Volledig geautomatiseerd systeem voor verwerking af te leveren planten Grotere "Total Energy "-installaties voor glastuinders vaak interessant Maar enkele vollegronds groenteteelten hebben het goed gedaan De donkere dagen voor kerst Sponsors zorgen voor computers op Rijks Middelbare Tuinbouwschool Grotere glasmaten zijn haalbaar Planten is investeren Opnieuw gunstige resultaten glastuinbouw in 1988 Kursus vollegronds groenteteelt in MAS Schoondijke Tuinbouwweg opent perspektieven voor Westbrabantse groenteteelt Op de rondgang langs de kringen werd door de woordvoerder van de WEST-BRABANTSE tuinders ge reageerd toen de algemeen voorzitter in zijn terugblik over 1988 stelde dat de tuinbouw het over het algemeen niet slecht heeft gedaan. Alleen de glastuinbouw met zijn grote variatie van teelten is door de band genomen redelijk geweest, maar de volle- grondstuinbouw verre van dat. Van de vollegrondstuinbouw kan ge zegd worden dat 1988 een zeer slecht jaar is. Slechts een paar teelten zoals spinazie en aardbeien, hebben het goed gedaan. 'Naar buiten uit', zo vertelde dezelfde woordvoerder, 'wordt wel beweerd dat de volle grondstuinbouw in de lift zit maar dit heeft alleen betrekking op de aanvoer op de veilingen. Als de vei lingen grotere omzetten maken wil dit nog niet zeggen dat de tuinder hier goed mee is. Meer aanvoer en meer eksport kan ook betekenen dat door de lage prijs er meer kopers ko men opdagen. Bij de volle grondstuinbouw liggen de alternatie ve teelten ook niet voor het oprapen, zodat verbetering er op korte ter mijn niet inzit. De handelaren van zaden en planten zullen wel iets an ders te werk gaan dan vorig jaar toen alles op alles gezet werd om zo veel mogelijk te verkopen. Zij zijn er nu ook wel van overtuigd dat een ge zonde markt voor hen op de lange duur het beste is'. Voor een beperkt aantal tuinders In de nieuwe kwekerij van Van Rui ten Handelskwekerij te Nieuwe We tering, officieel in gebruik genomen, is het intern transport van het af te leveren pro- dukt volledig geautomatiseerd. Een soort robot ..zorgt ervoor dat er geen sjouw- en tilwerk meer aan te pas hoeft te komen. Behalve de efficiën tie binnen het bedrijf worden ook de arbeidsomstandigheden hiermee be vorderd. Van Ruiten Handelskwekerij be schikt over 22.500 m2 kasruimte, waarin per jaar 52,5 miljoen jaar- rondchrysantenstekken moeten wor den geproduceerd. De kwekerij streeft naar een jaarlijkse groei in produktie van vijf procent. De mak- simale kapaciteit bedraagt per jaar zo'n 100 miljoen stekken. Zes sponsors uit de tuinbouwsektor hebben ervoor gezorgd dat de Rijks Middelbare Tuinbouwschool (RMTuS) in De Lier de beschikking heeft gekregen over twaalf MS DOS compatibel computers. De sponsors (Bloemenveiling West- land, de Provinciale Veiling Organi satie Zuid-Holland, Bloemenveiling Berkel en de bedrijven Brinkman, Priva en Hoogendoorn) legden voor de computers 64.000 gulden op tafel. Vrijdag 9 december 1988 kunnen Spaanse pepers een aantrek kelijke teelt zijn. Dit jaar is de aan voer in vergelijking met 1987 5°7o toegenomen en steeg de prijs met ruim 1.0%. Zowel groene als rode pepers worden in Nederlandse kas sen geteeld, waarbij de rode het meeste opbrengen. Van de dit jaar weer gestegen eksport is zelfs een ge deelte uitgevoerd naar Spanje. Op dit moment worden er in West- Brabant op veel bedrijven percelen land tot ongeveer 1 ha diepgespit om er in het voorjaar aspergevelden van te maken. Het areaal in Limburg loopt terug omdat er geen grond meer beschikbaar is. Als na 10 jaar een aspergeveld uit produktie wordt genomen betekent dit, dat er minimaal 30 jaar geen asperges meer geteeld kunnen worden. Praktijker varing heeft geleerd dat ook de zwaardere zandgrond zich uitermate goed leent voor asperges. Als de on dergrond goed is en hierdoor tot op een meter diepte een losse struktuur mogelijk is, dan is er geen belemme ring voor asperges. Vooral voor tuinbouwbedrijven die tegen de stad aanliggen is het een overweging waard om een veldje aan te leggen. De afzet is in ieder geval nog geen probleem. Aspergetelers hebben vaak wacht lijsten van bestellingen. Doordat wat meer reklame gemaakt wordt en de konsument met gerichte adviezen wordt bediend neemt het gebruik per hoofd van de bevolking toe. Uit een recent door het TNO - IBBC afgerond onderzoek blijkt dat vier zijdig opgelegde glazen ruiten voor tuinbouwkassen, met een dikte van 4 mm., breder kunnen zijn dan tot nu op