Gezamenlijke akkerbouwvergadering HMvL en ZLM konstruktief SVP stopt met onderzoek aan Teunisbloem De systemische werking van Vydate-L Akkerbouwstudiedagen in Boekei en Diessen Veel overeenkomstige belangen Afstudeeropdrachten Agrarische Hogeschool Dordrecht Meijer Kruiningen schenkt ƒ1.000,aan aardappelkweekvereniging Op 6 december was er een geza menlijke vergadering van de Ak- kerbouwkommissie van de ZLM en de Vakgroep Akkerbouw van de HMvL. De bijeenkomst werd gehouden in het kantoor van de HMvL in Rijswijk. De bestuur ders vonden de gedachtenwisse- ling konstruktief. Het westen heeft veel overeenkomstige be langen. Voor grote, vernieuwende projekten in de uienteelt komt dit jaar maxi maal 2,5 miljoen beschikbaar. Het geld is bestemd voor subsidies aan groepen telers en afnemers, die sa menwerken om de kwaliteit van uien te verbeteren. Kan er in het westen een uienprojekt worden opgestart? De vergadering was van mening, dat het rassenpakket kritisch op kwali teit beoordeeld dient te worden. Er zou meer onderzoek naar bewaar- systernen moeten worden verricht. De akkerbouwer dient zuiniger met stikstof om te springen. Projekten zouden wel kunnen slagen als er een regeling komt die gericht is op individuele akkerbouwers. An ders zouden we geheel afhankelijk zijn van de afzet en verwerking. Het is zeer de vraag of deze in staat zijn om een gezamenlijk projekt op te starten. Het initiatief behoort bij de telers te liggen! Initiatieven Op welke wijze kunnen we initiatie ven nemen? Deze vraag stond cen traal in de vergadering. Er werd een aantal zaken aangedragen. Via een regeling/subsidie zouden landbouw- mechanisatiebedrijven gestimuleerd moeten worden om keuringsstations voor spuitmachines op te zetten. Het stimuleren van geïntegreerde akker bouw. Het toepassen van infrarode bestraling voor loofdoding. Meer nauwkeurige informatie over de weersverwachting. Het verbreden van automatiseringsprojekten (drempelverlaging). Het toetsen van kontrakten van grove vollegronds- groenten, het bespreken van wensen met veilingen en het organiseren van een overleg tussen verschillende ver- trouwenskommissies (dit in overleg met de COVA). Het stimuleren van innovatiediskussies in de praktijk. Financiële situatie De vergadering was van mening, dat de SEV een belangrijke rol vervult bij bedrijven, die het financieel moeilijk hebben. De standsorganisa tie moet zich terughoudend opstel len. Belangrijk is het stimuleren van studiegroepen. Akkerbouwers zelf zijn met behulp van studiegroepen beter in staat om oplossingen te vinden. Vraagpunten Over een aantal punten kon geen eenstemmigheid worden bereikt: - Moeten de organisaties meer in tensieve vormen van bedrijfsvoering stimuleren? (bio-industrie, intensie ve tuinbouw); - In de Haarlemmermeer doet de helft van de akkerbouwers er wat bij (wegenbouw, bouw dan wel aardap pelen sorteren/witlof). Deze tendens is ook in andere gebieden aanwezig. Worden nevenberoepers gediskri- Akkerbouwbesturen ZLM/HMvL: doorgaan met de ui! mineerd? - Samenwerking (mechanisa tie/vruchtwisseling) biedt voordelen in bepaalde gebieden. Kan dit gesti muleerd worden? - Ten aanzien van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen vroeg de vergadering zich af hoe de toe komst er uit gaat zien. Kunnen we garanderen dat we bepaalde midde len niet gebruiken? Kunnen we PR maken voor onze produktie- methode? Eenstemmig was de vergadering in haar oordeel dat de regelingen in het kader van het aktieplan akkerbouw te specifiek zijn. Er moet een alge mene, laagdrempelige regeling ko men. De vergadering sprak zich uit voor prijsondersteuning in plaats van inkomensondersteuning. Inko mensondersteuning leidt tot een minder optimale bedrijfsvoering. In de toekomst zal de produktie per ha blijven toenemen. Volgens de verga dering zal er iets aan alternatieve af zetmogelijkheden moeten worden gedaan. De SVP direktie heeft naar aanlei ding van de terugloop van de Teu nisbloemteelt en de achterliggende oorzaken besloten het onderzoek aan dit gewas eind 1987 stopt te zet ten. In 1988 mocht nog beperkte aandacht aan de dichte zaaddozen en aan de winterhardheid worden besteed. Het zaad van de oogst 1988 wordt nog onderzocht op oliegehalte en gamma-linoleenzuurgehalte in de olie om de stabiliteit van de gehaltes over verschillende jaren te bepalen. De Teunisbloemkollektie wordt be heerd door het Centrum voor Gene tische Bronnen Nederland. 