Op de valreep zegge en schrijve Suksesformule Positieve afsluiting Verdere intensivering samenwerking Onderlinge Verzekeringsmaatschappijen w.o. Verzekeringen ZLM vormen overkoepelende organisatie zuidelijke landbouw maatschappij Een fraai sfeerplaatje. Om even bij weg te dromen. Het jaar is weer voorbij. Er is van alles gebeurd. Som mige zaken zijn anders gelopen dan we hadden verwacht of gehoopt. Iedereen maakt de balans op. Er zijn positieve en negatieve saldi. Alles wisselt. Ook het landschap. Wat blijft is Kerst, de jaarwisseling. Buiten nog geen sneeuw en kou. Ook dat kan veranderen.... Tot mijn grote genoegen kan ik op de valreep van 1988 op deze plaats nog melding maken van een be langrijke ontwikkeling met betrekking tot het agrarisch onderwijs in ons werkgebied. Deze week namelijk werd de samenwerkingsovereenkomst getekend die er toe moet leiden dat er in 1990 voor Zeeland en om streken een agrarisch opleidingscentrum (AOC) tot stand komt (zie ook elders in dit blad). Partners in dit AOC zijn de Middelbare Agrarische School te Goes, de Lagere Agrarische School in Sommelsdijk en de Lagere Agrarische School in Kapelle. In het AOC zullen alle opleidingsprogramma's voor agrarisch onderwijs in de regio in één samenhangend geheel worden onderge bracht. Met deze AOC-vorming worden met name drie doelstellingen nagestreefd, te weten: de versterking van het agrarisch onderwijs, de verbetering van de wisselwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven en de bevordering van de samenwerking tussen onderzoek, voorlichting en onderwijs. Het AOC Zeeland en om streken wordt - als de Tweede Kamer het goed vindt - een algemeen bijzondere school met een openbaar karakter. De bedoeling is het bestuur zo klein mogelijk te houden, met als kern een vertegenwoordiging van de landbouworganisaties in Zeeland. Naast het bestuur komt een breed samengestelde adviesraad. De hoofdvestiging van het AOC Zeeland e.o. komt in Goes met Sommelsdijk als permanente nevenvesti ging. De LAS in Kapelle zal op termijn worden geïncor poreerd in de hoofdvestiging te Goes. Het fusieproces zal worden begeleid door een stuurgroep die onder meer zal toezien op een zorgvuldige invulling van het sociaal beleidskader ten behoeve van de aan de huidi ge scholen verbonden personelen. Het toekomstige AOC Zeeland e.o. kan naar mijn me ning een zeer belangrijke rol gaan spelen bij de verdere ontwikkelingen in de land- en tuinbouw in het zuid westelijk kleigebied. De komende generatie boeren en tuinders immers moet optimaal kunnen inspelen op de sterk gewijzigde omstandigheden met betrekking tot de markt en het milieu. Het onderwijs moet daarvoor de basis vormen en een AOC biedt daartoe meer mo gelijkheden. Maar ook reeds praktiserende boeren zul len op het AOC terecht kunnen om hun kennis en vaar digheden bij te spijkeren in het kader van een soort voortdurende vorming en opleiding. Met het AOC krijgt de suksesformule van de Nederlandse land- en tuin bouw een ekstra dimensie: OVO wordt BOVO, wat staat voor Bedrijfsleven, Onderwijs, Voorlichting en Onderzoek. Op ons rust daarom mede de taak om van het AOC Zeeland e.o. een sukses te maken. Ik meen voor de ZLM te kunnen spreken door te stellen dat we die verantwoordelijkheid graag op ons nemen. Terugkijkend op 1988 moeten we konstateren dat we een aantal zaken niet hebben kunnen bereiken. Zo is er Vijf regionale onderlinge verzekeringsmaatschappijen n.l. Verzekeringen DLG te Assen, OLM Verzekeringen te Zwolle, OVVM te Groningen, Sterpolis te Arnhem en Verzekeringen ZLM te Goes hebben het voornemen uit gesproken de bestaande samenwerking te intensiveren. Het ligt in de bedoeling dit vorm te