basis van de bouwnorm voor tuinbouwkassen (NEN 3859) werd toegestaan. Het is gebleken dat rui ten met een glasdikte van 4 mm tot een breedte van 1.60 m voldoen aan de eisen. Bij dit onderzoek is uitge gaan van de bestaande lengtematen van de ruiten, namelijk 1.65 m respektievelijk 2.08 m. We zijn in de donkere dagen van het jaar beland. Met dit feit hebben ook de glastuinders op THOLEN in be langrijke mate te maken. Dit is ei genlijk de periode van het jaar waar bij in de natuur in ons klimaat alles in rust is, wat dan ook duidelijk in vloed heeft op de gewassen onder glas. Dat er onder deze omstandigheden toch nog wat groei is hangt in höge mate af van het klimaat wat dan ge schapen wordt, vooral de verwar ming. Het licht is echter voor de meeste gewassen de beperkende groeifaktor zodat het stoken zeker niet overdreven kan worden, omdat dit de vorm en de kwaliteit van on der meer kropsla sterk zou beïnvloe den. Elk gewas moet dan ook met de De BEVELANDSE fruittelers zijn in de maanden november en decem ber volop bezig met het planten van nieuwe appel- en perebomen. Om bij te blijven als fruitteler is vernieu wing of misschien uitbreiding van de aanplant heel belangrijk. De meeste telers hebben reeds een jaar van te voren hun bomen besteld, ook dit is een heel belangrij ke faktor, want goede afspraken met een boomkweker om verzekerd te zijn van goed plantmateriaal werkt voor beide partijen plezierig. Regel matig de aanplant vernieuwen is een. goede investering om te trachten een zo goed mogelijke kwaliteit te telen, en ook met de nieuwe rassen goed vertegenwoordigd zijn, kan geld ople veren. De veel gemaakte opmerking, na tien tot twaalf jaar rooien, kan in sommige gevallen opgaan, maar het is natuurlijk geen noodzaak. Iedere teler weet wat een bepaald perceel per ha opbrengt en wanneer de gel delijke opbrengst per ha omgere kend in uw bedrijf goed is, kan het beter zijn niet te vroeg te rooien. Zweedse grens open voor appels en peren Op 15 december a.s. gaat de Zweed se grens open voor de import van ap pels en peren. De Nederlandse eksporteurs zullen trachten een flin ke hoeveelheid op de Zweedse markt te verkopen. De CVZ verwacht naar aanleiding hiervan een toenemende vraag naar goede Golden Delicious van de ma ten 70/80 en 60/70 met het gevolg een steviger prijsvorming. De CVZ zal hierop inspelen, door middel van voorverkoop zal zij het aanbod trachten te bundelen. Naar verwach ting is 8 december, tijdens de kerst veiling, de eerste voorverkoop van Golden kl. I 60/70 geweest. juiste dag- en nachttemperatuur op gekweekt worden. Het oogstseizoen van de glassla in ons gebied is van start gegaan. Voor de komende weken staan er nog heel wat meters sla op het programma, er zijn tot nog toe weinig problemen geweest met de kwaliteit. De hier en daar gekonstateerde plekjes met wit breiden zich momenteel niet uit, wat dan toch een zekere opluchting is wanneer men hiermee gekonfron- teerd wordt. De prijs is momenteel laag en heeft de laatste weken sterk geschommeld, er wordt wel behoor lijk wat sla aangevoerd maar de kon- kurrentie van het buitenland zal toch wel de grootste boosdoener zijn. Wanneer het om deze tijd van het jaar niet vriest heeft men in ons land Zelf goed rekenen en dan een keuze bepalen blijft belangrijk. Een ander kan voor je rekenen, maar als het goed is, kun je dat zelf beter, zo sim pel is dat. Zo ook met de rassenkeu- ze. Van de hak op de tak springen, van het ene ras naar het andere is een hachelijke zaak. Een ieder weet wel ke rassen op zijn grond goed gedijen en welke rassen je als teler het beste liggen om te telen, af te zetten, te koelen, enz. In de pererassen zit wei nig verandering, maar de appels doen de laatste jaren mee aan nieu we modeverschijnselen. De Jona gold was de nieuwste ontdekking. De Golden was afgeschreven en paste bovendien niet in ons klimaat. Kleinere Total Energy installaties, waarvan er de afgelopen jaren veel in de glastuinbouw zijn geplaatst, wekken hun stroom aanzienlijk duurder op dan de grotere installa ties. Dat is vooral het geval wanneer minder in vollast en met minder draaiuren per jaar wordt gedraaid. Voor grotere TE's neemt de belang stelling toe. Bij een groot en kontinu stroomverbruik en een grote warm tevraag is de zelf opgewekte elektri citeit meestal goedkoper dan die van het openbare net. Dit staat in een publikatie van het Landbouw- Ekonomisch Instituut. Total Energy installaties zijn instal laties