Agrarische studiereizen 1989 Kenya, Graubtinden, Tenerife, Zuid-Frankrijk, Monaco, Madeira, Egypte, Turkije, Het Schwarzwald, Lugano, Lake-District, Joegoslavië, China, Wordt vervolgd in 1989! C vv... - De Europese regeringen willen vanaf 1992 de grenzen openstellen! Opent u al in 1989 uw eigen grenzen door eens een kijkje nemen te nemen bij uw kollega's in het buitenland! Na bije of verre grenzen, ze zijn te over schrijden, per bus, per boot of per vliegtuig. Een goed voornemen voor het nieuwe jaar 1989!! 15 januari-4 februari, 21-daagse rondreis/rondreis in personenbusjes 19-27 januari, 9-daagse busreis. Een gezonde, sportieve reis naar het oostelijke deel van Zwitserland, 's Morgens gelegenheid te skiën, te langlaufen, te sleeën of zomaar wat te wandelen, 's middags toeristische en agrarische bezoeken. Graubtin den, een paradijs voor sneeuw- zoekers!? 14-21 februari, 8-daagse vliegreis, verblijf in Playa de las Americas en Puerto de la Cruz. Het mooiste ei land van de Canarische Archipel waar het 'eeuwig lente' is, volgens de Spanjaarden. Wij, Nederlanders, kunnen dit als 'zomerweer' betite len. De zuidkust van Tenerife is vrij dor, maar heeft brede zandstranden en indrukwekkende kliffen. In het vruchtbare noorden (een hoge berg keten zorgt af en toe voor een gezon de regenbui) vindt men vele soorten bloemen en planten. Het letterlijke èn figuurlijke hoogtepunt van het ei land is de vulkaan de Teide in het schitterende Nationale Park las Ca- nadas. Een heel ander landschap biedt het Canarisch eiland La Go- mers, hoge spitse bergen, diepe af reis/rondreis per bus. Egypte is al lereerst het land met de schatten uit een eeuwenoude beschaving, de tem pels en piramides, de reusachtige grafheuvels van de farao's, de vroe gere heersers over het machtige Egyptische Rijk. Daarna is Egypte een Islamitisch land met een typische oosterse sfeer met moskeeën, pal men, kamelen, overdekte souks en bij het ochtendgloren klinkt de oproep tot gebed vanuit de minaret ten. Egypte staat op de grens van traditioneel en modern. De traditio nele Galabia, de lange jurk waarin de man zich kleedt en de Melaya, de sluier van de vrouw, worden in het straatbeeld afgewisseld met moder ne, westerse kleding. Glanzende luxe auto's en airconditioned autobussen wurmen zich tussen de volbepakte paarde- en ezelwagens, gammele taxi's en overvolle bussen door. Op de Nijl laveren tussen de moderne cruiseschepen de felluca's, de typi sche Egyptische zeilboten, die 5000 jaar geleden al als transportmiddel werden gebruikt. Witte, modern ge bouwde steden en luxe hotels vor men een kontrast met de kleine grij ze dorpen en de krottenwijken. De kleine boer verbouwt het gewas op de eeuwenoude manier, in de oases en langs de Nijl worden grootse landbouweksperimenten onderno men. Egypte, de schoonheid van de antieke monumenten èn de land- bouwprestaties zullen u zéér verba zen. Ga Egypte met eigen ogen zien!! 22-31 mei, 10-daagse rondreis per bus. Het voordeel van een busreis naar het uiterste zuiden is, dat men onderweg de mooiste streken pas- Het binnenland van Cyprus gronden en ravijnen bedekt door een bijzondere, eeuwenoude planten groei, de laurilsilva. In de bergen ge bruiken de herders een fluittaal. Ca narische eilanden, een paradijs voor de zonzoekers! 