"Fagoed erfpacht, een solide alternatief" Recht uit de Verpachting B.B.L.-percelen 1988-1989 'De vennootschap onder eene firma' PERSONALIA Voordelen Geen alternatief voor pacht Ahlmann Nederland bestaat 15 jaar Onder de titel "Fagoed erfpacht, een solide alternatief", hield ing. G. Bruggink, direkteur beleggingen bij Fagoed een inleiding voor de afd. Groede van de ZLM op 28 novem ber jl. Dat grond en de financiering daarvan de gemoederen bezig houdt bleek uit de grote opkomst deze avond. Ook van buiten de afdeling, het notariaat en de banken was er belangstelling. Het betreft dan ook een tamelijk nieuwe financierings- vorm voor de landbouw, zo bleek uit de woorden van Bruggink. Na een gedegen onderzoek ging Fa goed in april '87 van start met het eerste van beleggers verkregen geld. Fagoed wil de landbouw een goede, betrouwbare en zakelijke financie ringsmogelijkheid bieden. Bruggink benadrukte verschillende malen dat Fagoed steeds (ook als de verbinte nis loopt) een redelijke en zakelijke gesprekspartner wil zijn, vooral als zich onvoorziene omstandigheden voordoen, zoekt men samen een oplossing. Onvoorziene zaken wor den zo weinig mogelijk in het kon- trakt vastgelegd om, ten eerste: zo goedkoop mogelijk te werken en ten tweede: de erfpachtperiodes mense lijker wijs gesproken toch niet te overzien zijn. Ten derde, en dat is zeker belangrijk: Fagoed moet voor beleggers aantrekkelijk zijn, dus ze ker niet te veel regels en belemme ringen. Beleggers bekijken Fagoed zakelijk, er moet efficiënt gewerkt worden want er moet rendement uit de be legging komen. Het feit dat men ook een minimale oppervlakte van 10 ha aanhoudt heeft hier alles mee te maken. Over het eerste jaar dat Fagoed werkt was Bruggink redelijk tevre den, er is momenteel voor zo'n 60 miljoen aan onroerend goed verwor ven. Dit betreft overigens altijd grond, Fagoed koopt geen gebou wen, quota's e.d. Het merendeel is dan ook akkerbouwgrond, waarbij uit de zaal werd opgemerkt dat de slechte resultaten in deze sektor hier voor de door het Bureau Beheer Landbouwgronden verworven en te verwerven gronden in de ruilverka- aan ook debet zullen zijn. Als het doel van Fagoed wordt bereikt geeft men elk jaar zo'n 2000 tot 2500 ha in erfpacht uit, dat is evenveel als alle andere erfpachtuitgiften bij elkaar. Fagoed erfpacht heeft de volgende voordelen: een lagere financie ringslast; een betere liquiditeitsposi tie; en recht van terugkoop. Dit te rugkooprecht spreekt veel boeren aan, en is elke 12 jaar en aan het ein de van de kontraktduur van toepas sing. Ook eventuele erfgenamen hebben dit terugkooprecht. De zaken, die Fagoed heeft aange gaan hebben verschillende achter gronden. Zo valt 50% in de kate- gorie bedrijfsvergroting en bedrijfs- verplaatsing. Een kleine 20% valt onder bedrijfsovername en aankoop grond van verpachter. Ruim 30% van de zaken hebben te maken met een verbetering van de financiële po sitie; hierbij zal de huidige inko menssituatie veelal de aanleiding zijn, in kombinatie met in het verle den aangegane verplichtingen. Bij Fagoed is er keuze in looptijd van 27 tot 39 jaar. De te betalen ca non (vergoeding) bedraagt 4,5-4,6%, welke in twee keer betaald kan worden. De canon is dus 4,5% van het aankoopbedrag. Wat later vermeldde Bruggink nog dat men nooit meer dan 70% van de door hen vastgestelde vrije waarde be taald. Dit is voor de canon uiteraard gunstig maar kan wel betekenen dat bij aankoop van vrije grond nog een deel gefinancierd moet worden. De zakelijke lasten zijn voor de erf pachter dus: deze kosten moeten worden meegenomen als iemand overweegt met Fagoed in zee te gaan. De canon wordt elke drie jaar herzien waarbij voor de helft wordt gerekend met de gezinsinkomens en voor de helft met de pachtprijs. In principe kan de canon stijgen of da len, maar niet onder het aanvangs- bedrag. velingen Stavenisse-St. Maartens dijk, IJzendijke-Hoofdplaat en Axelse Sassing zal naar verwachting G. Bruggink Of Fagoed voor iemand interessant is hangt af van de vele faktoren. Het is beslist geen alternatief voor pacht maar bij eigendom met financiering via hypotheek is samen rekenen met financiële adviseurs zoals de SEV en de boekhouder de beste manier om een keuze te maken. Men kan met Fagoed telefonisch kontakt op nemen (085-778222) waarna