die de bij het produceren van Voor de Nederlandse glastuinbouw bedrijven wordt over 1988 een ge middelde winst verwacht van circa 4 duizend gulden. Dat komt overeen met 1% van de totale kosten. Dit re sultaat is enigszins lager dan dat van het voorgaande jaar, toen de op brengsten de kosten zelfs met 3% overtroffen. Elk van de drie sektoren binnen de glastuinbouw (groenten, snijbloe men en potplanten) zal naar ver wachting licht winstgevende uit komsten te zien geven. Voor de champignonteelt wordt over 1988 een gemiddeld verlies geraamd van circa 13 duizend gulden per bedrijf of 3°7o van de totale kosten. Het her stel dat in 1987 reeds zichtbaar werd, heeft zich daarmee in 1988 verder voortgezet. Dat blijkt uit een raming van het Landbouw-Ekonomisch In stituut (LEI) die binnenkort wordt gepubliceerd. anders niet te wachten dan neerslag. Hoewel er dan minder gewassen op het land staan is het ook voor de ge ploegde of gespitte grond van groot belang of deze de vele neerslag goed kan afvoeren. Wanneer er onder goede omstandigheden is geploegd zal de grond dit bij voldoende drai nage goed moeten kunnen verwer ken. Kontrole hierop is altijd een goede zaak, want grond die nu al verzuipt kan nooit een goede basis zijn voor een volgend groeiseizoen. Er moeten soms hoge kosten worden gemaakt, zoals b.v. nu met de aard appelen, om een teelt op te zetten, omdat je er toch wel zeker van moet zijn dat het aan de grond in elk geval niet kan liggen. Degene die hier net even meer aandacht aan besteedt wordt daarvoor gemiddeld zowel in goede als in slechte tijden ruim schoots betaald. Dit jaar laat de Jonagold het tot nu toe zitten en de Golden Delicious doet prijzen van rond de ƒ0,80 per kilo voor de 70-80 mm. Ook dit kan weer veranderen, maar we kunnen er lering uit trekken. Wanneer er te veel nieuwe kleren in de kast han gen, zit vaak een ouwe broek het beste. De rassenkeuze is dus erg belangrijk, maar bovenal komt het op vakman schap aan, vooral in de jaren met een hoge appelproduktie in de EG, zullen de bedrijven met een breed as sortiment, met daarin opgenomen een bepaald percentage peren, toch een redelijk inkomen weten te behalen. elektriciteit vrijkomende warmte ook omzetten in nuttige energie. Bij het zelf opwekken van elektrici teit met TE's komt ongeveer twee derde van de energie vrij in de vorm van warmte. In de glastuinbouw, waar 's winters veel warmte nodig is en de warmtebenutting weinig pro blemen geeft, blijkt het vaak moei lijk om alle opgewekte stroom in het eigen bedrijf kwijt te raken. Bij be lichten is het theoretisch mogelijk om de capaciteit van de TE- installatie zo te kiezen dat altijd on der vollast-kondities kan worden ge produceerd. In de praktijk kwam het gemiddelde vollast-percentage echter uit op ongeveer 72%. De Rijks Agrarische Middelbare School te Schoondijke start deze winter met een kursus vollegronds groenteteelt. Hierin zal onder meer worden ingegaan op de geschiktheid van de grondsoort, bemesting, me chanisatie, en ziekte- en onkruid- bestrijding. Er zal medewerking worden gegeven door voorlichters van het CAT Barendrecht, terwijl de heer T. Jasperse, algemeen be drijfsleider van de veiling ZHZ te Barendrecht, de kwaliteit, afzet en de markt van de vollegrondsgroen- ten zal belichten. De kursus zal worden gegeven op woensdag- en vrijdagmiddagen in de maanden januari en februari. Mocht u omtrent deze cursus nog vragen hebben dan kunt u contact opnemen met dhr. R.A.A. v.d. Meijden op de R.M.A.S., tel. 01173-1313. 17 Op maandag 28 november 1988 heeft de heer D. Sonneveld, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, de Tuinbouwweg in Made officieel geopend. Deze nieuwe weg is van essentiële betekenis voor het glastuinbouwgebied Plukmadese- polder. In zijn openingstoespraak on derstreepte de heer Sonneveld het bijzondere belang van dit tujnbouw- projekt, zowel voor de direkt be trokkenen, als voor de gemeente en de provincie. Het is een goed voor beeld vari wat bereikt kan worden als alle krachten worden gebundeld en als de zaken kreatief en innove rend worden aangepakt. De heer Sonneveld zei dat er wellicht moge lijkheden zijn om West-Brabant ver der te ontwikkelen tot één van de be langrijkste moestuinen van West- Europa- Een goede ontsluiting is daarvoor van groot belang. De robot zorgt dat de af te leveren stekken automatisch in de expeditiehal terechtkomen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1988 | | pagina 17