"Vollegrondstuinbouw staat voor gevecht om bestaan" De privo moet zich binnen vier jaar waarmaken Einduitkomst spruiten valt negatief uit Kiemlustige poters Een vorstperiode welkom Voorzitter A. Sandee Z.G.O.: Minister Nijpels opent Westfriese Flora 1989 KNLC-tuinbouwdag Prachtig weer voor de volle- grondstuinder in WEST-BRABANT met temperaturen die soms uitnodi gen om op het land koffie te drin ken. Werk is er nog volop. Winter peen die normaal gesproken in deze tijd van het jaar bevroren is wordt nu nog gerooid. Een meevaller is dat de prijs voor de winterpeen wat aan begint te trekken. Partijen waar veel aandacht aan is besteed en die in 2 a 3 maten zijn gesorteerd brengen 35 cent per kg op. De einduitkomst van de spruiten valt dit jaar negatief uit. Enkele percelen zijn het plukken niet waard, omdat de kosten van plukken en sorteren hoger zijn dan de opbrengst. In veel gevallen wordt dit veroorzaakt door een witte schimmel die op de sprui ten zit en de partij onverkoopbaar maakt. Deze schimmel is bijna zeker afkomstig van het onkruid her derstasje dat op veel plaatsen te vin den is. Normaal gesproken tast de schimmel, vaak op herderstasjes aanwezig, geen spruiten en overige koolsoorten aan maar het vochtige warme weer van de laatste tijd werkt dit verschijnsel in de hand. Spruiten zijn evenals het herderstasje kruis- bloemig. De kilogramopbrengst van de sprui ten is gemiddeld genomen goed. Erg belangrijk is ook bij deze teelt dat de kwaliteit van doorslaggevende bete kenis is. Krijgt een partij de klassifi- katie binnenland, dan brengt dit hooguit 16 a 17 cent op maar bij eksportkwaliteit ligt de uitbeta- lingsprijs tussen de 40 en 65 cent. Door de uitzonderlijke weersom standigheden is er zelfs al winter bloemkool afgeleverd en dit is zeer vroeg. Het betreft dan wel die perce len die vroeg zijn uitgeplant, maar januari is toch erg vroeg tegenover normaal maart. Op verschillende plaatsen begint de spinazie nieuwe oogst al boven te komen. Ook dit is erg vroeg en wat opkomst aangaat is er hoegenaamd geen verschil te zien tussen spinazie die in de vollegrond is uitgezaaid en die in de kas. Het areaal lijkt wat kleiner te zijn dan vorig jaar. Dit ei genlijk buiten verwachting omdat het goede spinaziejaar van 1988 nor maal gesproken de interesse voor de ze teelt doet vergroten. Door de vele regen van vorig jaar is veel spinazie verloren gegaan zodat dit misschien de reden is van een lichte inkrim ping. Een gewas spinazie dat mislukt kost de tuinder alleen aan zaaizaad al ƒ45,— a ƒ50,— per are. Voor een are is 4 kg zaad nodig dat per kg ƒ10,a 12,kost. Als het meer dan 6 a 7 graden vriest moet bere gend worden of de spinazie van een laag plastic voorzien. Al met al een aantal negatieve faktoren dus die een ekstra vroege teelt met zich mee brengt. Omtrent het areaal vroege aardappe len valt nog geen zinnig woord te zeggen omdat lang niet overal poot- goed is ingekocht. Misschien dat de uitzonderlijk hoge prijs die voor pootgoed gevraagd wordt telers doet besluiten hun oppervlakte wat te verkleinen. Er gaan zelfs geruchten dat sommige rassen niet meer te le veren zijn. Het bijzondere zachte weer van deze winter tot nog toe wordt door de meeste mensen wel als prettig erva ren al brengen ekstreme weersom standigheden in onze sektor altijd problemen mee. Ook voor de boer en tuinder in THOLEN, met name ook bij de bewaring van het vroege aardappel pootgoed, moet men ze ker alert zijn of deze niet te hard van stapel lopen. Na het uitlopen van de poters is af harden noodzakelijk om een stevige kiem te verkrijgen, licht en lucht in de bewaarplaats is dan een vereiste om dit te bereiken. Er worden in on ze streek veel goede maten pootgoed gekocht en doorgesneden om hier mee in de eerste plaats wat vroeger te zijn, maar zeker ook door het grote prijsverschil tegenover de kleinere maten pootgoed. Men kan er toch wel wat geld mee in de zak houden. De meeste bedrijven nemen hier dan ook volop de tijd voor. Men maakt er veel werk van de poters rechtop in de kistjes te plaatsen. Alle spruiten krijgen zo evenveel licht en men hoopt zodoende straks met gelijk matig plantmateriaal van start te gaan. Onder glas scheelt het weliswaar toch wel in de stookkosten met deze buitentemperaturen, het is zeker al lemaal geen winst zoals weieens wordt gedacht. Het donkere vochti ge weer brengt ook de nodige pro blemen met zich mee. Wanneer er weinig verschil is tussen binnen- en buitentemperatuur dan is de lucht vochtigheid om deze tijd onder