men een vragenlijst toegezonden krijgt. Via deze lijst beoordeelt Fagoed of het objekt interessant is voor haar. Daarna volgen dan eventueel grond- taxatie en bespreking van de trans- aktie. Pas daarna doet Fagoed een bod. De voorbereiding van serieuze zaken is kosteloos, maar mensen die een kontrakt tekenen betalen eenma lig 1 kosten over de over namesom. Een groot voordeel van de werkwij ze van Fagoed is dat men snel en in noodgevallen zeer snel kan beslissen. Hierdoor kan een grondgebruiker ook vlug reageren als zich een voor hem gunstige zaak aandient. Uit de diskussie bleek dat veel van de aanwezigen vragen hadden wat Fa goed doet als...., en hierbij kwamen veel problemen aan de orde. Stee vast vertelde Bruggink, dat men steeds weer bereid is te praten en oplossingen te zoeken. Maar men is geen Sinterklaas, en als de canon niet betaald kan worden zal de boer uiteindelijk toch geadviseerd worden zijn erfpachtrecht te gelde te maken en derhalve zijn bedrijf te staken. Joop Flikweert binnenkort worden begonnen met de uitgifte voor het groeiseizoen 1989. De uitgifte vindt plaats op basis van éénjarige pachtkontrakten. Grondgebruikers die in aanmerking wensen te komen voor het grondge bruik in 1989, dienen het bijgaande aanvraagformulier in te vullen en ondertekent toe te zenden aan het Hoofd Beheer Landbouwgronden in de provincie Zeeland. Aanvragen waarop gegevens niet volledig zijn vermeld, kunnen niet in behandeling worden genomen. Bij de toewijzing zal onder meer gel den dat: de grondgebruiker niet ouder mag zijn dan 65 jaar, tenzij er een bedrijfsopvolger is; het hoofd beroep van de grondgebruiker land bouwer dient te zijn; de te pachten percelen inpasbaar moeten zijn in het bedrijf voor wat betreft grootte en ligging. De verpachting vindt plaats onder normale voorwaarden behoudens het recht van het B.B.L. om voor de bouwlanden voorwaar den te stellen met betrekking tot een goede vruchtwisseling. De door het B.B.L. gemaakte kosten (bijvoor beeld wintervoor ploegen), dienen door de toekomstige gebruikers te worden vergoed. Bij de oplevering per 1 november 1989 dienen de slo ten in schouwbare staat te zijn en de bouwlanden gestoppelploegd respektievelijk met de kultivator te zijn bewerkt. Met nadruk wordt er op gewezen dat aanvragen die niet volledig zijn, danwel te laat worden ingediend, niet in behandeling kun nen worden genomen. Uw aanvraag dient u binnen veertien dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan: Het Hoofd Be heer Landbouwgronden, Westsingel 58, 4461 DM GOES. U doet zaken met de firma Ver- duys te Ring; dat is al jaren goed gegaan maar de laatste tijd doen er vreemde geruchten over de beide vennoten de ronde. Zo gaat dat, onschuldige bezoeken aan de Antillen en Monte Carlo worden gauw verkeerd uitgelegd. Niettemin besluit u zich eens wat nader te oriënteren. Wat is dat ei genlijk, een firma? Het Wetboek van Koophandel verschaft in de derde titel vanaf artikel 15 meer duidelijkheid. De vennootschap onder firma is de maatschap tot uitoefening van een bedrijf onder gemeenschap pelijke naam aangegaan. Een maatschap dus met enige bijzon dere kenmerken. We zullen er en kele bespreken. Een firma wordt opgericht met een kontrakt tus sen twee of meer personen. Een notariële akte is aan te bevelen, maar het hoeft niet. De firma moet worden ingeschreven bij het handelsregister (Kamer van JAN VAN DER MADEN VER LAAT STAP De koördinator van de Stichting Agrarische Projekten Zeeland, de heer J. van der Maden, heeft per 1 december jl. een dienstverband aan vaard bij de Koninklijke Maatschap pij De Schelde BV in Vlissingen. Hij zal daar de funktie van medewerker kwaliteitszorg gaan uitoefenen. Vanaf 1 december is de heer J. Scheele, sekretariaatsmedewerker van de ZLM, in part-time verband werkzaam als koördinator van STAP-Zeeland. Vierde ruilverkavelingskrant Yerseke Moer verschenen De Landinrichtingskommissie 'Yer seke Moer' heeft onlangs het vierde nummer van de ruilverkavelings krant voor de 'Yerseke Moer' ver spreid in het ruilverkavelingsgebied. De krant is bedoeld als informatie verstrekking aan belanghebbenden. Het is de bedoeling om in voorjaar 1989 een bijeenkomst in de vorm van een wenszitting te organiseren waar belanghebbenden hun wensen naar voren kunnen brengen. Voor