VOO I? in: VltOIIW Bondspresidentes, een soort apart? Kruiswoordraadsel Presidentenlied Erwtensoep onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Is een Presidente een soort apart? Is dat zo? Op 8 november, een dag met ruim ongeveer 750 gelijk gestemden. .Ie leest er over, je leeft er naar toe en eindelijk is het zover, de Presidentendag. Vroeg in de morgen op pad. Je weet uit alle delen van het land gaan we naar een punt, dat is de Reehorst in Ede. Allen met één doel: om met elkaar te leren en zo goed mogelijk te funktioneren binnen de bond. Wij kwamen daar tegen 9 uur aan. Boven de ingang hing een groot span doek waarop stond 'Welkom Presidentes', dit gaf een gevoel van 'hier moeten we zijn'. In de hal moest het eerst de presentielijst gete kend worden voordat wij aan de koffie konden beginnen. Er hing een sfeer van gezelligheid. Wij keken wat rond en werden daarna ontvan gen in de schouwburgzaal, hier geven wij de jaarprogrammaboekjes af, deze werden gebruikt voor de kreatieve aankleding van het toneel. Tevens kregen wij het programma voor die dag. Er was voor die dag een speciaal presidenten-lied geschreven, ieder een zong mee en de inhoud sprak ons aan. Wij werden in drie groepen verdeeld en achtereenvolgens kwa men voor alle groepen de volgende onderwerpen aan de orde: I Presidente in een landelijke bond II Bondspresidente, wat hebt u met de maatschappij te maken? III Presidentes met de bond op weg naar 1990. Hoe doet u dat? Elke workshop duurde 45 minuten. In de lunchpauze werd er buiten een groepsfoto genomen. Hiertoe wer den we zodanig opgesteld, dat de fo tograaf vanuit een hoge kraan, zijn werk kon doen. De onderwerpen werden speels en vindingrijk gepresenteerd. Onderwerp I Door middel van een spel kwamen vragen en opmerkingen van veel Bondszaken aan de orde, zoals: struktuur, kontributie, reiskosten, vergaderingen, kadertrainingen e.d. Er werd achtergrondinformatie/toe- lichting gegeven op o.a. provinciale kommissies. Op de vragen: Wie vindt het lastig en wie vindt het leuk presidente te zijn, was het antwoord: Soms leuk en soms lastig. Onderwerp II De afdeling werd voorgesteld als een huis: 'Hoe staat dat huis erbij?' Dui delijk zichtbaar of achteraf? En is er in dat huis wel eens een schoon maakbeurt nodig? Staan de luiken van dat huis open, d.w.z. bent u op de maatschappij gericht? We kwa men na uitvoerige diskussie tot de slotsom dat het gaat om zorgen en om belangenbehartiging. Als afde ling heeft men alles met de maat schappij te maken. Onderwerp III Door één presidente werd verslag ge geven van gebeurtenissen die ze tij dens haar periode had meegemaakt. De groep mocht daarop reageren. Aan de orde kwamen vraagstukken als: Mag je of moet je wel eens door- drammen? Hoe ga je met minderheid-meerderheid in 't bestuur om? Hoe sluit je snel aan bij aktuele zaken in eigen omgeving? Wat doen we met de politiek? Samengevat Een unieke gebeurtenis zoveel presi dentes bij elkaar te zien. Een soort verbondenheid was aanwezig, je hebt allemaal met dezelfde 'proble men' te maken. In de koffiepauzes was volop gelegenheid die met el kaar te bepraten. Vergrijzing, niet genoeg leden bij elkaar krijgen voor kursussen, altijd dezelfden die 'het' doen, en vooral het krap bij kas zit ten. Slechts 22 procent heeft subsi die. Opvallend was dat maar een persoon carrière wou maken in de Bond (in onze groep). Als verrassing was daar het gezamenlijk op de foto gaan (daar moet ik er een van heb ben). Zo'n gelegenheid komt er mis schien nooit meer. De kaartjes die we op onze borst moesten dragen, met de naam van je afdeling, vond ik persoonlijk erg leuk. De meeste dorpen en/of gehuchten wist je im mers niet te liggen. Nogmaals, het was een ontzettende leerzame dag. De Bond is niet voor niets 'een leer school voor vrouwen!' De gebruikte spelvormen verleven digden de workshops, zonder dat het 'flauw' werd. In de slottoespraak kan vice-presidente, mevrouw Dees, met recht het vraagteken weghalen. Bondspresidentes, een soort apart! en de wijze raad van 't begin: Ga op in je werk, ga er niet in onder. Wijs: Mijn opa, mijn opa. Uit: Ja zuster, nee zuster. 