Z.A.J.K. p.j. zuid geluid Reis naar Straatsburg gaat door! Aktiviteit RAK Schouwen-Duiv eland ZAJK wil geen afwachtende houding aannemen en presenteert boerenbroodplan Besturen is mensenwerk Middagprogramma: Avondprogramma: redaktie Henk Tegels Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel. 01100 -21010* Agrarische jongeren zijn naarstig op zoek naar toekomstmogelijkhe den in de landbouw. In februari van dit jaar zagen jongeren zich ge noodzaakt om in Goes te demonstreren voor een beter graanbeleid, fnzet van de aktie was het overeind houden van de graanprijs. Minis ter Braks trok zich niet al te veel aan van de geluiden van akkerbouw- jongeren. In de standsorganisaties realiseerde men zich na de aktie dat pleiten voor een graanprijsverlaging fataal zou zijn voor veel agrarische jongeren. Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt wil niet zomaar afwachten op wat Brussels beleid zal brengen. In de voorbije maanden is een bestuurswerkgroep zeer aktief op zoek gegaan naar toekomstmoge lijkheden voor Zeeuwse landbou wers. In het kader van het ZAJK- jaarthema landbouw/milieu/konsu- ment, kwam de werkgroep op de ge dachte om een Boerenbroodplan op te stellen. Dit plan houdt globaal in dat akkerbouwers de mogelijkheid krijgen om nog milieuvriendelijker baktarwe te telen. De baktarwe wordt zonder kunstmest en met slechts één chemische bespuiting ge teeld. De op deze wijze geteelde tar we wordt tot boerenbrood verwerkt. Voor dit brood zal de konsument ongeveer 30 cent per brood meer moeten betalen. Deze meerprijs is nodig om de opbrengstderving van de teler te kompenseren. Het Boe renbrood zal een gegarandeerd pro- dukt worden; de konsument krijgt zekerheid dat de teelt gegarandeerd milieuvriendelijk is. Het boerenbroodplan is een diskus- siestuk van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt. Op dinsdag 13 december wordt het Boerenbrood plan in brede kring besproken. Zo wel de ZAJK-achterban, als Konsu- menten Kontakt, als Zeeuwse Milieu Federatie zullen hun reaktie op het Boerenbroodplan geven. Op de studiedag zal naast dit Boe renbroodplan ook aandacht besteed worden de mogelijkheden van kosten drukken en milieu sparen op Zeeuwse akkerbouw en melkveehou derijbedrijven. Dit middagonderdeel van de studiedag zal zeer praktisch van aard zijn. Bestuursleden van het Centrum Landbouw Milieu, en zelf praktise rende agrariërs, zullen op heldere wijze uiteenzetten welke mogelijkhe den er zoal zijn om op landbouwbe drijven efficiënter met gewasbe schermingsmiddelen en kunstmest om te gaan. Ook zullen zij ingaan op de mogelijkheden van geïntegreerde melkveehouderij. Tijdens het mid daggedeelte van de studiedag kan ook een kijkje genomen worden in de keuken van een biologisch- dynamisch landbouwbedrijf. Het belooft een interessante en vooral ook praktische studiedag te worden! Tijd: dinsdag 13 december, aanvang middagprogramma 13.30 uur, aan vang avondprogramma 19.30 uur. Plaats: Motel de Caiston te Kapelle. Dit is het wegrestaurant nabij de snelweg Goes-Bergen op Zoom af slag Kapelle, volg borden naar het wegrestaurant. 13.30 uur: ontvangst met koffie of thee 13.45 uur: opening van studiedag door Dagelijks Bestuur van het ZAJK 14.00 uur: zijn er mogelijkheden om het akkerbouwbedrijf milieu-vriendelijker te maken en tegelijkertijd kosten te besparen? Inleiding door Cebeus Korteweg, bestuurslid van Centrum Landbouw en Milieu en zelf akkerbouwer. 