Belasting in beweging Walcheren moet zich meer richten op kennis- en arbeidsintensieve teelten LEI verwacht voor akkerbouw in 1988! 1989 opnieuw ongunstige resultaten LNO-direkteur ir. C.A.C.J. Oomen op vergadering ZLM-kring: Nieuwe naam 'Linnenbureau' speelt in op wensen markt KNLC-werkgroep belastingen Uitkomsten melkveehouderij weer beter Volgens de direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie in Zeeland, ir. C.A.C.J. Oomen, moet de Walcherse landbouw het heb ben van kennis- en arbeidsintensieve teelten. 'Als in dat vlak initiatie ven worden ontplooid zou uw uitgangspositie - waarmee hij in hoofdzaak doelde op het ruime bouwplan en de gemiddeld kleine be drijven - wel eens uw kracht kunnen zijn. Dan kan uw positie net zo goed zijn als die van de graanboeren in Groningen'. Hij zei dit tijdens de vergadering van de kring Walcheren van de ZLM, dinsdag 6 de cember jl. in Ons Huis te Meliskerke. Deze vergadering was met 140 bezoekers, waaronder veel jongeren, zeer druk bezocht. De heer Oomen sprak dinsdagavond op Walcheren voor een volle zaal. Tij dens de vergadering reikte de heer Bier ens aan twee ZLM-leden het speldje van verdienste uit: de heer W. Marinussen uit Middelburg en de heer A. Roosgen uit Oostkapelle, op de foto resp. direct rechts en links van de spre ker te zien. De initiatieven moeten in de eerste plaats van uzelf komen, hield de LNO-direkteur zijn gehoor voor. Bovendien dient er hierbij een nau we samenwerking met handel en in dustrie te zijn, omdat 'zonder een gewaarborgde afzet al gauw voor een overschotmarkt wordt geprodu ceerd'. Volgens de heer Oomen is er in het verleden een aantal waarde volle ideeën niet ten volle benut: 'Het ontbreekt vooralsnog aan de nodige durf en inventiviteit. We kunnen ons nu niet permitteren om mogelijkheden die er zijn te laten lig gen, anders ontkom je niet aan een drastische bedrijfsvergroting. Er lig gen nu ƒ10 miljoen op de plank voor innovatie in de akkerbouw. Ik hoop niet dat die er over vijf jaar nog liggen'. Naar aanleiding van een vraag uit de zaal beaamde de heer Oomen dat ook kapitaal eén noodzakelijke voorwaarde is om wat te kunnen be ginnen, 'maar dat overal in de maat schappij je financiële situatie je mo gelijkheden bepaalt. Zolang de eigen vermogenspositie in de akkerbouw nog ruimte biedt moet je daarvan profiteren'. In zijn inleiding schetste de LNO- direkteur vrij uitputtend - en, zoals kringvoorzitter de heer C. Bierens het naderhand karakteriseerde, op een sympathieke manier en geen blad voor de mond nemend - wat er in de landbouw zoal staat te gebeu ren: een meer marktgericht beleid, een terugtredende overheid en meer aandacht voor het milieu. Met be trekking tot dat laatste zei hij ondei meer dat ook de landbouw zelf ten zeerste gebaat is bij een schoon mi lieu en dat meer aandacht voor het milieu niet alleen gerechtvaardigd is omdat 'men' dat momenteel te pas Op belastinggebied is er veel in be weging. Dit geldt zowel voor de be lastingwetgeving in het algemeen, als de positie van de zelfstandigen in het bijzonder. De voorstellen van de commissie Oort worden, aangevuld met kabinetsvoorstellen, thans ver taald in nieuwe belastingwetgeving. Daarnaast speelt een aantal actuele punten die voor de agrarische sector van groot belang is. De KNLC- werkgroep Belastingen sprak hier in de november-vergadering over. Het bij de kabinetsformatie toege zegde zelfstandigenstatuut is nog steeds niet verschenen. De KNLC- werkgroep Belastingen vindt het noodzakelijk dat in dat statuut de erkenning en uitwerking van de drie voudige functie van