5 s? CD O 8- C uaoQ Ooor^BRGKen wujoïjq öuRven o C O 73 Q d VOOK in; VI'Oil w Doen Op je eigen manier kerst öurzven vieren 1 Wat Doen we met de Kerst? U3MÜ3Q DOCH Ü3NÜ3Q a O O m 3 c er g O 8r O 2 E O 2^ O O O 73 m 3 Denken ü3a^oQ örzomen u3>eagaooQ Dennen aaaanQ Dnomen rn J3 öuRven öRomen ÖOORBRCKen öenK en öenKen O Ik weet iets goeds van jou Verscheidenheid V 73 E a> v UJ jv m 13 m 3 onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voot Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Het thema van deze Kerst is ge kozen met 5 D's, die elk staan voor een heel onderwerp. Samen staan ze voor wat we zouden dur ven doen in onze stoutste dromen als we denken dat we de sleur doorbreken. Kerstmis 1988 Zoals elk jaar in december staan we even stil bij wat het jaar gaf en wat we echt willen. We willen niet altijd dat alles anders wordt, maar we willen ook niet dat alles blijft zoals het is. Bij DOEN hoort dikwijls "moeten" en dat maakt het dan minder prettig, maar je kunt moeten ook vervan gen door mogen en dan is het weer een voorrecht, althans dat kan het dan zijn. DURVEN is niet moeten maar er is wel "moed" voor nodig en als die moed dan is verzameld dan dur ven we soms ook wat we zo graag willen doen. Het mooiste is DROMEN, dat geeft haast nooit nasleep en het kan heel ontspan nend zijn. In onze dromen den ken we alles te kunnen verande ren wat we minder prettig vinden en het kan heel ontspannend wer ken. Dromen is anders dan DEN KEN, want dat is veel direkter en ook bewuster, we denken na over wat er in de wereld dichtbij en veraf aan belangrijke dingen ge beurt en vergeten niet dat het meestal de kleine dingen zijn die bepalend zijn in het leven van de individuele mens. DOORBRE KEN van wat sleur is en stilstaan bij wat misschien toch wel heel waardevol is als we erover den ken, of wat allang had moeten gebeuren. Alle lezers en lezeres sen: Heel goede Kerstdagen! Aan deze pagina's werkten mee: An de Jonge-van Geest Anneke van de Linde-de Regt Connie van de Linde (teke ningen) Petra van de Linde (kalligrafie) Nelly De Rooy-Janse Toos in 't Veld-Blonk Marjolein Vleugel-Mandemaker Mar ja Roza Bij Kerstmis vieren horen nogal wat dingen die met traditie te ma ken hebben. Voor heel veel men sen is het geen Kerst als er b.v. geen kerstboom in huis is, er geen kaarsen branden, er geen kalkoen gegeten wordt, enz. enz. Al die dingen hebben te maken met iemands gevoelsleven, reli gieuze opvattingen, familietradi ties, en worden ook voor een groot deel bepaald door de tijd waarin wij nu leven, en het land waarin je woont. Ik kan mezelf bijvoorbeeld best indenken, dat als je in Engeland of Amerika woont, het moeilijk is om niet mee te doen aan 'Kerstmantoestanden', omdat ie dereen om je heen er mee bezig is, je ziet het op de t.v., in de winkels, bij verenigingen, bij bu ren en familie. En als je dan zelf die kerstman helemaal niets vindt, moet je wel stevig in je schoenen staan om te kunnen volhouden er heel demonstratief afzijdig van te blijven. Met deze inleiding komen we tot het eigen lijke punt waar het hier om gaat: Durven we Kerst wel op onze ei gen manier te vieren?? Denken we er wel eens serieus over na, hoe we die Kerst eigenlijk het liefst willen vieren, of doen we alles klakkeloos voorbereiden uit gewoonte, en door tradities be paald? Er is inderdaad moed voor nodig om eens met bepaalde tradities radikaal te stoppen, en die kerstdagen eens op een hele andere manier door te brengen. Denk hierbij b.v. aan die vrouw met haar gezin, die zo graag eens thuis zou willen zijn met de kerst dagen, en niet zoals jaren ge woonte was de eerste Kerstdag bij haar ouders doorbrengen, en de Tweede Kerstdag bij haar schoonouders. Ze durft niet met deze traditie te breken, en toch heeft ze er ook geen vrede mee. Er zijn ook mensen die met de Kerst graag op