Reeds aantal aktiviteiten ontwikkeld in kader Meerjarenprogramma Gewasbescherming Doorlichten eigen bedrijf bij herstrukturering agrarische sektor NCB gaat aktiever milieubeleid voeren Ing. v.d. Wal: "Braks geeft onvoldoende tegengas bij eisen VROM t.a.v. bestrijdingsmiddelen Werk met bestrijdingsmiddelen eenvoudig te verbeteren Speciale aandacht voor loofvernietiging in aardappelteelt korte wenken akkerbouw Van de boer worden milieuwonderen verwacht Landbouwschapsvoorzitter Doornbos: Nieuwe installatie voor reiniging verpakking gewasbeschermingsmiddelen Bestuur Landbouwschap: Minister Braks heeft vooruitlopend op het uitbrengen van het Meerja renplan Gewasbescherming reeds een aantal aktiviteiten ontwikkeld. Zo zal in de loop van 1989 op een tiental landbouwbedrijven in de pro vincie Flevoland groepsgewijs en planmatig in een periode van vier jaar de overschakeling worden ge maakt van een gangbaar naar een geïntegreerd bedrijfssysteem. Dit projekt vormt, volgens minister Braks, een noodzakelijke tussenstap voor omschakeling op een breed front. De bewindsman lichtte 4 ja nuari de Tweede Kamer in over de stand van zaken van het meerja renplan. Uit onderzoek is gebleken, dat de toepassing van zulke bedrijfssyste men in de landbouw onder p efbe- drijfsomstandigheden technisch en ekonomisch mogelijk is. Daarbij bleek meer dan een decimering van het gebruik van bestrijdingsmidde len mogelijk. Op proefboerderijen in Borgerwold en Vredepeel worden momenteel voor de daar geldende regionale omstandigheden geïnte greerde bedrijfssystemen ont wikkeld. Het grootste aandeel van het huidige bestrijdingsmiddelengebruik wordt gevormd door het gebruik van herbi ciden, grondontsmettingsmiddelen en loofdoodmiddelen. Minister Braks laat daarom een onderzoek doen naar alle niet-chemische en chemische alternatieven voor deze middelen. Hij verwacht, dat door een specifiek inspektie- en voorlichtingsprogram ma gericht op reduktie van het ge bruik van deze middelen snelle icsul- tat'en kunnen worden geboekt, zon der onaanvaardbare ekonomische schade voor de betrokken sektor. "De politiek reageert paniekerig en minister Braks is te laks". Dat zei het hoofd van de agrarische divisie van BASF Nederland ing. D. van der Wal toen hij dinsdag in Aarden burg bij bestrijdingsmiddelenhandel van Overloop BV sprak over de verhou ding tussen landbouw en milieu. Volgens de oud- plantenziektenkundige bij de het ministerie van landbouw dreigt op grond van vooral emotionele reak- ties een verbod op ca. 75% van de bestaande gewasbeschermingsmid delen. Hij hekelde de lauwe reakties van het ministerie van landbouw op de eisen van het Ministerie van VROM. Wel gaf hij toe dat een ver mindering van het middelengebruik bevorderd moet worden. "Maar daar hebben we wel de tijd voor no dig. Dat vereist nu eenmaal veel on derzoek". Hij waarschuwde de boe ren om goed en voorzichtig met che micaliën om te gaan. "Geef de over heid geen stok om te slaan. "Het is D. van der Wal. de taak van de industrie om beter produkten te leveren. Hij gaf de ver zekering dat daar hard aan wordt gewerkt. Streef naar 20 STENGELS PER M\ vooral bij grote poters is dit belang rijk. Op zware kleigrond worden minder knollen gevormd dan op lichte grond. Hoe vroeger u poot des te meer knollen worden aangelegd. Een goede vochtvoorziening van de aardappelplant heeft een positief ef- fekt op de knolaanleg. Kontroleer de afstand tussen de poters in de rij tij dens het poten en beperk de onder linge variatie in afstand. 'De diskussie over landbouw en mi lieu gaat een beetje lijken op een heksenjacht. Van de boer worden niet minder dan wonderen ver wacht'. Dit zei voorzitter Gerard Doornbos van het Landbouwschap vorige week woensdag in zijn nieuw jaarsrede. Boeren en tuinders zijn, zo betoogde hij, bereid om konstruktief mee te werken aan maatregelen om de mi lieubelasting te verminderen. Maar er wordt te gemakkelijk gepraat over voor de boer ingrijpende zaken. 'Halvering van de veestapel of een verbod op gewasbeschermingsmid delen zijn net zo ingrijpend als een plicht om de auto om de andere dag te laten staan of een verbod om per week meer dan één vuilniszak buiten te zetten. Ik betwijfel of de konsu- ment ooit zover zal willen gaan', al dus Doornbos. 