het inkomen van de zelfstandigen naar voren komt. De drievoudige functie bestaat uit het consumeren, reserve ren en investeren. Uit het inkomen moet ook gereserveerd kunnen wor den voor onverwachte gebeurtenis sen en calamiteiten. Een ander belangrijk punt is de waardering van het bedrijf en de be drijfsmiddelen bij de bedrijfsover- dracht in familieverband. Volgens het KNLC moet uitgegaan kunnen worden van een zodanige waarde, dat het voor de opvolger mogelijk is Vrijdag 9 december 1988 en te onpas verkondigt. Hij voegde eraan toe dat de landbouw al heel veel gedaan heeft om bijvoorbeeld het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen te beperken. Volgens hem moeten we ervan uit gaan dat de landbouw nooit geheel zonder chemische middelen kan. De afhankelijkheid ervan moet echter veel minder worden. De heer Oomen wees daarbij op de mogelijkheden die de geïntegreerde landbouw te bieden heeft. Op het OBS proefbe drijf te Nagele, waar een vergelij king wordt gemaakt tussen gangba re, geïntegreerde en biologisch dyna mische landbouw, worden momen teel de beste financiële resultaten be haald in het geïntegreerde bedrijf. Dat wil niet zeggen dat hetzelfde voor het Zuidwesten zou gelden maar het is de moeite waard ernaar te kijken. Bovendien, zo zei de verte genwoordiger van minister Braks in Zeeland, als de landbouw er niet zelf in slaagt binnen een bepaalde ter mijn de belasting op het milieu te verminderen zullen er van bovenaf (dwingende) maatregelen opgelegd worden. Dat is een maatschappelijk gegeven. Bedrijfsopvolging Gezien de afname van het aantal be drijven in Walcheren daalt het aan tal bedrijven met 1,2 procent overi gens minder snel dan over geheel Zeeland, konkludeert de heer Oo men dat over ca. 25 jaar het aantal agrarische bedrijven op Walcheren met zo'n 30 procent zal zijn gedaald. De bedrijfsomvang zal dan ongeveer zijn verdubbeld tot 30 a 35 ha, ervan uitgaande dat alle vrijkomende grond aan de landbouw ten goede komt. Het percentage bedrijven dat het bedrijf te exploiteren. Bij het te voeren beleid moet in de eerste plaats uitgegaan worden van agrari sche bedrijven die toekomst hebben. Dit betekent in concreto dat er ook gereserveerd moet worden voor nieuwe ontwikkelingen. De werk groep merkt op dat bij de vele bere keningen die worden gemaakt, uit gegaan wordt van gemiddelden. Hierdoor wordt het beeld van de blijvende bedrijven echter teveel af gevlakt. Voorstellen commissie Oort Over de wetsvoorstellen vereenvou diging loon en inkomstenbelasting wordt door de KNLC-werkgroep ge zegd, dat met name de lagere inko mens erop achteruit zullen gaan. Het is een goede zaak dat wordt voor gesteld in de nieuwe wetgeving de middeling en het bijzonder tarief te handhaven. Bij de middeling komt wel een nadeel naar voren, namelijk dqt men niet meer kan middelen in het jaar dat men 65 is geworden en in de jaren daarna. Voorts gaat er een veel hogere drempel bij de mid deling gelden. Het voorstel is 3 x 400,in totaal dus 1200,be lastingverrekening, wil men in aan merking komen voor de middeling. Nu is in totaal deze drempel slechts 200,Het feit dat de gemengde blijft hangt ook af van of er al dan niet een opvolger is, richtte de heer Oomen zich speciaal tot de aanwezi ge jongeren. Hij adviseerde dezen naar de mogelijkheden in de toe komst te kijken, en alleen tot be drijfsovername te besluiten als dat verantwoord is. 