'Zorgen dat we de konkurrentie voor blijven' Teveel stikstof nadelig voor kwaliteit In Frankrijk doorbraak bij de bio-brandstof Aardappelstudieklub denkt klantgericht: Voorlopig geen basisheffing pootgoed Telersprijzen granen, zaden en peulvruchten, seizoen 1987/1988 Wat betreft kwantiteit en kostprijs kunnen we niet tegen de ons omringende landen op. We moeten het dus in kwali teit zoeken worden monsters van hun aardappe- wërd de stikstofwerking uit dierlijke ïjiest altijd verwaarloosd. Nu steeds meer akkerbouwers jaarlijks voor de aardappelen mest uitrijden, wordt het noodzakelijk dat ze ook reke ning houden met de stikstof die daardoor vrijkomt'. 'Een goede methode is 50 procent van de bemesting voor het poten te geven. De aanvulling tijdens het groeiseizoen geschiedt dan op basis van gegevens na analyse van de bladsteeltjes van de planten. Bij deze methode meet je het nitraatgehalte in het sap van de bladsteeltjes. Daar uit kan je een aanvullende stikstof gift adviseren. Op deze manier voor kom je te hoge giften, terwijl het ri- siko van een te lage gift eveneens wordt uitgesloten', aldus Basting. Om de leden van de aardappelstu dieklub ervan bewust te maken hoe de bakkwaliteit van hun partij is, len gebakken en op kleur beoor deeld. De teler kan dan zelf bepalen of hij zijn teeltmaatregelen moet aanpassen om dat aspekt van de kwaliteit te verbeteren. Dat de leden op eigen inititief min der stikstof zullen gaan strooien, verwacht voorzitter Jansen niet. 'Als duidelijk blijkt dat te hoge stikstof gehalten nadelig zijn voor de kwali teit, dan zullen er maatregelen moe ten komen om de giften te beperken. Dat kan via twee wegen. Of de aard- appelhandel moet via een premie- en kortingensysteem uitbetalen naar bijvoorbeeld het nitraatgehalte, of er moet een wettelijke beperking ko men op het gebruik van stikstof'. Alert zijn op nitraat Een betrekkelijk nieuw kwaliteits- aspekt bij aardappelen is het ni traatgehalte. Vooral van Duitse zij de maakt men zich sterk voor lage nitraatgehalten in voedingsmidde len. De Duitse gezondheidsdienst pleit ervoor aardappelen niet meer dan 100 mg nitraat per kilo produkt te laten bevatten. Met name groot winkelbedrijven stellen een laag ni traatgehalte al als eis bij hun aardap pelaankopen. Om hierop voorbereid te zijn, wordt het nitraatgehalte van de aardappelen van de studieklub- leden bepaald. Zouden deze te hoog zijn, dan kunnen de telers zich op maatregelen bezinnen. Het meest voor de hand ligt het beperken van de stikstofgift. 'Op dit moment bestaan er nog drie mogelijkheden om het nitraatgehalte vast te stellen', legt Wentholt uit. 'Binnenkort maakt de aardappelsek- tor afspraken welke van die drie we als standaard gaan nemen. Als dat Door nauwe kontakten te onder houden met de afnemers hopen de leden van de aardappelstudie- I klub 'Zuid-Beveland' de kwali- teit van hun produkt te verbete- ren. Een voorbeeld van klantge- I richt denken en werken in de praktijk. 'Alleen door nog beter op de kwali teit van onze aardappelen te letten kunnen we de voorsprong die we op het buitenland hebben, behouden. Zo'n voorsprong in kwaliteit is noodzakelijk omdat de kostprijs van onze produkten vrij hoog is'. Woorden van H. Jansen, voorzitter van de aardappelstudieklub 'Zuid- Beveland'. Al vanaf 1981 houden de leden van de groep zich intensief met J-- Kovio I-Ipf hiicfo- ren naar de wénsen van de afnemers is daarbij belangrijk. 'In ons land is het vooral de verwer kende industrie die eisen aan de aardappelen stelt. Niet verwonder lijk als je weet dat deze industrieën jaarlijks zo'n 1,7 miljoen ton aard appelen tot voorgebakken produk ten verwerken', zegt ing. A. Basting, bedrijfsvoorlichter en begeleider van de studieklub. 'De eisen die de in dustrie stelt, hebben onder andere betrekking op de sortering, blauw en de mate van verkleuring na het bak- proces. Daarop hebben de telers zich dan ook gekonsentreerd. Momenteel vragen we ons echter af, of we niet te eenzijdig aandacht hebben gege ven aan de eisen voor de industrie bestemming. Daardoor zijn de eisen voor vooral de tafelaardappelen wat op de achtergrond zijn geraakt'. L.R. Wentholt Deze laatste konstatering wordt be vestigd door L.R. Wentholt, direk- teur bij Aardappelhandel Meijer in Kruiningen (CMK) en een van de be langrijkste afnemers in het werkge bied van de studiegroep. Volgens hem wordt het tijd dat we afstappen van het principe dat alleen aardap pelen die niet voor de industrie ge schikt zijn, naar de konsumptie gaan. 