wintersport zou den gaan, maar dit ook niet dur ven vanwege de reakties van fa milieleden, die vast rekenen op hun komst met de Kerstdagen. Durven Als je er wat dieper over na denkt, blijkt kerst vieren op je ei gen manier heel veel met durven te maken te hebben. Denk bij voorbeeld aan die mensen die he lemaal niets aan Kerst doen, om dat ze het sentimentele flauwekul vinden, dat pubermeisje dat de monstratief nfêt meezingt met kerstliederen, thuis bij de kerst boom, omdat er altijd ruzie sfeer is tussen haar en haar ouders, die moeder, die boeren kool met worst klaar maakt met de Kerst, in plaats van een 4-gangen diner, dat jonge stel, dat niet mee gaat naar de Kerst nachtdienst, omdat ze anders ook nooit in de kerk komen Al deze (zelf verzonnen) voor beelden hebben met durven te maken. Het zou heel fijn zijn, als ieder een de komende kerstdagen kon vieren op de manier die hij of zij het prettigst vond. Het zijn bij zondere dagen, en dat mogen ze ook altijd blijven. Denk er eens ruim van te voren over na, en als er inderdaad gewoonten of tradi ties zijn, die u al jaren lang erge ren, zet ze dan eens radikaal overboord. Het zal dan vast wel een opluchting zijn, en verhelde rend voor u werken. Dus: pretti ge, sfeervolle en vernieuwde Kerstdagen die helemaal op uw manier gevierd gaan worden dit jaar. Ja, wat gaan we doen met de Kerst- dagen? Er zijn natuurlijk diverse CV) mogelijkheden. Logeren bij vrien- den, die uitnodiging kregen we in augustus al. Mijn fantasie schoot echter tekort om daarover toen al een beslissing te nemen. Nu in no- Ovember wordt het wel zo ongeveer tijd voor het één of het ander. Gaan we uit of blijven we thuis dit jaar? 12 Vroeger toen onze ouders nog leef den was het traditie, dat we bij elk van hen een dag te gast waren. Nu voor onze zoon en schoondochter ligt het wat moeilijker. Wij wonen op het moment nogal ver van elkaar af, dus voor hen is het kiezen, of naar het Noorden naar haar ouders, of naar het Zuiden naar Zeeland. Misschien blijven we dit jaar wel sa men thuis. Nu dat is ook best eens gezellig, we gaan dan b.v. naar een konsert, een dag uit eten, en een dag thuis gourmetten met vrienden. Als er dan nog wat sneeuw wil vallen en binnen de kaarsen branden, hier en daar een bloemstukje staat, dan is het thuis ook prima om uit te hou den. Want de sfeer moet je toch met elkaar maken. Als je naar de win tersport zou gaan, in een hotel met anderen samen, neem je toch ook je zelf mee, met een goed humeur, als het even kan natuurlijk. Laatst zei iemand zonder kinderen tegen me: 'Ik ben altijd blij als die dagen weer voorbij zijn, weet je we zijn toch maar samen'Zolang je dat woord samen maar niet behoeft te vervangen door alleen, dacht ik toen. Je moet zulke familiedagen nu eenmaal met elkaar maken, en dat is heus wel eens moeilijk, want 'zoveel hoofden, zoveel zinnen'. Wat gaan we doen met de Kerst? Wij samen weten het nog steeds niet, u wel? Honderden gedachten gaan er dage lijks door ons hoofd. We denken ook niet altijd bewust, maar het is altijd aanwezig. Als we 's ochtends opstaan begint het al en als we 's avonds naar bed gaan is het er nog. Denken is het aanbrengen van orde in de wereld die men waarneemt. Dit ordenen heeft betrekking op objek- ten en op voorstellingen van objek- ten. Denken doen we op verschillen de manieren. Zo kunnen we intuïtief denken: Door waarnemingen in beelden te representeren kunnen we objekten gaan klassificeren volgens overeenkomsten en verschillen. Men spreekt van primaire denkprocessen wanneer deze sterk onder invloed staan van wensvervullende tenden sen ('de wens is de vader van de ge dachte') en van sekundaire denkpro cessen wanneer rationele beginselen op de voorgrond staan. Er is sprake van magisch denken wanneer een in dividu meent dat objekten, dieren, planten of voorstellingen van deze