Remote sensing maakt betere oogstplanning mogelijk Remote sensing toont vele details A anmoedigingsprijzen verkeersveiligheid Onderzoek Proef in Oost Zeeuws-Vlaanderen Intentieverklaring voor vorming A0C in West- Brabant ondertekend Remote sensing; op afstand waarnemen. Aan de hand van luchtfoto's zijn verschillen in ge wasontwikkeling gemakkelijk te zien, maar de oorzaken zijn nog niet vanuit de lucht vast te stel len. U moet dus met de foto's het veld in. Ir. J.G. Lamers: "Met luchtfotografie kun je geen din gen opsporen die onzichtbaar zijn, alleen zie je het op een foto veel beter. Je wordt nu opmerk zaam gemaakt op dingen die je anders niet waren opgevallen". Remote sensing is niet rendabel voor een individuele akkerbouwer. In stu- dieklubverband is meer mogelijk. Iets dergelijks gebeurt al in Zeeuws- Vlaanderen. De vakgroep Land meetkunde van de Landbouwuniver siteit Wageningen heeft in samen werking met de akkerbouwstudie- klubs Hulst en Kloosterzande een deel van Oost-Zeeuws-Vlaanderen laten fotograferen. Koördinator ir. T. Maenhout, akkerbouw te Clinge, noemt het gebied erg bont: "Vier kante percelen zijn een uitzonde ring". Daarom is het zo belangrijk percelen te leren kennen. Binnen één perceel kan het nodig zijn de be mesting te variëren of wel of niet een ziektebestrijding uit te voeren. Dit leerde een vlucht in augustus 1988. Gezien de toenemende milieudruk op de landbouw kan bij gedwongen beperking van bemesting en chemi sche gewasbescherming remote sen sing de boer helpen bij het zo opti maal mogelijk aanwenden van deze stoffen. Afwijkende delen van een perceel kunnen dan meer gericht be handeld worden. Andere voordelen van remote sen sing zijn volgens Maenhout een mo gelijke voorspelling van de aardap pelopbrengst en de daaruit verbeter de oogstplanning. U wordt dan niet meer verrast door een grotere oogst, zodat het gemakkelijker wordt een prijs te bedingen. Bij voorspelling van de suikerbietenopbrengsten zijn rooidata beter te 'plannen'. Dit is belangrijk om aan de kwotumver- plichtingen te kunnen voldoen. Remote sensing is niet alleen van be lang voor de praktische boer, maar het wordt ook gebruikt voor ruilver kavelingen, oppervlakteramingen van gewassen of het bosbeheer. De heer Lamers onderzoekt aan het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond (Lelystad) de mogelijkheden van re mote sensing voor de landbouw. Een belangrijk voordeel van luchtfoto grafie is het kunnen terugvinden van valplekken en struktuurplekken. Ook na de oogst kunt u de plaatsen nog terugvinden waar het gewas in groei is achter gebleven, of de plaat sen waar water bleef staan. Afwij kende plekken zijn vanuit de lucht duidelijk te zien en soms zijn er ook verbanden tussen dergelijke plekken waar te nemen. Gewasverschillen zijn het duidelijkst zichtbaar op het tijdstip van sluiten. Is de grond volledig met blad be dekt, dan is het kontrast gewas bodem weg. Daar komt bij dat de lucht in het voorjaar vaak schoon is, wat de kwaliteit van de foto's ten goede komt. Op het gebied van bodemvrucht baarheid kan remote sensing veel be tekenen. Plaatsen met wateroverlast of droogte veroorzaken verschillen in gewasontwikkeling. Met de foto's in de hand zijn die plaatsen gemak kelijk te vinden en kunnen ingrepen beperkt blijven tot struktuurplaat- sen. Ook de invloed van drains is met remote sensing zichtbaar te ma ken. Door kleurverschillen in het ge- Foto van de Klein Kieldrechtpol- der in Clinge, gemaakt op 14 au gustus 1988 op een hoogte van ca. 3.000 m. Goed zichtbaar zijn onder meer de oude verkaveling, (oude) kreken, ondergrondver- schillen en door bemesting of bespuiting ontstane banen. Deze foto is gemaakt met een zwart wit film 'rood', die alleen gevoe lig is voor rood licht. Donker is groen, levend materiaal of water. Hoe donkerder, hoe beter het ge was. Op de oorspronkelijke foto is goed te zien dat op sommige plaatsen (de lichtere plekken in het perceel) de aardappelen al verder zijn afgestorven. Verder kan worden gezien waar zich lage plekken bevinden (donkere streep perceel). Gebruikte afkortingen ca - consumptieaardappelen (Bintje); sb suikerbieten; wt winter tarwe; gz graszaad; vl vlas; zg zomergerst. Linksonder zijn vlasoppers te zien. In het perceel aardappelen daarnaast verraadt de donkere streep een lage plek. In het suikerbietenper ceel midden onder is een plaats met zware aantasting van Apha- nomyces te zien, ter plekke van de streep (bij x) zijn zelfs alle bieten weggevallen (het geteken de kaartje is een schematische weergave van een deel van de foto). Het kaartje links is een "overtrek" van een deel van bovenstaande foto. Ingetekend op het