7-14 maart, 8-daagse vliegreis. Ma deira is een bos- en bloemenrijk ei land, waar de oorspronkelijke flora verrijkt is met bomen, planten en bloemen uit de gehele wereld. Het landschap, dat variëert van een wijds uitzicht over de onmetelijke Atlantische Oceaan tot bergen van meer dan 1600 m. De bekendste bloemen zijn de oranje paradijsvo gel (de strelitzia) en de orchidee. De drank is de Madera, die als dessert wijn al vanaf de 17e eeuw geëkspor- teerd wordt over de gehele wereld. Door het gelijkmatige klimaat, 's zo mers en 's winters tussen de 21° en 16°C, is het het gehele jaar door goed toeven op Madeira. Er valt veel te bekijken: het ingelegde plaveisel, gebouwen uit de koloniale tijd, de prachtige kusten, de borduurfa- briekjes, bloemenkassen, wijnplan tages. Madeira, baaien, bergen, bos sen, bloeiende bomen, bloemen, ba nanen, borduurwerk, buitengewoon bezienswaardig! 31 maart-11 april, 12-daagse vlieg- 20 seert van Frankrijk en bezienswaar dige steden kunt bezoeken. Eerst door de wijnstreek Champagne met een verblijf in Reims, de op één na mooiste stad van Frankrijk met de beroemde kathedraal. Via de oude gravenstad Troye naar de wijnstreek van de bourgogne en de witte chablis naar de middeleeuwse stad Auxerre tot het einddoel de Provence, Alpes, Cote d'Azur is bereikt. Vanuit de historische (Pausen)stad Avignon met vele bezienswaardigheden wor den ekskursies gemaakt naar agrari sche bedrijven, naar de Romeinse steden Arles en Nimes, naar de Ca- margue. Dit moerasland tussen de twee Rhóne-armen is één groot na tuurgebied met halfwilde paarden en stieren. In mei worden er pel grimstochten gehouden voor de hei lige Maria Jacoba en Maria Salomé door de christenen gehouden en pro cessies door de zigeuners. Vanuit de prachtig aangelegde badplaats Nice worden ekskursies gemaakt naar de schilderachtige vissersplaats Antibes met een bezoek aan het Picassomu- seum en de botanische tuin, evenals een agrarisch bedrijf en een rondlei ding door een bloemenveiling. Via een prachtige panoramaroute langs de kust naar het vorstendom Mona co, met het casino van Monte Carlo, de jachthaven en het Oceanisch Mu seum. Op de terugweg naar Neder land via de Alpen en Luxemburg wordt in Grasse een parfumfabriek bezichtigd. Zuid-Frankrijk, Monaco en de Middellandse Zee zijn de prachtige tocht dwars door Frank rijk méér dan waard!! 23 mei-2 juni, 11-daagse vlieg reis/rondreis per bus. Turkije, op de grens van Europa en Azië is voor velen een ongekend land. Ten on rechte, Turkije heeft veel te bieden: schitterende oude bezienswaardighe den, wonderlijke landschappen en een gevariëerde natuur. Eeuwen oude tradities op het behoudende platteland, westerse gewoonten in de moderne steden. Op landbouwge bied: graan, katoen, fruit, tabak, noten, thee, angorageiten en scha pen. Van deze landbouwprodukten bereiden de Turken de heerlijkste maaltijden. De Turkse kookkunst staat als vierde op de wereldranglijst. De tocht voert vanaf de hoofdstad Ankara door een groot gedeelte van Centraal- en West Turkije. Hoogte punten van de reis: Cappadocië met het bijzondere landschap van tufste nen kegels, piramides en naalden tot wel 30 m hoog. De onderaardse stad Kaymakli, de karavanserai van Sul- tanhani, in Konya het convent van de 'dansende Derwisjen', het na tuurwonder Pamukkale, schitteren de witte druipsteenterrassen, de in drukwekkende ruïnestad Ephese, Troje, bekende naam uit de geschie denis, en Istanbul, mengelmoes van de Oosterse en Westerse wereld. In teressante agrarische bezoeken: wijnfabriek, veebedrijven, staats boerderij, maalderij met graansilo's, katoenveredelingsinstituut, een vleesver werkingsinstituutzonne- bloemoliefabriek èn wie weet, een onverwacht bezoek aan de kuddes en tenten van een groep nomaden! Turkije, ontdek de kuituur, natuur en de specifieke Turkse landbouw! 