vergadering Dr. Pieter Winsemius spreekt op ZLM- over de toekomst voor de landbouw Afschaffing tolerantietermijn Jonge agrariërs die het bedrijf van hun ouders over gaan nemen opgelet!!! Algemene vergadering ZLM op maandag 12 december Vrijstelling overdrachtsbelasting ingevolge landbouwvrijstelling Gevraagd: 'Oude boerderijen in Zeeland' openingen, uitdagingen voor alle belanghebbenden', aldus Winsemius, die zijn speech toe zal spitsen op de mogelijk heden die de boer ook in de toekomst nog heeft en hoe hij die aan moet grijpen. Winse mius haalt dus de toekomst naar voren. Dat moet aan spreken. De vergadering die om 14.00* uur begint, zal worden ge opend met de jaarrede van de voorzitter, de heer H.C. van der Maas. De voorzitter geeft o.m. een terugblik op wat in het afgelopen jaar is bereikt en waarvoor de landbouwor ganisaties zich ook het ko mend jaar weer in zullen zetten. Het dagelijks bestuur hoopt, gezien het programma, dat de boer, zijn vrouw en kinderen* kortom het hele gezin, naar de Prins van Oranje aan de Nieuwstraat 14 te Goes komt. De bezoekers worden vanaf 13.30 uur ontvangen met kof fie of thee. Na afloop kan on der het genot van een drankje gezellig worden nagepraat. H.C. van der Maas, voor zitter Mr. J. Oggel, sekretaris 'De toekomst naar voren', dat is de intrigerende titel van de speech die dr. P. Winsemi us, firmant van McKinsey en Co. Management, Consulting en Adviesburo te Amsterdam, maandag 12 december a.s. zal houden op de algemene ver gadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Winsemius mag na zijn talrij ke lezingen over de ontwikke lingen en de toekomst- perspektieven in de landbouw onderhand als een ekspert worden beschouwd op het landbouwekonomisch vlak. Centraal in zijn verhaal in de Prins van Oranje zal staan, de diskontinuïteit in de land bouw, dat wil zeggen het breekpunt dat in de landbouw momenteel plaats vindt. 'Breekpunten zijn veranderin gen. Veranderingen in o.m. produktie en afzetstrukturen. Zij brengen onrust met zich mee, maar diskontinuïteit biedt ook mogelijkheden, P. Winsemius H. C. van der Maas Bij het passeren van de akte van toe deling van een ruilverkaveling treedt de nieuwe rechtstoestand in wer king. Dit betekent o.a. dat er nieuwe kadastrale nummers komen met de nieuwe oppervlakten. Iedereen als eigenaar, als erfpachter of andere zakelijke gerechtigde maar ook de pachter krijgt de nieuwe nummers toegestuurd met de daarbij behoren de oppervlakten. Waarvan men geen bericht krijgt is, dat door de wijzi gingen van de ligging van de perce len legaten in testamenten ontkracht kunnen worden! Voorbeeld: Iemand heeft een testament waarin het volgende staat: "Ik legateer aan mijn zoon Piet de kadastrale percelen gemeente Mid- delstad, sektie E 413, 412, 411, 408 ged. groot 5.25 ha aan mijn zoon en aan mijn dochter Janna de kadastra le percelen gemeente Middelstad sektie F 24, E 98, G 324 èn 325, groot 4.97 ha". Bij de akte van toedeling zijn al deze percelen van plaats verlegd en één Ingevolge artikel 15 lid 1, letter q van de Wet Belastingen van Rechts verkeer (landbouwvrijstelling) geldt voor buiten gemeenschap van goede ren gehuwde echtelieden vrijstelling van overdrachtsbelasting. Omdat wij gemerkt hebben dat hierover misverstanden bestaan dit opfris- sertje. Vrouw is eigenaresse en man is boer. Het bezit van de vrouw is 25 ha wel ke zij reeds langer dan vijf jaar in ei gendom heeft. Er komt grond te koop welke naburig is en wel 5 ha. Als de man koopt dan geen vrijstel ling omdat hij geen eigenaar is. Als de vrouw koopt dan wel vrijstel ling, zulks onder de voorwaarde dat deze grond dienstbaar wordt aan de onderneming van de man. Een ver pachter kan dus ook vrijstelling in gevolge letter q krijgen. J. Markusse Vrijdag 9 december 1988 kavel toegedeeld. De kadastrale ge gevens luiden nu als volgt: "gemeen te Middelstad, sektie A 140, groot 9.98 ha". Hetgeen dus in het testament staat is dus niet meer aanwezig en het legaat is dan ook vervallen. Het betekent in feite dat het testament op dit onder deel waardeloos is geworden en moet worden herzien. Advies Wij raden iedereen die met een ruil verkaveling te maken heeft aan, na dat de akte van toedeling is gepas seerd, zijn testament eens te bekij ken, of hij of zij, zijn of haar speci fiek goed heeft gelegateerd, dus waar met name de percelen zijn ge plaatst. Indien er iets is veranderd, neem dan kontakt op met uw notaris die de noodzakelijke wijzigingen kan aanbrengen. Let wel: Indien in uw testament staat dat u uw onroerend goed hebt gele gateerd aan Piet of Janna zonder dat daarbij sprake was van het noemen van kadastrale nummers hoeft u zich geen zorgen te maken. J. Markusse Eindelijk is het dan zover dat de Europese Kommissie groen licht heeft gegeven, dat bij overname of eerste vestiging van een bedrijf on der bepaalde voorwaarden de moge lijkheid tot verhoging van de rente subsidie mogelijk is geworden. De landbouworganisaties hebben zich hjervoor zeer ingespannen. Het maksimum bedrag waarvoor 25% rentesubsidie wordt gegeven stijgt van ƒ150.000,naar ƒ300.000,Men krijgt dus maksi mum