geven door de oprichting van een nieuwe overkoepelende organisatie met als belangrijkste taak de koördinatie en harmonisa tie van het beleid van de betrokken verzekeringsmaat schappijen. Het belangrijkste motief om intensiever te willen gaan samenwerken is de overtuiging dat de te verwachten ont wikkelingen in de 90-er jaren in de verzekeringsbranche dusdanige eisen zullen stellen dat een verdergaande bun deling van krachten wenselijk en geboden is. Door de deelnemers wordt thans niet over een fusie gesproken, maar over de mogelijke eindfase kan men zich niet uitlaten. Het is wel de bedoeling nader te bepa len bevoegdheden aan de overkoepelende organisatie over te dragen. Het bestaande overleg tussen de vijf wordt te vrijblijvend geacht. Gezien het beleid van Rabo om versterking van de boerenorganisaties te bevorderen mag men ervan uitgaan dat de bank positief zal staan tegenover de sa menwerking van de vijf. De nieuwe plannen zijn echter buiten de Rabo omgegaan. Voor de nadere uitwerking van de beoogde samenwer- kingsstruktuur hebben de besturen van genoemde verze keringsmaatschappijen drs. S.W. Meihuizen, oud- direktievoorzitter van de Koöp. Melkproduktenbedrij- ven Noord-Nederland, bereid gevonden hieraan gedu rende de aanloopfase mede richting te geven. De vijf genoemde verzekeringsmaatschappijen, indertijd opgericht op initiatief van landbouworganisaties (KNLC), hebben een gezamenlijke omzet van ƒ465.000.000. Met die omzet is de groep eens zo groot als het schade- bedrijf van Avèro en de helft van dat van Interpolis. Met ƒ190 min autopremies is men voorts vrijwel even groot als Interpolis: dat betekent dat men een aandeel van cir ca 5% van de autoverzekeringsmarkt van ƒ3,7 mrd heeft. Op het gebied van ziektekosten en ongevallen wordt ƒ209 min premie behaald. De andere branches zijn van minder betekenis. De vijf hebben in totaal vijfhon derd medewerkers in dienst. Zij zijn met name werk zaam in Noord-, Oost- en Zuid-Nederland. Aan de Ondernemingsraden van de 5 verzekeringsmaat schappijen is advies gevraagd. Het personeel van de be trokken maatschappijen is over het voornemen geïn formeerd. (In het verzekeringsnummer van 13 januari 1989 komen we hierop terug). VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 76e JAARGANG NO. 3956 land- en tuinbouwblad ondanks onze grote inspanningen nog steeds geen echte kompensatie voor de afschaffing van de WIR. Niettemin bespeur ik in de politiek enige beweging en daarom zullen wij als ZLM ons sterk blijven maken voor substantiële stimulansen voor met name de ak kerbouw óók in 1989. Aan de andere kant is er ook wel wat bereikt. Een aantal onderdelen uit het Akker bouw Aktie Plan is inmiddels gekonkretiseerd en aan andere wordt gewerkt. Ook mogen we met name in ons werkgebied ons verheugen in een goede voort gang op het gebied van de landinrichting. Verder kun nen we terugzien - als ik de vele positieve reakties in aanmerking neem - op een geslaagde algemene verga dering. Daar wordt nog wel even over nagepraat. Ook uit de afdelingen en kringen hoor ik bijzonder positieve geluiden over de belangstelling van met name ook jon geren en vrouwen. Daaruit blijkt dat onze organisatie aan het eind van 1988 volop in de belangstelling staat van onze leden en van hen niet alleen. Dat doet ons na tuurlijk goed en geeft ons de moed om ook in 1989 weer gewoon verder te gaan met het werk waarvan wij geloven dat het in het belang is van onze leden boe ren en tuinders in Zeeland en Noord-Brabant. Voor mij krijgt 1988 daarmee dan toch weer een positief eind. Namens het bestuur en de medewerkers van de ZLM wens ik u goede kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 1