29 mei-3 juni, 6-daagse busreis. Het Schwarzwald, het Zwarte Woud, ligt in de uiterste zuidwestpunt van Duitsland, tegen Frankrijk aan. Ber gen, heuvels, donkere bossen, helde re beekjes, rivieren en meren, zonni ge weiden en zuivere lucht maken het Schwarzwald tot een van de aan trekkelijkste gebieden van Duits land. Op de weg van Freiburg naar de Feldberg (met 1500 m de hoogste berg van het gebied) bevindt zich midden tussen het schitterende na tuurschoon het comfortabele hotel Waldhotel am Notschrei. Dit fami liehotel heeft een eigen zwembad en op elke kamer bevindt zich telefoon en kleuren tv. Een ideaal uitgangs punt om de omgeving te verkennen: de Titisee met het gelijknamige dorpje, één heerlijk kuuroord, St. Blasien met één van de grootste koe pelkerken van Europa, de middel eeuwse stad Freiburg, met de kabel baan de berg Schauinsland op. Het reilen en zeilen bekijken op een ge mengd familiebedrijf. Het Schwarz wald, zes dagen genieten van na- tuuren kuituur! Zwitserland 8-17 juni, 10-daagse busreis. In het merengebied van Lu gano waant men zich in een veel zuidelijker streek dan de ligging van Zwitserland doet rechtvaardigen. De Italiaanse taal die vele Zwitsers hier spreken is aan die gedachte ook de bet. Verdwenen is de sneeuw op de bergen, daarvoor in de plaats pal men en de prachtigste bloeiende bloemen, planten en bomen, die subtropisch aandoen. De omgeving van Lugano is te mooi om onont dekt te laten; een tocht per kabel baan naar de 'bewaker van Lugano' de berg Monte Bré, een boottocht op het meer. Een dag wat verder, via de Zwitserse oever van het bekende La- go Maggiore naar Locarno. En, Ita lië ligt wel heel vlakbij: daarom een dag naar Como aan het gelijknamige meer, een dag naar Luino voor een bezoek aan de levendige, kleurrijke weekmarkt en een dag naar Milaan, de stad bekijken o.l.v. een deskundi ge gids en een bezoek aan een groot Het vissersplaatsje Camara de Lobos op Madeira agrarisch bedrijf. Lugano, Zwitserse helderheid met Italiaanse zon nigheid! het Merengebied in Engeland, 19-24 juni, 6-daagse boot/busreis. Na een gezellige 'cruise' van Rotterdam naar Huil, een verblijf in een van de kleine steden aan de rand van het Nationale Park Lake District. Van daar uit ekskursies door het natuur gebied, bezoek aan een grote farm met rundvee, schapen en een forel- lenkwekerij, rondleiding op het landgoed Brockhole, boottocht op het Windermeer, bezoek aan één van de mooiste buitenplaatsen van Noord-Engeland met een bloeiende rhododendrontuin, bezoek aan het automuseum. Op de tocht dwars door Midden-Engeland, stadsbe- zichtiging van York met de beroem de Minster, een bezoek aan een groot agrarisch bedrijf en de bustocht over het Pennine-gebergte. Lake-District, één van de mooiste gebieden van Engeland, hoge ber gen, diepe blauwe meren!! half/eind juni, 11-daagse busreis, verblijf in Bied en Maribor. Joe goslavië is een land met een grote verscheidenheid. Zo'n 14, 15 natio naliteiten bevolken de acht verschil lende deelstaten en autonome pro vincies. De meest noordelijke deelstaat, "Slovenië, grenst aan Oostenrijk met zijn Alpenland schap. Tijdens deze rondreis ver blijft men vijf dagen in Bied, schitte rend gelegen aan een klein bergmeer, omringd door beboste bergen en vier dagen in Maribor, gelegen op de oevers van de Drava, aan de rand van het Pohorjegebergte. Ekskursies door mooie natuurgebieden, o.a. de met eeuwige sneeuw bedekte Trig- lav, de Postojnska jama, de beroem de druipsteengrot met gigantische ondergrondse zalen die per treintje bezocht worden, het bergplateau van het Pohorjegebergte. Bezoeken aan kastelen, een klooster, musea en meerdere agrarische bedrijven. Gele genheid tot wandelen in de mooie omgeving of te zwemmen. Joegosla vië, voor wie een Zuid-Europees land per bus wil bezoeken! eind juni, half juli, 