Alternatieven voor een ekstra inkomen WANNEER DE JUISTE WIL AANWEZIG IS Groenteteelt Zuivelprodukten Buitenhuis werken Kuikenmesterij Nertsenhouderij Op maandag 12 december jl. vond in café-restaurant 'V.d. Weyde' te Noordgouwe de twee de aktiviteit plaats van de RAK Schouwen-Duiveland. Op deze bijeenkomst stonden enkele al ternatieve inkomensmogelijkhe den naast het bestaande boeren bedrijf centraal. Er waren 5 mensen uitgenodigd die iets vertelden over hun alter natieven. Aan de hand van diver se dia's werd het vertelde in beeld gebracht. De onderwerpen waren groenteteelt/verkoop aan huis, zuivelmakerij, buitenshuis wer ken, kuikenmesterij en nertsen- houderij. Als eerste kwam mevrouw v.d. Vel de uit Dreischor aan het woord over de groenteteelt en de verkoop daar van aan huis. Door de daling van landbouwprijzen waren zij genood zaakt om over te gaan op andere produkten. In eerste instantie was dit de teelt van herfst- en winterprei en Chinese kool, echter door de prij zendruk moest men weer uitzien naar iets nieuws. Ditmaal viel de keuze op asperges maar door bouwplan-technische problemen wordt dit gewas alleen op kleine schaal verbouwd en aan huis ver kocht. Nu draait alles om de sprui- tenteelt. Er wordt 24,5 ha verbouwd waarvan 8 ha eigen kweek. Hier is fors in geïnvesteerd want het bedrijf beschikt over een eigen plukker, sor- teerlijn en plantmachine. Eigen pro dukten en die van de veiling af komstige worden aan huis verkocht, wat vooral 's zomers een drukke be zigheid is, dit door de gunstige lig ging van het bedrijf t.o.v. de toe- ristenstroom. Aanleiding tot de verkoop aan huis was de vraag naar verse produkten en bediening. Want het blijkt dat mensen die om groente komen ook vaak om een praatje verlegen zitten. Zodoende voelt mevr. v.d. Velde zich naast boerin ook wel eens sociaal-werkster. De winkel ervaart ze als leuk werk want je ontmoet verschillende mensen en er worden diverse kontakten aan over gehou den. Dat je, met name 's zomers ie der uur, elke dag klaar moet staan neemt zij voor lief. De tweede spreekster was mevrouw G. Mol uit Kerkwerve, die iets ver telde over het maken van zuivelpro dukten en de verkoop daarvan aan huis. Zij woont op een gemengd be drijf van 15 ha. Van lieverlee kwam er steeds meer uitbreiding. Besloten werd om een nieuwe ligboxenstal te bouwen (60 koeien). Toen de super heffing kwam, kwam men op het idee tot het maken van zuivelpro dukten. Tevens was het een vorm van opstand tegen het 'zomaar' opleggen van de superheffing. Het gevolg is dat men nu een winkel aan huis heeft met verkoop van o.a. vla, yoghurt, kwark en boter. Ook hier is het ontmoeten van verschillende mensen een belangrijke motivatie. Om de toeloop binnen de perken te houden is de winkel 3 dagen per week open. Om zich in te dekken te gen onvoorziene omstandigheden (ziekte b.v.) is men lid van. de be- drijfsverzorging. Als nadelig worden de investeringen gezien met name het verbouwen en de stroomkosten. Verder zijn op het bedrijf nog 5 sta- karavans aanwezig. Deze worden bewoond door vaste gasten. Het voordeel hiervan is dat men die niet steeds hoeft te vertellen wat wel en niet mag. Het aanleggen van beplan ting, stroom en water en de andere werkzaamheden worden niet als lastig ervaren. Als derde spreker kwam de heer P. Hanse uit Kerkwerve aan het woord over zijn werkzaamheden buitens huis. Hij woont op een akkerbouw bedrijf, een maatschap van zijn va der met zijn oom. Voor hem, zijn neef, oom en vader is er onvoldoen de werk, vandaar dat het inkomen buiten de deur wordt gezocht. Dit werd gevonden in de funktie van magazijnmeester bij een landbouw- mechanisatiebedrijf voor 20 uur/week, afhankelijk van de druk te. Als reden om werknemer te wor den i.p.v. zelfstandig ondernemer noemde hij het feit dat wanneer men werknemer is dit toch enkele belang rijke voordelen biedt. Met name vaste werktijden, vast loon en het ziekenfonds. Als ondernemer ken je het bovengenoemde niet. In de toekomst wil hij toch thuis ko men werken vandaar dat er wordt uitgekeken naar nieuwe teelten die arbeidsintensiever zijn (prei en spruiten) en die hopelijk het inko men verhogen. Zo willen ze de win terperiode overbruggen binnen het bedrijf. De vierde spreker was de heer D. v.d. Hoek