'De Teu nisbloem zal voorlopig geen bijdrage leveren aan het zogenaamde vierde gewas', aldus de heer Lubberts van de SVP. In 1985 begon de Stichting voor Plantenveredeling te Wageningen met onderzoek aan de Teunisbloem. Men verwachtte dat het areaal aan dit gewas zou groeien tot ongeveer 5000 ha in Nederland. De heer J.H. Lubberts van de SVP noemt de vol gende doelen van het SVP- veredelingsprogramma: het ontwik kelen van een Teunisbloem met een hoog olie- en gammalinoleenzuurge- halte; zaaddozen die niet of nauwe lijks openspringen als het zaad rijp is; gelijkmatig afrijpende bloeiwijze; vroeger oogsttijdstip; sneller, beter en gelijkmatiger kiemend zaad in het voorjaar; snellere jeugdgroei; win terhardheid, voor eventuele win- terteelt. De oogst van Teunisbloem is laat; eind oktober. Tijdens storm kan veel zaadverlies optreden omdat de zaad dozen van dit gewas openspringen. Door het gewas door te spuiten kan de oogst weliswaar vervroegd wor den, maar het is niet gemakkelijk het juiste tijdstip voor doodspuiten te bepalen. Bij te vroeg spuiten is de kwaliteit van het zaad slecht, en zijn veel planten bovenin nog in bloei. Te laat spuiten veroorzaakt overmatig zaadverlies door open gesprongen zaaddozen. Zaadverlies kan het eenvoudigst be perkt worden door een Teunisbloem te telen die dichte zaaddozen houdt. In samenwerking met het Centrum voor Genetische Bronnen Nederland heeft de SVP duizenden planten be keken voor de gewenste eigenschap van dichte zaaddozen. Om de geneti sche variatie te verbreden zijn krui singen uitgevoerd. Dit jaar is een proefveld met veelbelovend mate riaal aangelegd. Bij een bezoek aan Vrijdag 23 december 1988 Onderzoeker Lubberts bij een gewas Teunisbloemen het veld bleken echter weer veel do zen open te staan. Het knelpunt van de trage voorjaars ontwikkeling kan opgelost worden door winterhard materiaal in augus tus uit te zaaien. In de nazomer is de bodemtemperatuur uitstekend. De planten overwinteren nu als kleine rozetten die in het voorjaar snel een gewas vormen. De oogst wordt hier mee 3 a 4 weken vervroegd. De SVP heeft materiaal voorhanden dat is geselekteerd in de strenge winter 1986/1987 en dat vervolgens een kunstmatige vriesproef heeft doorstaan in de winter van 1987/1988. Het areaal Teunisbloem is van 800 ja in 1984 tot 50 ha in 1988 terugge lopen. De markt van het zaad is in gestort vanwege Oosteuropese kon- kurrentie en door de ontdekking dat de plant Bernagie (Borage officina lis) een veel hoger gehalte gamma- linoleenzuur (GLA) bevat. Tevens wordt de teelt bedreigd door de ont wikkeling van synthetische stoffen die niet onderdoen voor het natuur lijke GLA en mogelijke produktie uit afvalstoffen uit de konservenin- dustrie. Gamma-linoleenzuur is van belang voor de farmaceutische in dustrie. Van de studierichting Landbouw van de Agrarische Hogeschool Dordrecht van het KNLC zal in het ZLM-blad een aantal samen vattingen van afstudeeropdrach ten van het studiejaar 1987-1988 worden gepubliceerd. De volgen de samenvatting is gemaakt van de afstudeeropdracht "De syste mische werking van Vydate-L", een gewasbespuitingsmiddel in de strijd tegen het aardappel- cystenaaltje, door Wim Westerbeke. Deze skriptie handelt over de syste mische werking van Vydate-L. Dit is een middel dat veel gebruikt wordt in de (glas)tuinbouw. Er wordt op het moment aan gewerkt om ook een toelating, als gewasbespuitingsmid del in de aardappelteelt, te krijgen. Het middel dient ervoor om aardap- pelcystenaaltjes te doden, om zo- Door het CAT Tilburg worden in sa menwerking met de Takorganisatie Akkerbouw Noord-Brabant sektie zand akkerbouwstudiedagen georga niseerd in Boekei en Diessen. Op 4 januari in zaal 'Nia Domo' te Boekei en op 6 januari in zaal 'de Eikelaar' te Diessen, beide dagen aanvang 10.00 uur. Agenda 10.00 uur: Opening door de heer M. van Tuijl, voorzitter van de Stich ting 'Takorganisatie Akkerbouw Noord-Brabant, sektie zand'. 