kaartje zijn onder meer verschillende percelen met gewassen (verklaring: zie rechtsboven in kader). Hetzelfde geldt voor onkruiden. Fo to's uit opeenvolgende jaren laten de ontwikkeling van valplekken en on kruidhaarden zien. Overigens zijn ook andere ziekten die kleurverschil len in het gewas veroorzaken, met remote sensing op te sporen. Als de effekten van de ziekte op de foto's zijn waar te nemen, bent u meestal wel te laat met bestrijding. Er zijn verschillende technieken voor remote sensing beschikbaar. Vaak wordt gebruik gemaakt van het infrarode licht, maar ook van licht in het zichtbare gebied, zoals het rode licht. Met infrarood en roodgevoelige films zijn goede resul taten haalbaar. Welke techniek ge bruikt wordt hangt ook van het doel In Noord-Brabant 135 aanvragen voor bijdrageregeling kleine gasafname tuinbouw De tuinbouwgasgebruikers met een jaarverbruik van minder dan 30.000 m3 konden voor 1987 in aanmerking komen voor een bijdrage van 11 cent in het verschil tussen de kleinver- bruikersprijs en de tuinbouwprijs voor de verbruiken boven de 30.000 m3. Vanwege budgettaire redenen wordt over de eerste 8.000 m3 geen bijdrage verleend. In Noord- Brabant zijn 135 aanvragen inge diend voor de bijdrageregeling 1987. af: wat wilt u zien? De foto's wor den met een kamera vanuit een vlieg tuig genomen. Dit kan met speciaal uitgeruste vliegtuigen; kosten ca. 10.000,per vlucht. De kosten voor een ultralicht vliegtuig zijn aan merkelijk lager, ca. 3.000,per vlucht. Ook is het mogelijk tijdens De 'Aktie - 25%' wil bereiken dat de aantallen verkeersslacht offers in het jaar 2000 met 25% zijn verminderd. Een van de ma nieren om dat te bereiken is ie dereen bewust maken van ver keersonveiligheid en de verant woordelijkheid die men heeft als deelnemer aan het verkeer. Daarvoor worden allerlei akties gevoerd. Onlangs nog bijvoor beeld een grootschalige Brabant se autogordelkampagne. Door deze kampagne is het autogordel- gebruik in Noord-Brabant met circa 20% toegenomen, van on geveer 60% tot bijna 80%. Een andere manier om de ver keersveiligheid te bevorderen is de instelling van de 'Aanmoedi gingsprijzen Verkeersveiligheid' Deze prijzen zijn door de minis ter van Verkeer en Waterstaat in een privé-rondvlucht overboordfo- to's te nemen. De kosten blijven dan beperkt tot zo'n 500,per vlucht. Bij de overboordtechniek zijn de fo to's vaak onnauwkeuriger. U heeft wel de toestemming van Defensie nodig om luchtfoto's te (laten) maken. gesteld in het kader van de 'Aktie-25%'. Iedereen die in 1987 of 1988 iets bijzonders heeft gedaan op het gebied van ver keersveiligheid kan voor zo'n prijs in aanmerking komen. Ie dereen, dat wil zeggen bewoners- en aktiegroepen, partikulieren, verenigingen, plaatselijke instel lingen, bedrijven, gemeenten, etc. Het bijzondere moet bijvoor beeld blijken uit de resultaten, of een originele aanpak die ook el ders kan worden toegepast. Een jury zal de inzendingen beoorde len en een voordracht voor de minister opstellen. Aanmeldin gen kunnen worden ingediend tot 23 januari 1989, naar Jury Aan moedigingsprijzen Verkeersvei ligheid 1988, Postbus 90151, 5200 MC 's-Hertogenbosch. Drie schoolbesturen hebben via de ondertekening van een intentiever klaring hun voornemen voor de vor ming van een Agrarisch Opleidings centrum West-Brabant per 1 augus tus 1990 officieel bekrachtigd. Het onderwijs zal op de huidige lokaties, als vestigingen van het AOC, uitge voerd blijven worden. De drie schoolbesturen met de door hen in te brengen scholen zijn: de Middelbare Land- en Tuinbouw school te Breda (bestuur Breda); de Lagere Agrarische School 'Princen- tuin' te Breda (bestuur NCB Til burg); de Lagere Agrarische School 12 te Oudenbosch (bestuur NCB Til burg); de Lagere Agrarische School 'De Brug' te Steenbergen (bestuur NCB Tilburg); de Christelijke Lage re Land- en Tuinbouwschool te An- del (bestuur Andel). Het schoolbestuur van de NCB heeft besloten de Tuinbouwvakscholen van Vught te laten participeren in het AOC Midden- en Oost-Brabant. Om een aantal zaken m.b.t. het agrarisch onderwijs in geheel Noord-Brabant goed op elkaar te kunnen afstemmen, is tevens een sa menwerkingsverband aangegaan met het AOC Midden- en Oost- Brabant. was zijn bemestingsfouten als strooi- banen goed te zien. Dat geldt ook voor zaaifouten. Het bestrijden van aaltjes brengt ho ge kosten met zich mee. Met remote sensing zijn valplekken nauwkeurig vast te stellen, zodat u gericht kunt laten bemonsteren. De juiste plaats voor grondontsmetting kan vast gesteld worden, waardoor hoge kosten voorkomen kunnen worden. Vrijdag 13 januari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12