verschijnselen als menselijke wezens kunnen gedragen. Magisch denken komt vooral bij jonge kinderen voor. Niet-intuïtief, abstrakt of be gripsmatig denken we wanneer voor stellingen, gedachten en hun onder linge relaties niet in beelden uitge drukt worden. Deze vorm van den ken wordt gekenmerkt door het ge bruik van symbolen als representa ties van objekten en gebeurtenissen. We denken in symbolen, en omdat de taal een rijk symbolisch proces is, denken wij vaak in woorden. Een van de funkties van de taal is dat zij voorziet in een systeem van symbo len en regels dat ons denken verge makkelijkt. Zou niet de wereld beter zijn, als iedereen die ik ontmoet zou zeggen: "Ik weet iets goeds van jou"!!! en dan spontaan mij deed wat goed? Zou het niet fantastisch heerlijk zijn, als elke handdruk zeggen zou; - van harte en oprecht gemeend - "Zeg kind, ik weet iets goeds van jou"? Zou niet het leven blijer zijn, als men 't goede steeds prijzen zou; want werkelijk, bij al 't kwaad is zoveel goeds in mij en jou. Zou 't niet een fijne houding zijn, als iedereen denken zou; "Jij weet een beetje goeds van mij, en ik, ik weet iets goeds van jou!" Georgia Nighways <o De verscheidenheid van problemen die men door denken of denkend handelen op kan lossen is zeer groot. Zo bestaat er zelfs een computerpro gramma, de General Problem Sol ver. Het bevat bepaalde probleem oplossende technieken, die bij zeer uiteenlopende problemen van toe passing zijn. Dit programma is ver kregen door proefpersonen een pro bleem hardop denkend op te laten lossen. Hiervan is een analyse ge maakt, wat een beschrijving oplever de van de mentale processen waar mee de proefpersonen het probleem oplosten. Heel vervelend wordt het wanneer er denkstoornissen optreden. Het be loop van het denken kan op de vol gende wijzen verstoord zijn: de ge- dachtenstroom kan vertraagd verlo- -g— pen, zij kan geremd worden (bij een depressie) en kan versneld verlopen (bij een manie). Daarnaast kan de gedachtengang door een absence of onder invloed van bepaalde emoties plotseling stokken. Waandenkbeel- den hebben een storende invloed op de inhoud van het denken. De meeste mensen hebben gelukkig nooit met deze stoornissen te ma- ken, maar iedereen heeft weieens te kampen met sombere gedachten. Q3 Vooral in dit jaargetijde wanneer de T"T blaadjes zijn gevallen en het onaan- genaam koud kan zijn. Dan is het weieens moeilijk om aan leuke din- gen te denken.- De feestdagen" kun- f0 nen een uitkomst bieden: het is leuk om plannen te maken hoe en met wie je deze dagen doorbrengt. Jammer genoeg is dit niet voor iedereen weg gelegd omdat ze nagenoeg zeker al leen deze dagen moeten doorbren gen. Aan de mensen die erin slagen om in dit jaargetijde positief te den ken kunnen we dan de volgende vraag stellen: Denk eens aan die an dere mensen. Het leven is een spel Het leven is een spel van ongelijk en even van nemen en van geven van wel - niet - wel. De morgen is onzeker en de middag ongewis en tot de late avond is er niets dan compromis. En wat je doet of niet het blijft alles maar proberen, blijft alles maar riskeren, van - niet - wel - niet. Het leven is een spel het ligt zowat in 't midden van vloeken en van bidden, van hemel en van hel. En denk je dat je speelt met mooie kansen om je heen dan sta je volgend ogenblik plots helemaal alleen, maar net voordat je dan zegt dat alles is verkeken is elk gevaar geweken en komt het goed terecht. Het leven is een spel vaak reuze enerverend maar hevig fascinerend is het toch ook zeker wel. Vandaag sta je met je supersterke troeven in je hand en morgen komt je zwarte advertentie in de krant. En daarom vriend, wees wijs, maak van uw brokje aarde geen monster zonder waarde maar een stukje paradijs. Jules de Corte UJ Kerstbijlage 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 36