Gezamenlijke organisaties in Zeeuws- Vlaanderen willen de bedrijfsstruktuur versterken Mengprijs bieten hoger dan vorig jaar Cebeco-groep versterkt afzet peulvruchten Provinciale Raad Zeeland heeft veel lof voor programma's voorlichting Suikergehalte Marktordening Bredere werkingssfeer bergboerenregeling Landbouworganisaties zijn voortdurend in de weer om te trachten tot een zo gunstig mogelijk voorwaardenscheppend beleid van de overheid te komen. Met name in de akkerbouw zal ondersteuning no dig zijn om investeringen in bedrijfsvernieuwingen, die inkomensmo gelijkheden kunnen vergroten en een zo groot mogelijk aantal bedrij ven perspektieven biedt voor het behalen van een redelijk inkomen. Daarmee worden mogelijkheden geschapen. Er wordt niet bij aange geven op welke wijze dat kan gebeuren. Elke boer zal individueel zijn be drijfsomstandigheden moeten be zien en nagaan of aanpassingen moeten worden gedaan. Daarna komt de vraag hoe dat zou kunnen. Ook hier willen de landbouworgani saties de helpende hand bieden om problemen te analyseren en wegen te zoeken, die ondernemers kunnen be wandelen om tot versterking van hun bedrijf te komen. De kringen van de landbouworgani saties in Zeeuws-Vlaanderen hebben gemeend om een werkgroep te moe ten opdragen om aan te geven hoe een en ander in eigen kring aan de orde zou kunnen worden gesteld. Met name gaat het daarbij om de plantaardige produktiesektor: daar liggen de grootste problemen en de lange aanvoerlijnen van en naar het gebied zijn nadelig voor de konkur- rentiepositie. Op voorstel van de eerder genoemde werkgroep is een prbgramma voor het komende winterseizoen op gesteld, dat beoogt om in het licht van de veranderende situatie even tueel met hulp van deskundigen al ternatieven onder ogen te zien. Bin nen het kader van beperkingen in tijd, geld en belangstelling is ge poogd om zoveel mogelijk aan te sluiten bij bestaande organisa- tiestrukturen en de omvang van de voorstellen voorshands te beperken. Het gaat om de volgende on derdelen: Vorming van z.g. gespreksgroepen Gedacht wordt aan enkele groepen relatief jonge boeren die zich op konstruktieve wijze bezig houden met hun eigen situatie en op grond daarvan onder ogen zien op welke wijze zij Hun bedrijven in de nabije toekomst kunnen versterken. Per groep moet op niet meer dan ca. 15 deelnemers worden gerekend. Van de zijde van de landbouworga nisaties in het gebied zullen potentië le deelnemers worden benaderd. In de eerste bijeenkomst van de groep kan van gedachten worden gewisseld over het funktioneren van de groep. De verderde invulling van het pro gramma wordt daar vastgesteld. Op deze wijze kan zo nauw mogelijk bij de belangstelling in de groep worden aangesloten. Het aantal groepen hangt af van de belangstelling bij potentiële deelnemers en van de mo gelijkheden voor een goede begelei ding van de groep. Stimulering gewasstudiegroepen Voor een verhoudingsgewijs vrij groot aantal tuinbouwgewassen bestaan studiegroepen. Het funktio neren is erg verschillend en er kun nen meer bedrijfsekonomische naast vaktechnische zaken aan de orde ko men. Ook kan de vorming van nieu we groepen onder ogen worden ge zien. Van de zijde van het CAT wor den de groepen begeleid. Voor gesteld wordt om tot een gezamenlij ke bijeenkomst te komen waar erva ringen worden uitgewisseld. Vanuit elke groep zal een korte uiteenzet ting worden gegeven. Dan kan wor den bezien of er initiatieven ontstaan om tot verbetering van het funktio neren te komen. Onderwijs/kursussen Het moet van elementair belang worden geacht, dat een theoretische kundigheid noodzakelijk is. Dat