10.05 uur: Doelstelling en werkwijze van de 'Takorganisatie Akkerbouw' door de heer M. van Tuijl. 10.30 uur: 'Blijft de akker be bouwd?' door ir. C.J.J. de Kroon van het CAD-AGV te Lelystad. 11.15 uur: Pauze. 11.45 uur: 'De privatisering van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst', door ir. E.M.G.C.A. Duijkers, Tak- ingenieur Akkerbouw bij het CAT Tilburg. 12.15 uur: Lunchpauze. 13.30 uur: Recente ontwikkelingen in het bodembeschermingsbeleid door ir. J.F. Geijsels, hoofd Buro Bodembescherming van de Provin cie Noord-Brabant. 14.15 uur: Pauze. 14.45 uur: Forumdiskussie, ge vormd door de sprekers en de sekre- taris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Noord- Brabant, onder leiding van ir. E.M.C.G.A. Duijkers. 16.00 uur: Sluiting. Forum Na de inleidingen zal door het fo rum, gevormd door de sprekers en ir. L. Vollebregt, hoofd Dienst Grondgebruik van de NCB, worden ingegaan op uw vragen, die zowel mondeling als schriftelijk kunnen worden gesteld. Fosforbemesting voor minder dan de helft benut De voor bemesting van landbouw grond toegepaste fosfor werd in 1986 voor 40% met het gewas afge voerd. De rest vormde een belasting voor het milieu. Het grootste deel (ca. 60%) van de toegediende fosfor bleef achter in de bodem. Ongeveer 2% van het totaal kwam door af spoeling en uitspoeling in het opper vlaktewater terecht. Dit blijkt uit re cente balansberekeningen van het Centraal Buro voor de Statistiek (CBS). De uitkomsten verschillen niet veel van die in voorgaande ja ren. Ophoping vindt, zij het in gerin gere mate, overigens al tientallen ja ren achtereen plaats. Met de Wet bodembescherming wordt beoogd om aan deze opho ping een eind te maken door de mak simaal toegestane fosforbemesting (de eindnormen) gelijk te stellen aan de afvoer van fosfor door het gewas. Deze nog niet vastgestelde eindnor men worden overigens pas na het jaar 2000 ingevoerd. doende de plant gezond te houden. Maar voor er een toelating is moeten er heel wat problemen overwonnen worden. De fysiologie van de aardappelplant is erg belangrijk voor wat de opna me en het transport betreft van de Vydate-L, want het blad zal het mid del op moeten nemen en de floëem- vaten zullen het moeten vervoeren naar de wortels, waar de boosdoe ners zitten. Als de weersomstandig heden gunstig zijn, dit wil zeggen temperaturen van rond de 20 gra den, een relatieve luchtvochtigheid van boven de 60% en voldoende wa ter, dan zal de plant geen problemen hebben met de opname en het tran sport van het middel. De huidmond jes zijn dan goed geopend, er vindt een goede assimilatie en een goed transport plaats. Dit zijn voorwaar den voor een snelle en goede werking van Vydate-L. Het middel zal systemisch moeten zijn. Dit is het geval, want in de tuin bouw worden goede resultaten be haald en ook in de aardappelteelt. De Vydate-L zal met de granulaten, die momenteel als aardappelcyste- naaltjesdoder fungeren, moeten konkurreren om een plaats te krij gen op de markt. Dit moet lukken als de kosten van Vydate-L zo rond die van de granulaten komt te liggen en de werking minstens net zo goed is. Dit moet te doen zijn. Meijer Kruiningen heeft de Aard appelkweekvereniging Zuid- West Nederland een bedrag van ƒ1.000,geschonken. Dit werd bekend gemaakt door de heer J. Muysers van Meijer Kruiningen op de bijeenkomst van de AKV op 16 december jl. in Steenber gen. Meijer deed de schenking ter gelegenheid van de onderschei ding die haar ras Rosetta heeft ontvangen. Blijkens een interna tionaal onderzoek is dit wat chipskwaliteiten betreft één van de beste rassen. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 11