22-daagse vlieg reis, rondreis per vliegtuig, trein en bus. Een nieuwe Agrarische Studie reis door het meest tot de verbeel ding sprekende land ter wereld? Een reis door het midden en oosten van het land, met bezoek aan de mooiste bezienswaardigheden en typische Chinese landbouwbedrijven. Elke dag verblijf in China is een hoogte punt, elke dag weer anders! De eer ste twee dagen wordt in Hongkong doorgebracht, het overvolle schierei land, tot 1997 nog Britse kolonie. Per trein naar Guangzhou, vroeger Kanton genoemd, de stad met de meest westerse invloeden en bekend om zijn Kantonese keuken. Per vliegtuig naar Guilin, schitterend ge legen aan de Lijiang rivier, omringd door grillig gevormde heuvels. Be zoek aan een agrarische kommune en een onvermijdelijke boottocht op de rivier. Per vliegtuig naar Xian, het beginpunt van de vroegere Zijde route, voor een vierdaags verblijf, misschien nog te kort om alle be zienswaardigheden te bekijken, waaronder de wereldberoemde leger van terra cotta beelden van soldaten en paarden, meer dan 8000 stuks! Hier wordt ook een katoenfabriek bezocht. Vlucht naar Beijing (Pe king), de wieg van de Antieke Chine se geschiedenis. Bezienswaardighe den zoals 'de Verboden Stad' van de keizers van Ming en Qing en het schitterende zomerpaleis van Qing laten een grote indruk achter, maar ook het immense leger van fietsers, wandelaars en auto's vergeet men niet snel. Per trein wordt de 'Grote Muur' bezocht, het enige bouwwerk op aarde dat de astronauten op de maan met het blote oog konden on derscheiden. Na vier dagen per vliegtuig naar Shanghai, drukke ha venstad waar van alles te koop is, met rustpunten als de Tuin van de Mandarijn en de tempel van de Bouddha van Jade. Per trein naar Suzhou, in een uitgestrekt land bouwgebied. Vanwege zijn schitte rende parken 'het paradijs op aarde' genoemd. Bekend is de plaats ook vanwege het schitterende, kleurrijke borduurwerk. De volgende dag naar Hangzhou, voor een vierdaags ver blijf. Het 'meer van het Westen' trekt vele Chinese en buitenlandse toeristen. Wandeling door de bota nische tuin, door een theeplantage, bezoeken aan een zijde fabriek en de Ling Yin Tempel en de Pagode van de zes Harmoniën. Terugvlucht naar Hongkong. China, onvergetelijk!? Normandië, 19-26 juni, 8-daagse rondreis per bus; New York, 1-14 juli, 14-daagse vliegreis, verblijf in New York, Niagara Waterfalls en Was hington; Noorwegen, 11-20 juli, 10-daagse vliegreis, rondreis per bus; Graubünden, Zwitserland, 9-daagse busreis; Oost-Canada, 9-24 augus tus, 16-daagse vliegreis/rondreis per bus; Schotland, 10-19 augustus, 10-daagse bootreis/rondreis per bus; Hongarije, 15-22 augustus, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus; Harz, Duitsland, 21-25 augustus, 5-daagse busreis; Luxemburg, 4-9 september, 6-daagse busreis; Catalonië, Noord- Oost Spanje, 8-daagse vliegreis; Al banië, 25 september, 2 oktober, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus; Kreta, 3-10 oktober, 8-daagse vlieg reis; Moezeldal, 10-14 oktober, 5-daagse busreis; Cyprus, 7-15 no vember, 9-daagse vliegreis; Florida, oktober/november, 14-daagse vlieg reis/rondreis; Parijs, 16-19 novem ber, 4-daagse busreis. Plannen voor 1990 zijn: Brazilië/Maleisië/Thai land, Australië. Voor uw aanmelding, nadere infor matie over deze reizen of voor de be gin van volgend jaar te ontvangen brochure 'Agrarische Studiereizen 1989' kunt u opbellen naar het Se- kretariaat van Agrarische Studierei zen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085-512087, tussen 08.00 en 17.30 uur. Vrijdag 23 december 1988

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 20