'In sommige geval len moet daarvan worden afgezien. Dat komt hard over, maar er bestaat niet zoiets als een recht om boer te worden'. Over de kwotering in de melkvee houderij zei de heer Oomen dat de veehouders zich goed moeten reali seren dat dit een tijdelijke maatregel is, die in feite haaks staat op het spe cialisatiebeginsel (daar produceren waar het het goedkoopste kan). Nu '1992' dichterbij komt wordt hier over steeds vaker gesproken. Aan het eind van de avond ontspon zich een korte gedachtenwisseling over het kamperen bij de boer. Vol gens enkele aanwezigen zou de heer Oomen als direkteur LNO in de pro vincie Zeeland bij minister Braks Door de aanmerkelijk hogere melk prijs en de gunstige ruwvoedervoor- ziening zullen de bedrijfsresultaten in de melkveehouderij opnieuw ho ger uitvallen. De veestapel loopt ver der terug. Voor de akkerbouw wor den over de gehele linie lage uit komsten verwacht. In de kleigebie den leiden fors hogere aardappel prijzen weliswaar tot een gedeeltelijk herstel, maar het nivo van de uit komsten blijft teleurstellend. De in tensieve veehouderij ziet zich gesteld voor lage opbrengsten en stijgende kosten zodat rekening gehouden moet worden met magere uit komsten. Dit blijkt uit de prognoses van de bedrijfsuitkomsten over het lopende boekjaar 1988/89 die het kosten niet meer geheel verrekend kunnen Worden is een zware aan tasting van het winstbegrip. Belasting melkquotum De fiscale behandeling van het melk quotum (uitvoering motie Voorhoe ve/De Vries) is nog steeds niet afge rond met een duidelijke regelgeving. Met name in die gevallen dat de overdragende ouder het bedrijf in eerste instantie aan één van de kin deren verpacht, is er tenminste spra ke van grote onzekerheid. Het ge sprek van 29 september 1988 van het Landbouwschap met de Staatssecre taris van Financiën heeft geen resul taten opgeleverd. Langs de weg van de politiek zal alsnog getracht wor den een oplossing te zoeken. Vervroegde afschrijving De Kamerleden Vermeend en Mel- kert hebben een initiatief wetsvoorstel bij de Kamer ingediend voor de invoering van vervroegde af schrijving voor bedrijfsinvesteringen die in het belang zijn van een duur zaam leefmilieu en een doelmatig ge bruik van energie. Volgens dit wets ontwerp moet het zelfs mogelijk worden investeringen op dit gebied in één keer af te schrijven. De KNLC-werkgroep staat zeer positief tegen de herinvoering van de ver vroegde afschrijvingsmogelijkheid. In principe is een dergelijke fiscale regeling die eenvoudig werkt veel be ter dan een beperkte subsidiere geling. Dam Jaarsma Secr. Werkgroep Belastingen meer moeten opkomen voor de be langen van de kampeerboeren. De heer P. Lampert zei dat het daarbij onder meer gaat om het toestaan van 15 eenheden in de piekperiode, in de VIV trok ruim 54.000 bezoekers Op de in november gehouden Vak beurs voor de Intensieve Veehoude rij is een rekord aantal van ruim 54.000 bezoekers geweest. De orga nisatie noemt het opvallend dat het Landbouw-Ekonomisch Instituut binnenkort zal publiceren. Als gevolg van de kwotumregeling wordt dit jaar een verdere verminde ring van de melkproduktie per be drijf verwacht met 4%. Samen met een hogere melkgift per koe leidt dit tot een voortgaande uitstoot van melkvee met ruim 6De vaste kosten per koe nemen verder toe. De produktiviteit zal daardoor toch met 1% achteruit gaan. Verwacht wordt dat de aantrekkende prijsontwikke ling op de markt voor zuivelproduk- ten zal leiden tot een fors hogere melkprijs 9%). De produktie- middelen worden gemiddeld iets duurder door de aanmerkelijk geste gen krachtvoederprijzen. Voor 1988/89 wordt een stijging van de geldopbrengsten voorzien van 4% bij iets lagere kosten. Op de grotere weidebedrijven zal de arbeidsop- brengst per ondernemer