geldt niet alleen voor "nieuwelin gen". Bijscholing is onverminderd belangrijk voor gevorderden. Voor het seizoen 1988-1989 zal geen extra kursus meer worden georgani seerd. In verband met de noodzaak voor een tijdige opgave zal wel wor den nagegaan of voor het seizoen 1989-1990 tot de realisering van kur- sussen kan worden gekomen. Publikaties Ter begeleiding van de aktiviteiten en ter vergroting van de belangstel ling zal regelmatig over programma en aktiviteiten worden gepubliceerd. Daarnaast kunnen bedrijfsreporta ges en informatieve artikelen over markt en afzet een bijdrage leveren aan het bereiken van de beoogde doelen. Landbouworganisaties De uitgangspunten en het daarop ge baseerde programma worden gedra gen door de landbouworganisaties. In de afdelingen en kringen zal er over worden gesproken en er zal gestimuleerd worden om de programma-onderdelen (of variaties daarop) van de grond te krijgen. Een diskussie/praatprogramma waarin over de motivering van het aktivitei- tenprogramma van gedachten kan worden gewisseld, zal voor behande ling in de afdelingen beschikbaar zijn. Dit programma zal worden uitge voerd door de 3 landbouworganisa ties in Zeeuws-Vlaanderen in samen werking met de Zeeuwse Groentete lers Organisatie/Nederlandse Tuin- bouwstudieklubs en met medewer king van het Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw te Goes. Wie meer over het geheel wil weten kan zich tot de kringvoorzitters van de landbouworganisaties in Zeeuws- Vlaanderen wenden: CBTB West Zeeuws Vlaanderen: Oost Zeeuws Vlaanderen: J. de Feyter, Schoondijke 01173-1346 A. de Koeyer, Zaamslag 01153-1301 NCB kring Hulst: kring Oostburg: F. de Waal, Graauw O. de Meijer, Biervliet 01143- 371 01152-1202 ZLM kring Axel: kring Hulst: West Zeeuws Vlaanderen: M. Boogerd, Zaamslag M. Vinke, Axel P. Risseeuw, Cadzand 01153-1264 01145- 620 01179-1306 'De mengprijs voor bieten binnen het kwotum zal voor 1988 hoger uitvallen dan vorig jaar. Hoeveel is op dit moment nog niet te zeggen. De vrij gunstige prijs is een gevolg van o.m. de iets hogere pulpprij- zen, de lagere energiekosten, het goede verloop van de kampagne en een lagere kompensatieheffing van de EG door meevallenden wereld marktprijzen voor suiker'. Dit deelde de voorzitter van de direktie van Suiker Unie, ir. A.W. Luitjens, vrijdag 2 december mee op een perskonferentie bij haar dochter VanderHave op het kweekbedrijf in Rilland. De heer Luitjens kon over de C-bietenprijs nog niets zeggen. Suiker Unie schat de wortelop brengst voor dit jaar op 54,7 ton per ha en het suikergehalte op 15.80. De polsuikeropbrengst komt uit op ruim 8.600 kg/ha hetgeen ca. 300 kg boven het tienjarig gemiddelde ligt. De produktie aan witsuiker zal uit komen op ca. 800 kg/ha, hetgeen dankzij de goede verwerkingskapa- citeit van de bieten beter is dan in 1987. Suiker Unie produceert ca. 615.000 ton witsuiker en met CSM samen wordt een produktie van ca. 980.000 ton geraamd; ca. 65.000 ton witsuiker meer dan de mengprijs- kwotum en dus totaal een C- suikeropbrengst van ca. 108.000 ton. Direktievoorzitter Luitjens toonde zich zeer tevreden over de verwer kingskwaliteit van de bieten: het sui kergehalte ligt weliswaar op het nivo van het tienjarig gemiddelde (ca. 15,80%) maar het sapzuiveringspro- ces kon dankzij de goede en relatief lage gehalten aan K, Na en schade lijk stikstof erg goed verlopen. Ver der is het tarrapercentage enige pro centen lager dan vorig jaar. Dit is volgens Luitjens te danken aan de start van de nieuwe kwaliteitsbeta lingsregeling en het nieuwe bietenras Univers dat uit proeven is gekomen als het ras