14.20 uur: zijn er mogelijkheden om een veehouderijbedrijf milieuvriendelijker te maken en tegelijkertijd kosten te besparen? Inleiding door Henk de Gier, voorzitter van Centrum Landbouw en Milieu en zelf veehouder. 14.40 uur: een kijkje in een ander land bouwsysteem. Hoe ziet de bedrijfsvoe ring er uit in een biologisch dynamisch bedrijf. Maarten Guepin gunt ons een kijkje in de keuken van het BD-bedrijf Loverendale op Walcheren. 15.00 uur: pauze. 15.15 uur: ruimte voor informatieve vra gen aan de inleiders, gevolgd door een diskussie. 15.45 uur: afsluiting eerste deel van stu diedag, gevolgd door een korte pauze. 16.00 uur: presentatie van boeren broodplan. 17.00 uur: borrel. 18.00 uur: warme maaltijd (intekenen hiervoor bij binnenkomst aan begin van de middag). 19.30 uur: opening van avondprogram ma door Pieter Marinussen 19.45 uur: inleiding door de heer G. Doornbos, voorzitter van het Land bouwschap (o.a. reaktie op boeren broodplan) 20.15 uur: inleiding door de heer T. Kra mer, medewerker van de Zeeuwse Milieu Federatie (o.a. reaktie op boeren broodplan) 20.45 uur: inleiding door de heer M. Schuttelaar, medewerker van Konsumen- ten Kontakt (o.a. reaktie op boeren broodplan) 21.15 uur: pauze. 21.30 uur: plenaire diskussie met een fo rum van de drie inleiders. 22.15 uur: afsluiting door Pieter Mari nussen. Wat verder belangrijk is: - de toegang tot de studiedag is van zelfsprekend vrij voor iedere be langstellende! - de toegang is voor iedereen gratis - de eerste konsumptie 's middags en 's avonds is gratis - de eigen bijdrage voor de warme maal tijd bedraagt ƒ20,per persoon (betalen bij binnenkomst!) - tenslotte: voor kinder-oppas zal worden gezorgd. Indien je je kind(eren) mee wil nemen bel dan vantevoren even naar het ZAJK-kantoor, dit in verband met de be nodigde ruimte e.d. (01100-21010). Voor meer informatie: Zeeuws Agrari sche Jongeren Kontakt, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01100-21010. Het goed draaien van een vereniging is voor een (zeer) groot gedeelte af hankelijk van het funktioneren van het bestuur van die vereniging. Besturen is daarom zeer belangrijk, maar goed besturen is niet altijd even gemakkelijk. Daarvoor heb je als bestuurslid naast de ondersteu ning van je mede-bestuursleden ook veel kennis en vaardigheden nodig. Voor degenen, die zich willen verdie pen in de kennis en de vaardigheden, die een goed bestuurder nodig heeft, is door de Stichting Burgerschaps kunde een serie boekjes uitgegeven onder de titel "Bestuurswerk in vrij willigers-organisaties" Bestuurswerk - waar dat ook uitge voerd wordt - heeft een aantal min of meer vaste onderdelen: er moet beleid worden ontwikkeld en een programma gemaakt; er moet wor den vergaderd, genotuleerd, en on derhandeld. De kas moet worden be heerd en de administratie bijgehou den. Er moet aan publiciteit gedaan worden. Elk van deze onderdelen komt in een van de boekjes uit de serie aan de or de op een goed leesbare, herkenbare manier. Elk van de delen is los van elkaar te lezen (ook al wordt een enkele keer naar een ander deeltje uit de serie verwezen). Vrijdag 9 december 1988 De serie "Bestuurswerk in vrij willigers-organisaties" bestaat uit de volgende deeltjes. 1. Besturen: mensenwerk Globaal overzicht van het bestuurs werk. Welke taken moeten verricht worden en welke eigenschappen zijn daarvoor nodig? Korte beschrijvin gen van het werk van voorzitter, se- kretaris en penningmeester. 2. Beleid maken Over beleid, de grondslag van bestuurswerk. Aan de orde komen de samenhang van beleid en plan ning; het maken van een beleids- en werkplan; het belang daarvan voor een subsidieaanvraag bij de ge meente. 