Barcelona) geen Olympische paardensport kan worden gehouden. Eventueel moet dan uitgeweken worden naar een ander land. Maar de kans bestaat ook dat de Olympi sche Spelen voor de ruiters ko men te vervallen. En dat zou wel heel erg jammer zijn. Maar het is nog geen 1992 en in de tussentijd kan er nog van alles gebeuren. De Natuurbeschermingsraad acht het noodzakelijk dat natuur- en milieu-edukatie in het schoolpro gramma voor 4-16 jarigen (de basis vorming) wordt verankerd. Basisvorming wordt de komende ja ren in het onderwijs ingevoerd en daarmee wordt voor vele jaren de in houd van dat onderwijs vastgelegd. Daarom brengt de raad nu een ad vies over dit specifieke deel van het onderwijs uit. Bestaande aktiviteiten op het gebied van de natuur- en milieu-edukatie leiden echter niet tot strukturele op name daarvan in het onderwijs. Daarom vindt de raad dat aan een aantal zaken gericht en in hun on derlinge samenhang aandacht moet worden besteed. Het betreft de doe len van natuur- en milieu-edukatie in het onderwijs (daaraan wordt al ge werkt), leerplannen, lesmaterialen, eindexamens, begeleiding, opleiding van docenten en onderzoek. Het is volgens de raad niet voldoen de om allerlei landelijke aktiviteiten te ontwikkelen. Om de docenten bij de strategie te betrekken wordt voor gesteld om een aantal regionale sa menwerkingsverbanden in het leven te roepen. dan maar de vraag maart of april! Madeira, 7-14 maart, 8-daagse vliegreis Verblijf in de hoofdstad Funchal in het gezellige hotel Estrelicia met zwembad. Wandeling door de Bota nische tuinen, bezoek aan het dorp Camacha, bekend door zijn wilgen- teenwerk, bezoek aan de overdekte markt, bezichtiging van een grote borduurfabriek, agrarische bezoe ken aan het Staatsbloemen- en het Staatsdruivenbedrijf, bustocht over de schitterende kustweg naar Cabo Girao, korfsledetocht, boottocht, Engelse teaparty in het statige Reids- hotel, bezoek aan een fruitbedrijf en viskwekerij. In het voorjaar zoekt Agrarische Studiereizen de zon op, want.... al is de boer gehard door weer en wind, zonnestralen doen iedereen goed. Ideale bestemmingen zijn de eilan den "Madeira" en "Tenerife", zon nig, niet al te warm, een briesje uit zee en de frisse lucht in de bergen. Welk eiland is nu het mooist? De meningen van de deelnemers aan de De vergezichten op Madeira zijn indrukwekkend. Agrarische Studiereizen in voor gaande jaren lopen erg uiteen. Qua bloemenpracht, al heeft Madeira de reputatie, doen de twee eilanden niet voor elkaar onder. De sfeer op Ma deira, waar al eeuwen lang welgestel de Britten energie komen opdoen, is misschien wat statiger. Op Tenerife gaat het er wat luchtiger aan toe. De vergezichten vanaf de hoge kustwe gen van Madeira zijn indrukwekken der, maar een dag vertoeven in het vulkaanlandschap van het Nationaal Park Las Canadas op Tenerife is on vergetelijk. Een korfsledetocht in het dorpje Ferreiro da Luta op Ma deira is een hele belevenis, de boot tocht naar het Canarische eiland La Gomera is heel ontspannend. De keus is en blijft moeilijk te maken, Keuring van tot dekking bestemde niet-stamboek- hengsten De keuring van tot dekking bestem de hengsten voor 1989, die niet zijn ingeschreven bij een stamboekvere niging, zal worden gehouden op donderdag 23 februari 1989 te Erme- lo (Federatie-Centrum, De Beek 125). Wil men op deze dag een dergelijke hengst laten keuren, dan zal men dat minstens drie weken vóór de datum van de keuring moeten opgeven aan de direkteur Veehouderij en Zuivel, ministerie van Landbouw en Visse rij, postbus 20401, 2500 EK DEN HAAG. 18 Tenerife, 7-14 april, 8-daagse vliegreis De eerste vier dagen worden doorge bracht aan de zuidkust van Tenerife, in een hotel aan het zandstrand van Playa de las Americas. Van daaruit bustocht langs de grijze kliffen "los Gigantes", bezoek aan een bananen plantage, boottocht naar en een dag verblijf op het bergachtige Cana- risch eiland "La Gomera". Via de schitterende tocht door het Nationa le Park Las Canadas met de be sneeuwde top van de vulkaan de Tei- de naar het noordelijke gedeelte van het eiland, naar de oude, sfeervolle plaats Puerto de la Cruz. Bustocht door de binnenwegen van het vruchtbare noorden, bezoek aan een bananenpakkerij, een rozenkwe- ker/exporteur van 36 verschillende rassen, bezoek aan de Botanische Tuin. En verder: Egypte: 31 maart-11 april, 12-daagse vliegreis/rondreis per bus Zuid-Frankrijk/Monaco: 22-31 mei, 10-daagse rondreis per bus Turkije: 23 mei-2 juni, 11-daagse vliegreis/rondreis per bus Voor uw aanmelding, voor nadere informatie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Stu diereizen 1989", die over enkele we ken verschijnt, kunt u opbellen naar het Sekretariaat van Agrarische Stu diereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085 - 512 087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Vrijdag 13 januari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 18