Olympisch jaar 1988 breekt alle voederwaarderekords! 'Bijhouden mineralenbalans: goed voor milieu en de portemonnee' voordroogkuilen Ammoniakfrakties in Konsulent C. de Kroon in Boekei: Encebe besteedt afzet vlees gedeeltelijk uit Met een gemiddelde van 920 VEM bereikten de snijmaiskuilen in 1988 een ongekend rekord. Van deze kuilen wordt nu gevoerd. f^rrhnri vorldoot Ho voadpru/QQrHp Volgens de konsulent akkerbouw en groenteteelt te Lelystad ir. C. de vJiUIlü Vcilddgl Ut V UtUtr\Y ditrUv Kroon is het bijhouden door een veehouder van een mineralenbalans zowel uit het oogpunt van milieu als kostenbesparing van groot be lang. Het gebruik van kunstmeststoffen moet immers zijn afgestemd op de hoeveelheid mineralen, die al via dierlijke mest is aangevoerd. 'Door de aanvoer van fosfaat en kali ongeveer in overeenstemming te laten zijn met de afvoer ervan via de geoogste produkten, kan de boer het mestprobleem in de overschotgebieden beheersbaar en kon- troleerbaar maken', aldus De Kroon. Hij sprak op een studiedag voor de akkerbouw in het Brabantse Boekei. Het grote aantal voorjaarskuilen en de uitstekende kwaliteit hiervan be tekende een goede start om een opti maal rantsoen voor de winterperiode te realiseren. Ook de zomer- en herfst- kuilen waren naar verhouding van goede kwaliteit. Alles werd echter overtroffen door een ongekend hoge voederwaarde van de snijmaiskui len. Nooit eerder bereikten gras- en maiskuilen zulke hoge VEM- gehaltes als juist in dit olympisch jaar, aldus het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek. Met een gemiddelde van 920 VEM bereikten de snijmaiskuilen in 1988 een ongekend rekord. De goede weersomstandigheden tijdens het groeiseizoen hebben hier in hoofd zaak toe bijgedragen. Ongekend is ook het gemiddeld droge-stof-gehalte van 32,6%. Dit is bijna «+,5% hoger dan het gemiddel de van de afgelopen drie jaar. Ge voegd bij een gunstig laag ruwe- celstof- en ruw-as-gehalte is ver klaard waarom de voederwaarde tot deze ongekende hoogte kon stijgen. De vroege oogst van de mais bete kende dat de resultaten van het on derzoek ruim op tijd beschikbaar waren voor het berekenen van de rantsoenen. Dit heeft mede tot ge volg dat in het overzicht de gegevens konden worden verwerkt van ruim 13.500 monsters. Dit is anderhalf maal het aantal dat normaal in dit overzicht is opgenomen. Dit ver sterkt alleen maar de uitzonderlijke indruk van het maisseizoen 1988. Bij de graskuilen valt op dat er heel weinig toevoegmiddelen zijn ge- Een zware aftrekpost in de bereke ning van de voederwaarde is het ruw-asgehalte, dat bestaat uit mine ralen (zouten in het gewas opgeno men) en grond. Normaal is een ge halte van 100 gram per kg droge stof. Het verschil tussen een beetje grond per kg droge stof (120 gram) en veel verontreiniging (180 gram) geeft een verschil van 80 VEM. Een hoger ruw-asgehalte verdunt als het ware de overige gehalten, zoals bij voorbeeld het gehalte aan ruwe celstof. De uitslag op het formulier van de ruwvoer-analyse vermeldt dan een lagere waarde daarvoor. De Boxtelse Vee- en Vleescentrale Encebe gaat de afzet van vlees bui ten de EG uitbesteden. Daartoe heeft de slachterij een overeenkomst gesloten met het eenmansbedrijf uit Boxtel Loman Agro, dat wordt ge leid door de voormalige eksportma- nager van de Encebe G. Loman. Hij wil naast vlees ook andere agrarische produkten in het buitenland af zetten. Met name het Midden- en Verre Oosten zijn belangrijke markten, Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Winterventilatie Tot op heden hebben we nog geen lage buitentemperatuur gehad en er is nog niet veel gevraagd van het ver warmingssysteem. We moeten toch rekening houden met een periode waarin de buiten temperaturen tot onder het vriespunt zullen gaan dalen. Voor degene die hun verwarmings systeem en regelapparatuur nog niet hebben laten nazien is het de hoogste tijd om dit alsnog te doen. Bij lagere buitentemperaturen zullen we de ge wenste staltemperatuur per dierkate- gorie naast goed gebruik van ventila- 16 