met de laagste grondtarra en het hoogste suikergehalte. De direktie van Suiker Unie deelde desgevraagd mee dat het VanderHave-ras Univers het afgelo pen jaar 20% van het landelijke are aal vertegenwoordigde. Men ver wacht voor volgend jaar een verder gaande groei van het Univers areaal tot 30 a 40%. De beperkte hoeveel heid zaad van dit ras maakt nadere afspraken over de verdeling van het Vrijdag 9 december 1988 beschikbare zaad voor buitenland en binnenland en in eigen land tussen CSM-telers en Suiker Unie-telers noodzakelijk. De heer Luitjens maakt ook melding van het bedui dend groter percentage vergelings- ziekte dit jaar. Dit is vooral te wijten aan een komplex van weersomstan digheden. Adjunkt-direkteur Agrarische Za ken, drs. W. Oosterhuis, stelde in een korte inleiding dat de komende jaren de marktordening van suiker en dan met name de kwota-regeling opnieuw in de EG in diskussie zal komen. Oosterhuis meent dat de landenkwotaregeling in strijd is met de geest van 1992. 'Daar produceren waar dat het beste mogelijk is - een van de belangrijkste doelstellingen van de EG - zal voor de bietentelers in ons land geen probleem zijn'. Oosterhuis: 'Wij zijn na enige gebie den in Frankrijk in de EG het tweede land met de beste teeltvoorwaarden. We zullen de konkurrentie zeer be hoorlijk aan kunnen'. Overigens verwacht Oosterhuis dat afschaffing van de landenkwota een zeer lang proces zal zijn omdat dit met name voor het suikerbedrijfsleven in Italië zeer grote gevolgen zal hebben. Kritiek had hij op het feit dat suiker houdende dranken in ons land wor den gekonfronteerd met een accijns verhoging terwijl producenten van niet-suikerhoudende frisdranken no ta bene deze verhoging niet opgelegd krijgen. Deze dranken zijn hoofdza kelijk van buitenlandse origine. Overigens merkte hij nog op dat er nog steeds accijns op suiker geheven wordt, terwijl dat in veel EG-landen niet gebeurt. Ook hier is dus harmo nisatie gewenst. De besprekingen over de overname van de aktiviteiten van de Hollandse Pelmolen B.V. te Vlaardingen (HPM) van NV CSM voeding en bi ochemie door Cebeco zullen worden voortgezet. Dit delen de besturen van Cebeco-Handelsraad en Ccbeco-Zuidwest mee. "De Pelmolen" is vanouds werk zaam in de peulvruchtenbranche als handelaar en bewerker en verwerker van peulvruchten. Tot de aktivitei ten behoren: voorbewerking, split ten en verpakken, in zowel konsu- mentenverpakking als verpakking voor grootverbruikers. Als nevenak- tiviteiten worden groente-, vruchten en viskonserven geïmporteerd en ge distribueerd. Het bedrijf vervult een vooraanstaande plaats in de ver- markting van peulvruchten naar de levensmiddelensektor. De Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland besprak in zijn vergade ring van 2 november jl. de diverse voorlichtingsprogramma's van '88-'89 van de SEV-diensten en de Konsulentschappen. Door de verte- genwoordige leden van de landbouw organisaties werden deze aan een kritische beschouwing onderwor pen. In het algemeen was er veel lof voor de aanpak en de te behandelen onderwerpen, waarbij heel duide lijk, afhankelijk van de problema tiek, gekozen was voor een indivi duele of groepsbenadering. De Commissie Beheer Landbouw gronden (CBL) heeft onlangs advies uitgebracht aan minister Braks over de mogelijkheden van tempoverho ging en van verdere uitbreiding van de werkingssfeer van de bergboeren regeling buiten relatienotagebieden. In Nederland kan de boerboerenre- geling maximaal op 190.000 ha wor den toegepast. Tot op heden wordt Cebeco-Handelsraad en Cebeco- Zuidwest overwegen de aktiviteiten van De Pelmolen te