glas altijd hoog. Wanneer dit te lang gaat duren krijgen vooral de schimmel ziekten een kans om het gewas te belagen. Botrytis ziet men ook in de slateelt steeds meer de kop op steken. Hierin speelt ook de verminderde gevoelig heid voor de middelen Rovral/Roni- lan een rol. Met het gebruik van de cupareen spuitkorrel kan dit toch enigszins worden tegengegaan, al blijft het alsnog een moeilijk te bestrijden kwaal in de heteluchtteelt. De prijsvorming van de kropsla was de afgelopen periode aan zeer grote schommelingen onderhevig. Vooral de lichte sla moest het dikwijls ont gelden en ging soms voor afbraak- prijzen over de klok. Ook bij de krulsla, een tussentype van botersla en ijsbergsla, was prijs dikwijls te leurstellend. Ook de prijzen tussen eenmalig en meermalig fust van de zware sla kunnen soms grote schommelingen vertonen, zodat het soms moeilijk is een keus te maken in welk fust men moet steken. Met achter de prijzen aanhollen is men meestal net te laat. In de BEVELANDSE boomgaarden is het in deze tijd van het jaar erg stil. De natuur is in rust, alleen over dag, als het tenminste droog is, kun je het knippen van de snoeischaren in de wijde omtrek horen. De snoei is in volle gang. Een belangrijke teeltmaatregel in de fruitteelt. Een fruitteler, die de snoeikunst goed meester is zal vaak een goeie kwaliteit fruit kweken. Het snoeien is de eerste stap in de teelt van appels en peren om vruchten te telen met een goeie maat en kleur. Tot nu toe snoeien de meesten de appelpercelen en dan vooral de oudere percelen. Later in de winter worden de jongere percelen gesnoeid, omdat hier vaak minder werk aan is en jonge bomen zijn gevoeliger voor vorst. Ja, een koude periode is er in de win ter '88/'89 nog niet geweest, de tem peraturen zijn aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. Voor het afrem men van de knoppen kunnen we best wat vorst gebruiken en bovendien, De vollegrondstuinbouw staat als gevolg van de druk uit de andere sektoren voor een gevecht om het bestaan. Toch moet de sektor vrij blijven. Wel zullen de bestaande regelingen voor bijvoorbeeld de ka velruil en de bedrijfsaanpassingen meer toegesneden moeten worden op de situatie in de vollegrondsgroenteteelt. Het ondernemersschap zal bepalend zijn of we onze boterham blijven verdienen. Daartoe zal bundeling van krachten meer dan alleen op het gebied van de afzet geboden zijn." Dit zei de voorzitter van de Zeeuwse Groentetelersorganisatie de heer A. Sandee dinsdagavond op de algemene jaarvergadering van de Z.G.O. in "Hotel Goes" te Goes. De voorzitter zei te hebben ge- konstateerd dat de ontwikkeling van de tuinbouw op Walcheren momen teel stagneert. Er is inmiddels een werkgroepje geformeerd dat moet analyseren wat hiervan de oorzaken zijn. Het bestuur van de Z.G.O. heeft verder aan de landbouworga nisaties op Walcheren voorgesteld te proberen de ruilverkaveling Walche ren te benutten om een aantal volle- grondsgroentetelers wat meer moge lijkheden te geven. Daarbij wordt gedacht aan bedrijfsverplaatsing en - vergroting, zoetwatervoorziening en mogelijke aanpassing van de bedrijfs gebouwen. Sterke punten Voor de Zeeuwse situatie riep San dee de vollegrondsgroentetelers op de sterke punten van Zeeland in een overvolle markt te benutten. Hij noemde daarbij de relatief goede en gezonde bodem en een klimaat dat gunstig is voor teeltvervroeging en - verlating met minder vorstrisico bij de wintergewassen als spruiten, prei en winterbloemkool. Als bijzonder interessante nieuwe gewassen noem de hij Broccoli (zowel zomer- als Vrijdag 13 januari 1989 late herfstbloem asperges en knol- winterbroccoli, kool, groene venkel. Uitbreiding De voorzitter konstateerde voorts een winter zonder vorst is eigenlijk geen winter. In de maand februari kan gestart worden met de snoei van de peren, de bloeitijd van de peren kan bij een zachte winter tamelijk vroeg vallen, we dienen hier terdege rekening mee te houden. De kleinere pereoogst van het afgelopen jaar uit zich ook op dit moment door goeie prijzen voor de peren. De Doyenné is zelfs heel duur, met prijzen boven de ƒ2,per kg, daarom lopen de voor raden van dit goeie pereras snel te rug. Ook Conference is een goeie prijs, de peretelers kunnen tot op dit moment tevreden zijn. Bij de appelen ligt dit enigszins an ders. Alleen heel mooi gekleurde Jo nagold brengen goeie prijzen op. Elstar en Cox zijn goed in prijs, maar het is zaak deze snel af te zet ten, want de kwaliteit gaat in de maand januari snel achteruit. De