3. Rechtspersoonlijkheid Beknopt juridisch naslagwerkje over de wettelijke regelingen en verplich tingen van verenigingen en stichtin gen. Over oprichting, statuten, in richting van de organisatie, rol van het bestuur (aansprakelijkheid), fu sie en opheffing. 4. Vergaderen Handleiding voor vruchtbaar en ple zierig vergaderen. Over de voorbe reiding, de agenda, de besluitvor ming, de onderlinge sfeer en wat deelnemers wel en niet moeten doen. 5. Onderhandelen Praktische aanwijzingen voor de voorbereiding, het verloop en de af- Op 16 en 17 januari organiseert het ZAJK een gezellige studiereis. In middels zijn er ruim voldoende aan meldingen om de reis door te laten gaan. Mocht jij nog zin hebben om alsnog mee te gaan, je kunt je tot en met 13 december (studiedag) nog aanmelden. Het programma wordt per week in teressanter. Oorspronkelijk doel was een bezoek aan het Europarlement in Straatsburg. Dit reisdoel staat nog steeds volledig overeind. Toege voegd aan het programma is een zeer interessante exkursie/uitwisseling in Luxemburg. De zusterorganisatie van het Z.A.J.K. is bereid om ons op maandagmiddag te ontvangen. Het programma ziet er nu als volgt uit. Vertrek Goes maandag 16 janu ari om 7.00 uur. Aankomst Luxem burg (landsgrens) 11.30 uur. Van daar krijgen we een programma aan geboden door onze zusterorganisa tie. Onderdelen zijn waarschijnlijk: een lunch; één of meerdere bedrijfs bezoeken; uitleg over struktuur van het agrarisch jongeren werk in Luxemburg; ontmoeting met een groep agrarische jongeren (met daarbij mogelijkerwijs Marco Gaasch, de voorzitter van jonge boe ren en boerinnen in Europa). Om 17.00 uur uiterlijk verlaten we Luxemburg. Om 19.30 uur komen we aan in Straatsburg, alwaar we een warme maaltijd gebruiken. Het avondprogramma is vrij. We overnachten in een komfortabe- le auberge de jeunesse (dat klinkt be ter dan jeugdherberg). Op dinsdag bezoeken we 's ochtends het euro parlement. In de middag reizen we terug naar Nederland. Om uiterlijk 22.30 uur zijn we weer in Goes. Zoals gezegd, je kunt je nog aanmel den voor deze reis. De kosten bedra gen ongeveer 65,Iedere jongere is welkom, mits agrarisch geïnteres seerd. Je hoeft dus niet per se in een of ander bestuur te zitten. En na tuurlijk zijn de agrarische vrouwen ook welkom! Je kunt je aanmelden bij Jacques Roumen, tel. 01100-21010 (tot 13 december aan staande). Jacques Roumen -~u Het ZAJK verwacht een vlotte grensoverschrijding. werking van onderhandelingen. Wanneer onderhandel je? Wie doet wat? Welke taktiek gebruik je? 6. Notuleren en ander schrijfwerk Wat is de taak van een notulist en hoe ga je als notulist te werk? Ook aanwijzingen voor het schrijven van andere teksten, jaarverslagen, brie ven, notities. 7. Financiën Beknopt overzicht van de rol en de taken van een penningmeester. Hoe voer je een eenvoudige boekhou ding, wat betekenen zaken als begro ten, budgetteren, investeren? Hoe zit het met de belasting en de verzekering? En met automatisering op dit gebied? 8. Publiciteit Wat is publiciteit en hoe gebruik je het? Aanwijzingen voor het maken van een publiciteitsplan, het schrij ven van een persbericht en andere vormen van publiciteit (verenigings blad, nieuwsbrief). 9. Vrouwen besturen Over de positie van vrouwen in zo wel gemengde besturen (meestal meer mannen dan vrouwen) als vrouwenbesturen. Waarom wil je besturen, met welke problemen krijg je als vrouw vaak te maken en hoe kun je die oplossen? Ook interessant voor mannelijke bestuurders! 