integreren met die van hun gemeenschappelijke dochteronderneming A. van den Akker B.V. en onder de nieuwe naam: Pelmolen-Holland B.V. (voorheen Hollandse Pelmolen B.V. en A. van den Akker B.V.) voort te zetten. Men is voornemens op de bestaande bedrijfslokatie van Cebeco- Zuidwest in Dinteloord het nieuwe bedrijf te stichten en een nieuwe schoningslijn, splitterij en verpak- kingslijn plus bijbehorende opslag ruimte te bouwen. De meest moder ne technieken kunnen daarbij wor den toegepast. Van de reeds aanwe zige opslagmogelijkheden zou ge bruik te maken zijn voor het onbe werkte produkt. De geraamde inves- Dat in alle programma's veel aan dacht besteed wordt aan de vorming van het ondernemerschap sprak de Raad bijzonder aan. Helaas moet gekonstateerd worden dat ondanks de extra inspanningen, die de laatste jaren door diverse voorlichtings diensten zijn geleverd, de bedrijfs ekonomische kennis bij de agrarische ondernemers/neemsters te langzaam groeit. T.a.v. de technische aspekten valt op dat met name in de fruitteelt voorlichting geïntegreerde gewasbe scherming veel aandacht vraagt en krijgt. Ook in de voorlichting aan de bergboerenregeling toegepast bin nen relatienotagebieden en in enkele vaargebieden 80.000 ha). De CBL heeft de minister geadvi seerd om de uitbreiding van de wer kingssfeer van de-bergboerenrege ling gefaseerd in te vullen en als eer ste stap uit te gaan van 50.000 ha. De Commissie stelt daarbij voor de werkingssfeer buiten relatienotage bieden uit te breiden naar diepe veen weidegebieden, uiterwaarden, beekdalen, overstromingsgebieden, hydrologische bufferzones en klein schalige (zand-)gebieden. tering inklusief droger en scheepslossingsinstallatie zou dan ca. 6 miljoen bedragen. Het ter rein is gunstig gelegen aan waterwe gen en aan de autosnelwegen van Rotterdam en Antwerpen. De onderneming zou werkgelegen heid kunnen verschaffen aan ca. 30 personen. De vestigingsplaats is te vens gunstig gelegen in het akker bouwgebied waarin Cebeco- Zuidwest haar aktiviteiten uitoefent. Pelmolen Holland B.V. past in de nieuwe afzetstrategie van Cebeco- Zuidwest en Cebeco-Handelsraad. Het projekt is voor ondersteuning aangemeld bij het Ministerie van Landbouw omdat het een investe ring betekent in de afzet van akker- bouwprodukten en tevens een inno verend karakter heeft. De wettelijke procedures zijn in gang gezet. akkerbouwers zal aandacht besteed worden aan geïntegreerde bedrijfs systemen. De Raad juicht dit toe. De Raad konstateert dat door alle dien sten vaak in samenwerking veel werk wordt verzet. Waar mogelijk dient deze samenwerking nog uitgebreid te worden. Extra geld landinrichting De Raad besprak besprak het concept ontwerp Voorbereidingsschema Landinrichting 1989. De Raad kan zich vinden in het voorstel, waarbij de Kust West Zeeuws-Vlaanderen de hoogste prioriteit kreeg. Als 2e ge bied werd hieraan toegevoegd Poortvliet, terwijl het gebied Axel, aansluitend aan Axelse Sassing als 3e gebied werd genoteerd. De bespreking van dit schema gaf aan leiding tot diskussie of niet gezocht moest worden naar meer gebieden en naar versnelling van de aange vraagde en in voorbereiding zijnde gebieden. Naar aanleiding van een opmerking van de minister, dat uit de toegezeg de extra middelen voor landinrich ting 10 milj.) een belangrijk deel naar de Zuidwestelijke administra tieve verkavelingen zou kunnen vloeien, zal door de Raad bij de Di- rekteur Landinrichtingsdienst ge vraagd worden om de Zeeuwse land- inrichtingsprojekten extra te steunen door uitbreiding van de personele bezetting. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 9