het aanvragen van de ruilverkave lingskrant kunt u zich wenden tot de Landinrichtingskommissie, Postbus 6, 4460 AA te Goes. Dit jaar viert Ahlmann Nederland, importeur van de gelijknamige grondverzetmachines, zijn derde lustrum. Ter gelegenheid hiervan zal er tijdens de jaarlijkse Kerstshow in het Gelderse Ammerzoden een aan tal verrassingen te zien zijn. Ahl mann verwacht dit jaar 40.000 be zoekers op deze show tussen Kerst en nieuwjaar te kunnen verwelko men. Van 26 t/m 30 december is de ze show overdag te bezichtigen. De vestiging in Ammerzoden is dit jaar met 2.500 m2 uitgebreid. (procuratie) te informeren. Afgescheiden vermogen Het geld en de bezittingen die zich in de firma bevinden staan apart van het privé-vermogen van de vennoten. Dat betekent dat schuldeisers van de firma er beter voorstaan dan privé- schuldeisers van de vennoten. Deze laatsten komen pas aan bod als de zakelijke schuldeisers de botten van de firma hebben afge kloven. Het kan overigens nog erger, want het faillissement van de vennootschap betekent auto matisch het failliet van de venno ten privé, zij zijn zoals het heet hoofdelijk aansprakelijk voor de schulden van de firma. Anders dan (als regel) bij een B.V. blij ven ze dus niet buiten schot. Dus het is van belang te weten hoe de firmanten er privé voorstaan, omdat alle crediteuren zich daar op kunnen verhalen. Schouten legt voorzittershamer neer bij KNBTB Drs. J.J. Schouten zal medio 1989 aftreden als voorzitter van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond. Hij is dan ruim veertien jaar voorzitter geweest van deze standsorganisatie, waarbij vier ge westelijke organisaties met samen ruim 56.000 leden zijn aangesloten. Het KNBTB-Bestuur heeft als op volger voorgedragen drs. J.W.E.M. Mares, nu algemeen sekretaris van de KNBTB. De voordracht moet nog worden goedgekeurd door de Algemene Vergadering. Drs. J.J. Schouten. Drs. J.J. Schouten (62) werd in 1975 gekozen als voorzitter van de KNBTB en volgde toen de heer C.G.A. Mertens op. Hij is lid van het Dagelijks Bestuur en het Bestuur van het Landbouwschap en lid van het Dagelijks Bestuur van de SER. Voorts heeft Schouten voor het CDA zitting in de Eerste Kamer. Hij bekleedt daarnaast nog een reeks an dere funkties. Drs. J.W.E.M. Mares (52) is na zijn ekonomische studie aan de Katholie ke Ekonomische Hogeschool (thans Katholieke Universiteit Brabant) werkzaam geweest bij de Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) in Roermond en bij het Landbouw schap, waar hij hoofd was van de af deling Pers en Voorlichting. Behalve algemeen sekretaris is Mares nu ook hoofdredakteur van het KNBTB- weekblad "Boer en Tuinder". Vrijdag 9 december 1988 AANVRAAGFORMULIER Aan het Hoofd Beheer Landbouwgronden, Postbus 6, 4460 AA GOES. Aanvraag I-jarige pacht B.B.L.-grond Ondergetekende wenst in aanmerking, te komen voor 1-jarige pacht van B.B.L.-grond van de ruilverkaveling Naam en voorletters Geboortedatum Adres Postcode en woonplaats Telefoonnummer Naam opvolger Geb. datum: Bedrijfstype/oppervlakte: Akkerbouw ha, fruit ha, grasland ha, boomteelt ha. Aantal stuks melkvee Aantal stuks ov. vee Reeds eerder grond gepacht van B.B.L. Jaar Oppervlakte ha. Eventuele opmerkingen, c.q. voorkeuren voor bepaald perceel: Ondergetekende verklaart hierbij tevens zijn hoofdberoep in de landbouw te hebben. Datum: Handtekening: 4 Koophandel). Een firma is dus zo opgericht. Bevoegdheden van de vennoten In principe is iedere vennoot be voegd de vennootschap te verbin den, tenzij in het vennootschaps- kontrakt beperkingen zijn opge nomen. Te denken valt aan bepa lingen waarbij voor verbintenis sen van bijv. ƒ25.000,en meer de handtekening van twee venno ten vereist is. Het is dus verstan dig om bij belangrijke kontrak ten tevoren (bij het Handelsre gister) naar de bevoegdheden Rum en Coca Cola U hebt inmiddels uw onderzoek gestaakt want de laatste berich ten over de firma Verduys te Ring luiden dat zij zich - met ach terlating van louter onbetaalde rekeningen en geprotesteerde wissels - aan boord bevinden van een als luxe en komfortabel ge kend cruiseschip, voormalig ei gendom van de Holland Amerika Lijn. Eerstvolgende bestemming: Tri nidad, u weet wel, Rum en Coca Cola Mr.ir. J. Huisman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 4