10. Didactische handleiding Tips voor oefeningen en opdrachten om bestuursvaardigheden in groe pen te trainen. Het laatste deeltje verschijnt binnen kort. Het is dan ook mogelijk om aan de hand van deze serie een kur- sus "Besturen" te houden. Als er in een PJZ-afdeling hiervoor belang stelling bestaat, of als er andere be langstellenden voor een dergelijke kursus zijn, neem dan kontakt op met ondergetekende (tel. 01680-27921). Op maandag 12 december vindt de tweede aktiviteit plaats van de RAK Schouwen-Duiveland. Na een zeer suksesvolle eerste aktivi teit over bedrijfsovername, is het RAK-bestuur druk in de weer ge gaan om een tweede aktiviteit voor te bereiden. Op de tweede aktiviteit stelt de RAK alternatieve inkomensmo gelijkheden centraal. Vaak is het zo dat tijdens de bedrijfsoverna me een ekstra inkomen nodig is om de overname mogelijk te ma ken. Zowel mannen als vrouwen hebben regelmatig een taak om ekstra inkomen te verwerven. Op de RAK-avond zullen verschil lende mensen van Schouwen- Duiveland hurt verhaal doen over de alternatieve inkomens op hun bedrijf. Om deze verhalen te ver levendigen heeft het RAK- bestuur een dia-serie gemaakt met een zichtbaar overzicht van alternatieveinkomensmogelijk heden. Het belooft een interes sante avond te worden voor vrouwen en mannen. Aan het woord komen de volgen de personen: mevr. G. van de Velde; zij vertelt over groenteteelt en de verkoop daarvan aan huis. mevr. G. Mol; zij vertelt over het thuis maken van zuivelpro- dukten. de heer P. Hanse; hij vertelt over hoe het is om als boerenzoon een baan buitenshuis te hebben, de heer D. van de Hoek; hij ver telt over de mogelijkheden van een kippenmesterij op Schouwen. tenslotte zal de heer R. van de Wielen ingaan op zijn toekomst plannen in de varkens- en nert- senhouderij. Zo'n aktiviteit over de talrijke mogelijkheden die er voor vrou wen en mannen in de landbouw zijn mag je per se niet missen. Zorg dat jij erbij bent! Tijd: maandag 12 december 1988, 20.00 uur. Plaats: café restaurant van de Weyde te Noordgouwe. Jacques Roumen De komplete serie kost 50,Los se deeltjes kosten 6,50 per stuk. De boekjes zijn te bestellen bij: Stich ting Burgerschapskunde, Postbus 349, 2300 AH Leiden (tel: 071-121841). Henk Tegels P.J.Z.-agenda Afd. Fijnaart: Wintersportdag op zaterdag 21 januari 1989. Plaats: de Belgische Ardennen. Kosten 35, p.p. Opgave bij S. Kok (01686-2918 na 17.00 uur) of bij B. Dane (01687-2384). Afd. Langstraat: 16 december puz- zelrit. Start: 20.00 uur, bij Zide- winde (Julianalaan 1 te Sprang- Capelle). 7 januari: Provinciale zes kamp gekombineerd met "uit in Antwerpen". Voor meer informatie en opgave (ook als supporter) bellen naar Jan de Man (04167-72406) of Ronald Timmermans (04160-36053). Tholen/St. Philipsland: 23 decem ber dropping. Vertrek om 19.30 uur bij de Chinees te Scherpenisse. Op gave (zo spoedig mogelijk) bij Titia of Marleen. 1 januari: traditionele nieuwjaarsbowling in "familyland" te Hoogerheide. Aanvang: 21.00 uur. Afd. West Zeeuws Vlaanderen: 26 december: Kerstbal; 1 januari: Nieuwjaarsbal; 3 februari: Grote Avond. Provinciale aktiviteiten: 16 decem ber: avond voor HB-, DB-, en kom missieleden. 7 januari: P.J.Z.- zeskamp in de praktijkschool te Schoondijke. Opgeven voor 17 de cember a.s. bij het sekretariaat van je afdeling. Aanwezig tussen 12.00 en 12.30 uur. Spelletjes worden bij aankomst uitgereikt. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 19