'Het blijkt dat de konsument best bereid is een redelijke prijs voor zijn aardappelen te betalen. Onze er varingen met Super Bintjes bevesti gen dat. Hoewel deze aardappelen duurder zijn dan de gewone Bintjes, stijgt de afzet nog steeds. De kwali teit moet dan echter wel goed zijn'. Afgerijpt gewas voorwaarde Een voorwaarde voor een prima kwaliteit van aardappelen is, dat het gewas regelmatig groeit en natuur lijk afrijpt. Vooral dat laatste aspekt staat de laatste tijd in de belangstel ling. Wentholt: 'Wij merken al jaren dat met name de problemen met de bakkwaliteit toenemen. Vooral bij de Saturna's voor de chipsbereiding voldoet soms een aanzienlijk deel niet aan de eisen. We vermoeden dat dat verband houdt met de hogere stikstofgiften en als gevolg daarvan de mindere afrijping van het gewas'. Dat de stikstofgiften bij aardappelen de laatste jaren zijn gestegen, geven de leden van de studiegroep volmon dig toe. Basting: 'De laatste jaren zijn vooral de giften dierlijke mest toegenomen. Daarnaast zijn de kunstmestgiften zeker niet vermin derd. In het oude bemestingsadvies Vrijdag 13 januari 1989 Sinds 1 juli is in Frankrijk de. be lasting op ethanol gelijkgesteld met die van diesel. Daardoor is het 45 cent per liter goedkoper geworden. Een mengsel van benzine en 5% ethanol is voor de motor hetzelfde als superbenzine. Veel overheidsin stanties (b.v. de post van Pas de- Calais of de dienstauto's van de stad Orléans) maken al gebruik van de nieuwe brandstof. Volgens de gegevens van Jean-Pierre Leroudier van de Franse bio- ethanol-federatie (ADECA) te Pa rijs wordt een hectoliter ethanol uit 280 kg tarwe, 270 kg mais, 800 kg aardappelen of 1000 kg suikerbieten Ook adjunkt-direkteur L. van Tilburg van Korteweg BV uit Swifterband meent dat minder stikstof .de kwaliteit van aardap pelen zal verbeteren. Het pro bleem met het nitraatgehalte in aardappelen mogen we volgens hem niet verzwijgen. 'Het heeft geen zin alleen te konstateren dat Duitsland de normen enkel instelt om de eigen markt te beschermen. Beter is het daar op voorbereid te zijn. Mo menteel voeren wij nog geen ni traattest uit, maar ik houd er wel rekening mee dat we dat in de toekomst gaan doen'. 'Voor het probleem van residuen in aardappelen geldt eigenlijk het zelfde. We mogen daarvoor de ogen niet sluiten. Onze ervaring met het ras Bildstar bewijst dat de konsument bereid is soms zelfs het dubbele te betalen voor aardappelen die ze echt wensen'. gewonnen. De energiebalans is altijd positief. Er wordt ca. tweemaal zo veel energie teruggewonnen als er wordt ingestopt. Er blijven ook nog per hektoliter ethanol 100 kg tarwe- schroot met 30% eiwit, 45 kg bieten- of 18 kg aardappelpulp over. De ethanolprijs ligt zonder enige EG- of staatssubsidie bij minstens 2,50 FF per liter (ruim 80 cent). Benzine kost vanaf de raffinaderij 1 FF/1. De suikerfabriek in Artenay, ten noorden van Orléans heeft al in 1986 een bio-ethanolinstallatie met een capaciteit van 1500 hl pér dag ge bouwd (foto links). In 1987 produ ceerde deze 130.000 hl alkohol, die de eksploitanten echter maar voor een klein deel als brandstof ver kochten. Inmiddels hebben meerdere belan gengroepen zich aaneengesloten, om andere installaties te bouwen, o.a. in Marle (Aisné), waar tarwe wordt verwerkt. Uit 100 kg tarwemeel 130 kg tarwe) kon daar 50 liter etha nol worden gewonnen. Een andere installatie staat op het terrein van de suikerfabriek van de Arcès-sur- Aubé (Aube), een derde wordt opge richt in Provins (Seine et Marne). Thans moet men 900 ECU uitgeven, om een hektare tarwe met een op brengst van 6 ton te eksporteren. Voor het braak leggen wordt ca. 600 ECU beschikbaar gesteld. Om etha nol tegen de prijs van benzine te kunnen afleveren heeft men 420 ECU aan subsidies nodig. (De Voor). bekend is, kunnen we partijen ook betrouwbaar gaan bemonsteren. Eén ding staat namelijk vast: het ni traatgehalte wordt in de toekomst belangrijk. Zowel voor de teler als de handel is het dan goed hierop voorbereid te zijn'. Kiemremmers Wentholt signaleert nog een kwali- teitsaspekt dat in de toekomst be langrijk kan worden: het residu aan kiemremmingsmiddelen in de knol len. 