uit Kerkwerve die iets ver telde over zijn ekstra inkomen d.m.v. een kuikenmesterij. Evenals P. Hanse probeerde ook D. v.d. Namens het bestuur van PJZ J. van Felius, Nieuwerkerk Hoek een ekstra inkomen te verkrij gen door werkzaamheden bui tenshuis. Na de M.A.S. werd een aanvullende opleiding varkenshouderij gevolgd, maar hij werd uiteindelijk vrachtwa genchauffeur. Door persoonlijke omstandigheden werd de keuze om wel of niet thuis te werken min of meer geforceerd en ging v.d. Hoek thuis op het bedrijf werken. Het be drijf is 24 ha groot waarvan 15 ha akkerbouw en 9 ha weiland. Ook hier daalde het inkomen als gevolg van de superheffing. Op de akker bouw probeert men iets te winnen door de teelt van witte bonen. Dit is echter ontoereikend, vandaar dat een stal werd gebouwd voor 10 a 11.000 mestkuikens. De stal is alleen voorzien van een automatische voer en drinkwaterregeling. Hier is be wust voor gekozen zodat men alles in eigen hand heeft met betrekking tot de mesterij. De kuikens worden gemest op basis van een kontrakt met een veevoederfirma. De kuikens worden geleverd bij een leeftijd van 12 uren (40 gram) en gaan weg bij een leeftijd van 6 weken (2 kilo). Als vijfde en laatste spreker kwam de heer R. v.d. Wielen uit Nieuwer kerk aan het woord over zijn nertsen-/varkenshouderij. Het be drijf is 5,5 ha groot en bestond uit 120 fokzeugen. Om zijn inkomsten te verhogen werd geadviseerd om zijn biggen zelf te mesten en zodoen de steeg het aantal naar de 500 var kens. Echter door de slechte afzet en de (mest)wetgeving ziet hij de toe komst van de varkenshouderij som ber in. Vandaar dat gezocht werd naar de neveninkomsten en die wer den gevonden in de nertsenhouderij. In deze (nieuwe) bedrijfsvorm ver vulde v.d. Wielen een pioniersfunk- tie. Hij was nl. de eerste op Schouwen-Duiveland en kon dus niet even aan de buurman vragen van hoe en wat. Het was zelfs zo gesteld dat hij zelf zijn voer bij de fabriek moest halen want deze wilde geen kontrakt afsluiten i.v.m. te grote 'rijafstanden, want het voer moet meerdere malen (2-3 keer) per week worden gebracht. Doordat er nu meerdere nertsenhouders zijn is dit probleem gelukkig opgelost. Het nertsenvoer bestaat uit slachtaf val van pluimvee en de visverwer- kende industrie en is betrekkelijk goedkoop. De investeringen voor v.d. Wielen waren laag, want hij heeft alle onderkomens zelf ge bouwd. Hij slacht zelf de dieren, waarvan de vellen in veilinghuizen in het buitenland worden verhandeld. De uitbetaling vindt plaats in dollars. V.d. Wielen doet veel eigen studie en blijft pionieren getuige het zelf wil len keuren, stam opbouwen, kom- puterboekhouding e.d. Hij zelf ziet de toekomst omtrent de nertsenhouderij niet somber in, dit door de gunstig konkurrentiepositie van Nederland. Door afzet op de wereldmarkt ontstaat niet zo snel overproduktie. De kwaliteit van de nerts is erfelijk dus door eigen fok kan hij een eigen stam opbouwen. Tijdens het tweede gedeelte van de avond was men in de gelegenheid om vragen te stellen aan de sprekers. Er werd op zowel sociaal als op tech nisch gebied van alles gevraagd. De voorzitter greep deze vragenronde aan om de uiteindelijke moraal van de avond toe te lichten, en dat was dat wanneer de juiste aanwezig is om iets nieuws te beginnen dit ook wer kelijk gerealiseerd kan worden mits men niet meteen opgeeft. Om de gevolgen van de superheffing te kompenseren besloot familie Mol uit Kerkwerve zelf zuivelprodukten te gaan maken. Aan huis verkoopt men nu o.a. vla, yoghurt, kwark en boter. Kerstbijlage 1988 De heer P. Hanse uit Kerkwerve woont op het akkerbouwbedrijf dat in maatschap door zijn vader en oom wordt beboerd. Hijzelf werkt 20 uur per week als magazijnmeester bij een landbouwmechanisatiebedrijf omdat er voor drie volwaardige arbeidskrachten op het akkerbouwbedrijf onvoldoen de werk is. De vraag naar verse produkten en bediening was voor mevrouw v.d. Velde uit Dreischor aanleiding groente aan huis te gaan verkopen. Omdat veel klanten graag een praatje maken voelt mevr. v.d. Velde zich ook wel eens sociaal werkster. De heer D. v.d. Hoek uit Kerkwerve haalt extra inkomsten uit zijn kuiken mesterij. Daarnaast werkt hij buitenshuis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 33