ƒ7.500,— gedurende 5 jaar. Let op: Vraag niet aan, voordat de regeling definitief is. Wacht met de bedrijfsovername tot de beschikking in Nederland er is, ook niet via een De staatssekretaris van financiën heeft besloten met ingang van 1 ja nuari 1989 de betalingstermijn voor de afdrachten van loonbelasting en omzetbelasting te verkorten. De be taling van deze afdrachtbelastingen is wettelijk gesteld op een maand, maar in de praktijk werd toegestaan dat de termijn met maksimaal acht werkdagen mocht worden over schreden. De verkorting betekent dat met in gang van volgend jaar de acht werk dagen ekstra niet meer zullen gelden. Dat houdt in dat het aangiftebiljet en de betaling reeds aan het eind van de betreffende maand bij de ontvan ger binnen moeten zijn. Het binnen zijn van de betaling wil zeggen dat het bedrag op de rekening van de fis- kus moet zijn bijgeschreven. Daarbij moet u dus rekening houden met het betalingsgedrag van de banken die het bedrag wel van uw rekening af- voorlopig koopkontrakt. Ga niet be ginnen met de overname voordat de direkteur LNO in de provincie de ontvangst van de rentesubsidie aanvraag schriftelijk heeft be vestigd. Neem geen zaken over met terugwerkende kracht. Bekijk of u aan de opleidingseisen voldoet. Vraag bij elke bedrijfsovername ad vies bij de SEV in uw werkgebied. Probeer gebruik te maken van de rentesubsidieregeling die voor u ge maakt is. Ook de SEV weet hier alles van. Zodra de regeling in Nederland ope ratief is, volgt een uitgebreid artikel in ons land- en tuinbouwblad, waar u uw voordeel mee kunt doen. J. Markusse boeken, maar eerst (enige) dagen la ter bijboeken op de rekening van de ontvanger. Hier komt in volle om vang het verschil in valutadagen tot uitdrukking. Dit probleem is welis waar te voorkomen door de bank opdracht te geven de betaling mid dels een prima-cheque te voldoen, doch het gebruik van deze beta lingsmethode kost wel ekstra geld. Omdat in de praktijk vele onderne mers niet zelf hun aangiften loonbe lasting en omzetbelasting klaarma ken, maar hiervoor hun accoun tantskantoor inschakelen, komt de inkorting van de betalingstermijn mede bij deze kantoren tot uitdruk king. Veelal was de maand juist vol doende om de administraties van al le kliënten gereed te maken en kon den de laatst gereed komen aangif ten van kliënten met gebruik making van de acht dagenregeling nog juist op tijd betaald worden. Nu zullen in feite in de lopende maand acht werk dagen ingehaald moeten worden het geen onmogelijk is. Want de eerste administratie wordt niet al op de eer ste werkdag van de maand aangele verd. Ook de ondernemer heeft na afloop van de aangifteperiode enige tijd nodig om zijn spullen klaar te maken, alvorens het naar zijn ac countant kan. De meeste boekhou dingen komen zo vanaf de 10e tot de 25e van de maand op het kantoor aan. Daar moet het direkt verwerkt worden, maar de administratie die de 25e van een maand binnen komt, kan niet dezelfde dag reeds gereed zijn. En dat zou toch in feite nodig zijn om het biljet nog naar de onder nemer te kunnen zenden, die het ver volgens nog tijdig moet kunnen be talen. U ziet dat er tijdsproblemen gaan ontstaan. Gelijkheid Dit is voor een drietal beroepsorga nisaties reden zich tot de staatssekre taris te wenden om te protesteren te gen de inkorting van de termijn. De drie organisaties gaan schuil achter de afkortingen NOvAA. NFvB en VLB en vertegenwoordigen een groot aantal kantoren in Nederland waar gewerkt wordt op een (wette lijk) kwaliteitsnivo. Het kantoor van schrijver is bij alle drie genoemde or ganisaties aangesloten. Of het pro test zal helpen moet nog worden af gewacht. Toch is het goed dat u reeds kennis neemt van wat komen gaat opdat u niet wordt verrast door tijdgebrek. Jammer is wel dat van de kant van de fiskus richting belastingplichtige de termijnen korter worden, maar omgekeerd is er van een snellere af doening beslist nog geen sprake. Daar kent men maksimale termijnen van drie jaar. En dat is iets anders dan een maand. Over gelijkheid gesproken. B. Veerbeek 3 Als geïnteresseerde in oude boer- derijbouw en de geschiedenis van deze boerderijen in Zeeland zou ik gaarne in het bezit komen van het boek 'Oude boerderijen in Zeeland' van de schrijver W.E.P. van IJsseldijk. Wie heeft of weet een eksemplaar te koop. Bel dan met A. van de Vrie, tel. ,01134-2902. Kursus 'Maatschap en andere samenwerkingsverbanden' in Noord-Beveland De kring Noord-Beveland organi seert in samenwerking met de agrari sche kommissie, de jongeren en de SEV een kursus Maatschappen en andere samenwerkingsverbanden. Het doel van deze kursus is meer be kendheid te geven over het doel en de inhoud van een maatschap waar bij de verschillen met andere samen werkingsvormen zoals de komman- ditaire vennootschap, wordt behan deld. Er wordt ook een bijeenkomst gewijd aan werktuigensamenwer kingsverbanden tussen agrariërs. De data van de kursus zijn 5, 12, 19 januari van 19.30 en 22.00 uur in Zeelandia te Colijnsplaat. Opgave vóór 20 december bij de heer C. v.d. Weele, tel. 01199-543.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 3