'In de Skandinavische landen gaan al stemmen op om het gebruik van Chloor-IPC, een kiemrem- mingsmiddel, te verbieden. Deze landen zijn vanwege hun kwaliteits eisen voor Nederlandse handelaren toch al moeilijk te bedienen, maar we moeten er natuurlijk wel naar streven ook aan hun eisen te vol doen. Wat betreft kwantiteit en kostprijs kunnen wij niet tegen de ons omringende landen op. We moe ten het dus in kwaliteit zoeken. Daarom is het noodzakelijk dat de handel de juiste grondstof krijgt aardappelen die niet teveel zijn op gejaagd maar natuurlijk zijn ge groeid, hieraan het best voldoen'. Andere rassen Een mogelijkheid de kwaliteit van aardappelen te verbeteren is bij de teelt rekening houden met de be stemming van het produkt. Daarbij zouden dan ook voor de tafelaard appelen duidelijke eisen moeten worden geformuleerd, zodat de teler weet waar zijn produkt aan moet voldoen. Andere rassen die zich be ter voor konsumptie lenen, zijn eveneens een mogelijkheid. Om de mogelijkheden van nieuwe rassen snel te leren kennen, start de aardappelstudieklub dit jaar met ei gen rassenproeven. Albert Vermüë (Oogst) Pootgoedtelers hoeven waarschijn lijk bij de financiële afwikkeling van de STOPA-regeling over 1988 geen basis-areaalheffing te betalen. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten om pas in mei 1989 een definitief besluit te nemen over dit onderdeel van de garantierege ling pootaardappelen. Door een terugloop in het areaal pootaardappelen en lagere kilo opbrengsten per hektare is de ver wachting dat er minder dan 30.000 ton aan de STOPA wordt aangebo den. In dat geval kan de basisareaal heffing over de oogst 1988 achterwe ge blijven. Voor de garantieregeling oogst 1989 is bij de plombeheffingen een tus- sentarief ingesteld van 1,75 gulden voor de overlappende maten. In 1987 hebben de pootgoedtelers 5 cent per kilo betaald om de garantie regeling te financieren. Betere smaak Van Tilburg voorziet nog meer voordelen als we de aardappelen minder gaan bemesten. 'Het komt de smaak van de knollen ten goede en het maakt de aard appelen minder kiemlustig. Ook denk ik dat de hardnekkige pro blemen die we de laatste jaren met Phytophthora hebben ge had, deels te verklaren zijn uit de hoge stikstofgiften. Daardoor blijft het gewas lang jong en vat baar voor de ziekte'. Ir. C.D. van Loon, onderzoeker op het PAGV, verklaart dat veel stikstof nadelig is voor de aard appelkwaliteit. 'Het gaat zon der meer ten koste van de bak- kleur en bevordert het verkleuren na het voorbakken. Daarnaast daalt het onderwatergewicht en stijgt het nitraatgehalte'. Hij heeft de indruk dat in bepaalde gebieden de stikstofbemesting wat uit de hand is gelopen. Volgens het Landbouw Ekonomisch Instituut hebben de telers van granen, zaden en peulvruchten in het seizoen 1987/1988 bij levering af boerderij de navolgende prijzen gemaakt. (Ter vergelijking tevens de in de seizoenen 1984/1985 t/m 1986/1987 gerealiseerde prijzen.) Gemiddelde telersprijzen in gld per 100 kg inkl. BTW en na aftrek MVH seizoen produkt tarwe rogge wintergerst zomergerst brouwgerst gerst (gemiddeld) haver groene erwten kapucijners bruine bonen karwijzaad blauwmaanzaad 1984/1985. Eenzelfde vergelijking voor groene erwten en koolzaad, beide marktorde- ningsprodukten, geeft een prijsdaling van 12 resp. 24%. 15 1984/85 1985/86 1986/87 1987/88 50,— 47,90 46,50 41,90 49,80 46,20 45,20 41,- 50,60 47,80 45,90 41,40 49,90 47,50 46,20 41,— 57,10 49,90 50,70 48,90 52,60 48,40 46,90 43,50 50,30 41,20 46,- 46,40 83,— 83,- 81,- 73,- 83,- 83,— 83,— 98,— 193,- 165, 126,— 175,— 601,— 354, 200,— 172, 117,- 114,— 116, 89,— -sprijzen van de belangrijkste graansoorten in het

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15