1. Iedere vergadering die sluit en opent zij Alweer? Ja! Geschreven op ver zoek en misschien voor u weer zo'n recept dat net weer een tik keltje anders is dan u gewend bent ze te maken. Ook geschreven voor die mannen die vandaag de dag voor een taakverdeling staan, waarbij hun vrouw of vriendin ook hun dag taak uithuizig verrichten en ze dus ook wel eens de koude of warme maaltijd moeten ver zorgen. En hierbij nu kan de erwtensoep uw taak wat verlichten. Nee! Er wordt niet meteen naar de blik ken gegrepen, maar we gaan deze heerlijke verse erwtensoep zelf maken. En maken zelfs iets meer dan er voor 2 personen staat voorgeschreven en vriezen de overtollige soep in voor later! Werken op voorhand dus. Erw tensoep is, zoals u weet, een traditioneel Nederlands gerecht. Zo heeft vrijwel ieder land een of andere soep die in dat land ge liefd is. Zoals Engeland de Chicken- of Mutten-broth, in Italië hebben ze de populaire mi nestrone, en Polen de Chlodnik (een soort bietensoep) en in Rus land de Rossolnicht een puree- soep waarin de komkommer cen traal staat! U weet ook dat de erwtensoep een pureesoep is, opgebouwd uit bouillon, puree en aromaten. Of waar de bouillon in sommige ge vallen wordt vervangen door melk. De aromaten bestaan uit laurier, kruidnagel, prei en uien. Het bindmiddel is uiteraard pu ree, die kan bestaan uit o.a. verse groenten, bloemkool, aardappe len, erwten, bonen en linzen! En dan nu maar aan de slag: Zo als eerder vermeld maken we voor 2 personen iets meer, 2 a 2Zi liter en verdelen die in 3 gelij ke delen, ervan uitgaande dat de porties een volledige maaltijd moeten zijn. De overige porties kunt u dus invriezen (niet tè lang bewaren, 1 a 2 weken). Dit hebben we nodig voor 2 a 2 Zi liter erwtensoep: 500 gram split- erwten, 3 grote niet te fijngesne den uien, 3 middelgrote ook niet te fijngesneden preien, 1 niet te grote in dobbelsteentjes gesneden knolselderij, plus het loof. Vers gemalen peper en zout. 2 theele pels kervel, 1 theelepel kerrypoe- der, 2 a 3 laurierblad, teentje knoflook, 1 eetlepel sojasaus, 2 vleesbouillonblokjes, 2 blikjes borrelworstjes zonder vocht of rookworst, 200 gram mager vers- gerookt spek in dobbelsteentjes gesneden. De bereiding: Zet de spliterwten de avond van te voren in 2Zi liter lauw water (3 a 4 uur voor de bereiding kan ook maar de bovengenoemde tijd is beter). Sa men met de 2 bouillonblokjes, de gesneden uien, rookspek, knof look, laurier, plus ietsje zout. Kook nu de spliterwten in 1 uur zachtjes en onder regelmatig roeren gaar (eventueel nog wat water toevoegen). Schuim tijdens het koken de erw ten goed af. Kook intussen de groente, prei, selderij en blad apart in weinig water met wat zout snel niet te gaar. Voeg de soepgroente met vocht bij de in middels gaar geworden erwten (verwijder het laurierblad) en laat het geheel nog 10 min. zachtjes doorkoken (even blijven roeren om het aanbranden te voorkomen). Meng de peper, kervel, kerry en eventueel nog wat zout met de soja en maak met deze mix de soep op smaak. Vindt u de soep nog te dun maak ze dan wat dikker door middel van wat aardappelmeel opgelost in koud water. Doe er tot slot de worstjes bij (zonder vocht) en/of snij er rookworst in (dob belsteentjes). Serveer de soep met uienstok brood of bruin casino belegd met casselerrib. Magere gekookte ham of vers mager gekookt spek in ragdunne plakjes of probeer