bruikt. Voor de voorjaarskuilen was dit met 11,4% het laagste sinds vele jaren. Bij de voorjaarskuilen werd ook een nieuw rekord gevestigd van kuilen met meer dan 1000 VEM. Over heel 1988 waren er 383 van der gelijke graskuilen, hetgeen een ver betering is met 99 ten opzichte van 1987, het vorig rekordjaar. Het gemiddelde VEM-gehalte van alle graskuilen (met en zonder toe voeging) bereikte een waarde van 859 en dit overtreft het rekordjaar tot nu toe, namelijk 1986. De zachte winter van het afgelopen jaar heeft er voor gezorgd dat het gras weinig is uitgevroren. Gestart kon worden met goede grassen en een dichte zo de. Voeg aan deze ingrediënten goed weer toe tijdens het inkuilen en dan kan het niet anders of er worden uit stekende kuilen gemaakt met hoge voederwaardecijfers. Dit is dan ook in de cijfers terug te vinden, waarbij vopnt: het lagere ruw-as-eehalle opvalt. Dit gemiddelde van 859 VEM in 1988 is wel gebaseerd op een lager aantal monsters. Oorzaak hiervan is mogelijk dat onder invloed van de superheffing meer grond beschik baar is gekomen voor ruwvoeder- winning. Percelen zijn veelal samen gevoegd tot grotere kuilen, wat min der monsters oplevert. De uitstekende voederwaarde van zowel gras- als maiskuilen betekent dat er goed ruwvoer beschikbaar is voor hoge produkties. Bovendien betekent dit dat er minder aan de aankoop van krachtvoer behoeft te worden uitgegeven, zodat de be drijfsresultaten zich positief kunnen ontwikkelen. Het lijkt dus alsof het gras in een vroeg stadium is gemaaid, maar dat is niet het geval. Als u regelmatig hogere ruw- asgehalten in de voordroog tegen komt, moeten maatregelen worden genomen. De oorzaken kunnen zijn: ongelijke ligging van het land, veel molshopen, foutieve afstelling van cyclomaaier, schudmachine of hark. Deze faktoren doen dan onnodig veel schade aan de kwaliteit van kuilgras. Jan van Schooten, bedrijfsvoorlich- ter CR Noord-Brabant en Zeeland waar niet alleen vraag bestaat naar varkensvlees, maar ook naar andere, meestal bevroren produkten, zoals kippedelen en groenten. Met de En cebe zijn goede afspraken gemaakt. Loman biedt de vee- en vleescentrale goede informatie over de verkoop prijzen en vraag en aanbod. De Encebe biedt hem de garantie van een vaste marge, waardoor de kontinuïteit van het eenmansbedrijf zoveel mogelijk is gewaarborgd. tieregeling met bijverwarmen moe ten bereiken. In de praktijk gebeurt het nog te vaak door te weinig ventileren of al les dicht te stoppen. U kunt nog wel extra aandacht schenken aan isolatie, gaten en kie- De NH_,-fraktie is een maatstof voor de kwaliteit en het slagen van de konservering. Een NH3-fraktie van 8 of lager is goed. Daarboven is de konservering slecht verlopen en zijn er verliezen. Daarnaast is de kans op aanwezigheid van sporen van boter- zuurbakteriën zeer groot. U moet dan oppassen voor de melkkwaliteit. Bovendien heeft ammoniak een ne gatieve invloed op de voederwaarde. Als de NHj-fraktie 8 is, dan wordt bij onderzoek op het bedrijfslabora- De Kroon drong er op aan om 'met verstand' gebruik te maken van dierlijke mest, dat naast voordelen immers nadelen voor het milieu met zich meebrengt door uitspoeling in de bodem en vervluchtiging van stikstof. 'Door toediening van mest in voorjaar en nazomer, in kombi- natie met de teelt van een groenbe- mester en beperking van de gift kunt u van dierlijke mest ekonomisch voordeel hebben en tegelijkertijd een bijdrage leveren aan de beheersbaar heid van de mestproblematiek', al dus de akkerbouwkonsulent. Snelle afname akkerbouwbedrijven Volgens De Kroon zal het aantal ak kerbouwbedrijven versneld afne men. Veel ondernemers ouder dan 50 jaar zullen hun bedrijf op termijn vrijwillig beëindigen, anderen pro beren via omschakeling naar andere ren in de afdeling, zodat er geen ex tra warmte verloren gaat. U zult dus moeten denken aan een goede balans tussen gevraagde warmte en gewenste ventilatie. Kort om de kosten gaan voor de baten uit. torium de VEM gekorrigeerd met 15. Is de NHj-fraktie 20, dan is de korrektie - 22, dus een verschil van 37 VEM. Het is bovendien mogelijk dat bij hoge waarden van NH,-frakties de vorming van am moniak blijft doorgaan. Het advies is dan om deze partijen het eerst op te voeren, bij voorkeur aan het jong vee en droogstaande melkkoeien. Jan v. Schooten, voorlichter CR Noord-Brabant en Zeeland produkten of produktiesystemen nieuw perspektief te vinden. Sommi ge akkerbouwers proberen 'alterna tieve gewassen' uit; enkelen schake len over naar de vollegrondsgroente- teelt of een andere tuinbouwtak. Volgens konsulent De Kroon doen zich als gevolg van intensieve bouw plannen op een aantal bedrijven in Oost-Brabant vruchtwisselingspro- blemen voor. Door gebrek aan vari atie ontstaan 'probleemonkruiden'. 'Een ruimere vruchtwisseling is voor uw gebied op dit moment niet renda bel te realiseren. Gewassen die qua saldo met aardappelen, suikerbieten en de bekende vollegrondsgroenten kunnen konkurreren, zijn niet voor handen'. Hij wees ook op het streven van de overheid om de afhankelijkheid van chemische middelen te verminderen. Een doelstelling die volgens De Kroon niet wordt nagestreefd door een verbod op het gebruik van zo- Onderzoek drachtig importvee op brucellose Het "abortus-drama" waarbij op één bedrijf 900 dieren afgeslacht moesten worden in verband met bru cellose (besmettelijk verwerpen of abortus Bang) kost naar schatting 1.000.000,—. Niet drachtige met brucellose besmette runderen hebben meestal een negatief bloedonderzoek. Pas wanneer ze drachtig zijn, wordt het bloedonderzoek vaak (maar niet al tijd) positief. Niet drachtige, jonge import runde ren afko^nstig van brucellose- positieve bedrijven, zijn vaak niet te onderkennen als zijnde besmette die ren, dit komt later pas, als ze drach tig zijn. (In enkele gevallen worden ze pas na het verwerpen positief!). Dit is de reden dat de Gezondheids dienst een brief heeft geschreven naar alle rundveehouders in haar werkgebied, waarbij de Gezond- veel mogelijk middelen, maar door een bewustere omgang met de moge lijkheden van een breed scala effek- tief werkende en milieuvriendelijke middelen. Een studiedag akkerbouw in Oost- Brabant betekent een gehoor van slechts een klein aantal gespeciali seerde akkerbouwers en verder veel veehouders, die de akkerbouw als belangrijke neventak bedrijven. Het mestprobleem is bij deze groep al ja ren kind aan huis, evenals sinds kort de grondwaterverontreiniging in het noordoosten van de provincie. Re cente ontwikkelingen op het gebied van de bodembescherming werden toegelicht door ir. J. Geijsels, hoofd buro bodembescherming van de pro vincie Noord-Brabant. Takorganisatie akkerbouw Organisator van de studiedag in Boekei was de twee maanden gele den opgerichte Stichting Takorgani satie Akkerbouw Noord-Brabant. In de nieuwe stichting zijn de regionale akkerbouwstudieklubs, de vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting en de regionale studievereniging onder gebracht. Voorzitter M. van Tuijl van de Tak organisatie Akkerbouw lichtte toe dat de studieklubs de akkerbouwer op vaktechnisch gebied van dienst willen zijn. Voorlichting, onder zoek, onderwijs en automatisering binnen de akkerbouwsektor zijn de voornaamste taakgebieden van de nieuwe stichting. 'De ontwikkelin gen in de Brabantse akkerbouw gaan snel; wij stellen u in de gelegenheid om bij te blijven'. H. de Bot heidsdienst de gelegenheid geeft, om alle drachtige importdieren vanaf 4 maanden dracht te laten onderzoe ken op brucellose. Voordat de koei en aborteren, brengen ze de ziekte niet over op andere dieren. Indien bij dit onderzoek een positief dier gevonden wordt, wordt deze zo snel mogelijk op kosten van de Gezond heidsdienst geslacht. Op deze manier kan een totale ruiming van alle die ren op het bedrijf voorkomen wor den. Overigens blijft de veehouder verplicht een bloedonderzoek op brucellose in te stellen van alle run deren, die verworpen hebben. Ook dit geschiedt op kosten van de Ge zondheidsdienst. Vrijdag 13 januari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 16