daardoor opnieuw met ruim 10.000 gulden verbeteren. Op deze bedrijven wordt dit jaar 99% van de kosten goedge maakt door de opbrengsten, hetgeen historisch gezien een hoog nivo is. Voor veel akkerbouwprodukten lig gen de kg-opbrengsten per ha rond het nivo van vorig jaar. De produk- tie van pootaardappelen is echter ruim 20% lager. Over het geheel ge nomen loopt de produktiviteit ruim 4% terug. Naast een verwachte lich te prijsstijging voor suikerbieten herstelt vooral de markt voor poot- en konsumptieaardappelen zich sterk ten opzichte van het slechte voorgaande jaar. Door de kleine oogst zijn de pootaardappelprijzen tot een hoog nivo opgelopen. Voor het marktordeningsgewas fabrieks aardappelen zijn echter lagere prij zen vastgesteld. Over alle produkten gerekend wordt een prijsstijging voorzien van 15%. De produktie- middelen worden iets goedkoper. Expositie "Wild in de Natuur" In de Stadsschouwburg aan het Mo lenwater te Middelburg wordt van 9 tot en met 25 december dit jaar en 3 tot en met 14 januari volgend jaar de internationale schilderijtentoonstel ling "Wild in de Natuur" gehouden. Ongeveer 20 vooraanstaande kunstenaars zijn hier vertegenwoor digd. De expositie is iedere dag ge opend van 10.00 tot 22.00 uur. 's Zondags gesloten. op komst zijnde Wet op de Open luchtrekreatie. De heer Oomen wees op de hieraan verbonden risiko's, zoals het verlies van een zuiver agra rische bestemming. aantal bezoekers uit het buitenland twee keer zo groot was dan in 1986. Op de afgelopen VIV werden ruim 9.000 internationale bezoekers uit zo'n honderd verschillende landen genoteerd. Uit een enquête is geble ken dat alle bezoekers van plan zijn de volgende VIV in 1990 opnieuw te bezoeken. Op de grotere akkerbouwbedrijven zal naar verwachting de verhouding tussen opbrengsten en kosten met circa 9% verbeteren tot 86%. Daar door zal de arbeidsopbrengst per on dernemer enigszins herstellen van de ongekend slechte uitkomsten van vorig jaar. In de noordelijke akker bouw resteert echter ook dit jaar geen beloning voor de ingezette ar beid van de ondernemer. Voor het noordelijke kleigebied is dat vooral een gevolg van lage kg-opbrengsten van de gewassen. Intensieve veehouderij: lage op brengsten De opbrengstprijzen in de varkens houderij en de pluimveehouderij zijn evenals vorig jaar laag. Voor de komende maanden wordt echter enig prijsherstel voorzien. De geste gen krachtvoederprijzen en de lasten in verband met de mestwetgeving zorgen voor hogere produktie- kosten. Vooral in de varkenshoude rij en de slachtkuikenhouderij wor den slechte resultaten verwacht. 'Prognose van bedrijfsuitkomsten op akkerbouw- en veehouderijbe drijven in 1988/89'. Bestellen voor overschrijving van fll,op postre kening 412235 van het LEI te Den Haag, onder vermelding van 'PR 14-88/89'. Met ingang van 20 december 1988 gaat het Voorlichtingsbureau Vlaslinnen haar naam veranderen in: Linnenbureau. Tevens wordt de Obrechtstraat in Amsterdam ver ruild voor een nieuw kantoor aan de Populierenlaan in Amstelveen. Volgens de heer R.J. Witsen van het Linnenbureau heeft het Voorlich tingsbureau Vlaslinnen de laatste twee jaar vele opmerkingen gehad met als strekking 'Een lastige naam, moeilijk te plaatsen en terug te vin den'. Uit nader onderzoek bleek in derdaad dat de tijd was aangebroken om een nieuwe naam te kiezen. Lin nen wordt weliswaar van vlas ge maakt en in het Vlaamse taalgebied is vlaslinnen een begrip, maar de Ne derlander kent alleen 'linnen'. Dit is dan ook de basis geweest voor de nieuwe naam. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 5