het eens met dungesneden ge roosterd bruinbrood bestrooid met oude geraspte kaas. Rijkelijk bestrooid met paprikapoeder. Licht gekleurd in oven of sala mander. M.A. van der Vliet citeert de Plattelandsvrouw, de krant er ook nog bij. z'is lief voor alle leden en wil steeds aardig zijn z'is bang dat ze vertrekken, het moet gezellig zijn. Altijd als ze samenkomen knijpt iets in haar keel, zenuwen en spanning, dat is steeds haar deel. de presidente, de presidente, niemand zo aardig, niemand zo aar dig, niemand zo aardig als zij! 2. Educatie, recreatie, emancipatoir, maatschappelijk betrokken, nooit ben je eens klaar, in gemeenteraden, het waterschap en al wie vertegenwoordigt de Bond nu overal Altijd als ze weer moet praten, knijpt iets in haar keel, zenuwen en spanning dat is vaak haar deel, de presidente, de presidente, niemand zo ijvrig, niemand zo ij- vrig, niemand zo ijvrig als zij! 3. Stapels post uit de provincie, bèr- gen uit Den Haag, 'wat is jullie standpunt' wordt aan haar gevraagd. 'over de gezondheidszorg, het oude renbeleid?' Je steeds weer te verdiepen dat kost zoveel tijd! Af en toe als ze moet spreken knijpt iets in haar keel, zenuwen en spanning dat is soms haar deel! de presidente, de presidente niemand deskundig, niemand des kundig, niemand deskundig als zij! 4. Om haar Vak heel goed te leren gaat zij hard aan 't werk volgt een kursus 'beter spreken', zo maakt zij zich sterk leert organiseren, werken met een groep moeilijke gesprekken voeren in een mannentroep voortaan als ze weer moet spreken, schraapt ze kalm haar keel spreekt met resolute stem, applaus dat is haar deel! de presidente, de presidente niemand belangrijk, niemand be langrijk, niemand belangrijk als zij! Samengevat uit verslagen van: Gerdie Bout-Van Manen (Kattendijke); Annie Heyboer-Van Dalen (St. Maar tensdijk); Rie de Visser-Luteijn (Hooge en Lage Zwaluwe). In de lunchpauze werd buiten een groepsfoto genomen. U ziet hier de foto graaf vanaf een hoogwerker in aktie Bij goede oplossing krijgt u op de opgegeven nummers een gezegde. 77-73-28 30-68-24-71-43 29-63-78-26-12-76-34-56 HORIZONTAAL: 1 beroep; 7 monstering van troepen; 13 vrucht; 14 waterkering; 16 schroef; 17 schaakfiguur; 18 niet overvloedig; 20 deel v.e. schip; 21 nummer; 22 deel van Zuid-Amerika; 24 trekdier; 26 drank; 28 slaginstrument; 31 landbouwwerktuig; 33 maanstand; 34 griezelig; 36 lengtemaat; 37 soort onderwijs; 38 draagriem; 40 snaar instrument; 42 gezamenlijke ede len; 44 boomloot; 45 tuinhaag; 46 deel v.e. kledingstuk; 47 priem; 48 rijsmiddel; 50 schrijfkosten; 52 cou pe; 53 lidwoord; 54 voegwoord; 56 vochtig; 57 boksterm; 58 pers.vnw.; 59 produkt v.h. varken; 61 stuk hout; 63 Griekse letter; 64 plaats in Noord-Holland; 67 soort onderwijs; 69 grappenmaker; 71 handigheid; 72 Vrijdag 9 december 1988 ploegsnede; 74 zinnebeeld v.d. mari ne; 76 huisdier; 77 vr. dier; 78 Oud hollandse munt; 79 vogel. VERTIKAAL: 1 Europeaan; 2 zoogdier; 3 trede; 4 Japanse munt; 5 oude lengtemaat; 6 afwijkende vorm; 8 paardeslee; 9 waterbewo ner; 10 kleinste deeltje; 11 poedel hond; 12 vreselijk; 14 laagte; 15 met ingang van; 18 rund; 19 delfstof; 22 snavel; 23 lichaamsdeel; 25 zegswij ze; 27 onverduisterd schijnende; 29 grootmoeder; 30 pistoolfoedraal; 32 bouw-afdeling v.h. leger; 34 ver trouwelijk; 35 zwaarlijvig; 37 meel achtig; 39 wandversiering; 40 klein vertrek; 41 geslacht; 43 naaldboom; 49 hoogste punt; 51 schaaldiertje; 52 muzieknoot; 55 hoofddeksel; 57 toi letartikel; 59 hoofddeksel; 60 lege korenaren; 61 café; 62 samenhan gende massa; 63 vochtmaat; 65 zwemvogel; 66 aanw.vnw.; 68 gere gelde toestand; 69 schrede; 70 ten- nisterm; 72 waterdier; 73 alvorens; 75 muzieknoot; 77 pers.vnw. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 21