10 Speciale aandacht hierbij vraagt de loofverwijdering in de aardappel teelt. Het beleid is, sinds het aange kondigde verbod op het gebruik van dinoseb, gericht op een grootschali ge inzet van de mechanische loofver- wijderingsapparatuur. Een voorwaarde voor een effektieve reduktie van deze middelen is het landelijk kontroleren van ziekten en plagen in relevante teelten. De Plan- tenziektenkundige Dienst is gestart met de ontwikkeling van zo'n "mo- nitoringprogramma". Hiertoe zul len enige tijd signaalgebieden be monsterd worden op de aanwezig heid van schadelijke organismen. Bewust zijn Minister Braks heeft de Plantenziek- tenkundige Dionct r >n r-»i in nauwe samenwerking met de landbouwvoorlichting en het be drijfsleven, te beginnen met de ont wikkeling van een groter bewustzijn bij agrarische ondernemers voor wat betreft de handhaving van hygiëne in bedrijf en produkt. Hij hoopt op deze wijze de basisgezondheidszorg van gewas en produkt door de on dernemer zelf te stimuleren. Een adequate basisgezondheidszorg, waarvan een preventieve werking uitgaat, kan een bijdrage leveren aan een vermindering van het bestrij dingsmiddelengebruik. Uit de onlangs gevoerde politieke diskussie over de milieuproblemen, en met name over de inkrimping van de veestapel, heeft het hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond gekonkludeerd dat het op dit terrein in de land- en tuin bouw vijf voor twaalf is. Om die re den heeft de NCB zich voorgenomen om tot een aktief milieubeleid te komen. Volgens voorzitter A. Latijnhou wers is de politieke druk op de land bouw erg groot. 'Voor een deel is dat terecht, voor een deel onterecht. In ieder geval zal een eventuele oplossing, die de politiek buiten ons zal nemen, verkeerd uitpakken. Daarom gaan wij op korte termijn een aktieprogramma ontwikkelen'. De NCB wil zich daarbij speciaal richten op beperking van de ammo- niakuitstoot en het gebruik van che mische middelen. Het beleid is ondermeer gericht op de grootschalige inzet van mechanische loofverwijderingsapparaluur, om het gebruik van chemische middelen te verminderen. Hoge pootgoedprijzen van de gang bare maat leiden er soms toe dat aard appeltelers het in een andere maat- sortering gaan zoeken. Over HET EFFEKT VAN DE POTER GROOTTE OP DE OPBRENGST is uit onderzoek gebleken dat bij een voldoende standdichtheid en onder normale omstandigheden 28/35, 35/45 en 45/55 evenveel KUNNEN opbrengen MITS HET AANTAL STENGELS/M2 gelijk blijft. In de praktijk blijken grote poters soms toch in het voordeel. Bij on gunstige weersomstandigheden en een minder goede grondgesteldheid ONTWIKKELT EEN GROTE PO TER ZICH SNELLER en heeft daardoor sterkere kiemen. Zeker in een kort groeiseizoen blijkt een vroe gere knolzetting belangrijk te zijn. Na het optreden van nachtvorst her stellen planten, gegroeid uit grote poters zich gemakkelijker dan plan ten van kleine poters. Uw konklusie t.a.v. de potergrootte zou kunnen zijn: 'Dan maar 45/55 Jammer! Verkeerde zuinigheid. Het blijkt dat GROTE POTERS EEN NEG A TI EVE INVLOED HEBBEN OP DE STENGELRANGSCHIK KING IN DE RIJ. Wanneer de sten gels in pollen bij elkaar staan, ont staat als gevolg van onderlinge kon- kurrentie een behoorlijke variatie in stengelkwaliteit. Door grotere af stand tussen de pollen sluit het ge was later hetgeen in sommige jaren weer konsekwenties heeft voor de opbrengst. In de praktijk kunnen vaak met een voudige aanpassingen grote verbete ringen in de werkomstandigheden bereikt worden. Dat geldt ook voor het werken met bestrijdingsmidde len. Dit zei de voorzitter van het Landbouwschap, de heer G.J. Doornbos, donderdag 5 januari in Rosmalen. Doornbos kreeg daar het eerste exemplaar van een videoband over het voorkomen van rug klachten. Volgens de voorzitter van het Land bouwschap is bij de land- en tuin bouw de bereidheid aanwezig om in het belang van het milieu maatrege len te nemen. Een dergelijke opstel ling komt mede door de bijzondere relatie tussen landbouw en milieu, aldus Doornbos. Hij wees