Golden kan vergeleken met de afge lopen jaren goed meekomen, ze zijn blank dit jaar en worden verkocht voor ruim tachtig cent voor de goeie maten klasse i. Alleen de Goudrei- netten blijven volledig in prijs ach ter. Een grote oogst Goudreinetten in zowel binnen- als buitenland heeft een drukkende werking op de prijs vorming. Ook voor de afzet van de ze goeie moes- en handappel in de winter zou een korte vorstperiode welkom zijn. dat het vollegrondsgroenteareaal in Zeeland uitgebreid is van 1295 ha in 1987 naar 1620 ha in 1988; een groei derhalve van ca. 25%. De uitbrei ding vond vooral plaats bij de vol gende gewassen: bloemkool van 32 naar 50 ha, spruitkool van 202 naar 256 ha, was/winterpeen van 236 naar 350 ha en witlofwortels van 416 naar 484 ha. De grootste uitbreiding die behalve voor bloemkool, veelal heeft plaatsgevonden op akker bouwbedrijven, geeft het gebied Zeeuws-Vlaanderen te zien. Voorzitter Sandee heeft de indruk dat de traditionele vollegronds- groentebedrijven het momenteel moeilijk hebben. De bedrijfsomvang is nogal aan de kleine kant waardoor mechanisatie en specialisatie niet maximaal uitgebuit kunnen worden. J.W. Minister Ed Nijpels van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer opent op 15 februari 1989 de 56ste Westfriese Flora in Bovenkarspel. Het thema van de Westfriese Flora is 'Spelen met licht en water'. Licht en water zijn voor de bollen- en bloembollenteelt de be langrijkste produktiefaktoren en het zijn ook belangrijke milieufaktoren. "Daarom lag het voor de hand om minister Nijpels voor de officiële opening te vragen. En wij zijn bij zonder blij dat hij onze uitnodiging heeft aanvaard", aldus Flora- voorzitter Henk van Dam in een toe lichting. Naast de 4.000 m2 grote bolbloe- mententoonstelling kent de West- friese Flora een konsumentenbeurs en een mechanisatietentoonstelling. Voor het publiek is de Westfriese Flora geopend van 16 tot en met 26 februari, dagelijks van 9 tot 18 uur en donderdag 23 februari tot 22 uur. De tentoonstelling wordt gehouden in de hallen van de CNB-veiling te Bovenkarspel en is met het openbaar vervoer goed te bereiken. De toe gangsprijs bedraagt 10,—. Kinde ren tot 14 jaar, 65-plussers en groe pen krijgen korting. Oogstraming appelen voor Zuid-Tirol naar beneden bijgesteld De appeloogst in Zuid-Tirol (Noord- Italië) is aanmerkelijk kleiner uitge vallen dan eerder geraamd. Uitein delijk is er 729.600 ton geoogst, ter wijl men bij de eerste schatting nog uitging van een hoeveelheid van 837.000 ton. Niettemin is dit altijd nog 5% meer dan in 1987. Ook de oogstraming van appelen voor het Nieder-Elbe gebied (W. Duitsland) is fors naar beneden bij gesteld. Werd er op het Prognos fruitkongres in augustus nog een cij fer van 175.600 ton gepresenteerd, nu schat men de produktie slechts op 133.000 ton (1987: 175.000 ton, 1986; 224.000 ton). De vergadering van de Zeeuwse groentetelers. Achter de bestuurstafel het da gelijks bestuur van de ZGO met v.l.n.r. de heren P.C. Geluk (sekr.), A. San dee voorzen J. Schouwenaar. Tuinders/bestuurders hebben over het algemeen de geprivatiseerde voorlichting (privo) wel geaccep teerd. Tuinders/telers nemen meer een afwachtende houding aan. Over vier jaar, wanneer het bedrijfsleven gaat bijdragen aan de Privo moet deze dienst zich waargemaakt heb ben. Dit bleek uit de discussie op de KNLC-tuinbouwdag, die op 10 ja nuari is gehouden. Op de vraag of het binnen het tuinbouwbedrijfsle ven al een breed draagvlak voor de privo aanwezig is antwoordden de meeste aanwezigen dat goede voor lichting zeker op voldoende draag kracht kan rekenen. De kwaliteit van de Privo is echter alles bepalend voor de acceptatie ervan. Uit de discussie bleek wel dat er kri tische kanttekeningen geplaatst wer den bij het samenspel tussen privo, CAD (Consulentschappen in Alge mene Dienst) en de beleidsconsulen- ten. Op het ogenblik wordt er vanuit een dienst geopereerd. In de toe komst komen er drie diensten. Men maakte zich zorgen of de vragen uit de praktijk wel op de juiste plaatsen terecht komen. Voor een tuinder is het belangrijk dat de voorlichting onmiddellijk de problemen erkent en daarop met zijn programma in speelt Goede voorlichting kost geld. Een collectieve bijdrage wordt dan ook niet afgewezen. Toch zijn de meesten het erover eens dat ook een deel via het profijtbeginsel moet worden betaald. En dit geldt vooral voor intensieve teeltbegeleidingen en bedrij fsbegeleiding 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17