erop dat veilig werken en schoon werken in eikaars verlengde liggen. Volgens Doornbos is het niet terecht dat de landbouw de funktie van zon debok heeft bij de diskussie over het milieu. Milieu is, het zo goed als vei ligheid, een onderdeel van de be drijfsvoering, aldus de voorzitter van het Landbouwschap. In dit ver band wees hij onder andere op een kursus spuiten in de landbouw waar bij centraal staat dat er op een veili ge en verantwoorde manier wordt omgegaan met de chemische midde len. Ook naar het milieu toe. In verband met de steeds strengere eisen met betrekking op het milieu vriendelijker omgaan met gewasbe schermingsmiddelen wordt het per 1 oktober 1989 verplicht om de ver pakking van deze middelen te reini gen. Technisch Centrum Van Bek- kum b.v. in De Meern (U) heeft hier een oplossing voor gevonden die twee mogelijkheden tegelijk biedt, namelijk een installatie waarmee men de verpakkingen grondig kan reinigen en waarmee men tegelijker tijd de spuitmiddelen veilig en ge makkelijk kan mengen en toevoegen aan de spuittank. De spoelinstallatie kan op vrijwel iedere bestaande spuit aangekoppeld worden en is op eenvoudige wijze te bedienen. Deze installatie voldoet aan de wet telijke eisen die per 1 oktober 1989 van kracht worden (info tel. 03406-64254). Het bestuur van het Landbouw schap heeft in grote lijnen de uit gangspunten onderschreven waar langs de reorganisatie van de Neder landse land- en tuinbouw zich de ko mende jaren moet voltrekken. Tij dens de openbare bestuursvergade ring van woensdag 4 januari jl. besprak het bestuur een nota waarin de randvoorwaarden zijn aangege ven voor de ontwikkeling van de land- en tuinbouw in de negentiger jaren. Volgens voorzitter Doornbos van het Landbouwschap gaat het bij de herstrukturering om een door gaand proces. Rode draad bij het herstrukture- ringsproces is dat bedrijven in de land- en tuinbouw zich moeten in stellen op de veranderingen op de af zetmarkten, de technologische ver nieuwingen en de eisen die milieu en landschap aan de bedrijfsvoering stellen. Hoofdlijn van de door het bestuur in grote lijnen aanvaarde notitie is dat de ondernemers zelf hun bedrijf moeten doorlichten. Boeren en tuin ders kunnen daarbij ondersteuning krijgen van hun organisatie. Aanpassing Van verschillende zijden in het bestuur werd benadrukt dat de aan passing, waarvoor de agrarische sek tor staat, voor alle bedrijven geldt: zowel voor de financieel gezonde als voor de bedrijven die er bedrijfseko- nomisch wat minder goed voor staan. De heer A.J. Latijnhouwers (KNBTB) pleitte voor extra aan dacht voor de agrarische bedrijven waar een deel van het inkomen bui ten de sektor wordt verkregen. Nagegaan zou moeten worden of be drijven waar de ondernemer nog niet de leeftijd van 55 jaar heeft bereikt ook in aanmerking zouden kunnen komen voor een beëindigingsrege ling. Voorkomen moet worden dat er te veel beperkingen gelden bij toe komstige investeringsregelingen voor agrarische bedrijven. De CBTB is van mening dat aanpas singen ook betrekking kunnen heb ben op de vorm waarin het bedrijf moet worden voortgezet. Voortzet ting als parttime onderneming sloot CBTB-woordvoerder Van de Heuvel niet uit. Maar ook een gezamenlijke bedrijfsvoering, een intensivering of juist een extensivering van bepaalde bedrijven moet tot de mogelijkheden behoren. Verdeling Kritiek kwam van de heer Ligten- berg van de Industriebond FNV. Volgens de industriebond is ondui delijk wat de herstrukturering van de landbouw betekent voor de werk gelegenheid. Het feit dat de notitie het gezinsbedrijf als uitgangspunt neemt noemde Ligtenberg niet ac ceptabel. Dit gold ook voor voort zetting van het bedrijf als nevenbe- drijf. "In andere sektoren wordt het werk ook verdeeld, waarom dan niet in de agrarische sektor, zo liet hij weten". De FNV mist ook een af vloeiingsregeling voor werknemers bij de herstruktureringsplannen. De heer Van Leeuwen van het KNLC noemde het van belang om bij de reorganisatie ook aandacht te geven aan nieuwe afzetmogelijkhe den voor agrarische produkten. Vrijdag 13 januari 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10